Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Corel po reinstalacji a nowe fonty
Autor Wiadomość
ieszero 
Początkujący
grafik


Wersja CorelDRAW: x7
Wiek: 41
Dołączył: 06 Gru 2022
Posty: 1
Skąd: Kielce
Wysłany: 6 Grudzień 2022, 10:02   Corel po reinstalacji a nowe fonty

Witajcie

Mieliśmy awarie sprzętową, wymagała reinstalacji Windowsa Corela x7 i innych elementów w tym fonty. Problem się pojawił gdy odpaliliśmy pliki zapisane wcześniej z fontem Chivo, plik to zwykłe menu do restauracji gdzie Boldem był napisany tytuł i cena a normalnym krojem opis.

Po instalacji I raz fontów pojawiły się krzaki/ deinstalacja/ restart instalacja Nowej paczki z Google - to samo, nawet corel się nie otworzył pliku

Po II instalacji ściągnąłem stare fonty z chmury (bkp) plik został otworzony ale wywaliło wszystkie pogrubienia i inne dodatki

Nie mam pojęcia co jest nie halo
Ktoś tak miał wcześniej, ewentualnie wie jak zaradzić ?
Plików menu mamy 120 - edytować każdy, mija się z celem
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Grudzień 2022, 11:47   

Nie wiem, co to może być, bo nigdy nie miałem wersji Corela wyższej niż X5, ale miałem wszystkie poprzednie, łącznie z archaiczną wersją Corel 2 z początku lat 90. ubiegłego wieku.
Ponieważ wielokrotnie miałem problemy z fontami, więc zwykle archiwizowałem prace w dwóch wersjach fontowej i z fontami zamienionymi na krzywe, tak że nie mam problemu z otwarciem prac sprzed 25 lat..We współczesnych Corelach jest bardzo przydatna opcja Collect for Output, służąca do archiwizacji prac wraz ze wszystkimi fontami w nich używanymi.
Może Twoja wersja Corela x7 jest jakaś felerna? Spróbuj użyć nowszej wersji, np. CorelDRAW Graphics Suite 2021 w wersji demo. Jeśli po zainstalowaniu fontów poprawnie otworzy Twoje prace, to jesteś w domu
Dawniej, do wcześniejszych wersji Windows, był wspaniały menedżer fontów Adobe Type Manager, gdzie mogłeś dowolnie instalować i deinstalować wybrane przez siebie fonty lub ich paczki (np. wszystkie fonty bezszeryfowe albo pisanki) Podobno firma Adobe zrobiła jakąś nowszą wersję ATM Control, chodzącą pod windows 10, ale jej nie próbowałem - może spróbujesz, przyparty koniecznością otworzenia prac po reinstalacji systemu.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 7 Grudzień 2022, 17:43   

Na pewno ta sama wersja Windows i ta sama wersja Corela? Stawiam na to, że to jednak inny font jest (od innego "producenta"). Miałem kiedyś podobnie z Tahomą bodajże - ta od MS chodziła dobrze, ta od Adobe źle*. Ale to chyba jeszcze Windows XP był.
Czy na pewno instalowałeś wszystkie odmiany tego fontu - chodzi mi o oddzielny plik Chivo z wersją Normal, oddzielny z Bold, oddzielny z Italic itd.? Sam Windows potrafi sobie "stworzyć" z zainstalowanego podstawowego fontu inne wersje (np. Bold, Italic...), Corel ma własnego menedżera, który tego nie robi. Od wielu wersji jest też tak, że co wersja, to inny menedżer.

_________________
* Zrobiłem to usuwając font z systemu, w Corelu podstawiając inny jako domyślny, później usuwając ten zastępczy i z powrotem instalując ten "właściwy". Nie wiem jednak jak to się miewa w nowszych systemach...
 
 
lajosz
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: Corel Draw X6 , 2020
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 07 Lis 2016
Posty: 289
Skąd: Ziębice
Wysłany: 7 Grudzień 2022, 21:47   

Cysorz napisał/a:
Sam Windows potrafi sobie "stworzyć" z zainstalowanego podstawowego fontu inne wersje (np. Bold, Italic...),


To nie tak.
Otóż jeśli w zestawie znaków danego fontu, nie ma Bold-ów, SemiBold-ów, Italik-ów itd, to Windows niczego sam nie stworzy.
Czasami tylko coś (np. Windows, Corel czy co tam innego) potrafi samodzielnie .... "włączyć" wyświetlanie w/w, bo tak a nie inaczej ustawiona jest w fontach strona kodowa i inne takie.

Inaczej pisząc, jakiś program potrafi odblokować (domyślnie zablokowane) funkcje/odmiany danego fontu, czyli bywa, że miejsce z którego pobieramy jakiegoś fonta (np. jakaś strona internetowa z fontami) pokazuje fonta, ale tylko w podstawowej wersji i tak też go przedstawia, nawet jeśli mamy możliwość wypróbowania fonta poprzez wpisywanie jakiegoś tekstu, ale .... dość często bywa, że taki font, którego widzimy gdzieś na jakiejś stronie, na której "NIE MA" italików i innych boldów, jeśli zdecydujemy się pobrać, to w systemie już pokazywane są wszystkie znaki, bo one rzeczywiście tam są.

Po co zatem robi się takie zabiegi na stronach z fontami ?

Otóż po prostu dla pieniędzy, czyli ktoś widzi fonta w wersji podstawowej, czyli tylko z jednym krojem pisma i ten font mu się podoba, ale .... chciałby pełny zestaw znaków.
Dołączona jest często gęsto informacja, że jak kupi, to font będzie zawierał pełen zestaw znaków.

Jeśli więc ktoś jest zainteresowany, to .... najczęściej zapłaci :)

Tymczasem (jak pisałem) bywa, że takiego fonta można pobrać mimo to, ale .... większość ludzi myśli, że jest właśnie wersja podstawowa, a tymczasem .... bywa (wcale nie rzadko) że jest to pełna wersja.

Czy takie postępowanie jest fair wobec oferującego fonty ?

To już trzeba samemu sobie odpowiedzieć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 14