Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zamykanie krzywych
Autor Wiadomość
surec
Początkujący


Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 4
Wysłany: 29 Listopad 2006, 08:00   zamykanie krzywych

Witam serdecznie.
MAm plik dxf (AutoCad) i wrzuciłem go do Corela12. Niestety krzywe nie są zamknięte (potrzebne do wycięcia ploterem z folii). Jak zrobić by były zamknięte i jak to później sprawdzić?

Szukałem trochę na forum, ale niestety nie znalazłem, albo nie znam się na tym na tyle. :oops:
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 29 Listopad 2006, 08:42   

Zamykanie krzywych:
1. Wybierz z przybornika narzędzie KSZTAŁT
2. Wskaż krzywą
3. Na pasku właściwości wybierz przycisk AUTOMATYCZNIE ZAMYKAJ KRZYWE

Jeżeli będziesz chciał "ręcznie zamknąć krzywą, to zaznacz węzeł początkowy i końcowy, a następnie z paska właściwości ZŁĄCZ DWA WĘZŁY lub ZAMKNIJ KRZYWĄ.
 
 
surec
Początkujący


Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 4
Wysłany: 29 Listopad 2006, 08:46   

Dzięki za info.
Skąd wiadomo, że jest to krzywa?
A czy można zaznaczyś wszystkie elementy "hurtem" i dać zamknij krzywą? Bo mam ich dość sporo (kilka tysięcy)...
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 29 Listopad 2006, 11:23   

Wybierz ROZMIESZCZENIE > POŁĄCZ

Następnie możesz wybrać automatyczne zamykanie, lecz w takim przypadku Corel sam będzie decydował, który koniec z którym początkiem połączyć i może się okazać, że zrobi to inaczej niż oczekujesz.

Potem możesz wybrać ROZMIESZCZENIE > ROZŁĄCZ KRZYWA
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 29 Listopad 2006, 16:48   

Niby można z automatu (Rozmieszczenie -> Zamknij ścieżkę -> *opcja*, ale jak Roland wspominał, bywa z tym różnie. I jeszcze jedno: przed łączeniem węzłów musisz oczywiście połączyć (Ctr+L) krzywe należące do tego samego obiektu...
 
 
surec
Początkujący


Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 4
Wysłany: 30 Listopad 2006, 07:02   

Dziękuję za podpowiedzi.
Potwierdził się najgorszy scenariusz...
Przy zamykaniu krzywych (autoamatycznie, bądź ręcznie)- zamyka, ale każdą oddzielnie.

Oczywiście wcześniej łączę poszczególne krzywe (chociaż część z nich to odcinki proste).
Nawet pokusiłem się o obrysowanie krzywymi Breziera (wtedy zamyka bez problemu), ale za dużo mam elementów i sporo łuków do obrysowania.
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 3 Grudzień 2006, 18:57   

z autocada corel nie zaimportuje prawidłowo

już o tym pisałem kilka postów temu
żeby pozbyć się oddzielnych krzywych musimy plik w autocadzie wyrzucić do eps i otworzyć w illustratorze
następnie zapisujemy do wersji 7 - jedyna prawidłowo czytana przez corala (11)
i otwieramy przez interpreter ai

wtedy obiekty pozostaną połączone na łukach
czasami tylko na niektórych ( nie wiem jaka jest zasada tego zjawiska) pokażą się dodatkowe linie podziału obrazu na pół... te trzeba rozłączyć i połączyć ręcznie. Jest ich niewiele w porównaniu do sieczki jaka powstaje przy imporcie przez interpreter cad
 
 
 
surec
Początkujący


Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 4
Wysłany: 4 Grudzień 2006, 07:47   

Witam i dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
eps niestety gubi skalę (zależy mi na dużej dokładności), a u mnie dodatkowo posiekał cały rysunek. Nie zapisywałem tego w corelu7, może to był mój błąd.
dxf wrzuca świetnie (skala i rozmieszczenie, oraz kształty są ok), ale nie łączy krzywych. Przy automatycznym zamykaniu zamyka, ale po swojemu (mój post wyżej).
Połączyłem ręcznie krzywe (zaznaczając oknem i rozłącz i połącz krzywą). Niektóre punkty dało się połączyć odciągając węzeł i przyciągając do drugiej krzywej. Trochę to trwa, ale trudno. Pracuję w AutoCad, więc łatwiej mi to tam zrobić i przekonwertować w Corelu.
Pozdrawiam 8-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13