Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
katalog w cdr17 ogromny pdf do druku. za cięzki.
Autor Wiadomość
Aga Krasowska 
Początkujący
kagus1


Wersja CorelDRAW: x7
Wiek: 46
Dołączyła: 15 Sty 2018
Posty: 14
Skąd: Katowice
  Wysłany: 19 Luty 2021, 08:25   katalog w cdr17 ogromny pdf do druku. za cięzki.

Zaprojektowałam katalog. 216 stron. (10GB) Wszystko byłoby extra gdyby nie to, że wygenerowany plik do druku waży 4GB. Drukarnia chce max 2GB. Co teraz? Co mogę zrobć by zmniejszyć plik? Katalog - to masa zdjęć.... Błagam o pomoc.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 19 Luty 2021, 08:45   Re: katalog w cdr17 ogromny pdf do druku. za cięzki.

Aga Krasowska napisał/a:
Zaprojektowałam katalog. 216 stron. (10GB) Wszystko byłoby extra gdyby nie to, że wygenerowany plik do druku waży 4GB. Drukarnia chce max 2GB. Co teraz? Co mogę zrobć by zmniejszyć plik? Katalog - to masa zdjęć.... Błagam o pomoc.


Tylko Ty wiesz, jakie pliki (formaty) zdjęć wstawiłaś do tego PDF-a, a to nie jest bez znaczenia.

Tak czy siak, Corel przecież ma dość dobre narzędzia do ustawania eksportu do PDF-a i tam można ustawić kompresję dla całości tudzież dal grafiki rastrowej (czyli zdjęć) osobno.

Można tam pogrzebać i .... bardzo możliwe, że plik ważący 4G zmniejszy się nawet o 60% lub więcej.

Jednak możliwe również, że drukarnia nie przyjmuje pliku większego niż 2GB, bo po prostu maszyny drukujące (w sensie ich oprogramowanie i hardware) nie obsłużą pliku większego niż 2GB, czyli ..... podczas ładowania PDF-a z ustawioną kompresją ich oprogramowanie stwierdzi, że ..... przekroczono limit bla bla bla, czyli że zdekompresowane dane NIE MIESZCZĄ się w oprogramowaniu tudzież ewentualnie pamięci drukarki.

Jeśli tak, a koniecznie chcesz drukować w tej akurat drukarni, to NIE MASZ (moim zdaniem) innego wyjścia jak zdegradować DPI zdjęć do niższej rozdzielczości.
Zresztą, wszystko zależy od tego jak duże mają być to wydruki i jakiej rozdzielczości/wielkości są zdjęcie, bo może się okazać, że masz np. zdjęcie które ma 1200 DPI, a jego wielkość to np. 100 x 80mm i w takim przypadku, nawet jeśli zdjęcie tej wielkości będzie miało 300 DPI, to i tak mało kto zauważy różnicę w jakości druku.

Resumując, jest sporo czynników wpływających na wielkość wynikową PDF-a i nie widząc tego PDF-a ciężko będzie zgadywać co można z nim zrobić żeby z zmniejszyć jego wagę bez utraty jakości.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 19 Luty 2021, 09:39   

Zatrudnić do roboty Acrobata i wykonać optymalizację pdfa.
Lub kogoś, kto Acrobata ma, lub umieścić gdzieś w sieci do pobrania i poprosić o pomoc.

Z tym, że te 4 GB może okazać się wartością nie do przeskoczenia (w sensie, że nie da się mniej) bez wyraźniej straty jakości.

Może drukarnia przyjmie zamiast jednego pliku 4 GB > dwa po 2 GB?

Formaty zdjęć zaimportowane do Corela są bez znaczenia. Znaczenie ma rozdzielczość. W wynikowym pliku pdf nie powinna być większa niż 300-400 ppi (zależy czym, na czym i co jest drukowane).
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 19 Luty 2021, 09:59   

tegraf napisał/a:
Formaty zdjęć zaimportowane do Corela są bez znaczenia.


Też tak kiedyś myślałem :) .... ale .... kiedyś (zupełnie przypadkowo) zauważyłem, że inaczej Corel Draw traktuje importowane bitmapy w kompresji bezstratnej (np. GIF, PNG czy TIF), a inaczej jpg-i i inne stratne.

Niby niewiele inaczej, ale jednak na korzyść bezstratnych.

==========
.... ale w ustawieniach eksportu do PDF-a można określić wartość DPI dla bitmap, tak że .... chyba nie trzeba aż Acrobata.
Tym bardziej, że nie raz i nie dwa korzystałem z w/w tych Corlewskich ustawień eksportu i działa to całkiem sensownie.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Luty 2021, 10:16   

Aga Krasowska, jaki rozmiar i jaką rozdzielczość mają grafiki w tym katalogu? Zdjęcie A4 CMYK o rozdzielczości 300 ppi zajmuje ok. 32 mega. Być może dałaś większą rozdzielczość, co zupełnie nie wpłynie na wydruk, a tylko powiększa plik.
Jeśli masz 216 stron, załóżmy A5, a na każdej jest fota rozmiaru A5, bądź podobnego, to łączny rozmiar tych fot będzie 216×15 mega = bardzo dużo, więc nie dziw się, że pedeef jest duży. Jeśli drukarnia nie chce Ci go przyjąć, to może warto poszukać innej?

Jeśli chcesz, mogę przejrzeć Twój plik corelowy - może wymyślę jakiś sposób, który Cię usatysfakcjonuje. Mam Corela X5, więc zapisz ten plik (albo te pliki, jeśli jest ich więcej) w wersji X5. A całość można przesłać np. przez dysk Google. Tylko nie zapomnij podesłać wszystkich fontów, których używasz w katalogu. W razie czego pisz na d2o@o2.pl

:-)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 19 Luty 2021, 10:25   

lajosz napisał/a:
Też tak kiedyś myślałem :) .... ale .... kiedyś (zupełnie przypadkowo) zauważyłem, że inaczej Corel Draw traktuje importowane bitmapy w kompresji bezstratnej (np. GIF, PNG czy TIF), a inaczej jpg-i i inne stratne.


Teoretycznie botmapa to matryca (siatka, tabela) pikseli o określonej ich liczbie w poziomie i w pionie. Każdy pixel to minimum 3 bajty - i to w zasadzie tyle, tak jest zbudowany najprostszy format czyli bmp. Cała reszta (jpg, png, tif) to sposoby na ograniczenie wielkości pliku przy zapisie na dysk. Po wczytaniu do pamięci, każda bitmapa, niezależnie od formatu zajmuje tyle pamięci, ile ma pixeli x 3. Różnice widać w dopiero przy zapisie do pliku. Ale nie będę się upierał, że jest to prawda najprawdziwsza.

lajosz napisał/a:
.... ale w ustawieniach eksportu do PDF-a można określić wartość DPI dla bitmap, tak że .... chyba nie trzeba aż Acrobata.
Tym bardziej, że nie raz i nie dwa korzystałem z w/w tych Corlewskich ustawień eksportu i działa to całkiem sensownie.


W dodatku - coraz lepiej działa w każdej nowszej wersji Corela, zwłaszcza, jak już ta wersja dojrzeje i obrośnie odpowiednią liczbą aktualizacji. Ale nie zapominajmy, że twórcą formatu pdf jest Adobe, wróg Corela największy. I jak dotąd, dla zmiany wielkości corelowego pdfa bez straty jakości, nic lepiej nie robi jak eksport do ps i zamiana na pdf za pomocą Adobe Distillera. Mój rekord to plik pdf 34x mniejszy od oryginału.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 19 Luty 2021, 11:39   

@tegraf

Zgadzam się całkowicie, ale .... (zawsze jakieś ale musi być) ;-) je nie podważam w żaden sposób konstrukcji konstrukcji bitmapy, a tylko zauważyłem pewną ciekawą prawidłowość jeśli chodzi o Corela, czyli importowany np. PNG wygląda dokładnie tak samo w Corelu jak i otwarty w jakiejś przeglądarce (np. IrfanView)
Natomiast np. JPG otwarty w Corelu Draw już wygląda nieco (ale jednak) gorzej niż ten sam JPG oglądany za pomocą Irfana.
Być może chodzi tu tylko o sposób wyświetlania, ale możliwe również, że podczas importu, Corel coś tam modyfikuje.

Natomiast zmniejszanie wagi pliku poprzez kombinacje z PS i Distillerem jak najbardziej OK, pytanie tylko, czy zawsze jest to konieczne, bo ...... (przynajmniej w moim przypadku) nigdy nie było konieczne aż takie crunchowanie pliku i wystarczył po prostu sam Corel z jego opcjami eksportu.
Oczywiście, Corel robi to po swojemu, zapewne dodając mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, ale .... w zdecydowanej większości przypadków po prostu to nie przeszkadza.
Być może kiedyś, w czasach słusznie minionych, gdzie każdy bajt się liczył bo net jaki był każdy wie, a i nośniki danych nie należały do najpojemniejszych i najtańszych, zabiegi polegające na maksymalnej optymalizacji PDF-a pod względem wagi pliku bez utraty jakości, miały większy sens, ale dzisiaj ? .....
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Luty 2021, 11:57   

Ech, człowiek wpada na dobre pomysły zdecydowanie za późno. Aga Krasowska, zrób ten katalog w kilku pedeefach - na przykład pięćdziesięciostronicowych - drukarnia będzie je ripować po kolei, skoro RIP nie daje sobie rady z czterogigowym plikiem. Jeśli już masz ten ogromny plik pdf, to możesz go w Acrobacie podzielić na mniejsze instrukcją "wydziel strony". A jeśli będziesz te pedeefy robić od początku, to zadaj zakresy stron np. 1-50, 51-100 itd.
Tylko na wszelki wypadek zrób pedeefy z tekstem zamienionym na krzywe - to się ustawia w opcjach kręcenia pedeefów.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 19 Luty 2021, 12:21   

lajosz napisał/a:
Natomiast zmniejszanie wagi pliku poprzez kombinacje z PS i Distillerem jak najbardziej OK, pytanie tylko, czy zawsze jest to konieczne, bo ...... (przynajmniej w moim przypadku) nigdy nie było konieczne aż takie crunchowanie pliku i wystarczył po prostu sam Corel z jego opcjami eksportu.


W 100% - niekonieczne, ale to zależy od miejsca... siedzenia. Grafik wysyłający plik do drukarni pewnie się tym nie przejmie, bo dzisiaj przesłanie Internetem kilkunastokrotnie większego pliku niż powinien on mieć, nie kosztuje kilkunastokrotnie więcej, ani też czasu nie zajmuje aż tak dużo. Zatem - nikt tym się specjalnie nie przejmuje. Ale już w drukarni, w momencie próby impozycji 1000 plików od różnych klientów, zaczyna mieć to znaczenie. No i mamy przykład Ady.

Kilka wektorów w pdfie z Corela to raptem kilkanaście-kilkadziesiąt kB. Ten sam pdf z osadzonym profilem (nie wiadomo, po jaką cholerę) to już 1 MB.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 19 Luty 2021, 13:46   

tegraf napisał/a:
Ale już w drukarni, w momencie próby impozycji 1000 plików od różnych klientów, zaczyna mieć to znaczenie.


To prawda, ale ..... to nie kłopot klienta, a .... drukarni.
Ja rozumiem oczywiście że drukarnia ma z tym kłopot, ale .... z czegoś trzeba żyć i albo mamy klienta, bo sami sobie radzimy z plikami klienta, albo .... klient idzie tam gdzie mniej się od niego wymaga.

tegraf napisał/a:
Kilka wektorów w pdfie z Corela to raptem kilkanaście-kilkadziesiąt kB. Ten sam pdf z osadzonym profilem (nie wiadomo, po jaką cholerę) to już 1 MB.


Tu ... PEŁNA ZGODA ... chociaż .... zdarzają się klienci (najczęściej z dużych korpo czy innych dużych firm) którzy uprą się na np. Pantone-a takiego jak podali i koniec ... nie przetłumaczysz za cholerę, że jak zastosujesz inny (podobny) Pantone który i tak przecież musi być zamieniony w konsekwencji na CMYK, to konia z rzędem temu kto zauważy różnicę :)

Tak na marginesie, to nie uwierzysz (albo uwierzysz) jak beznadziejnie niekompetentni są ludzie odpowiedzialni za ogólnie pojętą reklamę w dużych firmach.
Większość z którymi miałem wątpliwą przyjemność rozmawiać, nie ma bladego pojęcia o podstawowych zagadnieniach z którymi przyszło im pracować.
Nie chcę żeby to źle zabrzmiało, ale są to w szczególności panie :)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 19 Luty 2021, 14:21   

lajosz napisał/a:
To prawda, ale ..... to nie kłopot klienta, a .... drukarni.


Klienta w to nie mieszajmy. Dla klienta ten pdf może ważyć i tonę.
Ja mówię o styku agencja<>drukarnia. Agencja, czyli miejsce w którym pracują graficy. Nawet, jeżeli drukarnia zatrudnia grafika, to można go traktować jako agencję "wewnętrzną".

W kilku znanych mi drukarniach to jest wyraźnie rozdzielone. Grafik ma zadowolić klienta, wszystkim dostępnymi środkami, a tzw. operator DTP ma za zadanie przygotować z projektu grafika - dobrego pdfa.
Grafik zna się na kompozycji, doborze kolorów, ma pomysły - a niekoniecznie techniczną wiedzę na temat stanu pośredniego, jakim jest pdf do druku, choć... powinien.

lajosz napisał/a:
Tak na marginesie, to nie uwierzysz (albo uwierzysz)


Uwierzę, uwierzę. Ostatnio pojawiają się w drukarniach pdfy generowane z jakichś internetowych edytorów, to dopiero jest jazda. A temat Pantonów (i kolorów dodatkowych) to temat na niekończącą się opowieść.

lajosz napisał/a:
Nie chcę żeby to źle zabrzmiało, ale są to w szczególności panie :)


Tu bym nie przesadzał. Jakoś płeć w moich obserwacjach nie ma znaczenia, choć rzeczywiście w agencjach płeć piękna ma nadreprezentację.
 
 
Aga Krasowska 
Początkujący
kagus1


Wersja CorelDRAW: x7
Wiek: 46
Dołączyła: 15 Sty 2018
Posty: 14
Skąd: Katowice
Wysłany: 19 Luty 2021, 14:37   

OGROMNIE!!! Wam wszystkim dziękuję za pomysły i wsparcie. Gadałam z drukarnią - to zaprzyjaźnieni ludzie. Udało mi się im wysłać tego pdf - mają przejrzeć i dadzą znać czy i jak będziemy mogli coś z tym zrobić - albo kilka mniejszych, albo strata na zdjęciach. Fakt jest taki, że katalog ma format zbliżony do A4. W nim są zdjęcia na cała stronę i mniejsze. Zdjęcia to tiffy od fotografa, które niestety ważą srogo. Część z nich zmniejszyłam, ale część pozostała. Niestety - presja czasu i oddania katalogu do druku. Mam zatem inne pytanie - na przyszłość - czy jest jakiś sposób przygotowania hurtowo takich zdjęć do katalogu w rozdzielczości która byłaby odpowiednia? NP. na jednej stronie fota a4, na sąsiedniej 4 foty 10x10cm. I przy zapisywaniu w CDR jakoś by się to konwertowało/kompresowało etc? Czy muszę klikać w każdą fotę i zmieniać na bitmapę i zmieniać rozdzielczość?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 19 Luty 2021, 14:59   

Aga Krasowska napisał/a:
czy jest jakiś sposób przygotowania hurtowo takich zdjęć do katalogu w rozdzielczości która byłaby odpowiednia?


Zrobisz to podczas generowania pdfa, wszystko jest w opcjach (zakładka Obiekty, kompresja, zmniejszanie rozdzielczości).

Rozważ jednak opcję zmiany narzędzia. Robienie katalogu 200 stron w Corelu w jednym pliku, to przepis na katastrofę. Pytanie nie brzmi, czy się ona pojawi, tylko kiedy (bo pojawi się na pewno).
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Luty 2021, 01:35   

Cytat:
czy jest jakiś sposób przygotowania hurtowo takich zdjęć do katalogu w rozdzielczości która byłaby odpowiednia?

Takie rzeczy robi się w programie do obróbki grafiki rastrowej, np. w Corel Photo-Paint, albo w PhotoShopie. I dopiero zdjęcia zrobione na wymiar zasysaj do CorelDraw.

Poza tym w pełni podzielam pogląd Tegrafa:
Cytat:
Rozważ jednak opcję zmiany narzędzia. Robienie katalogu 200 stron w Corelu w jednym pliku, to przepis na katastrofę. Pytanie nie brzmi, czy się ona pojawi, tylko kiedy (bo pojawi się na pewno).
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 20 Luty 2021, 09:41   

Aga Krasowska napisał/a:
czy jest jakiś sposób przygotowania hurtowo takich zdjęć do katalogu w rozdzielczości która byłaby odpowiednia? .......... Czy muszę klikać w każdą fotę i zmieniać na bitmapę i zmieniać rozdzielczość?


Stary doby IrfanView powinien to załatwić bezproblemowo.

Po prostu, korzystasz z czegoś co się nazywa przetwarzanie wsadowe
Tam można określić naprawdę sporo parametrów przetwarzania, w tym oczywiście DPI tudzież rozdzielczość.

Co prawda w Corelu (Photo Paint) też istnieje przetwarzanie wsadowe, ale ..... do pięt nie dorasta temu z (darmowego przecież) Irafana.

Oczywiście przetwarzanie wsadowe zmieni zdjęcia według potrzeb, ale ..... tylko zdjęcia, czyli cały układ zawarty teraz w PDF-ie trzeba będzie przygotowywać na nowo.

Mimo wszystko .... spróbowałbym z tym zapisem do PDF-a (z ustawionymi parametrami) , bo choć SŁUSZNIE PRAWI tegraf, to jednak ..... możliwe że się uda, ale ..... tylko możliwe :)


============
Napisałaś jeszcze, że te zdjęcia to .... TIF-y
TIF-y są OK, ale .... :

-- Bywają TIF-y 48 bitowe, a to oznacza sporą wagę pliku i przynajmniej ja uważam, że nie jest konieczna 48 bitowa informacja o kolorze. .... Oczywiście takie TIF-y (48 bit) zdarzają się rzadko, ale .... bywają.

-- TIF-y, to jak wiadomo kompresja bezstratna, czyli ..... można spróbować po prostu zapisać je jako JPG-i z ustawioną przez siebie jakością i ..... trochę oczywiście stracą na jakości, ale przy tej samej rozdzielczości tudzież DPI, powinny ważyć zdecydowanie mniej i wcale nie wyglądać gorzej.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20 Luty 2021, 10:06   

Cytat:
można spróbować po prostu zapisać je jako JPG-i z ustawioną przez siebie jakością i ..... trochę oczywiście stracą na jakości, ale przy tej samej rozdzielczości tudzież DPI, powinny ważyć zdecydowanie mniej i wcale nie wyglądać gorzej.

Z tym akurat bym się nie zgodził, bo jotpegi, jako samokompresujące się pliki, bezpowrotnie niszczą piksele, a poza tym są RGB. Z tego powodu nigdy, ale to NIGDY, nie używam jotpegów w takich pracach. Ufam tylko starym, dobrym i niezawodnym cmykowym tifom.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 20 Luty 2021, 10:35   

Trurl napisał/a:
Z tym akurat bym się nie zgodził, bo jotpegi, jako samokompresujące się pliki, bezpowrotnie niszczą piksele, a poza tym są RGB. Z tego powodu nigdy, ale to NIGDY, nie używam jotpegów w takich pracach. Ufam tylko starym, dobrym i niezawodnym cmykowym tifom.


Dlatego napisałem, że ..... można spróbować, a nie że .... trzeba to zrobić :)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 20 Luty 2021, 13:44   

Trurl napisał/a:
a poza tym są RGB


Trurl, skąd u Ciebie przekonanie, że jpg to rgb? Jpg może być także cmyk.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21 Luty 2021, 00:22   

Cytat:
Trurl, skąd u Ciebie przekonanie, że jpg to rgb? Jpg może być także cmyk.
Z dawnych lat. ;-) Na początku wieku jotpegi były tylko w szarościach, albo RGB.
A poza tym nie ufam im. i nigdy nie użyłbym ich go prac robionych na offset, co najwyżej do niskorozdzielczych (72 dpi) publikacji ekranowych. Widziałeś kiedyś pliki jpg ze zniszczonymi pikselami? - Zdarza się to nagminnie. W tifach bez kompresji jest to nie do pomyślenia, choć widywałem zniszczone piksele w tifach z kompresją LZW.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Luty 2021, 02:05   

Można spokojnie wysyłać do druku JotPeGi, o ile są niezbyt skompresowane - przerabiałem to setki razy. Chociażby dlatego, że w tej chwili olbrzymią większością są oryginały od klienta, który taki właśnie format dostarcza - a przepisanie ich na TIFa ma taki sam sens jak "uzdrawianie" wody magnesem ;). Dla laika czy też "prezesa zarządu" to w efekcie końcowym w ogóle niedostrzegalna różnica - duuuuużo większą robi zastosowany (lub nie!) profil kolorystyczny ;).
Poza tym wszystkim to też niezbyt widzę sensu w dywagowaniu nad końcową "wagą" pliku do druku - to wszystko można ustawić przy zapisie do PeDeeFa. Zawyżone wartości i tak zostaną prawdopodobnie obcięte przy RIPowaniu pliku przez drukarnię...
 
 
Aga Krasowska 
Początkujący
kagus1


Wersja CorelDRAW: x7
Wiek: 46
Dołączyła: 15 Sty 2018
Posty: 14
Skąd: Katowice
Wysłany: 22 Luty 2021, 15:48   

OK, bardzo dziękuję za informacje. Oczywiście przy genereowaniu pdf do druku korzystam z ustawień pdf zgodnie z wytycznymi z drukarni.

W corelu pracuję od 25 lat - generalnie zmieniam tylko na coraz wyższą wersję - czasem rozkminię jakąś nowość, a czasem nie zdążę i już jest nowa;)
Wiem, że katalog w corelu to niemal oksymoron. Ale nie poddaje się. Tym razem to było szalenstwo czasowe - a że czuję się w tym niezła to poleciałam w corelu.
Teraz rozkminiam INdesign. Mam nadzieję że uda się namówić pracodawcę - ponoć będzie wg wszelkich "mądrych głów" lepiej. Czas pokaże. ;)

Tymczasem dziękuję za pomoc i wsparcie.
 
 
kek 
Praktyk



Wersja CorelDRAW: X7
Dołączył: 20 Lut 2017
Posty: 81
Skąd: Polska
Wysłany: 24 Luty 2021, 09:55   

Witam.
U mnie jest tak:
Indesign - skład książek, gazet i katalogów.
Corel - plakaty, wizualizacje, wzorniki do druku i wycinania itp.
Photoshop - obróbka zdjęć.

Pozdrawiam
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 24 Luty 2021, 11:31   

kek napisał/a:
Corel - plakaty, wizualizacje, wzorniki do druku i wycinania itp.


A czemu nie Illustrator?
 
 
kek 
Praktyk



Wersja CorelDRAW: X7
Dołączył: 20 Lut 2017
Posty: 81
Skąd: Polska
Wysłany: 24 Luty 2021, 12:56   

tegraf napisał/a:
kek napisał/a:
Corel - plakaty, wizualizacje, wzorniki do druku i wycinania itp.


A czemu nie Illustrator?


A czemu nie Corel :)
Pracuję w Corelu, chyba od jego pierwszej wersji, taki nawyk.
Podobnie zamiast Indesgn używałem Ventury ale gdzieś przepadła (po wykupieniu jej przez firmę Corel). Więc tu samo się wyjaśniło.
W Ilustratorze nigdy nie działałem, wykorzystuję go tylko do konwersji dostarczanych AI.

Pozdrawiam
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 24 Luty 2021, 13:21   

Pytam, bo cała siła pakietu Adobe tkwi we współdziałaniu aplikacji - bitmapy zaimportowane w Indesign edytuje się w PS, wektory w Illustratorze. Poprawka w wektorze zaimportowanym do Indesign to kliknięcie - i już jestem w Illustratorze, zmiana i zaktualizowany wektor z powrotem ląduje w InDesign. Corel to tu taki gość nieproszony... Choć prawda, że z całego pakietu Adobowego, Illustrator to chyba najsłabszy zawodnik. Przynajmniej wczesne wersje, teraz to nawet nie wiem, choć pewnie nie stoi w miejscu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 13