Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypełnianie poligonów pliku SVG w Corel
Autor Wiadomość
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Luty 2022, 20:44   Wypełnianie poligonów pliku SVG w Corel

Cześć,

z góry przepraszam, jeśli pytanie jest trywialne. Dopiero zacząłem pracować z Corel. Mam wyeksportowany w innym programie SVG, który chcę jeszcze delikatnie zmodyfikować w Corel.

Pytanie brzmi: w jaki sposób mogę odrysować poligony tworzone przez kilka krzywych z różnych warstw, by potem wypełnić je kolorem?

Nie mam pojęcia, jak takie narzędzie do 'odrysowywania' nazywa się w Corel (znam to pod nazwą Trace). Chodzi o to, że krzywe składają się z bardzo wielu wierzchołków i ich klikanie jeden po drugim to karkołomne zadanie. Jednocześnie nie chcę przechodzić na format rastrowy, bo później będą mi potrzebne wektory.

Mam nadzieję, że wyraziłem się dość jasno. Załączam skrin wyjaśniający, co chcę osiągnąć. Z góry dzięki!

Kuba

test.png
Pobierz Plik ściągnięto 156 raz(y) 31.46 KB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 2 Luty 2022, 22:44   Re: Wypełnianie poligonów pliku SVG w Corel

Witamy nowego kolegę na forum.

.... a teraz .... spróbuj wyjaśnić o co Ci chodzi, bo przeczytałem kilka razy i .... no nie mam pojęcia o co Ci chodzi.

SVG , to format wektorowy, więc .... po co cokolwiek odrysowywać ?
Gotowe wektory już są.

Trace, to w Corelu po prostu ... Trasowanie, ale .... to służy do wektoryzacji bitmap, a Ty masz SVG .... czyli ... wektory.

W Corelu wersja 2020 (Ty masz 2021, więc zapewne też) jest funkcja "Inteligentne wypełnienie"
Tworzy ona wypełniony kolorem obiekt który tworzony jest z pustych miejsc pomiędzy innymi (przecinającymi się, nakładającymi) obiektami i zapewne to właśnie narzędzie byłoby najlepsze do tego co chcesz uzyskać, jeśli oczywiście dobrze zrozumiałem to co napisałeś, bo na razie .... zgaduję :)

Narzędzie to pracuje niezależnie od tego na których warstwach są obiekty, czyli może być np. 10 warstw, na każdej inny obiekt i jeśli tylko spełniają w/w warunki, to utworzony zostanie nowy obiekt w wybranym kolorze wypełnienia i umieszczony na warstwie aktywnej.
 
 
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Luty 2022, 09:49   

Cześć i dzięki. Dokładnie o takie narzędzie chodzi, ale... Niestety nie działa na moim projekcie, który jest tak naprawdę zbiorem obiektów PowerClip (tak to przynajmniej wygląda po operacji Ungroup All).

Nie znam się na tym, ale zdążyłem doczytać, że to rodzaj grupowania. Prawie każdy element na obrazie, np. jeden napis, składa się z samego napisu i dodatkowego elementu SVG data (którego nawet nie można usunąć), opakowanych w obiekty PowerClip.

Mało tego, ta kropkowana linia jest rozbita w taki sposób, że każda kropka jest oddzielnym obiektem. W oryginalnym projekcie to jest jedna geometria liniowa, której został nadany taki właśnie kropkowany styl.

Przeglądałem tutoriale online, ale nie znalazłem na razie rozwiązania - jak uporządkować warstwy tej grafiki?

Linia kropkowana.png
Pobierz Plik ściągnięto 138 raz(y) 50.56 KB

SVG data.png
Pobierz Plik ściągnięto 140 raz(y) 25.23 KB

 
 
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Luty 2022, 09:55   

Dodam jeszcze tylko, że mam możliwość eksportu do PDF i EPS, ale tak wyeksportowane pliki w Corel otwierają się jako zbiór bitmap.
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 3 Luty 2022, 12:09   

guziko napisał/a:
Nie znam się na tym, ale zdążyłem doczytać, że to rodzaj grupowania. Prawie każdy element na obrazie, np. jeden napis, składa się z samego napisu i dodatkowego elementu SVG data (którego nawet nie można usunąć), opakowanych w obiekty PowerClip.

Mało tego, ta kropkowana linia jest rozbita w taki sposób, że każda kropka jest oddzielnym obiektem. W oryginalnym projekcie to jest jedna geometria liniowa, której został nadany taki właśnie kropkowany styl.


Obiket PowerClip, to po prostu Szybki Kadr, czyli .... najczęściej stosowane jest to w przypadku (niestety) bitmap.
Inaczej pisząc .... niespecjalnie da się z tym zrobić cokolwiek, bo owszem, można wydobyć zawartość szybkiego kadru, ale .... po pierwsze trzeba to robić (znowu niestety) dla każdego obiektu osobno, a po drugie .. to nadal będą bitmapy.

Co do kropkowanej linii, to o ile nie składa się z szybkich kadrów (czyli jest wektorem) to można użyć narzędzia o nazwie Przekształć Kontur w Obiekt (Ctrl + Shift +Q)
Otrzymujesz wtedy po prostu zbiór obiektów (kresek) takich jak widać jako cała linia.

No i wreszcie ... nie podesłałeś pliku SVG, więc ... ciężko jest coś wyrokować nie widząc pliku na jakim pracujesz.

Tak na marginesie, danych SVG (czy w ogóle jakichkolwiek innych obiektów) możesz nie móc usunąć jeśli są zablokowane, a akurat dane SVG najczęściej są.
Wystarczy odblokować i już możesz usunąć.
Zazwyczaj NIE SĄ to obiekty wektorowe, a po prostu znaczniki SVG które w Corelu nie służą do niczego.

Możesz również spróbować otworzyć ten plik (SVG) w darmowym Libre Office i z niego wyeksportować jako PDF.
Czasami daje to zaskakująco ciekawe (w sensie dobre) efekty.
 
 
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Luty 2022, 15:02   

Jeszcze raz dzięki za wsparcie. Wiem o konieczności odblokowania elementów. Niestety, tych obiektów PowerClip jest tak wiele, że ręczna edycja każdego z nich będzie strasznie upierdliwa...

Spróbuję poeksperymentować z eksportami do innych formatów, ale w międzyczasie załączam plik, na którym pracuję. Może faktycznie łatwiej Ci będzie zrozumieć, o czym piszę.

Ten plik to mapa. Chciałbym, poza delikatnymi przesunięciami niektórych elementów, wypełnić kolorem obrysy krajów sąsiednich. Może jeśli uda ci się to zrobić, podpowiedziałbyś mi, jakie kroki po kolei wykonać?

Z góry dzięki, Kuba.

36x34- 1 to 2,000,000.svg
Pobierz Plik ściągnięto 155 raz(y) 1.04 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 4 Luty 2022, 03:17   

@guziko

Mniej więcej tak ?

(plik w załączniku)


Jeśli tak, to w miarę szybko można to ogarnąć, aczkolwiek .... i tak trochę kombinacji jest :)

Polska.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 143 raz(y) 440.61 KB

 
 
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Luty 2022, 10:37   

Tak, dokładnie o to mi chodziło! Podpowiesz proszę, co po kolei należy zrobić?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 4 Luty 2022, 17:56   

@guziko

Nie ma problemu, ale .... właśnie wylądowałem w wyrze i ... choruję, więc .... jak wyjdę z tego, to napiszę.
 
 
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Luty 2022, 11:15   

Oki, czekam z niecierpliwością :) W międzyczasie może sam spróbuję powalczyć, a póki co życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 7 Luty 2022, 18:21   

@guziko

Witam ponownie.

Już mnie nieco puściło, więc żeby nie przedłużać:

-- Otwierasz tego Twojego SVG w Corelu i KOMPLETNIE NIC Z NIMI NIE ROBIĄC po prostu eksportujesz do PDF-a

-- Zamykasz Corela (ważne, trzeba zamknąć) , po czym prawoklik na dopiero co utworzonym PDF-ie i .... otwórz za pomocą -- Corel ... Draw oczywiście :)

Zwróć uwagę (w oknie obiektów), że w/w operacja pozwoliła na piękne pozbycie się wszelkich śmieci SVG i zostały TYLKO wektory.

-- Teraz zaznaczasz jedną z linii pod kropkami i wybierasz narzędzie Znajdź i zamień, po czym w oknie tego narzędzia klikasz przycisk Z wyboru , .... czekasz chwilę, po czym klikasz przycisk Znajdź wszystkie , po czym Ctrl + Shift + Q
-- Klikasz w przycisk Spawaj

-- Teraz usuwasz jeden z prostokątów otaczających całą tą mapę.
-- Pozostały prostokąt zaznaczasz razem z dopiero co powstałym obiektem , czyli z tą linią pod kropkami i klikasz w przycisk Tył bez przodu po czym Ctrl + k co spowoduje rozłączenie obiektów.

To wszystko ..... teraz już możesz wypełnić powstałe obiekty czym tam chcesz.
 
 
guziko
Początkujący
guziko


Wersja CorelDRAW: Graphic Suite 2021
Dołączył: 02 Lut 2022
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: 8 Luty 2022, 13:54   

Udało się, dzięki!

Chociaż nie ukrywam, że dość trudno się przestawić na polskie nazewnictwo narzędzi, bo sam pracuję po angielsku :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 15