Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Efekt reliefu 3D na podstawie np. kanału alfa
Autor Wiadomość
przy
Początkujący


Dołączył: 12 Lip 2022
Posty: 2
Skąd: d.c.
Wysłany: 12 Lipiec 2022, 02:49   Efekt reliefu 3D na podstawie np. kanału alfa

Cześć (to mój pierwszy post :-) ),
Mam pytanie - czy w Photopaincie jest możliwość uzyskania reliefu 3D z kanału alfa w sposób taki jak w Photoshopie w filtrze Rendering->Efekty świetlne?
Podobnie do niego wygląda filtr w Photopaincie (Aparat->Efekty świetlne). W Photoshopie można jednak wybrać kanał alfa, który służy to wygenerowania reliefu dla danego kierunku oświetlenia - np. jeśli w kanale alfa damy napis, to po użyciu efektu na obrazku uzyskamy efekt napisu wypukłego oświetlonego zgodnie z ustawieniami filtra Efekty świetlne. Od jasności pikseli w kanale alfa zależy "wysokość" trójwymiarowego reliefu na wynikowym obrazie. W Photopaincie widzę możliwość użycia jedynie predefiniowanych takich tekstur (cegły, bąbelki, skóra słonia, itp.) i to działa podobnie. Nie mogę znaleźć możliwości dodania własnego wzorca (właśnie np. napisu).
Czy jest w nim możliwość skorzystania z takiego efektu czy jest ograniczenie do korzystania tylko z tych kilku przykładowych z góry narzuconych tekstur?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 12 Lipiec 2022, 21:44   

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy:

Otóż ... jest taki efekt w CorelPhoto Panit.

Robisz tak:

-- tworzysz swój napis (po prostu pisząc coś)
-- po czym zaznaczasz go i Ctrl + m , co spowoduje utworzenie maski z napisu.
-- teraz wybierasz menu Efekty --> Efekty 3D --> Efekt fazowania

-- w oknie które się pokaże, ustaw wszystko tak jak na załączonym obrazku.

Oczywiście w oknie tego efektu jest wiele innych ustawień ... można się pobawić.

Efekt będzie mniej więcej taki jak poniżej:



Nie wiem czy o to chodziło, ale .... może i tak się przyda :)
 
 
przy
Początkujący


Dołączył: 12 Lip 2022
Posty: 2
Skąd: d.c.
Wysłany: 13 Lipiec 2022, 23:34   

Dzięki. Opis oczywiście się przyda (Corela się uczę :-) ) ale to jednak nie to :-( .
Opiszę oczekiwany efekt na przykładzie.

Mamy obraz z np. mapą Europy. Na drugim obrazie mamy "mapę wysokości" Europy utworzoną w ten sposób, że jest to obraz w odcieniach szarości, w którym jasność punktu odzwierciedla w jakiejś proporcji wysokość danego miejsca n.p.m.

Z mapy wysokości robimy kanał alfa, który wykorzystujemy w opisywanym efekcie Photoshopa na obrazie mapy Europy.

W rezultacie odpowiednio ustawiając "oświetlenie" możemy dostać plastyczny widok mapy Europy, na którym góry widoczne są jako wzniesienia na mapie. Co prawda nie zależy mi szczególnie akurat na tego typu mapach, ale mam nadzieję, że w tak "obrazowy" sposób opisałem o co mi chodzi.

Da się to zrobić w Photopaincie? Teoretycznie mógłbym się bawić w Photoshopie (mam jakąś starszą wersję, która była dodana do skanera), ale do interfejsu graficznego Adobe nigdy nie mogłem się przekonać i chciałbym móc wszystko ogarniać Corelem :-) .
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 14 Lipiec 2022, 02:46   

OK, już (chyba) wiem o co chodzi :)

Potrzebujesz po prostu zrobić relief żeby wyszło coś w rodzaju modelu 2.5D np. w celu wrzucenia tego gdzieś do jakiegoś CAM-a i tam wyfrezowania tego jako właśnie model 2.5D lub wydrukowania na drukarce 3D ..... a przynajmniej tak mi się wydaje :)

Nie wiem tylko, po co do tego potrzebny jest kanał alfa ?

Z tego co wiem, kanał alfa jest kanałem przezroczystości (w Corelu kanałem alfa może być i jest maska) i używa się go głównie tworzenia obrazków z nadaną przezroczystością (GIF, TIF albo PNG) żeby można tego było użyć na dowolnym tle, albo .... jeśli jest to TIF (czyli możliwość zapisywania w CMYK) , to kanału alfa można używać do drukowania z użyciem białego koloru tuszu, czyli głównie do białych poddruków na nie białym materiale.

... ale .... nie znam w ogóle programów Adobe, bo mi również (jak piszesz) za cholerę nie odpowiada interfejs programów graficznych od Adobe, a podchodziłem kilka razy.
Dlatego możliwe, że jednak akurat Adobe używa kanału alfa do utworzenia jakiegoś efektu, ale ... nie sądzę :)

Wracając jednak do meritum, to od biedy da się uzyskać coś takiego w Corelu, ale .... Draw, a nie Paint, ale .... efekty nie będą powalały, tzn, .... uzyska się skalę szarości, tyle tyle tylko że nie specjalnie będziemy mieli kontrolę nad rozkładem wysokości tych szarości.
Inaczej pisząc, Corel sam wypełni kolorem (od np. białego do czarnego) jakiś obiekt według własnego widzimisię i może to w efekcie, po np. zaimportowanie do jakiegoś Cama wyglądać tak jak poniżej:






To na czarnym tle, to utworzony napis w Corelu DRAW z użyciem narzędzia Obrys, po czym zapisane jako TIF , otworzone w Corelu Photo Paint, przekształcone w 16-bitową skalę szarości i zapisane ponownie jako TIF.

Natomiast to żółte, to efekt po zaimportowaniu do CAM-a jako relief.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13