Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
jak obrobić rysunek wykonany odręcznie i zeskanowany.
Autor Wiadomość
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 15 Marzec 2021, 21:20   jak obrobić rysunek wykonany odręcznie i zeskanowany.

witam,

Czy gdy wykonam rysunek odręcznie, moge go zeskanować i w corelu np. wyprostować linie i dopracowac? Prosze o pomoc jak to wykonać i jakie parametry skanera.

Dziękuję
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 16 Marzec 2021, 21:41   

Dlaczego nie rysujesz bezpośrednio w Corelu i co to za rysunek ?
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 16 Marzec 2021, 22:00   

rysunek ma byc podobny do odręcznego rysunku dziecka - rózne budynki, słonko , chmurki itp dlatego chce narysować na kartce.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Marzec 2021, 09:17   

Rozumiem ,że nie masz tabletu do rysowania .Proponuję pomyśleć o kupnie , to niewielki wydatek i przydatna rzecz. Na przykład jakieś Wacum Bambo

W narzędziach CorelDraw jest Inteligentne Rysowanie. Przetestuj to narzędzie w Corelu .
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 23 Marzec 2021, 00:22   

Czy prosty rysunek jak załączony w załączniku można samodzielnie przerobić na krzywe w Corelu, abym mógł później dać do naświetlenia by wykonać sito do sitodruku? Szukałem w opcjach w Corelu ale nie wiem jak to ogarnąć.

1.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 240 raz(y) 135.09 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Marzec 2021, 09:43   

Rysunek który dołączyłeś jest sztucznie powiększony i zapisany, oryginalnie prawdopodobnie w formacie JPG .
Zapisz rysunek w PNG i dołącz w takim formacie .
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 23 Marzec 2021, 13:02   

restauro napisał/a:
Rysunek który dołączyłeś jest sztucznie powiększony i zapisany, oryginalnie prawdopodobnie w formacie JPG .
Zapisz rysunek w PNG i dołącz w takim formacie .


przesyłam plik

rysunek.png
Pobierz Plik ściągnięto 211 raz(y) 1.13 MB

 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 23 Marzec 2021, 13:14   

mam pytanie, czy mając zwykły tablet do rysowania i Corela lub Photoshopa mogę pracować podobnie jak z kalką - zdjęcie na zdjęciu położona kalka przez którą widzę zdjęcie i na kalce kopiuję linie budynków, drzew itd. zdjęcia aby powstał rysunek.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Marzec 2021, 13:53   

Nadal rysunek ma półtony ,powstałe w wyniku złej jakości skanowania .Trzeba będzie usuwać tego rodzaju efekty w celu uzyskania dobrego efektu końcowego .
Odnośnie drugiego pytania , dołączam pierwszy znaleziony link
https://www.youtube.com/watch?v=8NWEwUVEyZs
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 23 Marzec 2021, 14:41   

mogę korzystać z tabletu Huion Inspiroy Q11K V2.
Pytając o prace podobną do kalki - chodziło mi o warstwy.

Ale nie wiem jak zrobić drogą warstwę abym mógł na niej rysować piórkiem po liniach które będa widoczne na 1 warstwie na której będzie zdjęcie lub grafika.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Marzec 2021, 15:17   

To jest zależne już od oprogramowania dołączonego do tabletu lub współpracującego z nim oprogramowania .Osobiście używam iPadPro + Apple Pencil i dodatkowego zewnętrznego programu .

Można to zrobić również w CorelDraw , rysując innym niż oryginał kolorem po obrysie .Należy tylko wcześniej zablokować oryginalny rysunek żeby się nie przesuwał. Rysować w ten sposób można również myszka ,ale jest to mało wygodne .
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 23 Marzec 2021, 15:20   

restauro napisał/a:
To jest zależne już od oprogramowania dołączonego do tabletu lub współpracującego z nim oprogramowania .Osobiście używam iPadPro + Apple Pencil i dodatkowego zewnętrznego programu .

Można to zrobić również w CorelDraw , rysując innym niż oryginał kolorem po obrysie .


Możesz napisac jakie oprogramowania używasz i jaki według ciebie jest najlepszy do grafiki rysunku .
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Marzec 2021, 22:03   

Używam oprogramowania Apple ,wiec raczej Ci się nie przyda . Do Windowsa jest wiele programów do pracy na warstwach .Na przykład darmowy Gimp . Ale do rysunków w typie tego ,który pokazałeś wystarczy CorelDraw i opcja rysunek odręczny ( po narysowaniu zamieniasz taki rysunek na krzywe , czyli na rysunek wektorowy ). CorelDraw pod tym względem jest najprostszy ponieważ nie musisz dodawać nowych warstw . Zaczynasz rysować nowy obiekt i przesuwasz wyżej, niżej względem poszczególnych obiektów w zależności od potrzeby ,lub zaznaczasz jako jedna warstwę wybrane obiekty (rysunki ) .
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 24 Marzec 2021, 00:28   Re: jak obrobić rysunek wykonany odręcznie i zeskanowany.

MarioK napisał/a:
wyprostować linie i dopracowac? Prosze o pomoc jak to wykonać


hmmm ... to zależy co masz na myśli pisząc , cyt: wyprostować linie i dopracowac

1. Jeśli chcesz po prostu żeby zamiast bitmapy były wektory, żeby później można o było to skalować bez utraty jakości, tudzież żeby linie rysunku pozbawione były rastra (co oczywiste w przypadku wektorów) , to ..... wystarczy załadować ten zeskanowany rysunek do Corela Draw i tam po prostu go zwektoryzować corleowskim automatem do tego służącym.

2. Natomiast jeśli chcesz poprawić rysunek jako taki, czyli wyprostować linie domku, słońca, i okręgu wokół, to UWAGA ..... nie ma żadnych cudownych automatów które to potrafią i trzeba obrysować bitmapę ręcznie, a czy tabletem, czy myszą to sprawa wtórna.
Mnie się lepiej pracuje myszą, ale znam ludzi którzy bez tableta ani rusz.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń.

Jeśli jednak chodzi Ci o pierwszy przypadek, to rezultaty mogą być takie jak w linku poniżej:

KLICK

Czyli jest to Twój obrazek załadowany do CorelaDraw i potraktowany narzędziem Trasuj Mapę Bitową
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 24 Marzec 2021, 00:44   

restauro napisał/a:
.... wystarczy CorelDraw i opcja rysunek odręczny ( po narysowaniu zamieniasz taki rysunek na krzywe , czyli na rysunek wektorowy ).


Przecież Draw to edytor wektorowy, więc wszystko co się tam narysuje z definicji jest wektorem, czyli .... krzywymi :)
Po co więc zamieniać krzywe na .... krzywe ? :)

Owszem, takie rzeczy jak predefiniowane kształty typu elipsa, prostokąt czy czcionki, są .... obiektami specjalnymi według Corelowskiego nazewnictwa i ... możliwości ich edycji, czyli rysując np. prostokąt, jeśli w drzewie obiektów nadal widnieje jako prostokąt, to możemy mu w każdej chwili nadać zaokrąglenie, wyżłobienie czy ścięcie osobno dla każdego narożnika lub całości, ale ... to nadal wektory, czyli krzywe, które gdyby jednak "zamienić na krzywe" to już przestają być obiektami specjalnymi, a stają się wektorami sensu stricte i w/w edycja nie będzie możliwa, tzn. ... będzie, ale innym narzędziem, nieco mniej intuicyjnym i poręcznym.

To samo z czcionkami, czyli dopóki są to czcionki, to można z nimi (jako np. napisami) zrobić wiele, a po zamianie na krzywe, już zostają tylko wektorami z mocno ograniczonymi możliwościami edycji.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 24 Marzec 2021, 10:33   

Masz rację, wydawało mi się , że odręczny nie jest wektorem ,dawno nie używałem tego narzędzia . Musiałem zasugerować się jakimś programem z iPada w którym to zazwyczaj ,jeśli mam cos do narysowania rysuję ,następnie przenoszę do CorelDraw i dalej obrabiam .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 16