Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wypełnienie - początki !
Autor Wiadomość
audiophone 
Początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 15 Gru 2006
Posty: 5
Skąd: katowice
Wysłany: 15 Grudzień 2006, 21:56   wypełnienie - początki !

witam!
zaczynam moją przygdę z programem corel9 nie wiem w jaki sposób zypełnić zewnątrzny obiekt, prostokącik wypelnilem bez problemy ale zewnętrznego okręgu nie umie...

pliki w zalączniku
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 15 Grudzień 2006, 22:03   

Musisz sprowadzić wszystkie krzywe do jednego obiektu i pozamykać węzły.
 
 
audiophone 
Początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 15 Gru 2006
Posty: 5
Skąd: katowice
Wysłany: 15 Grudzień 2006, 22:11   

jak samemu połączyć krzywe... ???

automatyczne połączenie krzywych...
nie skutkuje.... zamyka okrąg program a mi chodzi aby byla przerwa
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 16 Grudzień 2006, 01:05   

Zaznacz wszystkie krzywe należące (tylko) do tego samego obiektu (np. okręgu), ctr+L i połącz węzły - najlepiej ręcznie.
 
 
audiophone 
Początkujący


Wiek: 37
Dołączył: 15 Gru 2006
Posty: 5
Skąd: katowice
Wysłany: 16 Grudzień 2006, 10:25   

dzięki poradzilem sobie - krzywe beziera!

temat - śmietnik!
 
 
KzT 
Początkujący


Dołączył: 10 Sty 2007
Posty: 1
Skąd: Łomża
Wysłany: 10 Styczeń 2007, 20:06   

Witam wszystkich

Mam mały problem, a mianowicie polega on na tym: rysuje herb klubowy, tworzę zewnętrzny kontur tarczy (ten kontur jest prawidłowo połączony w całość - na tym etapie projektowania mogę dowolnie jeszcze wypełniać dowolnym kolorem wnętrze konturu herbu).
Problem zaczyna się, gdy do herbu, w jego wnętrzu dorysowuje pionowe kreski (te kreski nie są połączone z żadnym węzłem konturu herbu, ale końce tych kresek stykają się z liniami konturu), które mają dany herb podzielić na 3 części (każda część herbu ma mieć inny kolor, które to właśnie kreski, maja podzielić już gotowy kontur na części rysunku o różnych kolorach).
I tu mam właśnie problem, po takim dorysowaniu tych kresek, gdy chce zmienić kolor jednej z 3 części na kolor inny niż kolor pozostałych części, dalej zmienia mi się całkowite wypełnienie wnętrza konturu, w taki sposób, że całe wnętrze przybiera dalej taki sam kolor. Sądzę, że wiem, w czym tkwi problem (linie dorysowanie nie stanowią jednolitej całości z konturem). I tu mam pytanie, czy istnieje możliwość, żeby taką linie dzielącą kontur tak połączyć z konturem zamkniętym (np. miejsce połączenia ma być na środku danego odcinka prostego lub krzywej – tylko, że nie łączenie w węźle a łączenie ma być na linii pomiędzy węzłami), żeby móc w danym zamkniętym konturze uzyskać oddzielne części tego konturu (podział na 3 części), w których to częściach będą różne kolory wypełnienia.

Zobrazuje mój problem na prostym przykładzie:

Rysuję okrąg, następnie rysuje prostą kreskę dzielącą ten okrąg na 2 części (końce kreski stykają się z konturem okręgu), następnie chcę wypełnić jedną część okręgu jednym kolorem, drugą część okręgu chcę wypełnić innym kolorem. Gdy wypełniam to cały okrąg jest jednobarwny pomimo przedzielającej go kreski.
Co zrobić, żeby uzyskać okrąg podzielony na 2 części (najlepiej przedzielony okrąg kreską), i żeby jedna część miała jeden kolor, a druga cześć miała inny kolor.
Jeżeli coś takiego jest możliwe, to bardzo prosiłbym o wasza pomoc, bo teraz rysuje rysunek (sam kontur z podzieleniem tego konturu na części), przenoszę go do Photoshopa, i tam dopiero wypełniam odpowiedni wycinek z konturu odpowiednim kolorem.
Za wasze odpowiedzi i porady bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
 
 
Ayek 
Początkujący
webmaster



Wersja CorelDRAW: X7
Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 18
Skąd: Szczecin
Wysłany: 10 Styczeń 2007, 23:02   Część wspólna

Początkujący! Podawajcie wersję Corela!
Pierwszy, drugi i kolejny obiekt musi być krzywą zamkniętą, bo zrobisz sobie część wspólną z obiektu bazowego i pomocniczego.
[W X3 wystarczy, że na obiekcie bazowym narysujesz linię, tak by przekraczała krawędzie i możesz użyć narzędzia Smart Fill, które na bieżąco tworzy (z pól ograniczonych krawędziami) nowe obiekty o zadanym wypełnieniu]
Dokładniej:
Dajmy na to, wybierasz narzędzie Krzywa Beziera (pod lupką) i rysujesz nowy obiekt (żeby był krzywą zamkniętą) [możesz rysować prostokąt i go później obrócić];
Zaznaczasz oba obiekty i na pasku właściwości pojawi się ikonka Część wspólna (ostatni zaznaczony obiekt przekazuje atrybuty nowemu, które oczywiście można zmienić)

Obiekt pomocniczy kasujesz ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13