Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
prośba o pomoc w wyborze programu
Autor Wiadomość
Kostucha2020 
Początkujący
Kostucha2020


Wersja CorelDRAW: x6
Dołączyła: 26 Kwi 2021
Posty: 2
Skąd: kielce
Wysłany: 26 Kwiecień 2021, 14:49   prośba o pomoc w wyborze programu

Dzień dobry,
mam ogromną prośbę do użytkowników corel draw.
Do tej pory używałam X6 i ta wersja jest dla mnie wystarczająca.
niestety cos padło i nie mogę ani publikować do pdf ani importować ani zapisywać plików ( zupełnie tak jakby mój program był nielegalny.
wsparcia od firmy nie otrzymałam były jakieś próby niestety zakończone niepowodzeniem ..
skończyło się na tym ,że muszę zakupić inną wersję programu. i tu moje pytanie jaką ?
Dostałam propozycję zakupu CorelDRAW Graphics Suite 2020 tylko to dość sporo kosztuje ( tak wiem corel kosztuje) ale nie chcę koniecznie wydawać pieniędzy na coś czego w pełni nie wykorzystam w tak ciężkich czasach...
bardzo proszę o pomoc i nie hejtowanie mnie .
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 26 Kwiecień 2021, 17:04   Re: prośba o pomoc w wyborze programu

Spokojnie ... nikt nie ma zamiaru Cię tu hejtować, bo ... niby dlaczego ?


Kostucha2020 napisał/a:

Do tej pory używałam X6 i ta wersja jest dla mnie wystarczająca.
niestety cos padło i nie mogę ani publikować do pdf ani importować ani zapisywać plików


Skoro X6 Ci wystarcza (ja notabene tez pracuję na X6, chociaż mam również Graphics Suite 2020) to próbuj go odinstalować, posprzątać po nim wszelkie wpisy w rejestrze + wywalić wszelkie pliki foldery które mają cokolwiek wspólnego z Corelem, po czym spróbuj zainstalować na nowo.
Jeśli nie pomoże, to możliwe że coś masz nie tak z systemem (nie piszesz jaki masz system, a to nie jest bez znaczenia) .
Dlatego spróbuj również zainstalować tego X6 na innym kompie lub systemie, jeśli zacznie działać, to przynajmniej wiesz, że z Twoim kompem i/lub system jest coś nie tak, a nie z Corelem.
Jeśli jednak nadal będzie się zachowywał tak jak piszesz, to to jest .... ciekawe, bo nawet nielegalny Corel importuje pliki i zapisuje do PDF.

Co można zrobić ?

1. Nie powinienem tego doradzać, ale .... można ściągnąć tzw. "witaminkę" i pracować na programie .... "legalnym inaczej"

2. Kupić nowego Corela, z tym że ...... przynajmniej ja, w tym nowym (2020) Corelu nie widzę efektu WOW, czyli .... nie specjalnie (moim zdaniem oczywiście) różni się od wszystkich poprzednich wersji, a niektóre rzeczy które były dobre w poprzednich wersjach, zostały po prostu usunięte.

3. Kupić ponownie wersję X6, bo jeszcze czasem można kupić nówkę (w pudełku) na tzw. popularnym portalu aukcyjnym za jakieś 200-300zł, z tym że ..... jest to wersja Home&Student , czyli ... okrojona nieco, ale .... jeśli nie potrzebujesz robić rozbudowanych projektów, to ..... jak najbardziej polecam.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 01:22   

Jeżeli masz legalną wersję programu a nic nie pomaga to proponuję reinstalację systemu od zera - taką na czysty właściwie dysk (prace skopiuj na inny dysk fizyczny - nawet jak go nie masz, to w tej chwili kosztuje to naprawdę niewiele a warto). To tańsze rozwiązanie a zajmie tylko kilka godzin - i nie piszę o przywracaniu kopii zapasowej, tylko o twardym formatowaniu i reinstalacji.

Co do nowszych wersji Corela, to te skończyły się praktycznie na X7 (ciężko zdobyć, kosztuje nawet więcej niż X20 - bo starsza wersja jest lepsza ;)) - poza wyglądem i bajerami nie oferuje nic praktycznie lepszego, niektóre przydatne funkcje są nawet skasowane (trzeba sprzedać nowszy produkt, prawda?).

Nie kop się z Corel Corporation - ja mam to za sobą. Albo nie odpowiedzą albo Cię zbędą jakąś standardową formułką. Nie warto. Kombinuj! Ale tylko wtedy, jeżeli masz fakturę na zakup programu :).
 
 
Kostucha2020 
Początkujący
Kostucha2020


Wersja CorelDRAW: x6
Dołączyła: 26 Kwi 2021
Posty: 2
Skąd: kielce
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 14:09   

dziękuję Wam za odpowiedzi.
tak ekipa corela nie pomogła , cały czas chcieli podważyć legalność programu .
później ""wypięli sie ,że do tej wersji nie należy się wsparcie.
mam windows 7 kilka razy odinstalowałam program ale nie usuwałam kopii zapasowych ani moich szablonów , więc musze jeszzce raz spróbowac
lajosz,
co to są "witaminy" tak na wszelki wypadek gdyby mi znów nie poszło :)
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 15:38   

Kostucha2020 napisał/a:

lajosz,
co to są "witaminy" tak na wszelki wypadek gdyby mi znów nie poszło :)


Gdzieś Ty się uchowała dziewczyno ? :) .... że nie wiesz co to "witaminka".

Wpisz w wyszukiwarce nazwę dowolnego oprogramowania, tudzież gry czy czego tam i zaraz za nazwą słowo witaminka, np. Corel x6 witaminka

Oczywiście mogę tu wyjaśnić co to witaminka, jak to działa i co z tym robić, ale ..... skoro nie wiesz, to moje wyjaśnienia niewiele Ci pomogą, a ściąganie "witamin" , a następnie stosowanie ich przez przez kogoś kto nie wie co to, może być niezbyt bezpieczną czynnością .

Jeśli masz jakiegoś kolegę który (że się tak wyrażę) siedzi w kompach, to najlepiej poproś go o pomoc i będzie szybko, sprawnie, bezpiecznie.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 19:54   

Jakby nie patrzeć na intencje - to udzielanie na forum porad, jak piracić oprogramowanie, to jest jednak jakaś jazda w dół, jeżeli chodzi o standardy.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 20:14   

tegraf napisał/a:
Jakby nie patrzeć na intencje - to udzielanie na forum porad, jak piracić oprogramowanie, to jest jednak jakaś jazda w dół, jeżeli chodzi o standardy.


Pozwolę sobie mieć odmienną opinię.

Otóż w szacownym niegdyś piśmie komputerowym (CHIP) które nie wiem czy nadal jest szacowne, bo od bardzo dawna nie kupuję żadnych pism drukowanych, pisano kiedyś coś w rodzaju poradników w bardzo ciekawej formie, a mianowicie tytuł brzmiał mniej-więcej :
//// Jak i dlaczego nie należy kopiować płyt z oprogramowaniem ////
Po czym następowała SZCZEGÓŁOWA instrukcja napisana również takie samej formie, czyli że nie należy używać takiego to a takiego oprogramowania, żeby za jego pomocą robić to i to.
Wszystko ze szczegółami.

Dlaczego napisałem powyższe ?

Otóż sam fakt, że ktoś przedstawi/napisze jak wykonać np. szubienice, nie oznacza że czytający z tego skorzysta.

Inaczej pisząc, jeśli przedstawię sposób piracenia oprogramowania + napisze że jest to nielegalne, to nie oznacza z automatu że ten kto to przeczyta skorzysta z tej porady, bo raz że jest dorosły i wszystko robi na własną odpowiedzialność, a dwa, że czytając opis jest świadomy, że opisane czynności prowadzą do korzystania z nielegalnego oprogramowania.

Przecież nie ma przymusu korzystania z opisu, prawda ?

Tak samo jeśli ktoś np. opisze, jakimi LEGALNYM i OGÓLNIE DOSTĘPNYMI medykamentami można doprowadzić się do euforii (coś jak narkotyki) , to przecież czytający nie polecą natychmiast do apteki żeby próbować, prawda ?

Przykłady można mnożyć.

Nikt nikogo na siłę nie zmusza żeby stosować takie opisy w praktyce, tym bardziej że w opisach WYRAŹNIE jest napisane, że efekty korzystania z nich mogą być (i najczęściej jest) nielegalne.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 20:48   

Pomijając te pokrętne wyjaśnienia (które trochę wyglądają na samozagłuszanie sumienia), możesz napisać, jaki jest sens wykonywania na forum poniższej czynności?

lajosz napisał/a:

Jeśli przedstawię sposób piracenia oprogramowania + napisze że jest to nielegalne [...]


Komu ma to pomóc i w czym?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 21:51   

tegraf napisał/a:
Pomijając te pokrętne wyjaśnienia


To są pokrętne wyjaśnienia ?
Co w nich pokrętnego ?


tegraf napisał/a:
(które trochę wyglądają na samozagłuszanie sumienia)


Zupełnie nie rozumiem, co to ma wspólnego z sumieniem.
Niczego nie zagłuszam i jeśli ktoś poprosi, to NIE MAM Z TYM NAJMNIEJSZEGO PROBLEMU żeby wyjaśnić co i jak.


tegraf napisał/a:
możesz napisać, jaki jest sens wykonywania na forum poniższej czynności?
Komu ma to pomóc i w czym?


Nie wiem ..... jeśli ktoś uzna że mu to do czegoś potrzebne, to znaczy że w czymś mu to pomoże prawda ?

Powtórzę ponownie, że NIE MA OBOWIĄZKU korzystania z jakiejkolwiek rady, opisu, tutoriala.
Każdy robi to co uznaje za stosowne, więc jeśli ktoś uzna, że jakiś opis czy porada mu się przyda, to stosuje albo .... nie stosuje.

Poza tym, mój ewentualny opis crackowania czegokolwiek, nie będzie ani pierwszy, ani ostatni, bo jest tego MNÓSTWO w necie (Ameryki nie odkryję), więc wystarczy że zainteresowana osoba poszuka chwilę i ... już wie co i jak.

Dodatkowo, wcale nie muszę pisać jak to zrobić tu, czyli na forum ogólnym.
Wystarczy że autor tematu poprosi o opis na priv i ..... bardzo możliwe, że (jeśli będzie mi się chciało) napiszę co i jak.

Generalnie, zupełnie nie rozumiem w czym problem ?
Przecież ja niczego nie piracę, nawet jeśli umieściłbym tutaj tutorial jak to zrobić.
Każdy zainteresowany NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ korzysta lub nie.

============
Tak na marginesie, jeśli umieściłbym tutaj taki opis i zostałbym w związku z tym zbanowany, to ..... NIE MA PROBLEMU .... płakał nie będę :)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Kwiecień 2021, 23:51   

lajosz napisał/a:

Powtórzę ponownie, że NIE MA OBOWIĄZKU korzystania z jakiejkolwiek rady, opisu, tutoriala.
Każdy robi to co uznaje za stosowne, więc jeśli ktoś uzna, że jakiś opis czy porada mu się przyda, to stosuje albo .... nie stosuje.


Jednak jest różnica między tutorialem funkcji programu a tutorialem zdobycia pirackiej kopii programu, za który Ci, co opracowują tutoriale - zapłacili pieniądze.

lajosz napisał/a:

Przecież ja niczego nie piracę, nawet jeśli umieściłbym tutaj tutorial jak to zrobić.


Całe szczęście, że to nie forum dla domorosłych konstruktorów bomb, bo przecież każdy "stosuje albo .... nie stosuje".

lajosz napisał/a:
Generalnie, zupełnie nie rozumiem w czym problem ?


No właśnie widzę. Szkoda.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 28 Kwiecień 2021, 00:19   

tegraf napisał/a:
Jednak jest różnica między tutorialem funkcji programu a tutorialem zdobycia pirackiej kopii programu, za który Ci, co opracowują tutoriale - zapłacili pieniądze.


Zupełnie nie rozumiem tego zapisu, czyli kto i komu płaci za opracowanie tutoriali ?
Jakby jednak nie było, to jeśli ktoś umieszcza w necie tutorial, który sam opracował i robi to pro publico bono, to chyba nie oczekuje za to pieniędzy.
Jeśli zaś oczekuje pieniędzy, to umieszcza w takim miejscu w necie, gdzie za ściągniecie tego tutka trzeba zapłacić.
No a już umieszczanie tutoriala jak spiraciś jakiś program za pomocą craka i żądanie za to kasy, to ..... przynajmniej ja ... NIGDY nie widziałem takiego przypadku.

tegraf napisał/a:
Całe szczęście, że to nie forum dla domorosłych konstruktorów bomb, bo przecież każdy "stosuje albo .... nie stosuje".


Dlaczego szczęście ?
Gdyby to forum było JEDYNYM gdzie ktoś umieściłby taką poradę, to ..... można by dyskutować, ale .... pomylę się jeśli stwierdzę, że tego jest MNÓSTWO wszędzie i kto chce, bez problemu znajdzie.
Poza tym, istnieją uniwersyteckie biblioteki, gdzie są opracowania/książki itp. jak skonstruować bombę.
Oczywiście nie jest napisane WPROST jak to zrobić, ale .... kto chce wyciągnie odpowiednie wnioski.
Wiedza (każda) powinna być (moim zdaniem) ogólnodostępna dla każdego kto chce.

tegraf napisał/a:
No właśnie widzę. Szkoda.


.... ehhhh kolego tegraf .... widzę coś w rodzaju wycieczki osobistej, czyli .... próbujesz oceniać moje teoretyczne postępowanie.
Czy ja piszę, że mijasz się z prawdą ? , albo że to co napisałeś jest niewłaściwe ? albo w inny sposób oceniam Twoje poglądy lub Ciebie samego ?

Po to jest forum (z definicji przecież) żeby każdy mógł przedstawić swój punkt widzenia na dany temat.

Moim zdaniem, ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ tych którzy korzystają z jakichkolwiek forów technicznych, robią to bo potrzebują pomocy, a nie (z całym szacunkiem) gadek umoralniających.

Ja podałem szereg możliwych rozwiązań problemu o którym napisała autorka tematu, w tym również takie które jest .... dyskusyjne, ale .... możliwe że rozwiąże problem, tym bardziej, że autorka napisała przecież, że ma LEGALNE oprogramowanie.
Jeśli więc moja rada odnośnie zastosowania cracka pomoże, to .... moim zdaniem problem rozwiązany, a ponadto nie narusza legalności, bo .... oprogramowanie JEST LEGALNE.
Skoro Corel nie chce pomóc, to trzeba sobie radzić samemu.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28 Kwiecień 2021, 06:18   

lajosz napisał/a:
Ja podałem szereg możliwych rozwiązań problemu o którym napisała autorka tematu, w tym również takie które jest .... dyskusyjne


Dyskusyjne, mówisz? To takie nowe określenie złodziejstwa?

Twoje rady nie są też techniczne. Ktoś napisał, że Corel mu zablokował jakieś funkcje i uznał kopię programu za nielegalną. A program kupił. Ma fakturę. Nie od Corela ani jego autoryzowanego dystrybutora, tylko od firmy na Allegro. Firmy już co prawda nie ma i nie ma jak dochodzić roszczeń, ale jest... Corel, który pomóc w sprawie kradzionej kopii nie chce. To kapitalistyczne dranie (znaczy "złodzieje") i zawsze kłamią, a autor wpisu - nigdy. Jedyna rada - okraść złodzieja. Użyj cracka. Okraść złodzieja - to nie grzech. To dobry uczynek.

Pani wydała kiedyś ponad tysiąc złotych na Corela. Corel twierdzi, że kopia nielegalna. Pani na to "och, jaka przykrość" i kupuje nowego, bo Corel niedobry i pomóc nie chce. Mam w to uwierzyć? Na forum signs był kiedyś ogromny wątek o tym: https://www.signs.pl/core...48,0,forum.html - poczytaj sobie.

Zastanawiam się tylko, po co się tak ograniczałeś i wprost nie podałeś jakieś działającego "seriala". Czyżby rada "użyj cracka" była jeszcze ok, ale "serial" legalny inaczej podany wprost - już nie?

Przetłumaczę, jak naprawdę wygląda Twoja rada. Zamienię tylko "program" na "rower".

K. pisze:
"Wczoraj przyszła Policja i zabrała mi rower, twierdzą, że kradziony. Kupiłam, ale od złodzieja - i teraz mi zabrali. Mogę sobie kupić nowy, bo muszę jakoś do pracy dojeżdżać - ale mam pytanie: teraz te rowery takie drogie, z przerzutkami i innymi bajerami. Czy warto taki rower kupować?"

L. odpowiada:
"Nie bądź durna i nie kupuj. Po co przepłacać. Idź na jakiś parking pod supermarket i sobie weź - w końcu kupiłaś. Tylko trzeba linkę stalową przeciąć. Jak nie umiesz, to poproś kolegę, co potrafi".

Wersja skrócona:
K. pisze: "Rower potrzebuję".
L. odpowiada: "Zapierdol z parkingu".

Ja nie mam problemu w tym, że takie cudowne rady koleżance proponujesz, ale w tym, że robisz to na corel.wodip.opole.pl - na forum ogromnie zasłużonym dla polskiej poligrafii i grafiki, jednym z ostatnich miejsc, na którym takich wpisów jak Twój - nie było. Dlatego napisałem o obniżaniu standardów. Co będzie następne? Może "ma ktoś cracka do Corela2020?" i w odpowiedzi lista działających numerków? To dryf w stronę internetowego szamba.

Chyba zakończę mój udział w tym wątku. Dyskutowanie o tym, że jest "złodziejstwo" i "złodziejstwo dyskusyjne" - jest poniżej poziomu, na którym zwykłem przebywać.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 28 Kwiecień 2021, 10:18   

tegraf napisał/a:
Zastanawiam się tylko, po co się tak ograniczałeś i wprost nie podałeś jakieś działającego "seriala". Czyżby rada "użyj cracka" była jeszcze ok, ale "serial" legalny inaczej podany wprost - już nie?


Czytając powyższe mam wrażenie, że po prostu nie za bardzo się orientujesz jak działają cracki, a jak seriale i dlaczego w przypadku Corela NIE WYSTARCZY podać seriala .

tegraf napisał/a:
Przetłumaczę, jak naprawdę wygląda Twoja rada. Zamienię tylko "program" na "rower".


Ależ proszę bardzo.
Każdy to sobie tłumaczy jak chce.
Ty tak jak napisałeś, a kto inny zapewne inaczej.


tegraf napisał/a:
Ja nie mam problemu w tym, że takie cudowne rady koleżance proponujesz


Zamiast oceniać moje rady, może zaproponujesz koleżance inne działające rozwiązanie ?
Poza tym, oceniłeś również koleżankę, czyli a priori uważasz, że korzysta z nielegalnego oprogramowania.

Ja mam LEGALNEGO Corela X6 i ... też kiedyś napisałem do Corela z prośbą o wsparcie.
Poprosili o numer seryjny.
Podałem.
Odpowiedzieli (po około 10 dniach), że ..... nie wpierają już tej wersji oprogramowania.
Zresztą .... prośba o numer seryjny jest też irracjonalna moim zdaniem, bo ..... skoro mam zarejestrowany produkt, a podczas rejestracji podaję przecież maila, po czym piszę z prośbą o wsparcie z tego właśnie maila, to jaki problem sprawdzić czy do tego maila przypisany jest produkt ?
Mam również kilka miesięcy temu kupiony Corel 2020 (full wersja, Graphics Suite) i też pisałem do Corela z prośbą o wsparcie, ale ..... nie mogą odpowiedzieć, że nie wspierają produktu, bo .... jest .. nowy, więc .. otrzymuje się formułkę w stylu ..... ///// przyglądamy się zgłoszeniom userów w sprawie naszych produktów ... bla bla bla /////
Przy czym moje zgłoszenie dotyczyło NIEPRAWIDŁOWEJ pracy programu .... niestabilności.

Zatem nie widzę powodu do klęczenia przed Corelem bo to Corel.
Jeśli oni mają mnie w d_pie, to ja ich też i pomogę sobie sam w taki sposób jak uznam za stosowne i jeśli (do legalnego przypomnę) oprogramowania które kupiłem muszę użyć cracka żeby pracował prawidłowo, to po prostu to zrobię.


tegraf napisał/a:
Chyba zakończę mój udział w tym wątku. Dyskutowanie o tym, że jest "złodziejstwo" i "złodziejstwo dyskusyjne" - jest poniżej poziomu, na którym zwykłem przebywać.


Jeśli nigdy nie korzystałeś z pirackiego oprogramowania, albo nie ściągnąłeś mp3, albo filmu, to .... proszę .... pierwszy rzuć we mnie kamieniem.

Cała ta odwieczna dyskusja o legalności czy nielegalności i piractwie, ciągnie się od baaaardzo dawna i KOMPLETNIE NIC Z TEGO NIE WYNIKA.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28 Kwiecień 2021, 10:57   

Kończąc: namawiasz publicznie koleżankę do złodziejstwa i żadne wydumane zaklęcia tego nie zmienią.

Wracając do problemu koleżanki:
- na stronie https://www.corel.com/pl/partners/ jest lista autoryzowanych sprzedawców Corela. Jeżeli kupiłaś program od jednego z nich, masz fakturę - to śmiało do niego uderzaj. Opisz problem, pokaż fakturę - na pewno Ci pomogą.
- jeżeli kupiłaś program u kogoś innego - to masz problem. Tak się kończą :okazje: zakupowe za pół ceny. Jeżeli firma istnieje, to próbuj reklamować u sprzedawcy. Jak po firmie ślad żaden nie został - to jedyne wyjście Corel Ci już podał: kup nowego. Którego? Najnowszego. I tak innego kupić legalnie już nie możesz. Jeżeli za pomocą Corela zarabiasz - to "pełną" wersję, żadne tam wynalazki typu SE czy Essentials, wcześniej czy później zabraknie Ci funkcji, z których te wersje są okrojone. Drogo? To może wystarczą Ci zamienniki, pełno tego.

Swego czasu podobnie oszukani przez nieuczciwych sprzedawców mogli u Corela zyskać spore zniżki przy kupnie nowego. Może Ci się uda. Przeczytaj watek na ten temat na forum Signs (link podałem wyżej).

Cały czas mowa o kupnie u autoryzowanego sprzedawcy. Aby znaleźć się na liście autoryzowanych sprzedawców, trzeba się sporo napracować - próba sprzedaży lewego oprogramowania przez kogoś z tej listy może się skończyć dla niego tragicznie. Kupno u kogoś innego grozi powtórką z rozrywki.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Kwiecień 2021, 00:39   

Może nie powinien ciągnąć tego tematu ani się do niego wtrącać, jednak dołożę swoje trzy grosze.
Z racji wykonywanego zawodu i poważnych klientów od zawsze miałem/mam programy kupione legalnie i na fakturę. Staram się także kupować u autoryzowanych sprzedawców - to, że program kosztuje tam kilkadziesiąt złotych więcej nie ma raczej wpływu na mój wybór.
W swoim czasie wówczas (na fakturę rzecz jasna) u JEDYNEGO autoryzowanego w Polsce przez Corela "dystrybutora" kupiłem pełny pakiet Corela (bez przypisywania do sprzętu itp., pełna wersja pudełkowa). Tenże dystrybutor po jakimś czasie się skasował a mój pakiet wkrótce potem się zbuntował i (tak jak u Ciebie Kostucha2020) oznajmił mi, że jestem piratem i dlatego wyłącza mi funkcje drukowania i zapisu. Gdzieś zresztą na tym forum jest mój wątek o tym.
Nie pomogła długa batalia z Corel Corporation - zawsze znaleźli "coś", żeby mnie olać - mimo najbardziej chyba legalnego zakupu jaki mógł być. Wkurzyłem się bardzo, bo wówczas pełny pakiet kosztował duuużo więcej niż obecnie i jakoś sobie poradziłem, pracowałem na nim dalej.
Żeby było jasne: absolutnie nie namawiam, żeby szukać "witamin" albo ukraść komuś rower :mrgreen: , ale sytuacja, gdzie końcowy klient jest bezradny i przegrywa z korporacją to nie jest jakiś wyjątek, więc trzeba sobie jakoś radzić i nie dać się rozdeptać.

lajosz - myślę, że wszedłeś na zbyt cienki lód, Twoje "rady" wykraczają poza standardy, jakie uznajemy na tym forum, chociaż wiem, że nie chcesz na tym korzystać a jedynie pomóc.

tegraf - nie zakładaj proszę, że każdy, kto ma kłopoty nie ze swojej winy od razu chce kraść rowery ;). Tak szczerze - gdybym kupił Twój flagowy produkt i miał na to dowody a jakiś dystrybutor mnie "oszukał" to byś mnie olał w razie problemów?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 29 Kwiecień 2021, 10:51   

Cysorz napisał/a:
lajosz - myślę, że wszedłeś na zbyt cienki lód, Twoje "rady" wykraczają poza standardy, jakie uznajemy na tym forum, chociaż wiem, że nie chcesz na tym korzystać a jedynie pomóc.


Tak jak już pisałem, na fora (wszelakie techniczne) wchodzi się głównie po to żeby uzyskać pomoc w rozwiązaniu jakiejś sprawy, albo po poradę, a nie po to żeby dyskutować o moralności, sumieniu i innych takich.

Dlatego w tym temacie napisałem co napisałem i z całym szacunkiem (nomen-omen) szacowność tego forum nie jest dla mnie żadnym argumentem.

Jak również pisałem, jeśli mnie ktoś zbanuje, to .... fajnie było, ale .... szat rozdzierał nie będę.

===============
Tak na marginesie, to banowanie userów na wszelakich forach nie ma (moim zdaniem oczywiście) najmniejszego sensu, bo ..... zawsze można założyć nowe konto i z niego napisać co się chce.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Kwiecień 2021, 21:21   

Wskaż mi fragment, gdzie ktoś (oprócz Ciebie) wspomniał o banowaniu, bo po przeczytaniu tego argumentu po raz kolejny staje się to nudne ;)
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 29 Kwiecień 2021, 23:58   

Cysorz napisał/a:
Wskaż mi fragment, gdzie ktoś (oprócz Ciebie) wspomniał o banowaniu, bo po przeczytaniu tego argumentu po raz kolejny staje się to nudne ;)


Musiałbym napisać (zapewne nudną) tyradę, dlaczego dopisywałem coś o banowaniu, ale .... chyba mi się nie chce.


=====================
Tak na marginesie, to jeśli coś uznajesz z nudne, to ... męczysz się i mimo to czytasz ? :)
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Kwiecień 2021, 00:39   

lajosz napisał/a:
...szacowność tego forum nie jest dla mnie żadnym argumentem...

Dziękuję, dla użytkowników tego forum to powinno wystarczyć, jednak uszanuję Twoje podejście do tematu. Co do tej tej "nudnej tyrady o banowaniu" to zapoznam się z nią chętnie ;).
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 30 Kwiecień 2021, 09:47   

Cysorz napisał/a:
Tak szczerze - gdybym kupił Twój flagowy produkt i miał na to dowody a jakiś dystrybutor mnie "oszukał" to byś mnie olał w razie problemów?


Nie, ale to kwestia skali, filozofii biznesowej i mnóstwa innych czynników.

To może jak pokażę, jak sprawa wygląda z mojej strony, to może jakiś konstruktywne wnioski się zrodzą z tej nawalanki.

Jednym z największych nieporozumień na styku producent programu a klient jest brak zrozumienia różnicy między kupnem programu a kupnem worka ziemniaków. Spora część traktuje te dwie czynności jakby były uregulowane tym samym prawem - a tak nie jest.

Kupno programu to kupno licencji, czyli - zgody na użytkowanie. Gdyby frazę „kupiłem program” traktować dosłownie - to by oznaczało kupno kodów źródłowych. „Kupiłem program” - to uproszczenie. „Kupiłem program” = „Kupiłem licencję programu” albo już całkiem zrozumiale: „Kupiłem program” = „Kupiłem zgodę na użytkowanie programu”. Kupno ziemniaków to kupno ziemniaków, a nie zgody na zrobienie z nich placków.

Kupno licencji oznacza też zaakceptowanie warunków, jakie trzeba spełnić, by zgoda (licencja) była ważna. Te warunki to z reguły zbiór obowiązków użytkownika, z bardzo małą ilością praw - takie życie, nikt nie nałoży na siebie garba dobrowolnie. Potencjalny użytkownik ma za to jedno wielkie i niezbywalne narzędzie nacisku - swój portfel. Jeżeli warunki licencji mu nie odpowiadają - to zawsze można udać się do konkurencji. Obowiązku kupna nie ma. Mało przyjazne warunki licencji to mniejsza ilość klientów, więc przeginać tu nie można za bardzo.

W warunkach licencji można z reguły znaleźć wpisy regulujące ilość komputerów, na których może być zainstalowany program, postępowanie z aktualizacjami (płatne, bezpłatne, obowiązkowe lub nie), dostęp do pomocy technicznej (płatny, bezpłatny, formy kontaktu, czas reakcji - choć to akurat nie musi tam być) i inne wynalazki.

Ze zrozumieniem których wpisów klienci mają problem najczęściej?
1. Ilość stanowisk. Zdarza się też, że ktoś czasem bierze robotę do domu, ale to nie oznacza, że powinien dostać dwa kody aktywacyjne (na domowy i służbowy komputer), bo przecież „jest sam jeden i się nie rozerwie przecież.”.
2. Zakończony trial. Jeżeli w warunkach licencji jest mowa o tym, że po 30 dniach użytkowania program należy zakupić albo odinstalować, to ponowna instalacja na „świeżym” systemie i używanie przez kolejne 30 dni - jest naruszeniem warunków licencji. 30 dni to 30 dni. Umowa to umowa. To, że jest technicznie możliwe mnożenie kolejnych miesięcy okresu testowego, to nie znaczy, że jest to działanie legalne. Na szczęście da się to dzisiaj dość łatwo kontrolować („Panie, w styczniu działało, a w lutym nie chce”).
3. Instalowanie aktualizacji. Ja rozumiem politykę Microsoftu zmuszającą użytkownika do instalowania aktualizacji. Pewnie pracownicy Helpdesku popadali w depresję po dialogach typu: „Klient: To nie działa. Helpdesk: Naprawiliśmy to pół roku temu w aktualizacji nr 534. Klient: Ja nie instaluję aktualizacji. Helpdesk: Dlaczego? Są bezpłatne. Klient: Bo nie.”.

Pewnie jest tam także jakiś wpis mówiący o tym, że naruszenie warunków licencji skutkuje jej cofnięciem (co nie oznacza zwrotu pieniędzy za program!) oraz wpis mówiący o tym, co jest dowodem legalnego posiadania (najczęściej: faktura).

Z tą fakturą to jest pewien problem: faktura musi (powinna) być od autoryzowanego sprzedawcy. Wiele programów można instalować na kilku komputerach i złodzieje sprzedają takie „niewykorzystane” instalacje kilkukrotnie. Jak ktoś uwierzył, że można kupić licencję Office za 12 zł, to ma ewidentnie coś z głową, nawet, jeżeli oferta jest z fakturą. Firmy sprzedają programy, których nie kasują i dalej używają, a nawet jak kasują, to po pół roku okazuje się, że zwolniony dyscyplinarnie rok temu Pan Janek dorabia sobie na bezrobociu wykorzystując kody wyniesione z pracy. Ta faktura to nie jest glejt zapewniający bezkarność - jeżeli wystawię fakturę na Pałac Kultury, to jej posiadacz raczej nie będzie w stanie dokonać eksmisji z niego kogokolwiek. Producent oprogramowania raczej też nie wzruszy się tym, że ktoś kupił od złodzieja jego produkt („O, jak miło..”) i nie będzie zapewniał wsparcia dla użytkownika, od którego nie wpłynął złamany cent na jego konto.

Działający kod aktywacyjny to tylko techniczna możliwość dokończenia procesu instalacji, usunięcia ograniczeń wersji trial, odblokowania może dodatkowych funkcji. Ale kod - to nie licencja. To, że kod „przeszedł” proces rejestracji, nie oznacza, że z automatu legalności programu. Posiadacz kodu nie musi być posiadaczem licencji (zgody na używanie). Corel długo tego nie ogarniał, ale teraz się nauczył i dlatego masowo blokuje klucze aktywowane kilkukrotnie - w domyśle: sprzedawane przez złodziei. I jeszcze jedno: jeżeli w ofercie na portalu aukcyjnym lub na stronie www jest wpis o treści: „Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem formy Corel” - to może warto to sprawdzić na stronie firmy Corel.

Tu oferta ze strony Corela: https://www.coreldraw.com...?hptrack=mmcdgs
A tu wpis z Allegro: https://allegro.pl/oferta/coreldraw-graphics-suite-2021-pl-klucz-windows-10542600701

Taniej? Taniej. Duuużo taniej.

Wracając do problemu: Cysorz uważa, że jeżeli ma legalny program, który nie działa (został zablokowany) - to może użyć programu od pirata, który działa - bo przecież ma legalny program. Problem w tym, że producent uznał inaczej, że Cysorz jednak programu legalnego nie ma, choć za niego zapłacił, pewnie niemało i w dobrej wierze oraz będąc przekonanym, że płaci autoryzowanemu sprzedawcy.

Sytuacja skomplikowana, bo było to dawno, sprzedawcy już nie ma, a Corel sobie pewnie nie przypomina, żeby kiedykolwiek taki istniał.

Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że mowa o programie nie do zabawy, a do pracy - dla Cysorza to narzędzie pracy i jego brak oznacza utratę zysków. Klienci wydzwaniają, a robić nie ma czym, choć pieniądze wydane. To może być frustrujące.

Ze strony Corela to pewnie wygląda tak, że Cysorz owszem, zapłacił, tyle, że z tych pieniędzy nic nie trafiło do Corela, więc Corel specjalnie nie czuje się w obowiązku pomóc Cysorzowi w czymkolwiek. Kod, który ma Cysorz należy pewnie do kogoś innego, a być może ma kilku właścicieli.

Corel czuje się poszkodowany, bo wg niego Cysorz piraci, a Cysorz też ma żal, bo zapłacił - a tu kicha.

Słowem: pat. Prawie, bo Cysorz ma możliwość użycia pirata, dzięki czemu zyskuje przewagę.

I o tym, czy Cysorz może użyć pirata w takiej sytuacji, można by kulturalnie porozmawiać. Wg mnie - nie może.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 30 Kwiecień 2021, 16:16   

@ Cysorz

OK, napiszę rzeczoną tyradę :) , ale .... pojawił się wpis użytkownika tegraf i najpierw odniosę się do niego.

Otóż użytkownik tegraf pisze:

tegraf napisał/a:
Wracając do problemu: Cysorz uważa, że jeżeli ma legalny program, który nie działa (został zablokowany) - to może użyć programu od pirata, który działa - bo przecież ma legalny program. Problem w tym, że producent uznał inaczej


Twój wpis odnosi się do zacytowanego Cysorza, ale poniekąd dotyczy również mnie, bo uważam podobnie jak Cysorz.

Otóż wskaż proszę, gdzie tu jest mowa (w całym wątku) o zablokowanym programie ?

Tu chodzi po prostu o to, że jak kupiłem program ..... zaznaczam .... LEGALNIE i ta legalność jest POTWIERDZONA przez Corela, a program NIE DZIAŁA, to oczekuję od Corela pomocy, a otrzymuję jakąś standardową ugrzecznioną, KOMPLETNIE NIC NIE ZNACZĄCĄ formułkę, a nie pomoc.
Natomiast, jeśli potraktuję (ponownie zaznaczam) ten sam LEGALNY/POTWIERDZONY, ale NIEDZIAŁAJĄCY program crackiem, to on .... nagle działa jak trzeba.

Mając powyższe na uwadze, skoro zapłaciłem za program czy tam ... użytkowanie, a oprogramowanie, pomimo wszelkich możliwych potwierdzeń legalności itp. nadal nie działa, a producent ma mnie w d_pie, to ja producenta również mam w d_pie i robię cokolwiek żeby program działał, bo NIE MAM ZAMIARU czekać na łaskawe wsparcie producenta.
Pół biedy, gdyby rzeczony Corel służył mojej kilkuletniej córce do radosnego malowania, wtedy mogę poczekać, aż producent poprawi błędy tudzież po miesiącu-dwóch odniesie się do prośby o pomoc, a w tym czasie córka zadowoli się jakimś Libre Office Draw czy innym Inkscape, ale ..... Corel służy mi do codziennej pracy i nie będę łaskawie czekał na (par excellence) łaskawość Corela.
Nie chcą pomóc ... OK .... pomogę sobie sam.



tegraf napisał/a:
Te warunki to z reguły zbiór obowiązków użytkownika, z bardzo małą ilością praw - takie życie, nikt nie nałoży na siebie garba dobrowolnie.


No więc właśnie, nie mam zamiaru nakładać na siebie garba w postaci udowadniania że nie jestem wielbłądem i jeśli mogę pomóc sobie sam, to pomagam - takie życie.


tegraf napisał/a:
Ze strony Corela to pewnie wygląda tak, że Cysorz owszem, zapłacił, tyle, że z tych pieniędzy nic nie trafiło do Corela



Skoro Corel sprawdził, że program Cysorza (czy innego klienta) JEST LEGALNY i potwierdził to, to nie interesuje mnie czy dostali za to pieniądze.
Inaczej pisząc, skoro potwierdzili legalność, to znaczy że te pieniądze dostali i powinni pomóc w razie problemów, tym bardziej w czasie trwania okresu tzw. wsparcia.

Opisałem tu na forum podobną sprawę, z Corelem 2020, czyli .... nie działał jak trzeba.
Napisałem do Corela .... tam zapewne sprawdzili (bo pisałem ze swojego konta Corel-owskiego) czy mam legalny program i ...... "już" po 10 dniach ktoś odpowiedział i ..... problem powiedzmy że .... "rozwiązano" , czyli błąd w Corelu 2020 nadal istnieje tyle że podali linka do pobierania zwartości której normalnie (z poziomu programu) nie można było pobrać i .... nadal nie można.

Natomiast mam również Corela X6 (czyli już wiekowy) , ale też LEGALNY/POTWIERDZONY i ..... też miałem coś z programem (coś z kolorami, już nie pamiętam) i też napisałem do Corela, to odpisali standardowo, czyli że nie wspierają już tego produktu.
OK, walczyłem sam, ale ..... nie udawało się w żaden sposób.
Użyłem cracka do (LEGALNEGO przecież) programu i ..... cudowne ozdrowienie.


Dlatego nie mam zamiaru kopać się z korpo jakim jest Corel i (powtórzę) .... jeśli Corel nie chce pomóc swoim klientom, to nie widzę najmniejszego powodu żeby nie pomóc sobie samemu dowolnymi środkami.

Mój punkt widzenia jest taki jak zaprezentowałem w tym wątku.
Twój zapewne inny, ale czy to oznacza że powinien przyjąć Twój punkt widzenia jako mój ?

Po to jest forum żeby dyskutować i ..... dyskutujemy, nieprawdaż ?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 1 Maj 2021, 12:42   

No to dyskutujemy, choć przyznam, że mam wrażenie, że albo rzeczywiście nie rozumiesz o czym piszę, albo udajesz, że nie rozumiesz. Na przypadek drugi nic nie poradzę, na pierwszy - spróbuję Ci wytłumaczyć jeszcze raz, tym razem na przykładzie samochodów.

-----

W mieście N. żyło sobie dwóch taksówkarzy, Pan C i Pan L. Obaj mieli słabość do samochodów marki Corella, różne modele, ale marka ta sama, jeździli nimi od lat. Corella to dobra firma jest, auta mają gpsy, komputery pokładowe i inne techniczne wynalazki - ot, taki wysoki standard w autach kanadyjskich.

Wszystko było ok, ale nagle do Pana C przyszła szanowna Policja i samochód Pana C wylądował na policyjnym parkingu. Okazało się, że istnieje podejrzenie, że jest… kradziony(!). Pan C ma faktury z komisu „Czarna dupa”, ale rzeczywiście - w miejscu dawnego komisu hula wiatr, a jego właściciel właśnie odsiaduje kolejny wyrok i raczej nie jest skłonny przyznać się do czegokolwiek i komukolwiek. Pan C dzwonił do przedstawiciela Corelli, ale tam usłyszał, że „Czarna Dupa” nigdy nic z Corellą nie miał wspólnego, a sama Corella oszukanym klientom „Czarnej Dupy” nowych aut dawać nie ma zamiaru. Na uwagę, że przecież banner na płocie wisiał, a na nim napisane było o dystrybutorze czy jakoś tak, usłyszał takie bannery to są od 14 zł za metr i że szwagier może taniej. Chamstwo takie.

U Pana L też sądny dzień nastał. Auto Pana L nagle odmówiło posłuszeństwa, ot, rozkraczyło się na drodze. W mieście jest serwis Corelli, więc Pan L w te pędy udał się tam po pomoc. Ale serwis Corelli nigdy dobrych opinii nie miał - marni fachowcy marnie opłacani, tylko czekali, aż będzie piętnasta i po rozegraniu z nudów serii turniejów w Kłejka będą mogli pójść do domu.

I tak siedzieli obaj smutni na parkingu pod Empikiem, bez samochodów i bez zarobku.

I takich właśnie, zdołowanych, zobaczył Zenon K. Jako typ zawsze przy kasie, postawił obu Panom Taksówkarzom po piwie i wysłuchał ich opowieści o kłopotach z Corellą.

Zenon K. to sam już nie pamiętał, jak ma nazwisko, bo zawsze w prasie był nazywany literą K z kropką. Zenon K. to znany w mieście paser (nie mylić z poligraficznym) i złodziej. Taki żul. Niezatapialny. Co go zamkną, to za chwilę się odradza. Zenon K. zawsze ma to, czego potrzebujesz i zawsze taniej, a często wręcz za darmo, taki współczesny Janosik, co bogatym zabiera a biednym daje.

I jako w gruncie rzeczy - człowiek o dobrym sercu, co nigdy zrozumienia w organach sprawiedliwości nie znalazł - wzruszył się bardzo i pomóc bardzo chciał. Zaprosił obu Panów do swojego garażu. No, garaż to na pewno nie był, to raczej coś bliżej stodoły, a tam… pełno aut wszelakich. I taki charakterystyczny odgłos zewsząd płynący - stuk, stuk, stuk, stuk… To wynajęci studenci przebijali w kradzionych samochodach numery silników, nadwozi i wszystkiego, co jakiś numer ma.

A w kącie, pod plandeką, stały dwie śliczne Corelle, ale bez gpsa i z nowymi numerkami Arialem nabitymi.

Nie wiemy, czy Panowie C i L coś Zenonowi K. zapłacili, czy nie. Może nie, bo Zenon K. czasem pomaga za darmo. Adresu swojej stodoły też specjalnie nie reklamuje, ale jak ktoś nie wie, to kolega co siedzi w kompach - pomoże. I pewnie też nie wiedzielibyśmy, czy Zenon K. przestał być właścicielem tych dwóch trefnych Corelli, gdyby nie sami Panowie C i L, którzy ochoczo podzielili się swoimi historiami, gdy pewna młoda osoba szukała pomocy w sprawie swojego auta, które też kupiła w... „Czarnej Dupie”.

-----

Tyle opowiastki. Teraz wnioski.

Czy tworzenie oprogramowania pozbawionego wbudowanych przez producenta zabezpieczeń jest przestępstwem? Tak.

Tu pomoc:
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Art. 1181 ust. 1.
Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

I jeszcze Art. 267 Kodeksu Karnego [Bezprawne uzyskanie informacji]:
§1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

Jeżeli ktoś jednak w dalszym ciągu uważa, że przerabianie oryginalnej Corelli na wersję wypatroszoną z gpsa i z przebitymi numerami to tylko takie hobby, to rozumiem, że nie ma też nic przeciwko temu, aby za jego grafiki tworzone przy pomocy np. Corela ktoś inny brał pieniądze.

----

No dobrze, skoro już wiemy, że tworzenie pirackich wersji programów (bez znaczenia forma - kod, crack, serial czy cokolwiek innego) - to przestępstwo (czyn zabroniony), to czy używanie pirackich wersji - to też przestępstwo?

Odpowiedź:

Kodeks karny
Art. 292. [Paserstwo nieumyślne]
§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 293. [Paserstwo programu komputerowego]
§ 1. Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.
§ 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 1 Maj 2021, 16:48   

@tegraf

Poruszony Twoją opowieścią, tudzież wzruszony wnioskami, postanowiłem się do nich odnieść.

Jako że użyłeś analogii samochodowej, to ..... :

Wszystko co napisałeś jest prawdą, tyle że nie za bardzo odnosi się do opisywanej tu na forum sytuacji.
Otóż powtórzę, że NIE WIESZ czy autorka tematu (albo user Cysorz) korzystają z pirackiego oprogramowania, ale nie wiadomo dlaczego uważasz, że tak właśnie jest.

Ktoś kupuje Corelle w OFICJALNYM salonie, z fakturą, podatkami i innymi takimi.
Corella się psuje w okresie (darmowej przecież) gwarancji.
Właściciel Corelli próbuje uzyskać pomoc od firmowego, autoryzowanego serwisu.
Serwis potwierdza, że auto kupione legalnie, nie kradzione itp, .itd, ale jednocześnie stwierdza, że z uwagi na bla bla bla nie naprawi samochodu, ... bo nie.

--- Rozwiązanie pierwsze --- Właściciel Corelli może pozwać kogo trzeba do sądu, ale .... wtedy NIE BĘDZIE MÓGŁ UŻYWAĆ swojego samochodu, bo powinien czekać na rozstrzygnięcie sądu w w/w sprawie.
Sąd jak to sąd ..... pitoli się z tym rok lub dłużej, po czym wydaje jakiś wyrok albo ..... przekazuje do dalszego mielenia.
Jaki by ten wyrok nie był, auto nadal jest zepsute i przez co najmniej rok stoi nie używane jako dowód w sprawie.

--- Rozwiązanie drugie ---- Właściciel Corelli idzie do pana Ziutka który naprawia Corellę w kilka-kilkanaście godzin i samochód jeździ jak trzeba, ale wtedy właściciel może być nie obsłużony prze w/w serwis, bo dokonał naprawy w nieautoryzowanym serwisie, w związku z tym traci prawa gwarancyjne.

Zatem, kupione auto, z wszelkimi możliwymi potwierdzeniami że jest LEGALNE i NIE KRADZIONE , może być udupione przez samego producenta i jego serwisy, albo ..... naprawione przez pana Ziutka i użytkowane ... "nielegalnie" ?

Poniżej link, znakomicie pokazujący to o czym piszę:
https://www.youtube.com/watch?v=w6-iJKHqCAQ

Poza tym piszesz, cyt:
//// Czy tworzenie oprogramowania pozbawionego wbudowanych przez producenta zabezpieczeń jest przestępstwem? Tak ////

Po czym dopisujesz, cyt:
//// Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Art. 1181 ust. 1.
Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem ....... /////

Czy oprogramowanie to urządzenie ?
Czy komponentem urządzenia jest oprogramowanie ?

Pozamykajmy wszystkich producentów napędów optycznych, nagrywarek, pendrive-ów ..... albo w ogóle komputerów, bo wszystkie te urządzenia (i nie tylko te) jak najbardziej można użyć do ..... niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem .

Idąc dalej, pozmykajmy wszystkich producentów noży, siekier, pił łańcuchowych, młotków, a nawet producentów alkoholu, bo wszystkimi w/w narzędziami można zabić jak również można się zapić na śmierć.


Kolego tegraf.

Powtórzę ponownie, że piszemy tu OD POCZĄTKU, o LEGALNYM oprogramowaniu które przestało z jakiejś przyczyny działać.

Jeśli producent tego oprogramowania nie poczuwa się do pomocy swoim klientom, to ...... nie ma problemu, klienci pomogą sobie sami i to ZUPEŁNIE LEGALNIE, nawet korzystając z crakca, bo ..... kupili oprogramowanie którego legalność potwierdził sam producent, czyli ... korzystają z legalnej opłaconej licencji.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 1 Maj 2021, 19:31   

Z Wiki: Dyskusja (od łac. discussio 'roztrząsanie')[1] – jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób.

Dyskusja na temat "Czy można użyć cracka, jak legalne oprogramowanie nie działa" na razie wygląda tak:

Kolega lajosz: "Jak producent nie pomaga, to można".
Ja: "Nie można w żadnym przypadku".

Kolega lajosz: "Jak producent nie pomaga, to można".
Ja: "Nie można" + konkretne akty prawne penalizujące tę czynność. Uwaga kolego lajosz - te akty to jest to coś, co się właśnie nazywa argument.
Kolega lajosz: "Jak producent nie pomaga, to można".

Kolego lajosz, jak masz jakieś inne argumenty niż "Jak producent nie pomaga, to można" - to podaj. Jak nie - to kończymy.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 287
Skąd: Ziębice
Wysłany: 1 Maj 2021, 21:45   

tegraf napisał/a:
Z Wiki: Dyskusja (od łac. discussio 'roztrząsanie')[1] – jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób.

Dyskusja na temat "Czy można użyć cracka, jak legalne oprogramowanie nie działa" na razie wygląda tak:

Kolega lajosz: "Jak producent nie pomaga, to można".
Ja: "Nie można w żadnym przypadku".

Kolega lajosz: "Jak producent nie pomaga, to można".
Ja: "Nie można" + konkretne akty prawne penalizujące tę czynność. Uwaga kolego lajosz - te akty to jest to coś, co się właśnie nazywa argument.
Kolega lajosz: "Jak producent nie pomaga, to można".

Kolego lajosz, jak masz jakieś inne argumenty niż "Jak producent nie pomaga, to można" - to podaj. Jak nie - to kończymy.


Nie sądzę żeby dalsza dyskusja miała jakikolwiek sens, tym bardziej że (jak już pisałem) napisano na ten temat miliony artykułów, prowadzone były (i nadal są) dyskusje i ... jak również pisałem ..... ZUPEŁNIE NICZEGO TO NIE ZMIENIA.

Każdy z nas pozostanie przy swoim zdaniu w tym temacie, czyli ..... szkoda klawiatury.

Pozdrawiam i życzę miłej majówki :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 13