Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak uaktualnić zdjęcia w projekcie?
Autor Wiadomość
greenuser 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2018
Posty: 4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 9 Kwiecień 2018, 21:40   Jak uaktualnić zdjęcia w projekcie?

Witam Forumowiczów,
Poszukuje od pewnego czasu odpowiedzi na obecnie dwa pytania związane z programem Corel Draw X5.
1. Mam projekty, w które wrzucone są już zdjęcia. Niestety wymagały retuszu. Dokonałem retuszu na załączonych do projektu zdjęciach. A teraz mam kłopot, aby uaktualnić poprawione zdjęcia w projekcie. Trochę tych zdjęć w projekcie jest. Czy jest jakaś możliwość uaktualnienia tych zdjęć? Chciałbym nie robić projektów od nowa. Zdjęcia są odpowiednio poukładane, poprzycinane i chciałbym aby zostały w tych samych miejscach i tak samo były ułożone.
2. Druga sprawa dotyczy również zdjęć. Jednak chodzi o to aby znaleźć w programie Corel Draw jak się dana bitmapa nazywa, aby znaleźć ją na dysku.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Wszystkich...
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Kwiecień 2018, 23:39   

Ad 1. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie, gdy bitmapy są podlinkowane (jak np. w InDesign), czyli nie są osadzone bezpośrednio w projekcie, tylko stanowią symbol, odwołanie do faktycznego pliku gdzieś na dysku. W innym przypadku (gdy ktoś zwyczajnie przeciągał foty na projekt) trzeba ręcznie je podmieniać.

Ad 2. Nie. Jak bitmapa jest osadzana, to staje się nowym obiektem, a wszelkie metadane są z niej zdzierane. Szczególnie, jeśli podczas projektowania ktoś edytował bitmapę z poziomu Corela (2xLPM i otwiera się Photo-Paint).
 
 
greenuser 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2018
Posty: 4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 9 Kwiecień 2018, 23:45   

Dzięki za odpowiedź. Czyli jestem w kropce. Muszę każde zdjęcie teraz podmienić. :(
A da się dokonać retuszowania z poziomu Corel Draw?
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 10 Kwiecień 2018, 00:00   

greenuser napisał/a:
A da się dokonać retuszowania z poziomu Corel Draw?


Częściowo.

Bezpośrednio masz dostęp do efektów i części opcji związanych z trybem i rozdzielczością:



Pracownia Dopasowywania wygląda tak:



W rozwinięty Menu masz piąte od góry Edytuj Bitmapę - to spowoduje otwarcie Photo-Paint'a, ale jakby w zagnieżdżonym trybie. Otóż otwiera się PP i masz wszystkie jego opcje. Możesz robić co tam chcesz, a na koniec klikasz Zapisz (CTRL+S) - ale nie Zapisz jako..., tylko samo Zapisz - i zamykasz PP. W efekcie edytowany obraz w DRAWie się uaktualni, a wprowadzone zmiany można cofnąć ALT+Z. Cała taka edycja traktowana jest jak jeden ruch.
 
 
greenuser 
Początkujący


Dołączył: 09 Kwi 2018
Posty: 4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 10 Kwiecień 2018, 00:11   

Dzięki WIELKIE Shame za szybką pomoc oraz wyjaśnienia. Myślałem, że jest to tak samo jak w produktach konkurencji. W takim razie kończymy z tematem. Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 13