Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tworzenie kanału PhotoPaint
Autor Wiadomość
piotraskg
Początkujący


Dołączył: 22 Lut 2021
Posty: 1
Skąd: Polska
Wysłany: 22 Luty 2021, 09:28   Tworzenie kanału PhotoPaint

Witam.
Męcze się z z tematem już długo, otóż potrzebuje pomocy ze stworzeniem kanału dodatkowego (spot) z wybranym kolorem (np. biały). Potrzebne mi to do drukarki której sterownik nie czyta 2 plików naraz do druku (warstwy). Potrzebuje wydrukować np. napis Adrian na folii jako czarny i zarazem pokryć ten sam napis kolorem białym. Wiem że wiąże się to ze stworzeniem maski w PP nadaniu koloru wklejeniu do kanału dodatkowego itd. ale nie znam Photo Painta i nie idzie mi z tym efekt zawsze taki sam że pokrywa mi cały obszar kolorem dodatkowym razem z tłem a nie o to chodzi ...o sam napis. Eksport do PDF tak przygotowanego pliku przeniesie stworzony kanał prawidłowo? W gre wchodzi albo PDF albo Tif. Ktoś z forumowiczów jest w stanie mi pomóc?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 22 Luty 2021, 16:48   Re: Tworzenie kanału PhotoPaint

piotraskg napisał/a:
Witam.
Męcze się z z tematem już długo, otóż potrzebuje pomocy ze stworzeniem kanału dodatkowego (spot) z wybranym kolorem (np. biały). Eksport do PDF tak przygotowanego pliku przeniesie stworzony kanał prawidłowo? W gre wchodzi albo PDF albo Tif.


Niestety, PDF- NIE PRZENOSI kanału Alfa, nawet jeśli wstawimy do niego TIF-a z Alfą, a przynajmniej ja nie wiem o takiej możliwości.

Oczywiście sam TIF już jak najbardziej obsługuje kanał Alfa, czyli Spot, czy tam ... kanał przezroczystości jak zwał, tak zwał.

Żeby to wszystko miało sens, to drukarka MUSI drukować białym kolorem.

... ale .... do rzeczy ....

Otóż pisaniny sporo jak to zrobić (chociaż wiem i robię co jakiś czas takie rzeczy)

Przy czym, sporo zależy od drukarki, bo spotkałem się z drukarkami dla których trzeba przygotować TIF-a z Alfą pod drukowanym elementem i z takimi, gdzie Alfą musi być wszystko poza drukowanym elementem.
Są też drukarki które w ogóle nie potrzebują korzystać z kanału alfa żeby drukować na biało i dla nich przygotowuje się plik do druku zupełnie inaczej. Takie drukarki są o tyle lepsze, że można robić biały poddruk nie tylko dla bitmap, ale i dla wektorów.
Jeśli dysponujesz taką drukarką, tu poniżej link do tutoriala dla Corela DRAW (czyli wektoroweg) jak należy przygotować plik do druku.
https://www.drukomat.pl/blog/tutorial-coreldraw

Natomiast przygotowanie pliku do druku korzystając tylko z bitmapy (tu TIF) i Corela Photo-Paint jest jak najbardziej możliwe, ale .... pisaniny sporo, więc ..... sorry, nie napiszę tutoriala jak to zrobić, ale .... jeśli chcesz, to przygotuję Ci plik.

Jednak ... poniżej link do pliku przykładowego (TIF), czyli jest to plik który przygotowałem kiedyś dla drukarki w naszej firmie.
Sprawdź, czy u Ciebie będzie do czegoś przydatny, czyli czy będzie drukował biały poddruk we właściwy sposób, bo jak pisałem wyżej, różnie drukarki traktują kanał Alfa, a właściwie bardziej program RIP-ujący różnie to traktuje.

TIF przykładowy z kanałem Alfa

Ten rysunek powinien się drukować tak, że najpierw drukuje biały poddruk, a następnie drukuje rysunek właściwy.

==========
Jeśli otworzysz ten plik w systemowej (Windowsowej) przeglądarce zdjęć, to na 90% zobaczysz .... kanał Alfa właśnie, a nie rysunek.
Dopiero otwarty w Corelu Photo Paint, pokaże się całość, czyli rysunek + oczywiście kanał Alfa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 14