Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z wyrównaniem tekstu do prowadnic.
Autor Wiadomość
tomis69
Początkujący


Dołączył: 17 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: internetu
Wysłany: 17 Listopad 2020, 17:56   Problem z wyrównaniem tekstu do prowadnic.

Witam wszystkich jako, że to mój pierwszy post na forum :yes

Mam problem z wyrównaniem tekstu do prowadnicy. Tekst mam wyrównany do krawędzi lewej, ustawiłem opcję przyciągania do prowadnicy i ręcznie starając się wyrównać tekst do lewej prowadnicy nie jest to możliwe. Niektóre litery jak na przykład Y oraz I nie są w jednej linii to widać w załączniku. Im bardziej powiększam tylko różnica wygląda gorzej.

Liczę, że dla kogoś z Was będzie to kwestia kilku kliknięć i proszę o pomoc :poklon

corel.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 277 raz(y) 272.72 KB

 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Listopad 2020, 09:29   

Hmm... NIe widzę, o co Ci chodzi. Zakreśl na tym zrzucie to, co Ci się nie podoba. Jak widać, jest to duże powiększenie, więc np. jeden mikrometr - niewidoczny gołym okiem - urasta do rozmiarów 1 mm.. Napisz, jakim stopniem pisma jest ten tekst złożony
 
 
tomis69
Początkujący


Dołączył: 17 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: internetu
Wysłany: 18 Listopad 2020, 17:46   

Spójrz na literę Y i literę P. Oznaczyłem krawędź litery Y zieloną linią i spójrz na literę P ze słowa PLAY. Rozumiem, że przy dużym powiększeniu mogą wystąpić jakieś niewielkie różnice, ale tu mamy różnicę grubości litery I i to przy czcionce bold :-/ Wielkość liter czcionek to 14 PKT górnego tekstu i 13 PKT wielkości dolnego tekstu.

Czy jest jakiś sposób na przenoszenie tekstu piksel po pikselu? Za każdym razem gdy staram się minimalnie przenieść tekst to przeskakuje mi tekst dużo bardziej niż potrzeba.

corel1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 275 raz(y) 175.14 KB

 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 18 Listopad 2020, 18:46   

To wszystko zależy od tego, w jaki sposób autor zaprojektował kerning dla swojego fontu.
Jeżeli wciśniesz F10 na edycji tekstu, zobaczysz o co chodzi.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Listopad 2020, 19:07   

Widzę, że to są zapewne teksty artystyczne, a nie akapitowe, więc wystarczy nieznacznie przesunąć ramkę.

Żeby precyzyjnie przesuwać obiekty kursorami (strzałkami lewa, prawa, góra, dół), ustaw przesunięcie na 0,1 mm, superprzesunięcie (Shift+kursor) na 10x0,1 mm, czyli milimetr, i mikroprzesunięcie (Ctrl+ kursor) na 0,05 = 0,1/2 mm tak:

Tools/Options/Document/Rulers
Ustaw
Nudge = 0,1 mm,
Supernudge = 10x0,1 mm
Micronudge = 0,1/2 mm

Zeby to mieć raz na zawsze w Corelu, zaptaszkuj opcję
Tools/Options/Document Save options as default to new document.

A jeśli już koniecznie chcesz, to możesz przesuwać konkretne litery narzędziem Shape Tool (F10). Zaznacz tekst strzałką i zmień narzędzie na Shape Tool. Przy każdej literze pojawią się kwadraciki, które możesz traktować tym narządziem. Jeśli czcesz przesunąć kilka liter, to zaznacz odpowiednie kwadraciki i przesuwaj je ustawionymi uprzednio (tak, jak mówiłem wyżej) kursorami.
 
 
tomis69
Początkujący


Dołączył: 17 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: internetu
Wysłany: 19 Listopad 2020, 13:16   

Doskonale! Właśnie o to chodziło :mrgreen:

@Cysorz dzięki za info o Shape Tool :)

Dzięki za instrukcję @Trurl okazała się nieoceniona, gdyż siadam do Corela jak już muszę czyli raz na jakiś czas i wszystkiego zapominam (w sensie z podstaw bo nigdy nie dłubałem tego softu głębiej). :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 15