Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wydruk w RGB a zdrowie plotera.
Autor Wiadomość
BartekNML 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: x6
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 53
Skąd: Nowe Miasto Lub.
Wysłany: 7 Czerwiec 2016, 23:15   Wydruk w RGB a zdrowie plotera.

Czy ploterowi robi różnicę jakie wydruki robi ? RGB jest żywsze od CMYK dlatego wydruki bardziej mi się podobają w tym pierwszym ale czy może to jakoś negatywnie wpływać na ploter bądź może zwiększa zużycie atramentów ?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 00:19   

W życiu negatywnie nie wpłynie. Przecież atramentów RGB są tylko trzy, a CMYK - cztery, to jak zużycie atramentu ma być większe?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 01:00   

Ploterowi żadnej. I tak drukuje zazwyczaj w CMYK...
 
 
BartekNML 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: x6
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 53
Skąd: Nowe Miasto Lub.
Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 07:05   

tegraf napisał/a:
W życiu negatywnie nie wpłynie. Przecież atramentów RGB są tylko trzy, a CMYK - cztery, to jak zużycie atramentu ma być większe?

no np. przez zwiększenie nasycenia kolorów
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 10:16   

BartekNML napisał/a:
Przecież atramentów RGB są tylko trzy


Bartek, to był tzw. sarkazm... Widziałeś atramenty RGB?

Wracając do tematu: jako potencjalny klient drukarni z ploterem (swoją drogą: "drukarnia" w takim przypadku to nadużycie) wolałbym, aby zamówione wydruki były przede wszystkim wierne (czytaj: zgodne) z tym, co dostarczyłem.

Chwila, w którym drukarniany grafik będzie mnie przekonywał przy reklamacji, że przecież "RGBy są żywsze, dlatego lepsze" (czyli co? Ruszają się?) niż cmyki, będzie moją ostatnią w tej drukarni. Dalej już tylko pisma procesowe.
 
 
BartekNML 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: x6
Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 53
Skąd: Nowe Miasto Lub.
Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 12:16   

tak myślałem że błędem jest nie dawanie "" przy żywsze :) Tu nie chodzi o to co ktoś mi dostarczy bo jeśli dostane projekt w CMYK to taki drukuję. Kilka lat pracy w branży usługowej nauczyło mnie nie uszczęśliwiać nikogo na siłę. Ale robiąc sobie próbne wydruki i porównując "jakość" (czyt. to co widzimy) to RGB wygląda ładniej i na moje oko jest bardziej rzeczywiste z tym co odwzorowuje ekran monitora.

Temat można zamknąć. Interesowało mnie tylko czy drukowanie w RGB może wpłynąć negatywnie na ploter.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 8 Czerwiec 2016, 17:25   

BartekNML napisał/a:
RGB wygląda ładniej i na moje oko jest bardziej rzeczywiste z tym co odwzorowuje ekran monitora


To się jeszcze zastanów czyj monitor? Bo w ostateczności na pewno nie Twój się liczy, tylko klienta. A on ma Szajsunga albo innego Cwella, który ma tyle wspólnego z odwzorowywaniem rzeczywistych kolorów wydruków, co szprotka z papieżem. Wiem, że to często kusi. W sensie poprawianie projektów klienta. Bo koles przynosi gówno i nie ma pojęcia jak wielkie. A Ciebie, czy każdego innego grafika aż oczy szczypią od nadmiaru kiepścizny. I chciałbyś zrobić, żeby wyglądało ładnie itp.. No więc jeśli klient wprost nie powiedział, żebyś zrobił tak, by było ładnie, to rób to co dostałeś. Nie zastanawiaj się, czy obrazek RGB lepiej przekonwertować do CMYK jeszcze w programie, czy zostawić to RIPowi.

Jak sam powiedziałeś

BartekNML napisał/a:
Kilka lat pracy w branży usługowej nauczyło mnie nie uszczęśliwiać nikogo na siłę.


I ot, cała prawda o życiu grafika ;-)

A jak spece pokroju Cysorza czy tegrafa mówią, że ploterowi to zwisa i powiewa, to znaczy tak jest ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13