Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Praca z wielkimi plikami
Autor Wiadomość
olokolo 
Początkujący


Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 1
Wysłany: 22 Listopad 2006, 07:35   Praca z wielkimi plikami

Witam. Mam problem z pracą na CoreluDraw z dużymi plikami. Mam wersje 11 ( i moim zdaniem jest do kitu), 1 GB RAM, Winde XP SP2. A na czym problem polega - musze wczytywać zeskanowane bitmapy (jpg) - zazwyczaj są to duże pliki - niekiedy koło 50 do 120 MB. Na nich nanosze wektor - obrysy map, sieci wod-kan. Corel chodzi do momentu zapisu - mojej pracy nie mozna dokonac zapisu w cdr - program informuje o przepełnieniu katalogów tymczasowych, mimo że katalogi tymczasowe są puste. Jedynym ratunkiem w takim przypadku jest wyeksportowanie tego pliku do np jpg, lub wyrzucenie bitmapy i zapis samego wektoru. Jaki jest ratunek w takich sytuacjach - chodzi mi o normalna i stabilna pracę i możliwość zapisu bez żadnych problemów w formacie cdr. I jeszcze jedno pytanie - czy jest jakis konwerter zapisu formatu cdr - chodzi mi o bezproblemowe odczytywanie plikow cdr'a z wersji 11 na 9.
 
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 22 Listopad 2006, 11:00   

Spróbuj zapisu jako "cmx".
Konwertera nie ma - nie po to producent sprzedaje nowe wersje, żeby można było korzystać ze starych :D.
 
 
Pablo 
Początkujący


Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 3
Wysłany: 23 Listopad 2006, 11:26   

Czy moożna dowiedzieć się czegoś więcej o formacie CMX. Jakie daje korzyści i czy jest to jakaś alternatywa dla CDR?
 
 
Asdef 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 339
Skąd: Łódź
Wysłany: 26 Listopad 2006, 17:58   

Pablo napisał/a:
Czy moożna dowiedzieć się czegoś więcej o formacie CMX. Jakie daje korzyści[...]

sam się chętnie dowiem, bo przyznam się że szukałem i znaleźć nie mogę. Być może w jakiejś mądrej książce jest opis formatu bo w necie niema
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 26 Listopad 2006, 20:26   

Eeee, po co szukać po necie, jak jest w pomocy Corela ;).

Fragment z tejże właśnie pomocy:
Cytat:
Corel Presentation Exchange (CMX) to format metapliku, który obejmuje mapy bitowe i grafikę wektorową oraz pełny zakres kolorów PANTONE, RGB i CMYK. Pliki zapisane w formacie CMX można otwierać i edytować w innych aplikacjach firmy Corel.
 
 
zekton
Początkujący


Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 3
Wysłany: 27 Listopad 2006, 23:24   Re: Praca z wielkimi plikami

olokolo napisał/a:
... musze wczytywać zeskanowane bitmapy (jpg) - zazwyczaj są to duże pliki - niekiedy koło 50 do 120 MB. Na nich nanosze wektor - obrysy map, sieci wod-kan. Corel chodzi do momentu zapisu ...


A moż tak przy importowaniu zaznaczyć opcję "Link bitmap externally" czyli podłączać bitmapę zewnętrznie. W progrmach takich jak InDesign czy Quark to defaultowe ustawienie, a w Corelu niestety mało kto tego używa. Po co zapisywać bitmapę w pliku, która jest i tak już na dysku osobno zapisana jeśli nie będziesz jej edytował (zmieniał np profilu kolorów itp)... Dzięki temu nie dość, że program działa znacznie szybciej to jeszcze pliki zapisują się malutkie więc nie powinieneś mieć problemu z zapisem cdr'a.

Pozdrawiam
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 3 Grudzień 2006, 18:40   

zekton napisał/a:
A moż tak przy importowaniu zaznaczyć opcję "Link bitmap externally" czyli podłączać bitmapę zewnętrznie. W progrmach takich jak InDesign czy Quark to defaultowe ustawienie, a w Corelu niestety mało kto tego używa. Po co zapisywać bitmapę w pliku, która jest i tak już na dysku osobno zapisana jeśli nie będziesz jej edytował (zmieniał np profilu kolorów itp)... Dzięki temu nie dość, że program działa znacznie szybciej to jeszcze pliki zapisują się malutkie więc nie powinieneś mieć problemu z zapisem cdr'a.



brawa dla tego pana ;)... że też o tym nie pomyślałem wcześniej... faktycznie - sam z tego korzystam, kiedy jestem zmuszony do skręcania ps-ów z Corela... w ogóle najprostsze rozwiązania przychodzą najtrudniej do głowy...

to fakt że wtedy dysk wirtualny nie zapełnia się ponieważ nie wrzuca ciągle całych bitmap w pamięć
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 13 Grudzień 2006, 10:09   

no i jak trzeba cos w bitmapie zmienic to wystarczy zmienione zapisac w to samo miejsce i samo zrobi update w corelu:)
 
 
Wojtek Kowalews 
Znawca
ketjow


Pomógł: 13 razy
Wiek: 67
Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 151
Skąd: Kalisz
Wysłany: 13 Grudzień 2006, 18:38   

Trzeba przejść na Corel Designer wersja 9,10 lub 12.... i wszystko jasne!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13