Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: restauro
27 Kwiecień 2017, 17:47
Retusz zdjęć - powtarzający się wzór
Autor Wiadomość
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 26 Kwiecień 2017, 21:39   Retusz zdjęć - powtarzający się wzór

Siemka ludziska.

Otóż miałem ostatnio nieliche zadanie, czyli zabawa starymi zdjęciami, nawet zeskanowanymi w porządnym DPI, ale jednak faktura papieru fotograficznego (zazwyczaj kółeczka/łuski, ale też paski czy kratka) nieźle się uwydatniły, szczególnie na ciemnych elementach. Kto robił coś takiego ten wie o czym mówię.



Dałem sobie czas i doszedłem po wielu trudach do pewnego malutkiego programiku na JAVA. Zwie się to...

ImageJ

Nawet nie pamiętam, gdzie znalazłem ten program (tyle stron obadałem), ale wiem, że to open source, dlatego dodaje własny link do zessania i objaśniam jego działanie.

Otóż istnieje metoda numeryczna zwana Szybką Transformację Fouriera (z ang. FFT - Fast Fourier Transformation), bazująca na oznaczaniu powtarzających się elementów czy czegoś w tym rodzaju. Objaśnienie było po angielsku więc nie wszystko zrozumiałem, bo to język techniczny.

Jednakże najważniejszy jest efekt. a ten jest zadziwiający. Poniżej pokażę jak się programu używa na przykładzie, który rozkminiałem.

Program wygląda tak:



Na początek klikamy na File > Open i wskazujemy obrazek. Obsługuje TIFFy, JPGi, PNGi i inne cuda, poza formatami autorskimi, jak PSD.

Obrazek wgra się w osobne okienko. /rada: dobrze jest wcześniej przyciemnić nieco obraz, jeśli wzór powtarza się na elementach bardzo jasnych)/

Następnie z menu wybieramy Process > FFT > FFT



Dostaniemy nowe okienko, które wygląda tak:



Nie przypomina właściwie niczego, ale nie trwóżcie się tym. Najważniejsze są na tym obrazku białe punkty/krzyżyki/smugi. To są powtarzające się elementy, które należy wskazać. do tego używamy pędzla (oznaczony na żółto) - podwójne kliknięcie w ikonę otworzy okienko rozmiaru i koloru. Musi być ustawiony na czarny.

Do poruszania się po obrazku używamy lupy i łapki (oznaczone na różowo) - na pewno dojdziecie co i jak.



No to jak już macie pędzel to zaczynacie oznaczać białe miejsca. W efekcie wychodzi coś takiego:



Ja akurat mam punkty, ale jak są smugi to oznaczamy je całe. Ważne, żeby nie przesadzić, bo potem cuda wychodzą. Oznaczamy najwyraźniejsze markery. Jak nieco ich zrobimy to zapewne pojawi się jakiś wzór, prawidłowość.

Potem jeszcze raz klikamy w menu Process> FFT, tylko tym razem wybieramy IFFT (invert FFT).

Otworzy się okno z przetworzonym pierwotnym obrazkiem, już z usuniętym wzorkiem. Mi wyszło tak:



Metoda ta, w porównaniu z innymi patentami, jak mediana, rozmazywanie inteligentne czy gaussowskie na do siebie to, że obraz zatraca szczegóły, a usuniecie wzorku nie jest pełne. FFT czyści zdjęcie, pozostawiając szczegółowe i wyraźną fotkę.

Na koniec menu File > Save As... - to chyba jasne.

DOWNLOAD: ImageJ.zip


Polecam wypróbować na czymś co już obrabialiście i były kłopoty. Jak zobaczycie, jakie to proste, to ręce opadają ;-)

Ważne tylko, aby pamiętać, że program usuwa wzory, a nie losowe artefakty czy uszkodzenia ze zdjęcia, więc efekty będą zależne od tego, jakie zdjęcie wrzucicie.

Powodzenia.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Kwiecień 2017, 10:52   

Dzięki Shame ,ostatnio męczyłem się ze zdjęciem z lat trzydziestych , z kiepskim rezultatem .Musze wypróbować .
Wrzucę do FAQ ,żeby nie szukać w przyszłości .
Muszę jednak poszukać instrukcji , moje faktura jest inna i dużo większa .
W Help można uaktualnić do nowszej wersji (1,51k )

Instrukcja - Trochę starsza wersja 1,46
https://imagej.nih.gov/ij/docs/index.html
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Kwiecień 2017, 16:23   

restauro, sprawdziłem ten program na różnych zdjęciach i wzorach i ogólnie rozmiar powtarzającego się wzoru nie ma znaczenia, tylko konieczne jest, by był, nomem omen, powtarzalny. Bo FFT rozpoznaje jedynie takie okresowo występujące zniekształcenia.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Kwiecień 2017, 17:33   

To sprawdź to zdjęcie .Może trzeba poświęcić programowi więcej czasu? Instrukcja w PDF jest imponująca ,wynikałoby z niej że program ma naprawdę wielkie możliwości ,trzeba tylko to wszystko przetestować i opanować .

img193AB.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 364 raz(y) 486.17 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Kwiecień 2017, 19:53   

Nie wiem restauro, czy da się coś lepszego niż to

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Kwiecień 2017, 20:07   

Kurcze, wrzuciłeś to w FAQ i nie mogę edytować własnych postów :-|

A chciałem dopowiedzieć, że (po zastosowaniu FFT i IFFT i działaniu dalej na obrazku wynikowym) białych artefaktów z ciemnych części pozbyłem się poprzez zamienienie palety na 32 bit (Menu > Image > Type > 32 bit), po czym użyłem narzędzia usuwania otoczek (Menu > Process > Noise > Remove Outliers). Tylko ważne były ustawienia opcji: Radius 10, Threshold 50, Bright. Następnie starałem się pozbyć tych ciemnych pozostałości na jasnych częściach. Ustawienia: Radius 10-20, Threshold 1-10, Dark. Trzeba się pobawić ustawieniami.

Połowy opcji w tym programie wo gołe nie rozumiem :roll: Jest tak rozbudowany i skomplikowany, a przy tym tak mało przyjazny dla użytkownika, że ciężko coś sensownie rozkminić.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Kwiecień 2017, 20:16   

Shame napisał/a:
czy da się coś lepszego niż to

Będziemy próbować ,przynajmniej jest jakiś punkt odniesienia .

Mimo tych niedoskonałości , łatwiej jet dopracować zdjęcie w programie graficznym ,szczególnie po zamianie na negatyw wszystko staje się czytelniejsze .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 15