Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak usunąć prążki mory ze zdjęć z monitora
Autor Wiadomość
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 30 Grudzień 2020, 23:52   Jak usunąć prążki mory ze zdjęć z monitora

Witam,

Proszę o pomoc w kwestii usunięcia prążków mory ze zdjęć. Robię za zgoda czytelni zdjęcia książek w PDF aby je potem wydrukować. Po otwarciu zdjęcia jest bardzo widoczny efekt mory (monitory LCD mają swoje lata) mam co prawda Corel Photo Paint 2019 i Corel Draw ale 2019 ale nie mam takiej wiedzy jak sobie z tym problemem poradzić. Stron w PDF mam około 300 i będa kolejne .... i nie wiem czy jest możliwość aby zrobić to automatycznie dla wszystkich zdjęć. Przy takiej ilości obróbka każdego zdjęcia nie jest dla mnie możliwa. Zależy mi tylko aby wydruki pozwalały wydrukować i przeczytać. Zdjęcia mam w jpg ale mogę powtórzyć i zrobić w RAW o ile to pomoże. W załączniku zamieściłem przykład ale są gorsze.

DSCN9599.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 283 raz(y) 922.04 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 09:08   

Napisz jak robisz zdjęcia ?
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 09:15   

Nikon Coolpix P7800 na statywie na automatyce, przybliżam aby objąć całą kartkę by przy drukowaniu nie było ciemnych ramek.
Z programów mam jeszcze Photoshop CS5 i Lightroom 5.7.
Dosyłam jeszcze 2 zdjęcia.

DSCN0038.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 267 raz(y) 722.94 KB

DSCN0172.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 246 raz(y) 783.35 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 14:59   

Dalej nie wiem jak kopiujesz zdjęcia . Fotografujesz z matrycy laptopa czy bezpośrednio z oryginalnych kartek. Jeśli z laptopa to wystarczy otworzyć plik w programie graficznym .Aparat nie jest do niczego potrzebny ,nawet niewskazany . Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zapisać pliku ,wystarczy klawisz Print Screen ,następnie w programie graficznym wybranie opcji Wklej jako nowy obrazek lub podobnie w zależności od użytego programu .

Jest też opcja systemową, prawym klawiszem myszy wybierasz na zdjęciu z rozwijanego menu "Zapisz grafikę jako "
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 15:11   

Czy nie możesz zrobić zwykłego "PrintScreen" bezpośrednio z komputera?
Albo "wydrukować" do pliku pdf/jpg/tiff/...itp. na przykład (chociażby darmowy PDFCreator)?
Jeżeli nie masz takich możliwości, to jest jeszcze inny sposób.
Nie używam PhotoPainta, więc tutaj konkretnie nie doradzę, ale jest alternatywa: masz CS5, więc możesz pobrać jeszcze darmowy CS2 - jest w wersji angielskiej (w polskiej tego nie ma) genialne narzędzie do tego rodzaju problemów: Filter/Blur/Blur More. PS ma możliwość utworzenia "Akcji", więc nie trzeba klikać tego wszystkiego za każdym razem, można to zrobić z automatu - za jednym razem np. też dodać kontrast, rozjaśnienie itp...
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 19:50   

Cysorz napisał/a:
Czy nie możesz zrobić zwykłego "PrintScreen" bezpośrednio z komputera?
Albo "wydrukować" do pliku pdf/jpg/tiff/...itp. na przykład (chociażby darmowy PDFCreator)?
Jeżeli nie masz takich możliwości, to jest jeszcze inny sposób.
Nie używam PhotoPainta, więc tutaj konkretnie nie doradzę, ale jest alternatywa: masz CS5, więc możesz pobrać jeszcze darmowy CS2 - jest w wersji angielskiej (w polskiej tego nie ma) genialne narzędzie do tego rodzaju problemów: Filter/Blur/Blur More. PS ma możliwość utworzenia "Akcji", więc nie trzeba klikać tego wszystkiego za każdym razem, można to zrobić z automatu - za jednym razem np. też dodać kontrast, rozjaśnienie itp...


Do komputera w czytelni nie mogę podłączyć nośnika a więc "PrintScreen" nic nie pomoże.
Mam konto na Adobe ale darmowego CS2 nie widzę aby pobrać. Czy w SC5 tego nie zrobię?
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 20:25   

restauro napisał/a:
Dalej nie wiem jak kopiujesz zdjęcia . Fotografujesz z matrycy laptopa czy bezpośrednio z oryginalnych kartek. Jeśli z laptopa to wystarczy otworzyć plik w programie graficznym .Aparat nie jest do niczego potrzebny ,nawet niewskazany . Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zapisać pliku ,wystarczy klawisz Print Screen ,następnie w programie graficznym wybranie opcji Wklej jako nowy obrazek lub podobnie w zależności od użytego programu .

Jest też opcja systemową, prawym klawiszem myszy wybierasz na zdjęciu z rozwijanego menu "Zapisz grafikę jako "


Fotografuję monitor LCDmonitota który jest podłączony do komputera stacjonarnego na którym są wyświetlane kartki w PDF. To jest komputer w czytelni a więc nie mogę podłączyć żadnych nośników.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 20:32   

Hmmm... Do niedawna była taka opcja - teraz przeszukałem stronę Adobe i rzeczywiście gdzieś to zniknęło. Wymogiem było posiadanie ZAREJESTROWANEGO konta, sam z tego korzystałem. W nowszych wersjach ta opcja (Blur more) zniknęła - widać nie była potrzebna w czasach, gdzie nie używa się już skanerów, tylko cyfrówek...

Każdy czytnik ma jakąś jednostkę centralną, sterującą nim a tam na pewno jest możliwość zapisania tychże zasobów - w końcu muszą posiadać wersję cyfrową, skoro są wyświetlane na monitorze - zapytaj o taką możliwość, skoro pozwalają Ci na legalne "kopiowanie".
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 20:42   

Cysorz napisał/a:
Hmmm... Do niedawna była taka opcja - teraz przeszukałem stronę Adobe i rzeczywiście gdzieś to zniknęło. Wymogiem było posiadanie ZAREJESTROWANEGO konta, sam z tego korzystałem. W nowszych wersjach ta opcja (Blur more) zniknęła - widać nie była potrzebna w czasach, gdzie nie używa się już skanerów, tylko cyfrówek...

Każdy czytnik ma jakąś jednostkę centralną, sterującą nim a tam na pewno jest możliwość zapisania tychże zasobów - w końcu muszą posiadać wersję cyfrową, skoro są wyświetlane na monitorze - zapytaj o taką możliwość, skoro pozwalają Ci na legalne "kopiowanie".


Ale czytelnia ma monitoring, jest pracownik i jest zabronione korzystanie z swoich nośników na ich sprzęcie. Można tylko fotografować.
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 20:48   

Nie wiem co robić .... zdołowany jestem bo wydaję się że mając różne programy ten problem powinno się rozwiązać a tu czarno to widzę. Szkoda, że nośnika nie można podpiąć.. A za tydzień będę musiał robić kolejne zdjęcia a tych co mam jeszcze nie zrobiłem.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 20:51   

Poproś ,żeby Ci w takim razie sprzedali z nośnikiem ,albo przesłali na jakiś portal hostingowy typu WyslijTo.pl zdjęcia .
Dziwne ,że nie można pobierać plików ,większość bibliotek umożliwia taką opcję ,jeśli mają zdigitalizowane , w bazie danych .
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 22:10   

restauro napisał/a:
Poproś ,żeby Ci w takim razie sprzedali z nośnikiem ,albo przesłali na jakiś portal hostingowy typu WyslijTo.pl zdjęcia .
Dziwne ,że nie można pobierać plików ,większość bibliotek umożliwia taką opcję ,jeśli mają zdigitalizowane , w bazie danych .


odpada za każdą stronę musze płacić czy ksero czy wypalenie na CD dlatego tak bardzo szukam opcji aby te zdjęcia przygotować samodzielnie do wydruku. Przy kilkuset stronach wychodzi dużo....
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 23:06   

Skoro inne opcje odpadają, to jest jeszcze inna: zrób wydruk próbny. Po prostu - być może mora widoczna na ekranie nie będzie aż tak widoczna na wydruku docelowym. Oczywiście nie mówię tutaj o wydruku z jakiejś domowej drukarki, czy też proofie pod offset (skoro budżet masz ograniczony to pomijam tą opcję) ale przynajmniej z dobrej maszyny w drukarni cyfrowej. Koszt to raptem kilka złotych a być może rozwiąże to Twój problem...
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 31 Grudzień 2020, 23:23   

Cysorz napisał/a:
Skoro inne opcje odpadają, to jest jeszcze inna: zrób wydruk próbny. Po prostu - być może mora widoczna na ekranie nie będzie aż tak widoczna na wydruku docelowym. Oczywiście nie mówię tutaj o wydruku z jakiejś domowej drukarki, czy też proofie pod offset (skoro budżet masz ograniczony to pomijam tą opcję) ale przynajmniej z dobrej maszyny w drukarni cyfrowej. Koszt to raptem kilka złotych a być może rozwiąże to Twój problem...


Na wydruku jest widoczna mora inaczej na forum nie zawracał bym głowy ;-)
a specjalnie kupiłem używaną HP LaserJet Pro 400 M451dn pod te wudruki HP i toner, dlatego drukowanie gdzie indziej i dodatkowe koszty ... chciałbym tego uniknąć.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 09:54   

Może zezwolą podłączyć inny monitor do laptopa ? to ostatni pomysł jaki mi przychodzi do głowy .
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 11:05   

Nic tu się kupy nie trzyma.

Książki są w pdf. Razem kilkaset stron. Ty robisz zdjęcie każdej strony, wychodzi podle, więc będziesz się męczył (pomnożone kilkaset razy) po to, by otrzymać... książkę w pdf, która jest dawno zapisana na dysku w czytelni. W dodatku w jakości dla Ciebie niedostępnej do uzyskania.

Jest może jakiś ukryty sens takich wygibasów, którego nie widzę? Dlaczego po prostu nie weźmiesz oryginalnego pdfa z czytelni?
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 14:38   

tegraf napisał/a:
Nic tu się kupy nie trzyma.

Książki są w pdf. Razem kilkaset stron. Ty robisz zdjęcie każdej strony, wychodzi podle, więc będziesz się męczył (pomnożone kilkaset razy) po to, by otrzymać... książkę w pdf, która jest dawno zapisana na dysku w czytelni. W dodatku w jakości dla Ciebie niedostępnej do uzyskania.

Jest może jakiś ukryty sens takich wygibasów, którego nie widzę? Dlaczego po prostu nie weźmiesz oryginalnego pdfa z czytelni?


Czy książka czy np. dokumenty są zapisane w czytelni w PDF ale nie ma możliwości włożyć nośnik i przegrać ze stacjonarnego komputera który jest w czytelni. A jeżeli chcę mieć jakość super PDF to za każdą stronę muszę zapłacić a na to nie mam funduszy... a robienie zdjęć jest dozwolone za darmo dlatego szukam środka aby zdjęcia PDF były czytelniejsze do druku na moim laserze.
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 14:40   

restauro napisał/a:
Może zezwolą podłączyć inny monitor do laptopa ? to ostatni pomysł jaki mi przychodzi do głowy .


Pytałem - w czytelni są zestawy wszystkie takie same mają monitory a więc nikt dla mnie nie będzie zamieniał zestawu o ile taki mają wolny w co wątpię...
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 285
Skąd: Ziębice
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 20:23   

MarioK napisał/a:
Do komputera w czytelni nie mogę podłączyć nośnika a więc "PrintScreen" nic nie pomoże.


Jeśli masz możliwość korzystania z neta na tym kompie, to można spróbować wysłać to co widać na ekranie, na maila.
Inaczej pisząc, jeśli klikniesz prawą myszą na zdjęcie, to:

--- Można wybrać z menu/listy rozwijanej wyślij do
--- Można również po prostu wysłać całego PDF-a na maila lub gdziekolwiek np. na jakiś darmowy hosting.

--- Generalnie, jeśli ten komp jest (że się tak wyrażę) "otwarty" , to można próbować po prostu korzystać z niego tak jak ze swojego, czyli wszelkie pliki wysyłać gdzie trzeba.

--- Piszesz, że nie można podłączać nośników ...... OK, ale ... może można podłączyć np. BlueTooth-a ?
Jeśli tak, to ..... już masz jakiś kontakt z komputerem i wystarczy tylko via BT wysyłać co trzeba z kompa np. na smartfona.

Natomiast, jeśli nic z powyższego, to w Corelu Photo-Paint oczywiście jest opcja usuwania mory i w ogóle sporo filtrów którym można próbować usuwać to widać na zdjęciach, ale .... zabawy z tym sporo i moim zdaniem nie specjalnie się opłaca.

Natomiast, jeśli materiały które fotografujesz są pisane drukiem, to można jeszcze próbować ustawić aparat w taki sposób, żeby nieco prześwietlał zdjęcia, wtedy będziesz miał dość wyraźny czarny druk na prawie białej kartce, a wszystko po to, żeby takie zdjęcia załadować do jakiegoś OCR-a i wtedy, jeśli OCR poradzi sobie z takim materiałem, to w efekcie otrzymujesz PDF-a, DOC-a czy co tam jeszcze chcesz jako plik wektorowy, czyli w ZDECYDOWANIE lepszej jakości, znacznie mniej ważący i PRZEDE WSZYSTKIM (jeśli to komuś potrzebne) edytowalny.

Reasumując, możliwości jest sporo.

Poniżej Twoje zdjęcie przepuszczone (na szybko) przez kilka opcji w Corelu Photo-Paint (wersja 16) , czyli jak to może wyglądać jeśli chce na się bawić.

 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 23:27   

lajosz napisał/a:
MarioK napisał/a:
Do komputera w czytelni nie mogę podłączyć nośnika a więc "PrintScreen" nic nie pomoże.


Jeśli masz możliwość korzystania z neta na tym kompie, to można spróbować wysłać to co widać na ekranie, na maila.
Inaczej pisząc, jeśli klikniesz prawą myszą na zdjęcie, to:

--- Można wybrać z menu/listy rozwijanej wyślij do
--- Można również po prostu wysłać całego PDF-a na maila lub gdziekolwiek np. na jakiś darmowy hosting.

--- Generalnie, jeśli ten komp jest (że się tak wyrażę) "otwarty" , to można próbować po prostu korzystać z niego tak jak ze swojego, czyli wszelkie pliki wysyłać gdzie trzeba.

--- Piszesz, że nie można podłączać nośników ...... OK, ale ... może można podłączyć np. BlueTooth-a ?
Jeśli tak, to ..... już masz jakiś kontakt z komputerem i wystarczy tylko via BT wysyłać co trzeba z kompa np. na smartfona.

Natomiast, jeśli nic z powyższego, to w Corelu Photo-Paint oczywiście jest opcja usuwania mory i w ogóle sporo filtrów którym można próbować usuwać to widać na zdjęciach, ale .... zabawy z tym sporo i moim zdaniem nie specjalnie się opłaca.

Natomiast, jeśli materiały które fotografujesz są pisane drukiem, to można jeszcze próbować ustawić aparat w taki sposób, żeby nieco prześwietlał zdjęcia, wtedy będziesz miał dość wyraźny czarny druk na prawie białej kartce, a wszystko po to, żeby takie zdjęcia załadować do jakiegoś OCR-a i wtedy, jeśli OCR poradzi sobie z takim materiałem, to w efekcie otrzymujesz PDF-a, DOC-a czy co tam jeszcze chcesz jako plik wektorowy, czyli w ZDECYDOWANIE lepszej jakości, znacznie mniej ważący i PRZEDE WSZYSTKIM (jeśli to komuś potrzebne) edytowalny.

Reasumując, możliwości jest sporo.

Poniżej Twoje zdjęcie przepuszczone (na szybko) przez kilka opcji w Corelu Photo-Paint (wersja 16) , czyli jak to może wyglądać jeśli chce na się bawić.

Obrazek


Czy mogę poprosić o podanie jakich filtrów użyłeś i w jakiej kolejności to spróbował utworzyć "Akcję" i po próbować na tych PDF co mam na komputerze.

Co do łączności bezprzewodowej to raczej jest wyłączona - bardzo rygorystycznie do tego podchodzą, ale sprawdzę.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 285
Skąd: Ziębice
Wysłany: 1 Styczeń 2021, 23:48   

Corel Photo-Paint wersja 16

Po kolei :

1 -- menu Dopasowanie --> Zmniejsz nasycenie do zera
2 -- menu Efekty --> Szum --> Usuń morę (wartość 10)
3 -- menu Dopasowanie --> Krzywa Tonalna (tu już musisz sam poeksperymentować, bo od tego akurat efektu sporo zależy i dla jednego obrazu jakieś ustawienie będzie OK, a dla drugiego już nie)
4 -- menu Dopasowanie --> Dopasuj automatycznie

Powyższych narzędzi użyłem żeby uzyskać to co widzisz na moim (ale Twoim) obrazku.

Dokładnego tutoriala pisał nie będę, bo (sorry) nie chce mi się.

Moim zdaniem, NIE MA SENSU się w to bawić, no chyba, że jest tylko np. 10- góra 20 stron.
Jeśli ilość stron idzie w setki, to ..... oczywiście można, ale ..... trzeba mieć anielską cierpliwość.

Owszem, można utworzyć skrypt i potraktować nim z automatu wszystkie zdjęcia (przetwarzanie wsadowe), ale prawidłowo zadziała (moim zdaniem) tylko wtedy, kiedy WSZYSTKIE zdjęcia będą mniej więcej tak samo wykonane, czyli takie same jasności.

Jeśli tak będzie, warto spróbować.
Jeśli nie, ...... szkoda zabawy.
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 2 Styczeń 2021, 00:39   

lajosz napisał/a:
Corel Photo-Paint wersja 16

Po kolei :

1 -- menu Dopasowanie --> Zmniejsz nasycenie do zera
2 -- menu Efekty --> Szum --> Usuń morę (wartość 10)
3 -- menu Dopasowanie --> Krzywa Tonalna (tu już musisz sam poeksperymentować, bo od tego akurat efektu sporo zależy i dla jednego obrazu jakieś ustawienie będzie OK, a dla drugiego już nie)
4 -- menu Dopasowanie --> Dopasuj automatycznie

Powyższych narzędzi użyłem żeby uzyskać to co widzisz na moim (ale Twoim) obrazku.

Dokładnego tutoriala pisał nie będę, bo (sorry) nie chce mi się.

Moim zdaniem, NIE MA SENSU się w to bawić, no chyba, że jest tylko np. 10- góra 20 stron.
Jeśli ilość stron idzie w setki, to ..... oczywiście można, ale ..... trzeba mieć anielską cierpliwość.

Owszem, można utworzyć skrypt i potraktować nim z automatu wszystkie zdjęcia (przetwarzanie wsadowe), ale prawidłowo zadziała (moim zdaniem) tylko wtedy, kiedy WSZYSTKIE zdjęcia będą mniej więcej tak samo wykonane, czyli takie same jasności.

Jeśli tak będzie, warto spróbować.
Jeśli nie, ...... szkoda zabawy.



Czy Możesz mi podpowiedzieć (nie mogę znaleść ja youtube) jak zapisać w Corel Photo-Paint akcję którą bym po zaznaczeniu wielu stron i wciśnięciu klawisza mógł automatycznie zastosować:
1 -- menu Dopasowanie --> Zmniejsz nasycenie do zera
2 -- menu Efekty --> Szum --> Usuń morę (wartość 10)
3 -- menu Dopasowanie --> Dopasuj automatycznie
4 - zapisz jako
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 285
Skąd: Ziębice
Wysłany: 2 Styczeń 2021, 07:58   

MarioK napisał/a:
Czy Możesz mi podpowiedzieć (nie mogę znaleść ja youtube) jak zapisać w Corel Photo-Paint akcję którą bym po zaznaczeniu wielu stron i wciśnięciu klawisza mógł automatycznie zastosować:


Wydaje mi się, że już odpowiedziałem, ale ..... sorry za autocytat:
///// Dokładnego tutoriala pisał nie będę, bo (sorry) nie chce mi się. /////

Napiszę tylko, że żeby utworzyć makro, najlepiej skorzystać z Rejestratora (Okna --> Okno Dokowane --> Rejestrator) albo Ctrl +F3

Pokaże się okno rejestratora z aktywną czerwoną kropką na dole okna.
Przyciskając ją, zaczynasz "nagrywanie" makra, czyli wszystko co wykonujesz jest rejestrowane (w oknie widać jak dopisują się linijki czynności) .
Po zakończeniu czynności , przyciskasz przycisk stop (tuz obok czerwonej kropki) i .... to wszystko, czyli właśnie zarejestrowałeś makro.
Teraz zapisujesz makro (przyciski na górnej belce okna) do wykorzystania gdzie na jakimś pliku/plikach.

Otwierasz (Menu plik) Przetwarzanie wsadowe i tam traktujesz wybrane pliki (czyli np. Twoje zdjęcia) utworzonym makrem.

Rozumiem, że chodziło Ci raczej o pełnego tutoriala, czyli co należy (i jak) po kolei wykonywać, ale ..... no chłopie, ..... pisanie takiego tutoriala jest nudne jak jasna cholera, dłuuugie i nie koniecznie po przeczytaniu go zrozumiesz o co chodzi.

Poza tym, jest instrukcja obsługi Corela, w której to wszystko jest opisane.
Fakt, że w tej instrukcji jest to pisane w taki sposób że pożal się boże, ale .. jest.

Podejrzewam, że mało komu będzie się chciało pisać tutoriala (najlepiej ze zdjęciami, a jeszcze lepiej z filmikami) .

Po prostu jest to nudne, żmudne i mało interesujące zajęcie.

Mimo wszystko, to co chcesz zrobić, nie jest jakoś szczególnie trudne.
Próbuj, na pewno Ci się uda.
 
 
MarioK 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: GS X7 trial
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 54
Skąd: puławy
Wysłany: 2 Styczeń 2021, 12:25   

a jeżeli tekst jest napisany na maszynie lub drukowany w PDF to żeby czcionka była czytelniejsza na wydruku użyć kontrastu czy innej opcji?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 285
Skąd: Ziębice
Wysłany: 2 Styczeń 2021, 13:23   

Wszystko co miałem do napisania w tym temacie, już napisałem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.22 sekundy. Zapytań do SQL: 15