Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z kolorową winietą
Autor Wiadomość
mraciek
Początkujący


Dołączył: 04 Mar 2021
Posty: 4
Skąd: Żarki
  Wysłany: 4 Marzec 2021, 12:53   Problem z kolorową winietą

Cześć mam pytanie, może ktoś mi tu pomoże bo już szukałam w różnych miejscach i nie znalazłam pomocy. Mam zdjęcie i potrzebuję zrobić kolorową winietę (tj. fioletową) już to robiłam kilka razy i do tej pory było bez problemu a tym razem nie mogę jej zrobić.
Wchodzę normalnie przez Efekty-Twórcze-winieta i zamiast fioletowej mimo że wybieram tam kolor to jest biała może macie jakiś pomysł w czym jest problem. Bo mnie już nic nie przychodzi do głowy.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 4 Marzec 2021, 15:24   

Jeśli to nie kłopot, to wrzuć tu to zdjęcie (albo linka) i ..... zobaczymy czy to Twój Corel się puszy, czy coś jest ciekawego w tym zdjęciu co powoduje, że nie można nadać koloru.
 
 
mraciek
Początkujący


Dołączył: 04 Mar 2021
Posty: 4
Skąd: Żarki
Wysłany: 5 Marzec 2021, 01:24   

Przesyłam link do pliku corela, tam jest obiekt 1 to to co chcę uzyskać w obiekcie 2 ale nie chce mnie słuchać pomimo iż robię dokładnie to samo.

https://drive.google.com/file/d/1dk5cCSxPjAZDd2KJhpI_DOa2MA5_QvXt/view?usp=sharing
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 5 Marzec 2021, 10:07   

Problem polega na tym ,że winieta nie jest na osobnej warstwie .Nie można więc zmienić koloru samej winiety .
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 5 Marzec 2021, 10:15   

mraciek napisał/a:
nie chce mnie słuchać pomimo iż robię dokładnie to samo.


Do obiektu nr 2 dodany jest cień.

Nie wiem czy dodawany jest automatycznie po użyciu efektu winiety, ale .... wydaje mi się że nie, bo .... jeśli oddzielę cień od tego obiektu i chcę mu nadać efekt winiety, to ..... RZECZYWIŚCIE nie ma możliwości wyboru koloru winietowania.

Co więcej, jeśli obiekt jest ... obiektem, to w ogóle jakiejkolwiek bitmapie będącej obiektem nie można nadać koloru winietowania ..... DZIWNE, ale .... rzeczywiście tak jest.
Dlatego dziwi mnie, że piszesz iż ..... jednak jakimś cudem da się nadać kolor tej winiecie, tzn, że ..... wcześniej tak robiłaś i było OK.

Co ciekawe, jeśli zapiszemy obiekt jako osobną bitmapę (np. do CPT) , czyli będzie to już po prostu spłaszczony obraz i otworzymy w Corel Photo Paint, to ..... wtedy spokojnie można nadać kolor winiecie, ale ..... niestety działa to wtedy tak, że winietą jest całe tło, czyli ..... nie jest to to o co Ci chodzi.

Natomiast jeśli chcesz uzyskać tę kolorową winietę, to ..... należy po prosu skorzystać z dodania cienia do obiektu i masz DOKŁADNIE to o co Ci chodzi.

Jednak ..... rzeczywiście dziwnie działa to winietowanie obiektu.

Sprawdzałem w z różnymi zdjęciami zarówno w Corelu 2020 jaki w 16 i ..... jest (niestety) to o czym piszesz, więc ..... jak udało Ci się uzyskać kolorową winietę dookoła obiektu korzystając z efektu Winieta, to ..... doprawdy nie wiem.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 5 Marzec 2021, 10:21   

restauro napisał/a:
Problem polega na tym ,że winieta nie jest na osobnej warstwie .Nie można więc zmienić koloru samej winiety .


To prawda, ale ..... czyż nie po to istnieje możliwość nadawania koloru winiecie w oknie efektu winiety, żeby jednak można była nadać winiecie kolor ?

Poza tym, to kolorowe winietowanie działa, tyle że nie na obiektach (i nie potrzebuje do tego osobnej warstwy) , ale .... nie w taki sposób jak chce autorka tematu.

Inaczej pisząc, jeśli otworzysz obiekt jako plik i spłaszczysz z tłem, to .... winiecie można nadać kolor, ale ..... jako ramka, a nie poświata.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 6 Marzec 2021, 00:43   

@mraciek

Ciekawy temat.

Na tyle ciekawy, że próbowałem dzisiaj pół dnia jak uzyskać ten efekt o który Ci chodzi i ... nie znalazłem innego sposobu jak tylko to co napisałem, czyli po kolei:

--- spłaszczasz obiekt z tłem
--- Tworzysz okrągłą maskę z ustawionym lekkim wtapianiem do środka.
--- tworzysz obiekt z przed chwilą utworzonej maski.
--- wyłączasz widoczność tła, żeby lepiej widzieć efekty.
--- wybierasz cieniowanie i z listy rozwijanej predefiniowanych cieni wybierasz mała poświata.
--- ustawiasz sobie kolor cienia, wtapianie i inne parametry cienia i ..... wychodzi coś takiego jak poniżej:






....... ale .... możliwe, że ktoś zna inny .... łatwiejszy.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 6 Marzec 2021, 09:39   

Można zrobić jako osobną warstwę .Nie bawiłem się w precyzję ale mniej więcej tak to wygląda

PróbneAA.cpt
Pobierz Plik ściągnięto 289 raz(y) 2.07 MB

 
 
mraciek
Początkujący


Dołączył: 04 Mar 2021
Posty: 4
Skąd: Żarki
Wysłany: 8 Marzec 2021, 00:23   

Dziękuję Wam bardzo bardzo, czasem jakaś ciemna dziura się włącza, a Wy daliście mi światło :)
Lajosz bardzo pomogłeś bo to właśnie było ustawienie cienia :)
Przy czym Ty opisujesz że ustawiłeś maskę, ja w końcu wpadłam na to jak robiłam i zrobiłam to jako winieta a potem cień i cień ustawiłam jako kolorowy a nie winietę.
Robiłam to wtedy pierwszy raz i jakiś już czas temu i zapomniałam :)
Ale bardzo pomogliście bardzo jeszcze raz bardzo Wam dziękuję ;-)
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 8 Marzec 2021, 17:43   

Miło mi że mogłem pomóc :)

mraciek napisał/a:
Przy czym Ty opisujesz że ustawiłeś maskę


Otóż utworzyłem maskę CELOWO.
Wiem, że można nadać obiektowi winietę, ale .... wtedy nie masz kontroli nad centrowaniem, czyli winieta dotyczy całego obiektu jak leci i jest centrowana w środku obiektu.

Natomiast jeśli utworzysz maskę, to możesz sobie przesunąć maskę gdzie chcesz w obrebie czy to obrazka, czy obiektu i przyciąć obiekt/obrazek maską tworząc nowy obiekt, czyli .... masz większą kontrolę nad tym co będzie winietowane, bo po prostu winietowany będzie już "wykadrowany" maską obiekt, a przy okazji zostaje Ci nie ruszony obiekt pierwotny gdyby zaszła potrzeba zmian.

Tak czy siak, dobrze że na coś się przydałem :)
 
 
mraciek
Początkujący


Dołączył: 04 Mar 2021
Posty: 4
Skąd: Żarki
Wysłany: 18 Marzec 2021, 18:36   

Jeszcze raz dziękuję :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 16