Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sinusoidalny kontur litery
Autor Wiadomość
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 8 Lipiec 2008, 13:49   Sinusoidalny kontur litery

Sinusoidalny kontur litery.

W tym opisie także „tematem przewodnim” będzie kontur obiektu. Pokażę w jaki sposób można utworzyć sinusoidalny kontur obiektu. I już na wstępie chciałbym przeprosić matematyków, gdyż sinusoida nie będzie prawdziwą sinusoidą, ale kto by się tam przejmował takimi drobiazgami :-D

Wybierz narzędzie Tekst i utwórz tekst ozdobny, wpisując literę „C”. Najlepiej użyć czcionki z zaokrągleniami; ja zastosowałem Arial Rounded MT Bold o rozmiarze 320 punktów.

Narysuj koło. Na pasku właściwości ustal wysokość i szerokość na 5mm.



Utwórz wzdłuż osi poziomej lustrzane odbicie [1]. Dla górnego kółka ustal kolor żółty, dla dolnego czerwony [2].



Zgrupuj oba obiekty, wybierając Rozmieszczenie/Grupuj.
Złap lewym przyciskiem myszy za grupę obiektów i z przytrzymanym klawiszem Ctrl, przeciągnij ją znacząco w prawo. W trakcie wykonywania tej czynności wciśnij i zwolnij prawy przycisk myszy, aby pozostawić oryginalną grupę obiektów [1]. Wybierz narzędzie Interakcyjna metamorfoza [2] i złap za grupę obiektów z lewej strony i przeciągnij na grupę z prawej strony [3].



Mając wybraną metamorfozę obiektów, kliknij na pasku właściwości na przycisku Właściwości ścieżki [1]. Rozwinie się lista, z której wybierz Nowa ścieżka. Kliknij wskaźnikiem myszy na górną część konturu litery „C” [2].



Kliknij na białym obszarze strony, a następnie kliknij na metamorfozie, aby ponownie ją wybrać. Na pasku właściwości rozwiń listę Inne opcje metamorfozy [1], a następnie zaznacz Wzdłuż całej ścieżki oraz Obróć wszystkie obiekty [2].



Wyłącz opcję Wzdłuż całej ścieżki [1], a następnie kliknij na przycisku Typ metamorfozy: Ustalone odstępy [2]. W polu obok, wpisz wartość 10mm (czyli podwójną szerokość zęba) [3].



Wybierz z górnego menu Rozmieszczenie/Rozłącz - Grupa metamorfozy i jeszcze raz Rozmieszczenie/Rozdziel wszystkie grupy.
Kliknij na literze „C” i nadaj jej kolor żółty [1]. Wybierz z górnego menu Edycja/Znajdź i zamień/Znajdź obiekty. Pojawi się kreator. W pierwszym okienku zaznacz Rozpocznij nowe wyszukiwanie i kliknij na przycisku Dalej. W drugim oknie wybierz zakładkę Wypełnienia [2] i zaznacz pole Jednolity kolor [3].



W kolejnym oknie zaznacz pole Określ kolor wypełnienia jednolitego i z pola obok wybierz kolor żółty. Kliknij przycisk Dalej. W ostatnim oknie kreatora kliknij na przycisku Zakończ.
Pojawi się pływający pasek, na którym kliknij na przycisku Znajdź wszystkie.



Wybierz z górnego menu Rozmieszczenie/Kształtowanie/Przytnij. Zaznacz literę „C” i nadaj jej kolor czerwony. Powtórz wszystkie czynności związane z wybieraniem obiektów, lecz tym razem zaznacz wszystkie czerwone obiekty. Wybierz z górnego menu Rozmieszczenie/Kształtowanie/Spawaj.
Złap z literę „C” i odciągnij ją od pozostałych obiektów.
Gotowe!



W taki sam sposób możesz cały napis. Jeszcze ciekawiej będzie wyglądać, gdy obrócisz wszystkie litery i nadasz im głębię.

 
 
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 6 Wrzesień 2009, 18:12   

dzięki za ten tutor:)
pozdrawiam
 
 
Struna 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X8
Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 276
Skąd: Białystok
Wysłany: 20 Październik 2009, 15:00   

Witam, to mój pierwszy post na tym forum ;)

Tutorial jest wg mnie super, ale mam pewne problemy.
Używam w pracy v11 a w domu X3 i w obu przypadkach występuje ten sam problem.

O ile litera C wychodzi ładnie (na końcach też są jakieś niedociągnięcia, ale łatwo można je ręcznie edytować/poprawić), to na pozostałych literach powtórzenie czynności z litery C w ogóle nie działa. Kiedy włączam Wzdłuż całej ścieżki i Obróć wszystkie obiekty to nie obraca mi prawidłowo obiektów. Po pierwsze są poobracane każde w inną stronę, a po drugie od jednego końca do drugiego są coraz mniejsze.

Czy ktoś wie co robię źle?

Z góry dzięki za podpowiedź, bo to bardzo fajne ćwiczenie ;)

Pozdrawiam,
Struna
 
 
changela 
Znawca


Pomogła: 14 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 09 Lut 2010
Posty: 160
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 11 Luty 2010, 18:25   Re: Sinusoidalny kontur litery

oto moja wersja pofalowanych literek

pofalowane literki.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 876 raz(y) 196.4 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16