Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Corel x6 - export do PDF-a - dodawany spad
Autor Wiadomość
DX_2021 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 15 Gru 2021
Posty: 3
Skąd: Opole
Wysłany: 15 Grudzień 2021, 13:19   Corel x6 - export do PDF-a - dodawany spad

Cześć!
Z Corela korzystam baaardzo długo, ale mam następujący problem, nigdy wcześniej na to nie zwracałem uwagi.

Eksportuję projekt do PDF o rozmiarze np. 300 mm x 300 mm.
Odpalam Adobe Reader i widzę, że jest dodany automatyczny spad, po prostu nie ma widocznego samego obiektu, np. kwadrat z wypełnieniem, tylko jest obiekt i dookoła biała ramka (spad).
Wchodzę w właściwości dokumentu i nagle z dokumentu 300x300 jest np. 308 x 308mm.

Natomiast jeśli zrzucę ten PDF do Corela to okazuje się, że jest wymiar odpowiedni tj. 300 x 300 mm.

Ktoś miał taki dziwny przypadek? Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, ale zauważyłem to przy drukowaniu projektów. Export z photoshopa ma dokładnie taki sam wymiar jak projekt, problem jest przy eksporcie Corelowym.

Dzięki za pomoc :)!
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 290
Skąd: Ziębice
Wysłany: 15 Grudzień 2021, 13:50   Re: Corel x6 - export do PDF-a - dodawany spad

DX_2021 napisał/a:
widzę, że jest dodany automatyczny spad, po prostu nie ma widocznego samego obiektu, np. kwadrat z wypełnieniem, tylko jest obiekt i dookoła biała ramka (spad).


.... hmmm ... z powyższego wynika, że nie ma widocznego obiektu, ale jest obiekt :)


Zechcesz wyjaśnić ten fenomen ?

Poza tym, możliwe że coś nie tak masz w ustawieniach eksportu do formatu PDF, albo .... nie wiem co jeszcze dopóki nie prześlesz tu na forum tego CDR-a z którego robisz PDF-a + samego PDF-a tak utworzonego.
 
 
DX_2021 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 15 Gru 2021
Posty: 3
Skąd: Opole
Wysłany: 15 Grudzień 2021, 14:08   Re: Corel x6 - export do PDF-a - dodawany spad

W załączniku projekt + PDF - być może w pośpiechu źle to opisałem.

Dla przykładu w projekcie czarny kwadrat 300x300 mm, robiłem i eksport i zapis do PDF z różnymi opcjami, ale w dalszym ciągu po otworzeniu PDF-a mam czarny kwadrat + spad ~7 mm i PDF mi liczy na 307x307 mm.

W ustawieniach też nie mam włączonych spadów itd., obawiam się czy to nie problem wersji Corela X6.

Zazwyczaj pracuję na wektorach pod cięcie laserowe, dla odmiany chciałem zrobić formatkę pod druk i pojawił się problem z wymiarem :mrgreen:

Chyba, że ślepy jestem i po prostu czegoś nie widzę :D...

30x30.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 138 raz(y) 8.4 KB

30x30.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 137 raz(y) 1.3 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 290
Skąd: Ziębice
Wysłany: 15 Grudzień 2021, 14:55   

No więc jest tak:

Pliki pobałem.
Otworzyłem pobranego CDR-a w Corelu (X6) i .... wszystko OK, czyli żadnych spadów, obrzeży itp.

Powyższe wyeksportowałem do PDF-a.
Otworzyłem w przeglądarce PDF-ów i ..... też wszystko OK, czyli żadnych spadów, obrzeży, naddatków .... nic ... po prostu czarny kwadrat 300 x 300mm.

OK ... otworzyłem Twojego PDF-a w Corelu X6 i .... tez nic niepokojącego, czyli identycznie jak w CDR, czyli żadnych spadów itp.
Eksport ponownie do PDF-a i .... też wszystko OK.

Natomiast otworzyłem tego Twojego PDF-a w przeglądarce PDF-ów i ..... rzeczywiście jest spad / obrzeże / ramka ... jak zwał tak zwał.

Ciekawa sprawa.

Przyglądnąłem się temu i .... możliwe, że poniższe zrzuty ekranowe do czegoś się przydadzą.



 
 
DX_2021 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X6
Dołączył: 15 Gru 2021
Posty: 3
Skąd: Opole
Wysłany: 15 Grudzień 2021, 15:15   

Problem raczej trzeba uznać za rozwiązany sprawdziłem to w Corelu X7 i tam są ustawienia drukarskie.

Co ciekawe mój Corel już jest leciwy, nie wiem czemu wersja plików to X6, ale widzę, że jest to wersja Home&Student, więc podejrzewam, że takiej opcji w tej wersji nie będzie.

W Corelu X7 właśnie mam tę zakładkę przy zapisie "ustawienia drukarskie".

Chciałem zmienić pakiet Corelowy no i czas najwyższy przerzucić się na najnowszego, tylko będę musiał sprawdzić przy zakupie jaka wersja, żeby nie było bubla :D.


Dzięki za pomoc, chyba, że masz jeszcze inny pomysł, ale to raczej wina wersji Corela :-D :-P .
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 290
Skąd: Ziębice
Wysłany: 15 Grudzień 2021, 15:45   

DX_2021 napisał/a:
widzę, że jest to wersja Home&Student, więc podejrzewam, że takiej opcji w tej wersji nie będzie.


To chyba właśnie jest powód.


DX_2021 napisał/a:
Chciałem zmienić pakiet Corelowy no i czas najwyższy przerzucić się na najnowszego, tylko będę musiał sprawdzić przy zakupie jaka wersja, żeby nie było bubla :D.


Ja mam 2020 (Full) i ..... niektóre rzeczy mocno na plus, ale niektóre .... no nie popisali się i wręcz regres a nie progres.
Dlatego czasami pracuję nadal na wersji X6, bo po prostu jest bardziej intuicyjnie :)
Poza tym, zdarza się (rzadko bo rzadko, ale jednak) że jakiś PDF tudzież nawet CDR otworzy się nieprawidłowo w wersji 2020, czyli otwierać się otwiera, ale bałagan straszny w warstwach, kolorach, wypełnieniach ... taka swoistego rodzaju kakofonia :)

Natomiast ten sam plik otwiera się prawidłowo w wersji X6 .... taka ciekawostka :)


DX_2021 napisał/a:
chyba, że masz jeszcze inny pomysł, ale to raczej wina wersji Corela :-D :-P .



Można to otworzyć (zarówno PDF jak i CDR) w darmowym Libre Office Draw.
Tam usuwasz wszystkie marginesy, spady, obrzeża ... ustawiasz obszar równy wielkości obiektu, centrujesz obiekt i .... eksportujesz jako PDF.
Otrzymujesz PDF-a bez spadów, obrzeży i innych takich .... oczywiście nada są to wektory, czyli to o co Ci chodzi.

Robiłem tak wielokrotnie jeśli Corel "pyskował" i .... wszystko było OK.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 15