Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
4 Wrzesień 2008, 06:42
Ikony
Autor Wiadomość
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 9 Czerwiec 2008, 21:28   Ikony

Jak w temacie, jeśli tak to jak?
Robię obrazek, zapisuje do ICO, ale nie mogę później ustawić takiej ikonki (z resztą od razu nie pokazuje się mi jako ikonka w systemie - widok). Jakie warunki mam spełnić jeśli się da?
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 10 Czerwiec 2008, 08:55   

Przez jakiś czas też próbowałem to zrobić w Corelu, w końcu dałem za wygraną i ściągnąłem sobie coś takiego:
http://www.wbint.pl/products/iconworkshop.htm

Bardzo przyjemny i malutki programik, do tego freeware. Pracuję w nim i pomimo pewnych niedociągnięć raczej na niego nie narzekam.
 
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 11 Czerwiec 2008, 10:29   

Ale jest to osiaalne spod Corela, zrobienie ikony? Jak tak, to jakim sposobem?
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 11 Czerwiec 2008, 12:20   

Właśnie przed momentem sprawdzałem i w końcu udało mi się dojść do tego jak to zrobić w Corelu PP 12.

Stwórz nowy dokument z takimi ustawieniami:
- paleta 8 bitów
- rozmiar 16*16px lub 32*32px

Wybierz typ: "ICO - Zasoby ikon Windows 3.x/NT" i zapisz.

U mnie działa i w podglądzie też jest ok. Aż dziwne, że wcześniej na to nie wpadłem...
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 11 Czerwiec 2008, 14:57   

tylko nie jestem pewny czy z np z wersji PP 12 mozna zrobic taka ikone bez tla...
pozdr
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 12 Czerwiec 2008, 02:09   

Dlaczego tylko Paleta 8bitów? Nie wydaje mi się, by ikony systemowe były wykonane tapetą 8-bitową, jakość.

CO DZIWNE: Gdy otweiram jakiś borazek, rpzekształćam go na mapę 8-bitową "Zoptymalizowaną", to wtedy nie traci nic na kolorze i jakości, zmiejszam do wymiarów 32x32 cały obraz i jest super jakośc i kolor. ALE GDY zaimportuje jakiś nowy element to on zostaje przekształcony i brzydko wygląda. Jednak gdybym otwarł TEN SAM element i przekształcił w zoptymalizowaną ampe 8-bitową, potem zmiejszył i zapisał nic by nie było. Dlaczego tylko JEDEN element jest ok?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Czerwiec 2008, 09:03   

moze dlatego ze zoptymalizowany plik pod wzgledem kolorow dostosowuje palete do kolorow wystepujacych w obrazku, wiec juz kolejny plik ktory jest importowany do nowej - ograniczonej przestrzeni kolorow nie ma jak tych brakujacych kolorow uzupelnic bo nie ma z czego.
pozdr
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 12 Czerwiec 2008, 10:38   

Gdzie zapisać taką ikonkę, aby można było oznaczyć nią jakiś folder ?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Czerwiec 2008, 11:40   

na dysku, i potem prawy kl. myszy na folder, wlasciwosci, dostosowywanie i tam podajesz sciezke dostepu do pliku...ikony na pulpicie to samo wchodzi sie z wlasciwosci, potem zmien ikone..itd
pozdr
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 12 Czerwiec 2008, 12:21   

Dziękuję ( myślałam, że ikonki zapisuje się gdzieś w plikach systemowych <naiwna> ).

pozdr :-)
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Czerwiec 2008, 15:39   

tu jest wiecej o ikonach i programach do nich
pozwalaja na konwersje np z plikow png, obsuguja kanaly alfa, obslugja tez 1/4/8/24/32-bit itp.
http://www.searchengines....kon-t21237.html
pozdr
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 13 Czerwiec 2008, 08:01   

wawel napisał/a:
tylko nie jestem pewny czy z np z wersji PP 12 mozna zrobic taka ikone bez tla...
pozdr

Ano, właśnie. Czy można zrobić ikonkę bez tła ? Próbowałam, ale PP 12 uparcie takie tło dodaje.

:-)
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 13 Czerwiec 2008, 21:25   

Robiac taka ikone spod Draw opcja ikony bez tla jest nie aktywna, z PP 12 wyskakuje informacja o tym ze nie moze zapisac z kanalem alfa, a np otwierajac jakas gotowa ikone w PP bez tla i zapisujac, mimo tego komunikatu to zapisuje bez tla tylko ze zmienia rozmiar, ksztalt maski i jej polozenie....czyli wynika ze sie nie da.
Mozna zrobic w PP 12 a potem zapisac jako png z miekka maska i przekonwertowac to na ico w jakims programie do tego przeznaczonym.
pozdr
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 14 Czerwiec 2008, 08:43   

wawel napisał/a:

Mozna zrobic w PP 12 a potem zapisac jako png z miekka maska i przekonwertowac to na ico ...

Przepraszam ale ... co to jest miękka maska ?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Czerwiec 2008, 09:12   

Maska 8 bitowa czyli mozliwych jest 256 stopni przezroczystosci - od calkiem przezroczystego do calkiem przeslaniajacego - efekt stopniowego wtapiania.
Przeciwienstwem jest maska 1 bitowa czyli zdefiniowany jest jeden kolor jako przezroczysty i krawedzie sa ostre nie ma miekkiego wtapiania w tlo.
pozdr
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 14 Czerwiec 2008, 22:14   

Rozumiem :-) ... dzięki.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 15 Czerwiec 2008, 11:39   

Można zrobić ikonę bez tła, no co wy? I nie trzeba konwertować ani nic, bezpośrednio zapisać do ICO z maską i działa.
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 15 Czerwiec 2008, 11:57   

Bunch napisał/a:
Można zrobić ikonę bez tła, no co wy?


Tak ? ... :shock: My (tzn. ja) nie potrafimy. Może napiszesz jak zrobić i zapisać ikonę bez tła ?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 15 Czerwiec 2008, 20:33   

no tak przy zapisie trzeba "odptaszyc" (nie zauwazylem ze mam wlaczone) tylko zaznaczone, miekkiej maski nie widzi moze na twardo zapisac, i na pulpicie wyswietla ok
ale jesli sie to otworzy ponownie w PP maska jest zmieniona.
kanalow alfa dalej konsekwentnie nie zapisuje...moze w wyzszych wersjach PP to dziala jak trzeba...no aleskoro to jest 8 bit to nic dziwnego ze tak sie dzieje

Czyli odpowiadajac Rosie
trzeba na 8 bitowym obrazku zalozyc selekcje na ten obszar ktory ma byc przezroczysty
i zapisac jako ico (aktywna opcja - tylko zaznaczone przy zaznaczonym kanale powoduje ze obrazek sie nie zapisze jak trzeba!) i tyle pozdr.
Ostatnio zmieniony przez wawel 15 Czerwiec 2008, 22:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 15 Czerwiec 2008, 22:29   

Taka sama metoda jak do robienia obrazków z transparentalnym tłem, identycznie. Już wiesz, czy mam Ci wytłumaczyć cały ten proces?
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 16 Czerwiec 2008, 08:33   

... dalej nie kumam ( to chyba zbyt skomplikowane jak dla mnie) :cry: Przy zapisie w opcjach mam "niezaptaszone" tylko zaznaczone. Z tego wniosek, że problem leży w samym procesie stworzenia ikonki. Jakbyś wykazał anielską cierpliwość i napisał tulka to byłabym wdzięczna .A tak na marginesie to nie robiłam nigdy obrazków z transparentnym tłem.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 16 Czerwiec 2008, 08:54   

W duzym uproszczeniu
1. Tworzysz nowy dokument w trybie 8 bit (np kwadratowy dokument)
2. Wypelniasz to jakims kolorem np zielonym
3. Wybierasz narzedzie maska eliptyczna J
4 Rysujesz na tym elipse, nie likwidujesz maski tylko zapisujesz do ico
5 . Ustawiasz na pulpicie i gotowe. Powinnas dostac kwadrat z otworem w srodku
Przezroczyste jest to na co nalozysz maske, Maske mozna tez nakladac np za pomoca rozdzki - W, czyli nia trzeba zaznaczyc to tlo ktore ma byc przezroczyste.
czyli zaznaczasz np biale tlo (mozna tez tak zrobic ikone aby to co ma byc przezroczyste bylo w innym kolorze niz reszta ikony wtedy mozna to latwo zaznaczyc - maska kolorow), mozna tez inaczej robiac maske z obiektow ale te sposoby wyzej opisane sa chyba latwiejsze w opisie.
pozdr.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 16 Czerwiec 2008, 14:16   

Rosa napisał/a:
Przy zapisie w opcjach mam "niezaptaszone" tylko zaznaczone
:shock: Co?

Odznacz "nie pokazuj okna dialogowego filtrów", tam też jest podgląd tego jaka dany obraz, ikonka lub też nie bęzie się prezentowała po zapisaniu jej w danym formacie.
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 16 Czerwiec 2008, 21:35   

UMIEM :!:


Krawędź ikonki jest trochę poszarpana ale to chyba dlatego, że zapomniałam wtopić maskę.
Bunch, "niezaptaszone" czyli wyłączone ( kratka w której można włączyć opcję odhaczając "ptaszka" jest pusta).

Dzięki :-)
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 17 Czerwiec 2008, 01:10   

Rosa napisał/a:
Krawędź ikonki jest trochę poszarpana ale to chyba dlatego, że zapomniałam wtopić maskę.
A wg mnie to efekt grafiki rastrowej a nie wektorowej i znaczne zmniejszenie obrazka do rozmiarów ikonki. Wawel, mam racje?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 14