Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt do wycinania na ploterze termicznym
Autor Wiadomość
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 3 Luty 2022, 21:30   Projekt do wycinania na ploterze termicznym

Witam wszystkich. Potrzebuję wykonać projekt w programie CorelDraw do wycinania w styropianie ploterem termicznym. Projekt na szybko zrobiłem w PowerPoincie. Czy ktoś jest w stanie pomóc takiemu laikowi jak ja ?
W projekcie chodzi o wycinanie okręgów od rzędu 1 górną krawędzią, następnie powrót 1 dolna krawędź, 2 góra, 2 dół itd aż do końca. Obszar roboczy to 100 x 50 cm. Otwory mają średnicę 67mm, odległości między otworami : jak najmniejsze aby zmieściło się ja najwięcej okręgów.
Proszę o pomoc od czego zacząć.

67.png
Pobierz Plik ściągnięto 168 raz(y) 87.73 KB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 4 Luty 2022, 03:01   Re: Projekt do wycinania na ploterze termicznym

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy.

Otóż (to tak dla zachęty ;-) ) szybko i łatwo nie będzie, bo nie napisałeś jakiego masz Corela, a to nie jest bez znaczenia.

Jeśli masz np. 2020 lub wyższą wersję, to:

-- rysujesz sobie prostokąt o żądanych wymiarach (tu 1000 x 500mm)
-- rysujesz koło (tu średnica 67mm)
-- kopiujesz koło, tak żebyś miał 3 kopie
-- Jedno koło umieszczasz w lewym górnym narożniku wcześniejszej narysowanego prostokąta, stycznie do niego, czyli brzegi koła stykają się z liniami tworzącymi prostokąt.
-- drugie koło umieszczasz w prawym górnym narożniku.
-- trzecie w dolnym lewym

-- teraz rysujesz prostą linię zaczynając od środka górnego lewego koła do środka górnego prawego
-- ... i .. kolejną linię od środka górnego lewego, do środka dolnego lewego.

-- usuwasz górne prawe koło + dolne lewe

-- zaznaczasz górne lewe koło (czyli to jedno które zostało) + górną poziomą linię
-- wybierasz narzędzie o nazwie Dopasuj obiekty do ścieżki.
-- pokaże się okno w którym odznaczasz (domyślnie zaznaczaną) opcję Automatyczna rotacja, a w polu Duplikaty określasz ilość obiektów i klikasz przycisk Zastosuj i ...... tu musisz eksperymentować, czyli wpisywać taką ilość, żeby odległości między nimi były takie jakie Ci odpowiadają. Jeśli są za małe/za duże, to Ctrl+z i ... próbujesz z inną ilością.
Jak już odległości pasują, to łączysz wszystkie koła w jeden obiekt (lub grupujesz).

-- zaznaczasz obiekt złożony z połączonych kół (lub grupę) + zaznaczasz linię pionową i powtarzasz powyższe, z tym że oczywiście ilość obiektów będzie inna, .... sam określasz jaka.
To co powstanie łączysz w jeden obiekt lub grupujesz. ..... wyląduje to na środku linii pionowej, ale .... zaznacz najpierw koła + prostokąt (kolejność zaznaczania jest ważna) , po czym przyciskasz klawisz C , a następnie klawisz E.
Spowoduje to wyśrodkowanie kół w prostokącie
-- teraz rozgrupowujesz lub rozłączasz koła
-- wybierasz narzędzie o nazwie Łamana (po prostu rysowanie linii) i od środka górnego lewego koła ciągniesz linię do środka górnego prawego koła, ..... rysujesz dalej, ale linię prowadzisz do kolejnego koła w dół od poprzedniego, następnie wracasz do lewego skrajnego i .... tak tworzysz coś w rodzaju "zygzaka" aż połączysz wszystkie koła.

-- teraz łączysz wszystkie koła w jeden obiekt (ważne ... ŁĄCZYSZ, a nie grupujesz)
-- następnie zaznaczasz właśnie narysowany "zygzak" i określasz grubość kontura w milimetrach ..... chciałeś najbliżej linia przy linii, więc może to być np. 0.2mm
-- teraz mając zazanaczony "zygzak" wciskasz Ctrl + Shift + Q .... spowoduje to utworzenie wypełnionego obiektu z pojedynczej linii.
-- Teraz zaznaczasz obydwa obiekty, czyli "zygzak" + koła i z Menu Obiekt wybierasz pozycję Kształtowanie --> Spawaj

To już koniec, czyli został utworzony jeden połączony obiekt.

Nie wiem czy o to Ci chodziło, ale mam nadzieję, że tak :)
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 4 Luty 2022, 11:20   

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Zapomniałem napisać : posiadam CorelDraw X7 zainstalowany "kiedyśtam" w celu otwarcia jakiegoś pliku na studiach. Od tego czasu go nie używałem. Widzę więc że będę miał z tym trochę pracy. Mógłbym zlecić ten projekt komuś, ale lubię się uczyć a w przyszłości gdybym chciał w nim coś zmienić to będę wiedział jak. Liczę więc na dalszą pomoc i jak tylko znajdę czas zabieram się do roboty. Będę informował o postępach.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję :poklon
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 6 Luty 2022, 15:35   

Witam ponownie. Zatrzymałem się na narysowaniu prostokąta, okręgów i prostych. Czy ważne sa grubości linii, czy trzeba je ustawiać ? Zostawiłem wszystko na 0,5 pkt a okręgi na "włosowy" aby linia była jak najcieńsza.
Poza tym w Corelu X7 nie ma funkcji "dopasuj obiekt do ścieżki ".

Zaślepka 67mm.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 157 raz(y) 1.32 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 6 Luty 2022, 17:18   

kons18 napisał/a:
Witam ponownie. Zatrzymałem się na narysowaniu prostokąta, okręgów i prostych. Czy ważne sa grubości linii, czy trzeba je ustawiać ? Zostawiłem wszystko na 0,5 pkt a okręgi na "włosowy" aby linia była jak najcieńsza.


Najpierw sprawdź, czy w Corlelu 2017 w ogóle istnieje narzędzie o którym wspomniałem, czyli Dopasuj obiekty do ścieżki

Jeśli nie, to szkoda Twojego czasu, bo mój opis dotyczy tego właśnie narzędzia.

Niemniej jednak, wszystko (według Twojego rysunku) wygląda dobrze.

Owszem, można to zrobić bez w/w narzędzia, ale wtedy trzeba skorzystać z narzędzia Metamorfoza które działa inaczej, więc trzeba by było opisywać to wszystko ponownie (a nie specjalnie mi się chce), ale ... efekt końcowy będzie identyczny.
Co więcej, Metamorfoza może się wydawać nawet nieco szybsza, aczkolwiek nieco mniej intuicyjna w obsłudze.


Co do grubości linii, to ..... TO SĄ WEKTORY, czyli pojedyncza linia z nadaną w Corelu grubością, nadal ma "zerową" grubość w Corelu, czyli jeśli nadasz takiej linii grubość, to ona wizualnie jest oczywiście grubsza, ale tak naprawdę nie posiada grubości.
Grubości są uwzględniane TYLKO podczas drukowania lub wyświetlania zapisanego pliku PDF.

Dopiero jak zastosujesz Ctrl + Shift + Q na takim obiekcie, to niejako zamieniasz grubość na linie i wtedy jest już wypełniony kolorem obiekt .

Natomiast to o czym piszesz, czyli pod ploter, to im linia cieńsza, tym (moim zdaniem) lepiej.
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 6 Luty 2022, 17:31   

Dzięki. Znalazłem informację, że opcja "dopasuj obiekty do ścieżki "dostępna jest w Corelu 2018.

W Corelu X7 udało mi się zrobić to co w załączniku. Połączyłem ze sobą okręgi prostokątami zgodnie z ruchem drutu plotera a następnie użyłem opcji "spawaj". Czy to ma sens ? Jak zmusić poler do cięcia wd. tego wzoru tzn. od góry do dołu ?

Zaślepka po spawaniu.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 157 raz(y) 1.35 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 7 Luty 2022, 18:27   

kons18 napisał/a:
Jak zmusić poler do cięcia wd. tego wzoru tzn. od góry do dołu ?


Nie mam pojęcia, bo .... nie wiem na jakiej zasadzie pracuje ten ploter.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Luty 2022, 20:17   

Można to podglądnąć w Menedżerze (fuj, ale głupie spolszczenie) - pierwsza rysowana warstwa będzie wycinana najpierw, później kolejne. Zmienić to można także w samym Menedżerze, przesuwając warstwy.
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 9 Luty 2022, 23:22   

Witam ponownie. Dorwałem Corela 2018 i po wykonaniu polecenia : dopasuj obiekt do ścieżki pojawia mi się takie coś :
Robię wszystko wd. opisu kolegi lajosz

Widzę że ścieżką w moim przypadku jest elipsa. Jak to zmienić ?

Zaślepka 67mm.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 159 raz(y) 1.33 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 9 Luty 2022, 23:53   

kons18 napisał/a:
Witam ponownie. Dorwałem Corela 2018 i po wykonaniu polecenia : dopasuj obiekt do ścieżki pojawia mi się takie coś :
Robię wszystko wd. opisu kolegi lajosz

Widzę że ścieżką w moim przypadku jest elipsa. Jak to zmienić ?


..... ale .... co Ty chcesz w ogóle zrobić ?

W tym Twoim pliku, jest :
-- zablokowany prostokąt
-- w środku tego prostokąta jakieś małe kółeczko (HGW do czego)
-- 16 linii prostych ułożonych w swoistego rodzaju gwiazdę.
-- w środku tej gwiazdy kolejne kółko

Nie wiem co chcesz zrobić, więc ..... nie wiem co Ci doradzić.
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 10 Luty 2022, 00:14   

Chcę wykonać plik do wycinania na ploterze tak jak pisałem w pierwszym moim poście.Kiedy przesłałem pierwszy plik z 3 okręgami napisałeś że wygląd dobrze. Wykonałem więc dalsze kroki wd. Toojego opisu i powstało takie coś czyli linie na okręgu,a miały powstać chyba okręgi na linii (ścieżce).
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 10 Luty 2022, 00:27   

 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 13 Luty 2022, 23:19   

Dzięki za podpowiedź, ale jestem kompletny laikiem. Udało mi się przy pomocy klawisza Shift zaznaczyć lewe koło i poziomą linię oraz "dopasować obiekty do ścieżki". Kiedy jednak połączę koła razem i próbuje to samo wykonać z linią pionową powstaje takie coś jak w załączniku. Również robię to tak że złączone koła zaznaczam, wciskam Shift i zaznaczam pionową linię...

Zaślepka 67mm.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 145 raz(y) 1.33 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 14 Luty 2022, 00:21   

Ustaw jak na screenie:

 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 17 Luty 2022, 18:45   

Nie wychodzi mi to. Nie mogę zaznaczyć połączonych 14 kół i pionowej linii a następnie "dopasować do ścieżki".

Zaślepka 67mm (1).cdr
Pobierz Plik ściągnięto 138 raz(y) 1.32 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 17 Luty 2022, 19:34   

kons18 napisał/a:
Nie wychodzi mi to. Nie mogę zaznaczyć połączonych 14 kół i pionowej linii a następnie "dopasować do ścieżki".


W załączniku filmik

pokolei.zip
Pobierz Plik ściągnięto 150 raz(y) 1.38 MB

 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 18 Luty 2022, 19:13   

Robię i robiłem dokładnie jak na filmie i ciągle te kółka wychodzą mi w "pionie" przy drugim dopasowaniu do ścieżki. Przesyłam screen : nie potrafię zaznaczyć ptaszka "traktuj jako ciągłe" oraz zmienić tych kwadracików aby zaznaczony był tylko środkowy.

problem corel.png
Pobierz Plik ściągnięto 165 raz(y) 137.07 KB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 18 Luty 2022, 23:37   

OK .... spróbuj inną metodą.

Poniżej filmik:

http://lajosz1.neostrada.pl/metamorfoza.mp4
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 19 Luty 2022, 11:35   

Dzięki wielkie :poklon
Teraz się udało, kolejne kroki wieczorem. Zastanawiam się jednak dlaczego nie działało mi narzędzie "dopasuj obiekty do ścieżki" tak jak u Ciebie ? Czy w różnych wersjach programu może ono inaczej działać ?
Wracając do projektu to kółka dotykają teraz krawędzi prostokąta, czyli docelowo wycinanego styropianu. Czy da się ścieśnić bardziej do środka aby nie ciąć zbyt blisko krawędzi ?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 19 Luty 2022, 12:51   

kons18 napisał/a:
Zastanawiam się jednak dlaczego nie działało mi narzędzie "dopasuj obiekty do ścieżki" tak jak u Ciebie ?


Nie wiem.

kons18 napisał/a:
Czy w różnych wersjach programu może ono inaczej działać ?


Bardzo możliwe, bo to .... Corel :mrgreen: , czyli coś co działało (lub w ogóle było) w poprzedniej wersji, działa inaczej (lub w ogóle nie działa) w kolejnej wersji.


kons18 napisał/a:
Czy da się ścieśnić bardziej do środka aby nie ciąć zbyt blisko krawędzi ?


Tak.
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 19 Luty 2022, 18:06   

lajosz napisał/a:
=
kons18 napisał/a:
Czy da się ścieśnić bardziej do środka aby nie ciąć zbyt blisko krawędzi ?


Tak.


Mogę prosić o radę jak to zrobić ?
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 19 Luty 2022, 20:57   

kons18 napisał/a:
Mogę prosić o radę jak to zrobić ?


Pomyśl chwilę, to naprawdę nie jest trudne.

Poza tym, sorry, ale ... jakoś już mi się nie chce pisać co chwilę tutoriali w prostych sprawach.

Rozumiem że jesteś początkującym, ale ..... no wykaż odrobinę własnej inicjatywy.
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 26 Luty 2022, 19:04   

Przepraszam za głupie pytania ,ale jestem totalnym laikiem z Corela a chciałem się czegoś nauczyć. W takim razie będę musiał się poddać. Dotarłem do tego etapu jak w załączniku i cokolwiek chcę zrobić z kołami to "wędrują" one razem po prostokącie, próbowałem już chyba wszystkiego i nie mogę ich "ścieśnić" do środka.

Zaślepka 67mm.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 117 raz(y) 1.35 MB

 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 27 Luty 2022, 04:18   

ehhh .... kolego kons18.

Robisz po prostu mniejszy prostokąt o wartość odsunięcia tych kół od krawędzi i powtarzasz całą procedurę z filmiku dla tego mniejszego prostokąta, po czym usuwasz mniejszy prostokąt zostawiając większy i ... gotowe.

Zresztą, można to zrobić jeszcze na dwa inne sposoby, ale .... no sorry .... nie nie chce mi się tego wszystkiego opisywać czy tworzyć kolejnych filmików.
 
 
kons18
Początkujący


Dołączył: 03 Lut 2022
Posty: 14
Skąd: Rybnik
Wysłany: 27 Luty 2022, 16:28   

Dzięki. Zmniejszyłem prostokąt, ścieśniłem koła i ponownie go powiększyłem do żądanego rozmiaru. Zgodnie z opisem użyłem narzędzia "łamana" i połączyłem nim wszystkie koła. Kolejny krok wd. opisu to zaznaczenie i połączenie wszystkich kół. Czy na tym etapie mogę usunąć już prostokąt ? Czy te koła mam połączyć ze sobą razem z łamaną która je połączyła ?

Zaślepka 67mm (1).cdr
Pobierz Plik ściągnięto 115 raz(y) 1.35 MB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 15