Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tabela z powtórzonym/sklonowaną zawatrością komórki
Autor Wiadomość
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 29 Kwiecień 2022, 18:37   Tabela z powtórzonym/sklonowaną zawatrością komórki

Witam szanowne grono.

Nigdy nie pracowałem z tabelami w Corelu, a potrzebuję coś wykonać w tabeli albo .... nie w tabeli jeśli się da.

Otóż, załóżmy że mam tabelę 9 x 4 komórki (czyli 36 pól/komórek) .

Chciałbym uzyskać taki efekt (jeśli się da oczywiście) , że coś wpisuję w jednej komórce, a we wszystkich pozostałych pojawia się to samo z dokładnie taką samą czcionką, formatowaniem, odsunięciami o od boków komórki, czyli .... niejako klonowanie jednej komórki do pozostałych.

... a może ? .... da się coś takiego uzyskać nie używając tabeli ?

Próbowałem na różne sposoby, ale .... bez powodzenia.

Czy ktoś coś ?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Kwiecień 2022, 23:01   

Tak, klonowanie działa bez problemu - pamiętaj tylko, że tekst musi być artystyczny i klonujesz zawsze tylko i wyłącznie oryginał. Możesz jednym kliknięciem zamienić wszystkie atrybuty tekstu (rodzaj fontu, kolor, wielkość itd.).

Nie wiem jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć - być może wystarczy zwykłe zduplikowanie takiej strony w opcjach druku?

Albo stworzenie sobie bazy np. w Excelu i potem już tylko wkopiowanie go w pierwszą ramkę i polecenie "Połącz ramki tekstu akapitowego", jeżeli już sobie coś takiego przygotowaleś...
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 30 Kwiecień 2022, 00:20   

@Cysorz

Chyba nie do końca o to mi chodziło.

W załączniku plik.

Na obrazku jak widać, jest 36 prostokątów.
Prostokąty nie są istotne, czyli "robią" za ramkę w której ma się zmieścić tekst (dolny lewy prostokąt) , a na końcu i tak są usuwane, a tekst zamieniany na krzywe.

... i teraz ..... czy istnieje jakaś metoda wprowadzania tekstu, gdzie pisząc np. ... nie wiem ... w polu tekstowym czy tabeli, jednocześnie uzupełniane są pozostałe (35 pól) tym samym tekstem ?

... albo .... czy można utworzyć tabelę w której we wszystkie komórki da radę jednocześnie wprowadzić te same wartości ... tu akurat tekst, ale żeby to można było zrobić w Corelu .... bo nawet jeśli np. w Wordzie czu innym Excelu istnieje taka możliwość, to coś mi się wydaje, że po zaimportowaniu takiego pliku do Corela po prostu rozjedzie się to wszystko.

Sprawdziłem w Libre Office i ..... da się coś takiego zrobić, ale ..... po zaimportowaniu pliku .xls do Corela, nijak się to ma do ... czegokolwiek.

Gdyby chociaż można było w tym Libre Office ustawić wielkość komórek w milimetrach, to.... od biedy można by było w końcu coś wymodzić, po czym zapisywać jako PDF , następnie import do Corela i .... poniekąd po kłopocie.

Oczywiście można rozmieścić / skopiować obiekt w Corelu za pomocą Ctrl+Shift+D, ale ..... jest to o tyle upierdliwe, że trzeba osobno powtarzać operację dla kopiowania w pionie i osobno w poziomie.

info.png
Pobierz Plik ściągnięto 144 raz(y) 22.45 KB

 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Kwiecień 2022, 02:23   

No to może ten pierwszy sposób? Spróbuję to jakoś najprościej w "obrazkach" wyjaśnić.
Na marginesie: jestem zacofany, używam wersji X7 ;)

1. Do nowego dokumentu zaimportowałem sobie Twój screen, ustawiłem mniej/więcej rozmiar strony, narysowałem ramkę o wielkości okienka, zmieniłem jej kolor dla lepszej widoczności, przesunąłem na nową warstwę która nie będzie drukowana (screen też dla wygody na inną) i skopiowałem tyle razy, żeby się ich ilość zgadzała - przy włączonym przyciąganiu, żeby było wygodniej i dokładniej.



2. Wpisałem przykładowy numer, zmieniłem parametry tekstu (później też to możesz zrobić) i wycentrowałem w ramce. Następnie ZA KAŻDYM razem zaznaczyłem ORYGINAŁ i go SKLONOWAŁEM te 36 razy - dla ułatwienia samego klonowania stworzyłem skrót klawiszowy (np. Ctrl+Shtf+K). W "powrocie" do zaznaczenia ORYGINAŁU pomoże naciśnięcie tabulatora.


3. I to właściwie już tyle ;). Jakakolwiek zmiana ORYGINAŁU będzie skutkowała nadaniem takich samych atrybutów KLONOM. To tak w uproszczeniu, bo można to sobie jeszcze bardziej ułatwić, ale nie będę się nad tym rozczulał ;)...
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 30 Kwiecień 2022, 11:43   

@Cysorz

BARDZO DZIĘKUJĘ za wskazówkę :)

PRZYDATNE.

Inaczej pisząc, jest to (prawie) to o co mi chodziło i .... jest OK :)

Nawet nie wiedziałem, że klony zmieniają się jeśli zmienimy oryginał.

Nieco tylko zmodyfikowałem postępowanie, czyli zamiast klonować za każdym razem oryginał, wystarczyło zduplikować (Ctrl +D) klona i w ten sposób powstaje duplikat klona, czyli klon.
Teraz wystarczy wyrównać wszystkie klony do ramek (np. wszystkich dolnych) zaznaczyć to i zduplikować wszystkie, po czym kolejny rząd duplikatów.

Po prostu nie wiedziałem, że klony przejmują właściwości oryginału i ..... nawet kiedyś się zastanawiałem po co istnieje narzędzie klon skoro można po prostu Ctrl+c Ctrl+v albo Ctrl+d i .... jest "to samo" .

Okazuje się, że ... to nie to samo :)

Reasumując .... jeszcze raz dziękuję za poradę i zaangażowanie w pomoc .
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 30 Kwiecień 2022, 20:18   

Cysorz napisał/a:

Na marginesie: jestem zacofany, używam wersji X7 ;)


To nie żadne zacofanie.
Ja mam (jak zapewne widać) X6 i to głównie na nim cokolwiek robię.

Mam również 2020, ale .... to kupiła mi firma.
Też korzystam, ale .... ZNACZNIE RZADZIEJ i tylko wtedy kiedy jest w nim coś czego nie ma w X6, a koniecznie trzeba z tego skorzystać.

Corel 2020 ... niby niezły, ale ..... mocno zabugowany, czyli pojawiają się błędy w miejscach gdzie np. w X6 wszystko jest OK, albo .... przebudowano funkcje z których teraz korzysta się .... TRUDNIEJ zamiast łatwiej.

Generalnie, narzędzie (czyli Corel) to tylko .... narzędzie i wcale nie jest (moim zdaniem) gorsze jeśli starsze, a bywa że LEPSZE.

Tak jest .... z wieloma innymi sprawami.
Przykładowo ... do dzisiaj mam Samsunga Galaxy S7 i .... nie widzę najmniejszych powodów żeby kupować coś nowszego, tym bardziej, że ... ON MA WSZYSTKO, a nawet więcej niż w najnowszych za 5000PLN :)

Czy jestem zacofany ? :)

Nie sądzę :)
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Maj 2022, 10:23   

Do edycji i obróbki tabel służą programy stworzone właśnie do tego. Nie rozumiem, dlaczego chcesz to koniecznie robić w Corelu, który służy do czegoś innego.
Owszem, można się od biedy uczesać grabiami albo widłami, ale nikt przy zdrowych zmysłach tego nie robi i nie próbuje przerabiać tych narzędzi na grzebień. :-)
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 7 Maj 2022, 14:36   

Trurl napisał/a:
Nie rozumiem, dlaczego chcesz to koniecznie robić w Corelu, który służy do czegoś innego.


... a ja nie rozumiem po co napisałeś tego posta ?

Po pierwsze sprawa już rozwiązana, a po drugie jeśli chciałbyś pomóc, to wystarczyło napisać jak to zrobić ... jeśli wiesz oczywiście.
Użytkownik Cysorz jak widać nie pytał po co robię to czy tamto tylko po prostu pomógł.
Ja robię DOKŁADNIE tak samo jeśli ktoś potrzebuje pomocy, czyli nie pytam po co robi jedno czy drugie tylko pomagam.

Po drugie, wiem do czego służy Corel i skoro jest tam opcja/narzędzie tabeli, to próbowałem "zaprząc" to narzędzie do pracy zgodnie z oczekiwaniem, że skoro to co chcę uzyskać działa w Excelu czy innym tego typu, to możliwe iż w Corelu również zadziała.

Reasumując, Twój awatar zdaje się być adekwatny do Twojego wpisu :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 15