Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak wpisać symetrycznie obiekty w okrąg?
Autor Wiadomość
romel67 
Początkujący


Dołączył: 26 Lut 2021
Posty: 3
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 26 Luty 2021, 13:58   Jak wpisać symetrycznie obiekty w okrąg?

Witajcie. Jestem nowy więc nie dziwcie się proszę pytaniom.
Próbuję znaleźć metodę aby w symetryczny sposób rozmieścić 7 prostych obiektów na obwodzie koła i sam się już poddałem bo w necie nic nie wygrzebałem a i tu w "szukaj" nic nie znalazłem. Aby sobie wyobrazić co chcę uzyskać to dobrym przykładem będzie typowa okrągła płaska podkładka pod zwykłą śrubę w której potrzebuję zrobić symetrycznie 7 otworów czyli okrąg i w nim 7 równo rozmieszczonych otworów.
Pytanie drugie. Jak w koło wpisać wielokąt foremny (trójkąt równoramienny czy np siedmiokąt o równych bokach) ale tak aby był w tym kole wyśrodkowany czyli każdy róg równo oddalony albo styczny do krawędzi koła. Próbowałem z prowadnicami ale z wielokątami mi to nie wychodzi.
Proszę o pomoc
R
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 26 Luty 2021, 17:16   Re: Jak wpisać symetrycznie obiekty w okrąg?

Nie napisałeś jakiego masz Corela, czyli jaką wersję, a to nie jest bez znaczenia.

.... no i jak by Ci tu napisać, żeby się nie rozpisywać zbytnio.


ODPOWIEDŹ NA PYTANIE PIERWSZE:
=========================
Otóż, jeśli masz Corela np. 2020, to istnieje tam narzędzie o nazwie Dopasuj Obiekty do ścieżki gdzie po prostu zaznaczasz obiekt i trzymając wciśnięty SHIFT zaznaczasz ścieżkę (czyli w tym przypadku okrąg) , wybierasz ilość obiektów i ..... to wszystko, czyli obiekty będą równo rozłożone wzdłuż ścieżki.

Oczywiście ścieżka nie musi być okręgiem, a obiekty mogą być dowolne.
To samo w przypadku różnych obiektów, czyli zaznaczasz obiekty (jakiekolwiek) + trzymając wciśnięty SHIFT zaznaczasz ścieżkę i ..... obiekty zostaną równo rozłożone wzdłuż ścieżki.
W oknie tego narzędzia, można wybrać jeszcze inne parametry rozkładania obiektów.

Natomiast mając np. Corela 15, żeby uzyskać taki sam efekt, trzeba używać do tego narzędzia o nazwie Metamorfoza z tym, że tu już trzeba się naklikać, a poza tym obiekty MUSZĄ być jednakowe żeby zastosować to narzędzie do kopiowania wzdłuż ścieżki.

Czyli jeśli masz Corela np. w wersji 15, to:

-- rysujesz ścieżkę (w tym przypadku okrąg)

-- rysujesz 2 jednakowe obiekty (w tym przypadku inne, mniejsze okręgi) albo duplikujesz (Ctrl + d) ____ obiekty mogą leżeć w dowolnym miejscu.

-- wybierasz narzędzie Metamorfoza i klikając na jeden z dwóch mniejszych okręgów, trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy, przesuwasz "prostokącik" do drugiego mniejszego okręgu i puszczasz klawisz myszy.
Powstało coś, co (na razie) nie jest tym o co Ci chodzi, ale ...

-- teraz z górnej belki menu metamorfozy określasz ilość obiektów jakie będą rozmieszczone wzdłuż ścieżki i z tego samego menu metamorfozy wybierasz Nowa ścieżka i wskazujesz nową ścieżkę rozmieszczania, w tym przypadku będzie to większy okrąg.
Nadal nie jest to to o co Ci chodzi, ale ....

-- znowu z górnej belki menu metamorfozy wybierasz ikonkę z zielonym plusem, czyli Więcej opcji metamorfozy i po rozwinięciu, wybierasz Metamorfoza wzdłuż całej ścieżki.

No i wreszcie jest to o co Ci chodziło, czyli obiekty (mniejsze okręgi) będą równo rozmieszone wzdłuż większego okręgu.
Zmiany następują w czasie rzeczywistym, czyli w każdej chwili możesz wybrać ilość obiektów i będzie widział jak zmienia się ich ilość.


ODPOWIEDŹ NA PYTANIE DRUGIE:
====================
-- Najpierw włącz przyciąganie do obiektów jeśli nie było włączone ___ (Alt + z) włącz/wyłącza przyciąganie do obiektów.

-- Jeśli masz już narysowane koło/okrąg, to wybierz rysowanie wielokąta, wybierz ilość wierzchołków, przesuwasz kursor mniej-więcej na środek koła, aż zaświeci się info (środek) , że jesteś w centrum koła/okręgu/obiektu.

-- teraz trzymając jednocześnie wciśnięte klawisze Ctrl +Shift + lewy klawisz myszy, przesuwasz kursor na górną krawędź koła aż wyświetli się info (ćwiartka) i ... puszczasz wszystko.

Właśnie narysowałeś wielokąt wpisany w okrąg.

Wyjątkiem jest kwadrat, ale .... i tu można sobie poradzić, czyli do rysowania kwadratu wpisanego w okrąg wykorzystujesz narzędzie o nazwie Prostokąt z trzech punktów po czym przesuwasz kursor na górną krawędź koła aż wyświetli się info (ćwiartka), po czym wciskasz lewy klawisz myszy i trzymając wciśnięty przesuwasz kursor do kolejnej ćwiartko koła, puszczasz lewą myszę, przeciągasz do dolnej ćwiartki koła, klikasz myszą i ..... właśnie narysowałeś kwadrat wpisany w okrąg.

Oczywiście w/w kwadrat będzie niejako obrócony (karo) , ale wystarczy go sobie obrócić i po sprawie.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Luty 2021, 10:16   

romel67, zamieść jakiś szkic tego, co chcesz zrobić - wystarczy odręczny szkic, który sfotografujesz i dasz jako załącznik. Z Twojego postu, niestety, nie wynika dokładnie, co chcesz zrobić. Jak dasz ten szkic, najlepiej z jego opisem, to precyzyjnie wytłumaczę Ci, jak to zrobić w Corelu.

:-)
 
 
romel67 
Początkujący


Dołączył: 26 Lut 2021
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Luty 2021, 18:09   

cześć. W załączniku szkic tego co chcę narysować. Generalnie jest okrąg z siedmioma (na rysunku jest osiem) obiektami (owalnymi albo prostokątnymi) rozmieszczonymi w równych odległościach od siebie.
Ważne aby obiekty umieszczone prostopadle (szerszą stroną) względem promienia okręgu.
Mam jeszcze pytanie. Obecnie Corel kupić można w różnych wersjach i do różnych zastosowań. Mnie interesuje program do projektowania czegoś podobnego do obwodów drukowanych używanych w elektronice czyli w zasadzie "płaska" dwu może czterokolorowa grafika wektorowa. Która wersja Corela da mi taką możliwość bo nie chciałbym inwestować jakiejś sporej kasy.

ring II.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 216 raz(y) 804.55 KB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 27 Luty 2021, 18:39   

Tak jak pisałem wyżej.

Poniżej efekty uzyskane w Corelu 2020, ale .... dokładnie to samo można uzyskać w starszym Corelu, według zamieszczonego opisu.

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 27 Luty 2021, 18:54   

romel67 napisał/a:
Która wersja Corela da mi taką możliwość bo nie chciałbym inwestować jakiejś sporej kasy.


Ja mam Corela 2020 w najwyższej wersji + Corela 16.

Uważam, że do tego co chcesz robić, taki np. Corel 16 SPOKOJNIE wystarczy.
Czasem jeszcze gdzieś w necie można kupić nowego w pudełku za 300 do 500zł.

Oczywiście Corel 16 nie ma funkcji/narzędzia które widzisz na screenie który dołączyłem, ale ... metodą nr 2, spokojnie można sobie poradzić z rozkładaniem obiektów wzdłuż ścieżki, z tym, że nieco dłużej to trwa.

Poza tym uważam, że starszy Corel w niektórych aspektach jest ..... lepszy, ale .... możliwe, że to siła przyzwyczajenia :)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Luty 2021, 19:58   

https://corel.wodip.opole.pl/przyklady/przyklady.htm

Gerbera.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 188 raz(y) 32.47 KB

 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28 Luty 2021, 01:27   

romel67, tak, jak obiecałem, przysyłam Ci przepis.
Robi się to tak:

1. Rysujesz prowadnicę poziomą i pionową - ich skrzyżowanie będzie środkiem okręgu.

2. Wybierz narzędzie elipsa. Umieść kursor na skrzyżowaniu prowadnic i z CTRL + SHIFT rysujesz okrąg o żądanym promieniu. CTRL powoduje, że rysujesz okrąg, a SHIFT - że robisz to od środka. Chwyć ten okrąg narzędziem wskazywania (strzałką) za któryś z narożnych punktów obrysu i z SHIFTem zmiejsz (lub zwiększ) jego promień tak, żeby uzyskać pierścień o żądanych średnicach wewnętrznej i zewnętrznej. Nie puszczając lewego przycisku myszy, wciśnij prawy przycisk i puść obydwa. Otrzymasz dwa współśrodkowe okręgi o środku na przewcięciu prowadnic.

3. Narysuj małą elipsę czy też owal (jak potrzebujesz) o właściwych wymiarach i umieść go na godzinie 12 pierścienia. Przesuń środek tej elipsy na skrzyżowanie prowadnic. Wiesz, jak to zrobić? - Jak dwukrotnie klikniesz w obiekt, to pojawią się strzałki do obrotu i środek, względem którego ten obiekt będzie się obracał. Chwyć ten środek i przesuń go na skrzyżowanie prowadnic.
Zaznacz ten owal (czy też elipsę) Uruchom doker do obrotów (Windows/Dockers/Transformation/Rotate). Przy aktywnym owalu wpisz kąt obrotu 45 stopni i liczbę kopii 8. Na końcu wciśnij Apply i masz gotowych 8 owali (czy też elips) idealnie rozmieszczonych na pierścieniu. Zgrupuj wszystko do kupy i ciesz się wykonanym rysunkiem.

:-)
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 28 Luty 2021, 16:42   

Trurl napisał/a:
wpisz kąt obrotu 45 stopni i liczbę kopii 8. Na końcu wciśnij Apply i masz gotowych 8 owali (czy też elips) idealnie rozmieszczonych na pierścieniu.


Przepis znany, ale ..... jeśli obiektów jest np. 7 lub 11, to .... trzeba wyliczyć kąt i wtedy trzeba się posłużyć kalkulatorem, bo chyba mało kto jest w stanie w pamięci policzyć, że dla jedenastu obiektów będzie to kąt 32.72, a dla siedmiu obiektów 51,428

Generalnie, kąt trzeba wyliczać za każdym razem.

Natomiast w metodzie/metodach które opisałem, nie trzeba znać żadnych kątów.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Marzec 2021, 00:30   

lajosz napisał/a:

jeśli obiektów jest np. 7 lub 11, to .... trzeba wyliczyć kąt i wtedy trzeba się posłużyć kalkulatorem
[...]
Generalnie, kąt trzeba wyliczać za każdym razem.


NIe trzeba. Jeśli chcesz podzielić okrąg na n wycinków, to w okienku, w którym wpisujesz kąt wpisz 360/n, a w okienku Copies wpisujesz n-1. Spróbuj. na przykład , gdy n=17. :-)
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 1 Marzec 2021, 09:16   

@Trurl

Rzeczywiście .... masz rację :)

Cholera, tyle czasu z Corelem i ..... nie wiedziałem o tym :-) , ale to może dlatego, że bardzo rzadko potrzebowałem kopiowania po okręgu, tudzież w ogóle kopiowania z zadanym parametrem.

Co ciekawe, w Corelu istnieje coś takiego jak Zrób krok i powtórz (Ctrl + Shift + d) i ..... działa DOKŁADNIE tak samo jak to kopiowanie, aczkolwiek okno tego narzędzia jest inne nieco, no i brak kopiowania po okręgu.

Tak czy siak, nie wiedziałem, że można w Corelu używać wyrażeń matematycznych :-) ..... tak że .... dzięki za info :ok
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Marzec 2021, 09:47   

lajosz, cieszę się, że to Ci się przydało, Dam Ci jeszcze jedną radę, bo może jeszcze na to nie wpadłeś. Warto ustawić przesuwanie obiektów kursorami na 0,1 mm, a makroprzesunięcie - na 1 mm. Robi się to tu: Tools/Options/Document/Rulers (Nudge i Supernudge). Przy takim ustawieniu, każde dotknięcie któregokolwiek kursora (tj. którejkolwiek ze strzałek przesunie aktywny obiekt o 0,1 mm w kierunku wskazywanym przez strzałkę. A strzałka z SHIFT-em - o milimetr To bardzo przyspiesza pracę, zwłaszcza że w ten sam sposób można przesuwać prowadnice.
Tylko nie zapomnij ustawić tych wartości jako domyślne, żeby po każdym otworzeniu Corela obowiązywały. Robi się to tu: Tools/Document/Save options as default for new documents.

Ta opcja jest bardzo użyteczna, bo nie musisz mozolnie mierzyć przesunięcia. Wystarczy, że policzysz liczbę kliknięć strzałki. :-)

A jeśli chcesz, mogę Ci jeszcze dać listę wygodnych skrótów klawiaturowych wziętych jeszcze z prastarego Corela 3 z ubiegłego wieku lub - o dziwo - z programów Adobe (PS, ID, AI czy Acrobata)..
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 1 Marzec 2021, 10:23   

@Trurl

Dziękuję za poradę z przesunięciem, ale .... o tym akurat wiedziałem od ..... bardzo, bardzo dawna .

W ogóle, to dowiadujemy się pewnych rzeczy dopiero wtedy kiedy jest nam to w jakiś sposób CZĘSTO potrzebne.

Wydaje mi się, że każdy pracuje z Corelem inaczej, bo też każdemu zazwyczaj do czego innego służy.

Oczywiście skróty klawiaturowe, to podstawa pracy i też od ... dawna z nich korzystam.

Niemniej, dziękuję za deklarację pomocy :-)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 1 Marzec 2021, 13:19   

" Mnie interesuje program do projektowania czegoś podobnego do obwodów drukowanych używanych w elektronice czyli w zasadzie "płaska" dwu może czterokolorowa grafika wektorowa. Która wersja Corela da mi taką możliwość bo nie chciałbym inwestować jakiejś sporej kasy."


Możesz również rysować w darmowym programie wektorowym Inscape
 
 
romel67 
Początkujący


Dołączył: 26 Lut 2021
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Marzec 2021, 15:38   

dzięki Wam wszystkim za porady. Ponieważ dostęp do Corela mam na zasadzie "użyczenia" przećwiczę dedykowane sposoby przy najbliższej okazji i podzielę się moimi "osiągnięciami". Nie zmienia to faktu, że jestem wdzięczny wskazówki od kolegów siedzących w temacie znacznie mocniej niż ja.
pozdrawiam
R
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.25 sekundy. Zapytań do SQL: 16