Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: restauro
16 Wrzesień 2017, 09:02
Duplikowanie ze stałym współczynnikiem zmiany wielkości
Autor Wiadomość
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 15 Wrzesień 2017, 11:55   Duplikowanie ze stałym współczynnikiem zmiany wielkości

Problem w CORELu X6 jest taki: chciałbym aby narysowany kształt (np. koło) o zadanych wymiarach (x,y) mógł być ręcznie duplikowany (CTRL+D) ze stałym PROCENTOWYM współczynnikiem. Na przykład rysuję koło o średnicy 100 jednostek i chciałbym aby średnica każdego następnego koła była mniejsza od poprzedniego np. o 10%.
Ciąg średnic powinien być wówczas następujący: 100,00 / 90,00 / 81,00 / 72,90 / 65,61 itd.
Wprawdzie COREL umożliwia podobną zmianę ale dotyczy ona zmiany o stałą zdefiniowaną różnicę o ileś tam jednostek. Czyli bez problemu mogę zrobić tak, że początkowy rozmiar 100 jednostek pomniejszam o 10% czyli o 10 jednostek, ale każdy kolejny rozmiar dalej będzie pomniejszany o 10 jednostek (a nie o 10%), czyli robi się nam ciąg średnic: 100,00 / 90,00 / 80,00 / 70,00 / 60,00 itd. a nie taki efekt chciałbym uzyskać.
Być może COREL posiada "w sobie" taką możliwość ale jeśli tak, to nie wiem jak to zrobić.
Może ktoś pomóc w tym temacie?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 15 Wrzesień 2017, 13:52   

Można pewnie napisać proste makro .Ręcznie zrobisz to dopisując do wymiaru *0,9 (jeśli chcesz zmniejszyć o 10 % lub * 1,1 jeśli chcesz powiększyć o 10 %

Po czterokrotnym wykonaniu czynności otrzymasz docelowe 65,61mm . Możesz duplikować rysunek klawiszem " + " lub z przesunięciem ( Ctrl +D ) enter
Nie musisz wpisywać za każdym razem ,skopiuj do pamięci ,później tylko wklejaj.

Obrazek2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 316 raz(y) 52.33 KB

Obrazek3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 333 raz(y) 57.02 KB

 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 15 Wrzesień 2017, 22:27   

Ręczny sposób jest OK jeśli trzeba coś zduplikować kilka czy kilkanaście razy. Ale ja muszę zrobić 400 takich duplikacji w jednym zadaniu, dla jednej próby i oceny efektu. A takich prób może być wiele więc ręczny sposób raczej odpada. Makro byłoby najlepszym wyjściem, z tym, że nie znam się na tym kompletnie.
Zaproponuje ktoś takie makro? Może innym też się przyda.
 
 
Hobo74
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16 Wrzesień 2017, 09:28   

Jeżeli to jest dokładnie to, co chciałbyś zrobić, to w oknie dokowanym "Transformacje" jest zakładka "Skala i odbicie lustrzane" - u mnie to jest Alt+F9. Jest tam możliwość ustawienia skali w procentach i liczby kopii do wykonania. Jeżeli zaznaczony jest punkt odniesienia w środku obiektu, to otrzymasz oryginalne kółko i 400 kopii - każda pomniejszona o 90% w stosunku do poprzedniej - dokładnie nad oryginalnym kółkiem. Wystarczy w menedżerze obiektów kliknąć najwyżej położoną kopię i odsunąć ją na zadaną odległość, a następnie zaznaczyć wszystko i rozłożyć w równych odstępach. Z tym, że jeżeli pierwsze kółko ma średnicę 100 mm, to ostatnie będzie miało - o ile dobrze liczę - jakieś 0,000000000000000044796727106447 mm:)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 16 Wrzesień 2017, 09:34   

Gdybyś dodatkowo potrzebował zresetować współczynnik skalowania do 100% to na tej stronie znajdziesz przydatne skrypty .
https://forum.oberonplace.com/showthread.php?t=439&highlight=scaling
 
 
Hobo74
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16 Wrzesień 2017, 11:08   

Jeżeli chodzi o zresetowanie współczynnika skalowania, to można też prościej - kliknąć prawym przyciskiem myszy w okienku z procentowym powiększeniem na pasku właściwości, później "Ustawienia" i wpisać "100". Trzeba to zrobić zarówno dla skali poziomej, jak i pionowej. Ewentualnie - tak jak jest napisane na drugiej stronie tego wątku - zespawać obiekt sam ze sobą - też działa.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 16 Wrzesień 2017, 11:19   

Hobo74 napisał/a:
później "Ustawienia"

Tak wiem , jest z tym trochę zabawy i działa chyba tylko jednokrotnie ,przy następnej zmianie średnicy o 10% parametry się zmieniają .
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 16 Wrzesień 2017, 19:08   

@ Hobo74
Znam sposób z użyciem transformacji ale nadal nie daje mi on tego, czego potrzebuję. A potrzebuję dany kształt (tu: czarne kółko, bez obrysu) zduplikować 400 razy ze współczynnikiem zmiany wielkości na poziomie ułamka procenta, jedno OBOK drugiego, z określonym odstępem pomiędzy nimi. Gdyby typowe polecenie duplikacji miało jeszcze w sobie parametr procentowej zmiany wielkości, to nie byłoby tematu. Ale nie ma i jestem "w kropce".
Odnośnie Twojej sugestii, że: "Wystarczy w menedżerze obiektów kliknąć najwyżej położoną kopię i odsunąć ją na zadaną odległość, a następnie zaznaczyć wszystko i rozłożyć w równych odstępach". Jak mam to rozmieć? Proponujesz rozkładać w równych odstępach ręcznie czy z użyciem jakiegoś polecenia, które robiłoby to hurtem? Jakiego?
 
 
Hobo74
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 16 Wrzesień 2017, 21:37   

Jeżeli zrobisz 400 kopii kółka o średnicy powiedzmy 100 mm to masz 401 obiektów. Jeżeli potrzebujesz ułożyć te kółka w odległości 100 mm od siebie, to kółko na wierzchu musisz przesunąć o 400 x 100 mm w prawo (czyli 40000 mm). Następnie zaznaczyć wszystko i poleceniem „Wyrównanie i rozkład” równomiernie rozłożyć środki obiektów. Wtedy środki kółek będą odsunięte od siebie o 100 mm. Nie wiem, czy o to Ci chodzi?

Jeżeli napisałbyś dokładnie jakiej średnicy ma być pierwsze kółko i o jaki procent trzeba zmniejszyć każdą kopię i w jakiej odległości od siebie mają być ułożone – byłoby łatwiej coś poradzić. I czy to środki kółek mają być odsunięte o jakąś stałą odległość od siebie, czy też ma być stała odległość pomiędzy krawędziami kółek. Chcesz to wydrukować? Zastanawiam się jaki obszar masz do dyspozycji… i z jaką dokładnością to musi być zrobione…
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 17 Wrzesień 2017, 19:05   

@ Hobo74
Twoja podpowiedź z poleceniem "Wyrównanie i rozkład" jest dokładnie tym o co mi chodziło. Bardzo Ci dziękuję!
Idąc za ciosem mam jeszcze jedno pytanie. Stosując podaną przez Ciebie metodę, chcę wygenerować matrycę z kółek o średnicy np. 2 mm na formacie 500 x 2000 mm. Kółka są w kolorze czarnym, bez obrysu, a raster pomiędzy kółkami wynosi ok. 2,5 mm. Wychodzi na to, że program musi na tym polu wygenerować jakieś 160 tysięcy kółek. Próbuję to zrobić ale CorelDraw dostaje zadyszki i generowanie takiej matrycy trwa niemiłosiernie długo. Znasz może jakiś sposób na przyspieszenie tego procesu? Od razu powiem, że grupowanie i powielanie grup kółek nie pomaga.
 
 
Hobo74
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 17 Wrzesień 2017, 21:27   

Chyba nic poza cierpliwością nie mogę polecić. Matrycę 160 tys. identycznych kółeczek co prawda udało mi się po kilku minutach zrobić, ale po otwarciu pliku Corel zawiesza się kompletnie... O, po po dłuższym czasie jednak przemyślał sprawę i daje się nawet coś zaznaczyć... Ale nie wiem o ile i w jakim kierunku mają się zmniejszać te kółeczka, więc wszystkie są identyczne.

Tak więc albo cierpliwość, albo zrobienie tego w kilku częściach, albo możesz podać dokładniejsze dane, to spróbuję się z tym pobawić (ale jutro wieczorem najwcześniej).

Tutaj to, co udało się wyprodukować:
https://we.tl/iHkK9juAsU
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 17 Wrzesień 2017, 23:09   

@ Hobo74
Dziękuję Ci za chęć pomocy - chętnie skorzystam jak sam nie dam rady (a w zasadzie mój komputer). Dobrze zrobiłeś te przykładowe kółka, choć tak dokładnie, to mają być one ułożone z przesunięciem co drugiego rzędu, z zachowaniem identycznej odległości pomiędzy ich środkami.
Zobacz http://wyslijto.pl/plik/wyriuchzos
W tym przykładzie zastosowałem współczynnik średnicy kółek 95% (żeby efekt zmiany średnic był widoczny) ale w mojej pracy zacznę próby od współczynnika 99,995% na polu tak jak podałem wcześniej: 500 x 2000 mm. Największe kółko ("startowe") o średnicy 2,0 mm; raster 2,5 mm i kółka będą zmniejszać się wzdłuż boku 500 mm.
 
 
Hobo74
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Wrz 2017
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 17 Wrzesień 2017, 23:37   

Czy to znaczy, że w liniach o numerach nieparzystych (licząc od góry) kółka będą miały stały rozmiar 2 mm, a w liniach o numerach parzystych kółka będą coraz mniejsze - np. w linii 2. kółko będzie miało 99,995% wielkości z 2 mm, a w linii 4. 99,995 wielkości kółka z linii 2? Nie wiem, czy dobrze rozumiem.
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 08:11   

@ Hobo74
To ma być rozmieszczenie dokładnie wg zasady, którą pokazałem w załączonym wcześniej linku. Obrazowo powiem tak: załóżmy, że pole z kółkami ma w osi X (poziomej) rozmiar 500 mm, a w osi Y (pionowej) 2000 mm. Rysujemy pierwsze kółko na dole z lewej strony, przy narożniku obu osi. Ma ono średnicę 2,000 mm. Kolejne kółka są ułożone obok, wzdłuż osi X, czyli przesuwając się w prawo. Drugie i każde kolejne kółko (zarówno w pierwszym jak i w każdym kolejnym rzędzie) ma średnicę mniejszą od poprzedniego o wartość współczynnika 99,995 i jest przesunięte w prawo ze stałym rastrem 2,5 mm (pomiędzy środkami kółek). Jak już taki rząd 200 kółek mamy gotowy, to duplikujemy go w górę (wzdłuż osi Y), a następnie przesuwamy w prawo o połowę rastra czyli 1,25 mm. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przesunięcie w górę nie będzie o cały raster 2,5 mm, tylko o wielkość taką, która spowoduje, że odległość pomiędzy środkami dwóch dowolnych, sąsiadujących ze sobą kółek będzie identyczna (zarówno w tych dwóch pierwszych rzędach, jak i w całej matrycy) - patrz trójkąty zaznaczone w rysunku z linku. Potem drugi rząd duplikujemy ponownie w górę, ale tym razem z przesunięciem w lewo, tak aby trzeci rząd kółek wyglądał jak ten pierwszy. Generalnie chodzi o poziome przesunięcie każdego parzystego rzędu o połowę rastra w prawo (a w pionie tyle, ile wyjdzie z wyliczenia).
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 08:58   

Średnica każdego kolejnego kółka to średnica kółka poprzedniego (z lewej) * 99,995%
czy
średnica każdego kolejnego kółka to średnica kółka pierwszego * (99,995% * kolejny numer kółka)?
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 09:06   

Średnica każdego kolejnego kółka to średnica kółka poprzedniego (z lewej) * 99,995%

Odległość (w pionie) pomiędzy rzędami (a dokładnie: pomiędzy liniami wyznaczonymi przez środki kółek w każdych dwóch sąsiadujących rzędach) to raster razy wysokość trójkąta równobocznego (patrz szkic we wcześniejszym linku), czyli raster razy [(pierwiastek z trzech) podzielone przez dwa], a więc w naszym przypadku 2,5 mm x 0,866 = 2,165 mm
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 10:56   

99,995% - to na pewno dobrze?
Wartość średnicy zmienia się dopiero na czwartym miejscu po przecinku, to właściwie prawie nie do zmierzenia.

Pierwsze kółko = 2,000 mm
Drugie kółko = 1,9999 mm
Trzecie kółko = 1,9998 mm
Czwarte kółko = 1,9997 mm
itd.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 12:06   

Nie mogę zrobić makra w Corelu, ale zrobiłem samodzielny program generujący pdfa.
Wynikowy pdf otwiera się w Illustratorze, w Corelu nie mam jak sprawdzić.

A tak z czystej ciekawości, do czego "to" potrzebne?
Ostatnio zmieniony przez tegraf 18 Wrzesień 2017, 14:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 13:27   

@tegraf
Całkiem zmyślnie to zrobiłeś - kawał dobrej roboty.
Z początku chciałem Ci odpisać, że żadne kółka nie powinny się ze sobą stykać (czyli żeby było dokładnie tak jak to opisuje algorytm z mojego ostatniego posta).
Z drugiej strony, jak patrzę na to, co się wygenerowało przy współczynniku 99,995% to też może nie jest głupie rozwiązanie. Podsunąłeś mi pewną myśl: a może warto byłoby dodać osobny parametr "Pionowa siatka rastra". Też w milimetrach ale z dokładnością do trzech miejsc po przecinku. Wtedy byłby to program "palce lizać"!

Co do pytania do czego "to" potrzebne: matryca będzie służyła do korygowania oświetlenia powierzchni biorąc pod uwagę stopień pochłaniania światła przez materiał.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 14:13   

Poprawiony.

Coś nie mogę dodać załącznika - do pobrania stąd: http://www.impozycjoner.pl/wodip/Raster.zip
Ostatnio zmieniony przez tegraf 18 Wrzesień 2017, 14:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
solter 
Początkujący


Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 11
Skąd: Kępno
Wysłany: 18 Wrzesień 2017, 14:57   

@tegraf
Z wielką przyjemnością kliknąłem "Pomógł", bo programik jest kapitalny - robi dokładnie to, czego potrzebowałem.

Pytanie poza konkursem: z jakich narzędzi programistycznych korzystałeś żeby go stworzyć?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 16