Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
1 Lipiec 2008, 08:45
Przygotowanie do druku wielkoformatowego
Autor Wiadomość
Pepe_p
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: EPKK
Wysłany: 24 Czerwiec 2008, 11:38   Przygotowanie do druku wielkoformatowego

Hej wam.
Z reguły zajmuję się tylko i wyłącznie tworzeniem modułów rekl. i ew rysowaniem planów. Ale w tym momencie muszę przygotwać cały skład do druku i mam problem. Bo nie umiem sobie poradzić. Dlatego pisze z prośbą o pomoc !

W firmie są programy takie jak Corel, Photoshop, Illustrator, InDesign.

Jak za ich pomocą przygotować w odpowiedni sposób plik do wysłania do drukarni.

Drukarnia przyjmuje prace zgodnie z ISO 9001 dlatego muszą też być zachowane wszelkie normy do tego.
Mam takie wskazówki:
1. Kostki muszą być w polu zadruku (czy to pole określa ostateczny wynik pracy tj. po odcięciu?! (format B0 to 1000x1414, czy powinienem się zmieścić wypełniając to tłem?)Jak dodać kostki ?? )
2. Pasery muszą jednocześnie określać linie cięcia dla krajacza. (czy to trzeba ręcznie ustawić w tym wypadku)?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestiem jesteście moją jedyną deską ratunku ;-)

Pomożecie ????? :->
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Czerwiec 2008, 12:22   

Z kazdego z wymienionych programow mozna to przygotowac nawet na upartego z PS (co jednak odradzam) To forum Corela wiec napisze ze najlepiej z tego programu :-)
Nie wiem jaki to rodzaj druku... to tez ma znaczenie.
Drukarnie posluguja sie formatem netto - docelowy format po przycieciu i brutto przed przycieciem. Na polu zadruku musisz zmiescic wszystkie dodatkowe informacje o kolorach, bigi jesli sa, informacje dla drukarni, linie do obciecia, spady, itp.
Najlepiej zadzwonic do drukarnii i dowiedziec sie wszystkiego dokladnie.
Dodajac te informacje recznie ma sie najwieksza kontrole nad rozmieszczeniem, wiec lepiej recznie.
pozdr.
 
 
Pepe_p
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: EPKK
Wysłany: 24 Czerwiec 2008, 12:30   

wawel, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.. Powiedz mi, jeśli chciałbym to wszystko ręcznie wykonywać to w jaki sposób mam zrobić np. kostki. Jakie kolory mają być?! Bo tego nie rozumiem! Mam całą paletę kopiować ?
A pasery? Mają jakąś określoną formę? Czy po prostu jest to kółko ze skrzyżowanymi liniami?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Czerwiec 2008, 12:46   

kostki mozna ustawic co 10 procent dla kazdego podstawowego (z cmyk-a) koloru. Od 10 do 100. zrob sobie automatem i zobacz jak to powinno wygladac i odtworz to recznie lub zaimportuj jako kompozyt do corela i uzyj tego. Krzyzyki musza miec kolor paserow - wybrany z palety.
Jesli masz w projekcie kolory dodatkowe to tez trzeba im przypisac skale i nazwe.
Celownik moze byc rozny kazdy program generuje troche inne, ale moze byc taki jak proponujesz.
pozdr.
 
 
Pepe_p
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: EPKK
Wysłany: 24 Czerwiec 2008, 15:57   

wawel jeśli jeszcze jesteś albo wpadniesz tutaj, mogłbyś mi powiedzieć czy taka forma jak w załączniku jest odpowiednia!? Coś jeszcze jest konieczne aby tam zamieścić ?



Pozdrawiam
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Czerwiec 2008, 16:57   

To nie jest dobrze przygotowane, po co ten brazowy pod paskami? brzegi z lewej i prawej arkusza raczej niech beda puste, paski kolorow mozna dac na gorze i na dole, spadow nie ma, chyba ze nie musza byc? Nie znam projektu to nie wiem, kolory nie opisane...skladowe kolorow tez sa wazne tych paserow, ale o tym bylo wyzej wiec zapewne tak ustawiles.
lini ciecia tez nie widze a one maja odcinac spad - czyli nie po brzegu zadruku to ma isc.
pozdr
 
 
Pepe_p
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: EPKK
Wysłany: 25 Czerwiec 2008, 08:20   

wawel, juz odpowiadam.
Kolor brązowy jest dlatego ponieważ tło projektu jest własnie takie po bokach (żeby przy ew złym przycięciu nie było jakichś bialych pasków. Można to uznać za spady?).
Kostki zrobiłem po przez eksport wydruku do pdf'a (przy bezpośrednim przerabianiu na pdfa niestety wychodzi tylko skala szarości w Corelu).
Jak mają byc opisane?! (cyan, magenta itd.? bo na kostkach są wartości wpisane, czego nie widać, jest od 100 do 0 co 10).
Pasery mają kolory paserów i jednocześnie wyznaczają linie cięcia.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 25 Czerwiec 2008, 08:39   

Drukarze sie piekla jak maja po bokach kolory, bo im sie cos tam brudzi, klei,
trzeba to zrobic na bialym tle, spad zazwyczaj wystarczy 3 mm,
Ten paser ktory tam masz nie wyznacza spadu, jakbys chcial to odciac po tej lini to tniesz po krawedzi projektu (ciecie z gory na doł).
a powinno byc tak
prostokat - w srodku arkusza to projekt, potem do tego dochodzi obrys 3mm naokolo (spad) i potem na bialym linie, kostki itd.
Kostki mozna zrobic jako kompozyt i wtedy masz w kolorach ale to juz nie istotne skoro je zrobiles sam.
Opisac wlasnie mozna jako cyan, magenta itd lub tylko CMYK.
pozdr.
 
 
Pepe_p
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: EPKK
Wysłany: 25 Czerwiec 2008, 10:14   

Juz zrobiłem tak jak mówisz wawel.
Każdy z pasków kolorów jest podpisany. CYAN. MAGENTA, YELLOW, BLACK w kolorach odpowiedniej barwy.
Tylko jeszcze jedno jest dla mnie niejasne: spad ma być w kolorze tła projektu?! Ale linie cięcia mają oznaczać krawędzie projektu!? Czyli ten format netto? Tak?
Czy może zostawia się ten spad na szerokość noża i linie cięcia daje się te 3 mm dalej?!
Przepraszam za takie pytania dyletanta. Ale jak teraz wszystkiego się dowiem to nie będę już nikogo nękał !! :mrgreen:

A tak na przyszłość. Mówisz żeby kostki zrobić jako kompozyt. W jaki sposób?

Poza tym,niesamowicie Ci dziękuję. Bardzo mi pomogłeś!
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 25 Czerwiec 2008, 10:39   

zobacz tu
http://www.wist.lodz.pl/c/s/131/z_impozycja.gif
i tu
http://www.wist.lodz.pl/c/s/131/bez_impozycji.gif
spad to przedluzenie projektu (tylko do obciecia) czyli jesli tlo proj. jest brazowe to na spad wyciagasz projekt, lub dodajesz kolor tla jesli jest gladkie.
Kostki ustawiles recznie to nie ma co, szukac innego rozwiazania. (gdybys zrobil proj. nierozseparowany to mialbys nie w szrosciach. tylko rozne stopnie krycia C, M itd)
 
 
Pepe_p
Początkujący


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 10
Skąd: EPKK
Wysłany: 25 Czerwiec 2008, 11:24   

Jeszcze raz wielkie dzięki wawel, teraz mogę się pokazac z tym u szefa :->
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 14