Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana czcionki - problem
Autor Wiadomość
vxam
Bywalec


Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17 Luty 2021, 17:44   Zmiana czcionki - problem

Zastanawiam się czy ktoś z forum ma podobny problem z wklejaniem i podmianą tekstu w Corelu.

Mam projekt wizytówek w którym są dane np. imie i nazwisko które mają nadaną konkretną czcionkę (Humanist777). Kiedy edytuje i wklejam nowe dane (z notatnika - bez formatowania) w miejsce starych danych od razu zmienia mi się edytowany tekst na inną czcionkę. Muszę wtedy wyszukać i nadać właściwą czcionkę. Jest to irytujące i uciążliwe bo robię tego sporo.
Aktualnie pracuje na corelu 2019 ale na wcześniejszych wersjach np X7 było podobnie tylko inna czcionka się podmieniała. Czy wie ktoś jak to rozwiązać problem?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 17 Luty 2021, 20:32   Re: Zmiana czcionki - problem

vxam napisał/a:
.... które mają nadaną konkretną czcionkę (Humanist777).


Masz w systemie taką czcionkę ?


vxam napisał/a:
Kiedy edytuje i wklejam nowe dane (z notatnika - bez formatowania) w miejsce starych danych od razu zmienia mi się edytowany tekst na inną czcionkę.


Ponawiam pytanie .... Masz w systemie zainstalowaną
taką czcionkę ? (czyli Humanist777)

Jeśli to nie problem, to podeślij tu ten plik z tymi wizytówkami i ..... może znajdziemy przyczynę.
 
 
Martin Nez 
Doradca
Grafik?


Wersja CorelDRAW: 2019
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 113
Skąd: Czmoń
Wysłany: 17 Luty 2021, 21:23   

Pokombinuj z ustawieniem w menu Narzędzia > Opcje > Obszar roboczy > Ostrzeżenia > Wklejanie i importowanie tekstu (u mnie 3 pozycja na liście).
Prawdopodobnie zaznaczyłeś w przeszłości, żeby nie wyskakiwało Ci okno z pytaniem o zachowanie formatowania i czcionki. U mnie odznaczyłem tę pozycję, zresetowałem Corela i musiałem ponownie ją zaznaczyć, aby w końcu zapytał. Wtedy ustawiasz sobie odpowiednio i powinno być ok.

Pozdr,
MN
 
 
vxam
Bywalec


Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Luty 2021, 09:01   

Opcja wklejanie i importowanie tekstu u mnie nie działa pomimo resetu wg instrukcji i chya tu jest problem./
Jednak mam prośbę o sprawdzenie pliku czy da się edytować dane bez konieczności zmiany czcionki.

Dodam jeszcze że czcionki to Humanist777 z dorobionymi przez mnie polskimi znakami więc może tu jeszcze jest problem.


P.S. Czemu jak próbuje dodac załącznik na forum to mam komunikat "Tried to upload empty file"?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 18 Luty 2021, 12:26   

Widocznie za duży załącznik , zapisz na przykład w http://wyslijto.pl/ i podaj link
 
 
vxam
Bywalec


Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Luty 2021, 12:39   

plik ma 82KB więc mały

http://wyslijto.pl/plik/cdnnojdhzl

tutaj są czcionki 2 czcionki humanist777 pl których używam do tej wizytówki : http://wyslijto.pl/plik/fp74pe9yp5
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 18 Luty 2021, 15:03   

@vxam

Jest ..... ciekawie :)

Otóż okno z opcjami formatowania tekstu podczas jego wklejania, jak się okazuje pokazuje się tylko w dwóch przypadkach.

-- Chcemy wkleić plik tekstowy
-- Chcemy wkleić skopiowany tekst, ale tylko z takiego programu w którym istnieje możliwość formatowania tekstu, czyli np. Word, Libre Office, czy inny tego typu.
Jeśli więc w którymś z w/w programów tekst ma określoną czcionkę (krój, kolor, wielkość) i skopiujemy taki tekst (Ctrl+C) po czym wkleimy do Corela, to wtedy okno formatowania się pokazuje.

Jeśli zgodzimy się na zachowanie formatowania, to wklejony tekst będzie dokładnie tak samo sformatowany jak widać to w Wordzie czy innym Libre Office, czyli zachowa krój, kolor i wielkość.

.... ale ... jeśli w np, w Libre Office Writer ustawimy czcionkę na taką samą jak ta do której chcemy wklejać skopiowany tekst (nie musi być taka sama wielkość i kolor) i skopiujemy, to wklejając do tekstu w Corelu, w oknie formatowania wystarczy wybrać .... Odrzuć czcionki i formatowanie i ..... wklejany tekst przybierze formatowanie tekstu do którego go wklejamy.

Co więcej, jeśli teraz zaczniemy ten tekst wklejać do tekstu z zupełnie inną czcionką i wybierzemy odrzucenie formatowania, to .... wklejany tekst przybierze format tego tekstu do którego wklejamy :)

Tekst skopiowany z notatnika ..... po prostu pozbawiony jest formatowania, więc (na logikę) okno formatowania w Corelu się nie pokazuje podczas próby wklejania skopiowanego z notatnika tekstu.
Tekst wklejany z notatnika przybierze format pierwszej czcionki na liście rozwijanej czcionek w Corelu.

Natomiast edycja Twojego pliku (czyli Wizytówki) bez problemu jest możliwa, czyli jeśli ustawię kursor w środku nazwiska i zacznę pisać, to będę pisać czcionką którą jest to nazwisko napisane.


=========
Dziwaczny jest Corel, bo powinna być możliwość po prostu wklejania tekstu do istniejącego tekstu z zachowaniem formatowania tekstu do którego wklejamy.
 
 
vxam
Bywalec


Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Luty 2021, 10:28   

Wszystko co napisałeś się zgadza:)

lajosz napisał/a:
@vxam
Natomiast edycja Twojego pliku (czyli Wizytówki) bez problemu jest możliwa, czyli jeśli ustawię kursor w środku nazwiska i zacznę pisać, to będę pisać czcionką którą jest to nazwisko napisane.


jeżeli o mnie chodzi już dawno przestałem ręcznie wpisywać dane (ze względu na ilość błędów, literówek itp). Edytując dane trzymam się żelaznej reguły, że zawsze wklejam dane, treść. Jeśli wychwycę błąd to oczywiście poprawiam. Więc klikam jak opętany zmieniając czcionki na właściwe:)

Biorąc pod uwagę to co napisałeś zastanawiam się wg jakiego klucza Corel wstawia losową czcionkę, może ktoś ma pomysł?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 19 Luty 2021, 12:02   

Spróbuj według tych sugestii
https://community.coreldraw.com/talk/coreldraw_graphics_suite_x7/f/coreldraw-x7/55899/ignoring-default-font-setting-reverting-to-arial-24-pt-each-time-a-new-text-entered


https://www.youtube.com/w...eature=emb_logo
 
 
vxam
Bywalec


Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 35
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Luty 2021, 14:43   

Dobrze się dowiedzieć po tylu latach, że można ustawić osobno dla tekstu artystycznego i akapitowego czcionkę i wielkość. U mnie jak zwykle działa połowicznie... Pomimo zapisu jako domyślny, jak otwieram ponownie ten plik to standardowo wyskakuje Arial 24pt...:)

Wracając do meritum, niestety ale nie wpływa to na wklejanie, nawet jak ustawię wg tutoriala to przy próbie wklejenia tekstu czcionka zmienia ( w moim przypadku MS Mincho)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13