Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
4 Czerwiec 2009, 08:47
X3 -> pdf
Autor Wiadomość
HAV
Początkujący


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 11
Skąd: PL
Wysłany: 6 Maj 2009, 15:58   X3 -> pdf

Jest jakiś sprawdzony sposób na publikację jako pdf z X3? Walczę z tym od dłuższego czasu i już mi się pomysły kończą :/

W corelu wstawione mam symbole, które w pdf'ie albo są ucinane albo przesuwane - jak temu zaradzić?
Druga sprawa - pdf ma być rozpowszechniony w sieci za free, zależy mi by każdy drukując go na domowej drukarce uzyskał kolory jak najbliższe tym z corela. Jak dotąd nie znalazłem sensownych ustawień :/ W CMYKu kolory w pdf wychodzą znacznie jaśniejsze, w RGB chyba też, jest jakiś 'złoty środek' na to? Kolor na screenach poniżej to 80K, CMYK

corel


pdf


corel


pdf
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 6 Maj 2009, 16:39   

Co do kolorów to jest to kwestia profili kolorystycznych, jeżeli chcesz mieć podobne kolory do tych w pdf'e musisz sobie zmienić profile. Musisz wejść w Narzędzia>Zarządzanie kolorami i ustawić sRGB dla wyświetlania na monitorze i np. U.S. Web Coated (SWOP) dla cmyk'ów. Powinno być lepiej.
Co do przesunięcia znaków to prawdopodobnie musisz wrzucić czcionki (przynajmniej tak mi się wydaje że te nożyczki to jakaś czcioka) do pdf'a. Wchodzisz w Publikuj jak o pdf>ustawienia i tam w zakładce Obiekty kombinujesz w ustawieniach tekstu. Podejrzewam że włączenie opcji "Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe załatwiło by sprawę ale zwiększa to mocno wielkość pliku.
Chyba że te nożyczki to po prostu jakiś obiekt to szczerze mówiąc nie wiem co się może z nimi dziać.
 
 
 
HAV
Początkujący


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 11
Skąd: PL
Wysłany: 6 Maj 2009, 17:35   

Z tymi symbolami nożyczek i strzałki to widzę niezłe jaja są :shock: Oba pochodzą z biblioteki znaków corela (odpowiednio czcionki Wingdings i WP MathA) - i jeśli wstawiać je przez 'wstaw znak' i przeskalować do potrzebnych wymiarów wszystko jest ok. Ja natomiast zrobiłem z nich własne symbole (już przeskalowane) i dopiero wstawiałem; i choć wszystko niby ok w corelu, to w pdf'ie już cuda wychodzą :roll:
Eksport tekstu jako krzywe już wcześniej próbowałem, ale na ten problem nic nie pomógł.

Cytat:
Co do kolorów to jest to kwestia profili kolorystycznych, jeżeli chcesz mieć podobne kolory do tych w pdf'e musisz sobie zmienić profile. Musisz wejść w Narzędzia>Zarządzanie kolorami i ustawić sRGB dla wyświetlania na monitorze i np. U.S. Web Coated (SWOP) dla cmyk'ów. Powinno być lepiej.

Teraz to mnie zagiąłeś i nie wiem czy Ty mnie źle zrozumiałeś, czy ja Ciebie. Kolory owszem chce mieć maksymalnie zbliżone, ale te z pdf'a względem corela. Teraz w pdf'ie wychodzą mi zawsze jaśniejsze niż użyłem w corelu.
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 6 Maj 2009, 18:55   

Cytat:
Teraz to mnie zagiąłeś i nie wiem czy Ty mnie źle zrozumiałeś, czy ja Ciebie. Kolory owszem chce mieć maksymalnie zbliżone, ale te z pdf'a względem corela. Teraz w pdf'ie wychodzą mi zawsze jaśniejsze niż użyłem w corelu.


Trochę się pośpieszyłem ;)
To musisz ustawić zgodność PDF/X-3, masz to do wyboru w ustawieniach. Musisz też wejść w zakładkę Zaawansowane i włączyć "Zastosuj profil ICC", wtedy powinno załadować profil do pdf'a. Na pewno będzie to działało przy PDF/X-3.
Możesz też po prostu we wzorcach pdf wybrać PDF/X-3 i powinno być ok, ale będzie dużo ważyło bo to pdf do druku, więc musisz sobie zmniejszyć rozdzielczość jeżeli chcesz to rozpowszechniać przez net.
 
 
 
HAV
Początkujący


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 11
Skąd: PL
Wysłany: 6 Maj 2009, 22:49   

Kolorki trochę ciemniejsze teraz, widać jeszcze różnice względem corela, ale jest znacznie lepiej niż było.

Został mi tylko problem ze zniekształcaniem/przesuwaniem się stworzonych przeze mnie symboli i prawdę mówiąc nie mam pomysłu, czemu tak się dzieje :roll:
Można niby powstawiać je jeszcze raz przez 'wstaw znak', ale raz, że trochę tego mam, a dwa - to cholernie upierdliwe :-/
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 6 Maj 2009, 23:40   

Trochę nie wiem co się może tam dziać, zrobiłem te nożyczki u siebie i jakoś na pdf'ie są na miejscu. Czy mógłbyś wrzucić jakiś plik .cdr z czcionkami których używasz, zobaczył bym co tam jest nie tak.
 
 
 
HAV
Początkujący


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 11
Skąd: PL
Wysłany: 7 Maj 2009, 00:00   

Dorzuciłem jeszcze ø - podobnie jak nożyczki też mi zawsze przesunięty wychodzi :roll:

symbole.rar
Pobierz Plik ściągnięto 617 raz(y) 10.35 KB

 
 
Highflyer 
Praktyk


Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 75
Skąd: Z domu
Wysłany: 7 Maj 2009, 13:39   

Ja bym dla przykladu zgrupowal wszytko razem (CTRL+G) i wtedy dal export. Albo zamienil na bitmape i po sprawie:)
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 7 Maj 2009, 13:51   

Grupowanie nic nie daje w tym przypadku, zamianę na bitmapę bym nie polecał, bo jeżeli to ma być do netu, to po pierwsze krzywki są lżejsze, po drugie lepiej wyglądają.

Ale z tym exportem to może być myśl, jakby wyeksportować cały plik do EPS'a i potem z powrotem wrzucić do Corel'a to te symbole były by już pokrzywione i już nie było by problemu.
 
 
 
tlomiej 
Bywalec


Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 43
Skąd: le
Wysłany: 7 Maj 2009, 17:34   

jak coś sie nie chce zapisać w corelu to drukuje do pliku poprzez PDFcreator:) u mnie zawsze pomaga:))
 
 
HAV
Początkujący


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 11
Skąd: PL
Wysłany: 7 Maj 2009, 20:58   

EPS daje radę; wprawdzie dodaje trochę roboty ale po przerobieniu na pdf'a wszystko jest na swoim miejscu; dzięki za pomoc ;-)

A jakby ktoś wiedział czemu symboli poprawnie nie zapisuje w pdf'ie to chętnie się dowiem :-)


tlomiej - może się mylę, ale odnoszę wrażenie że nie załapałeś problemu ;-)
w corelu mam wszystko ok (a przynajmniej tak wygląda), kwiatki się robią po eksporcie do pdf'a ;-)
 
 
Bartool 
Praktyk



Wersja CorelDRAW: X3
Wiek: 32
Dołączył: 25 Kwi 2014
Posty: 84
Skąd: Libiąż
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 11:34   

A ja mam pytanie, dlaczego jak publikuję PDF'a to wychodzi spikselowane i niewidoczne wszystko, nawet po zmianie na bitmapę nie jest lepiej?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 11:52   

Dołącz plik
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 3 Czerwiec 2014, 23:33   

Zapis do *.pdf można zrobić na wiele, wiele sposobów (opcje) - np. rozdzielczość, paleta barw, stopień kompresji itp. Masz w tychże opcjach wiele możliwości wyboru, powinieneś wybrać własne ustawienia - np. do druku użyj PDF-X1-a...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17