Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
EZ Macros - łatwe tworzenie makr dla każdego
Autor Wiadomość
Stipa 
Praktyk
fan corela od wersji 2.0


Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 94
Skąd: Bytów
Wysłany: 8 Styczeń 2013, 17:39   EZ Macros - łatwe tworzenie makr dla każdego

Często w pracy mam sytuację, że trzeba kilkadziesiąt, kilkaset razy zrobić COŚ. To są różne cosie. Do tego normalny człowiek używa makr VBA. Ale nie ja. Jestem cwańszy. Jeśli się człowiek zastanowi, jakie operacje są wykonywane podczas cosia, to okaże się, że prawie wszystko da się tym programem zautomatyzować.
Dajmy na to taką sytuację:
mamy na stronie wiele obiektów nieregularnie porozrzucanych. W ten, który jest najbardziej pod spodem mamy wpisać centralnie jedynkę, a w kolejne obiekty kolejne liczby. To ja to robię tak:
- ustawiam corela z lewej strony ekranu u góry na niemal całą szerokość ekranu, zostawiając z prawej tylko tyle miejsca, że mieści mi się tam kalkulator.
- w kalkulatorze wpisuję 0+1
- W EZmacros definiuje nowe makro i nagrywam
- klik w belkę kalkulatora, Enter (wykonuje się dodawanie), ctrl C (1 jest w pamięci)
- klik w belkę corela SHIFT TAB (zaznacza się dolny obiekt)
- Shift F2 (obiekt powiększony - na calym ekranie), shift klik na środku ekranu (odznaczam obiekt)
- F8, klik na środku ekranu, Ctrl v (wpisaliśmy "1")
- Shift klik obok "1" (doznaczyliśmy obiekt), (liczby muszą być nie za duże, żeby klikając obok nie klinąć w liczbę, a kliknąć w obiekt)
- C
- E (wyrównaliśmy je centralnie)
- Shift click obok jedynki, klik obok jedynki (teraz znów jedynie obiekt jest zaznaczony).
- Zamiast powyższego można zrobić ctrl G - wtedy obiekt i liczba się zgrupują, a dzięki temu, że obiekt był zaznaczony jako drugi, to nasza nowa grupa będzie nadal na spodzie grafiki.
- klawisz break kończy nagranie
Popatrzmy w jakim jesteśmy miejscu. W corelu jest zaznaczony pierwszy (spodni) obiekt i każdy Shift Tab będzie powodował zaznaczenie kolejnego obiektu, w kalkulatorze jest wynik jeden i każdy enter będzie go zwiększał o jeden.

Jeśli więc teraz zapiszemy makro i klikniemy przypisany mu klawisz, to to, co przed chwilą robiliśmy myszką i klawiaturą, program wykona za nas - zobaczymy nawet, jak kursor lata po ekranie. A na koniec kolejny obiekt corela dostanie w środku dwójkę.
Jeśli nagrywamy makro działające w samym corelu, to najlpepiej zmaksymalizować corela i dać na początku nagrywania Shift F4. Wtedy mamy pewność, że jutro czy za miesiąc makro wykona nam się w takim samym położeniu Corela, więc myszka będzie trafiała w te same miejsca co dzisiaj podczas nagrywania.
Dana sekwencja w wersji tryout wykonuje się 99 spoko razy (a po co setnym jest komunikat do kliknięcia).
Usunięcie pliku unezmac.ini z katalogu windows powoduje, że tryout robi się wieczny - znika ograniczenie czasowe. Ale program jest tani - 50 USD.
W Win7 trzeba go dodać do wyjątków Kontroli Konta Użytkownika, bo nie zadziała. Program ma kłopoty z nagrywaniem klawiszy, sejwujących pliki na dysku - dziwne.

Polecam gorąco ten program. Sądzę że jest on bardziej dla DTP-owców niż grafików. Czemu? Bo grafik to artysta, a DTP-owiec to mechanik. A tu trzeba się zastanowić "technicznie", co jak poustawiać, co klikać, żeby sekwencja dobrze wyszła. Coś w rodzaju "inteligencji techniczne" jest tu bardzo wskazane.

Program przyspiesza niesamowicie pracę w sytuacjach: zrób kilkadziesiąt -set razy COŚ, albo zrób raz skomplikowaną serię klików, ale codziennie to samo. Ja bez niego nie umiem już pracować.
 
 
lobo4581
Praktyk


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2011
Posty: 84
Skąd: Bytom
Wysłany: 21 Styczeń 2013, 07:19   

Wykupiłeś sobie program na siebie czy firma Ci wykupiła licencję? Jeśli wykupiłeś na siebie to chyba nie możesz tego używać w pracy.
Z tymi licencjami to są zawsze duże problemy.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 18 Luty 2018, 14:00   

https://www.pcworld.pl/ftp/ez-macros.html

https://ez-macros.jaleco.com/videos

http://www.americansys.com/download.htm
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Maj 2019, 21:35   

Restauro zaskoczyłeś mnie komentarzem do tego wykopaliska :-D ...
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 20 Maj 2019, 08:31   

O ile pamiętam była gdzieś na forum dyskusja na ten temat (chyba miedzy Stipą a Tegrafem , ale pamięć już nie ta , więc mogę się mylić co do szczegółów i to mi się tylko śniło ) ,wówczas dorzuciłem linki do starego postu. happy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 13