Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Photoshop - Proof setup
Autor Wiadomość
martix
Początkujący


Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 13
Skąd: wawa
Wysłany: 24 Czerwiec 2009, 19:31   Photoshop - Proof setup

Jak powinno być ustawione menu view->proof setup by prawidłowo kolorystycznie obrobić zdjęcie. Chodzi o to by kolory na innym komputerze były tak samo wyświetlane oraz przy wydruku (np na drukarce atramentowej czy laserowej) wychodziły tak samo.

Co powinno być zaznaczone/odznaczone przy zapisie takiego pliku do formatu tiff/jpg?

Ostatnio obrabiałem zdjęcie przy zaznaczonym Working CMYK i przy zapisie do tif w oknie zapisu zaznaczony był profil sRGB. Obrobione zdjęcie wyszło super ale podglądając je w innych programach pod Windows koloru już nie są takie same. Za to w Adobe bridge jest OK.

Czy przy wydruku wyjdą kolory takie jak widać w przeglądarce pod Windows czy takie jak w Adobe Bridge czy proof setup->Working CMYK w Photoshop.

Przy ustawieniu w proof setup->Windows RGB obraz jest również OK ale zmieniając na Monitor RGB już jest taki jak w przeglądarce pod Windows.

Co jest nie tak? Jak powinienem ustawić PSa by nie mieć problemu z kolorami? A może w Windowsie mam ustawiony zły profil? Niestety monitor nie jest skalibrowany.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 25 Czerwiec 2009, 20:10   

martix napisał/a:
Jak powinno być ustawione menu view->proof setup by prawidłowo kolorystycznie obrobić zdjęcie. Chodzi o to by kolory na innym komputerze były tak samo wyświetlane oraz przy wydruku (np na drukarce atramentowej czy laserowej) wychodziły tak samo.

Co powinno być zaznaczone/odznaczone przy zapisie takiego pliku do formatu tiff/jpg?

Ostatnio obrabiałem zdjęcie przy zaznaczonym Working CMYK i przy zapisie do tif w oknie zapisu zaznaczony był profil sRGB. Obrobione zdjęcie wyszło super ale podglądając je w innych programach pod Windows koloru już nie są takie same. Za to w Adobe bridge jest OK.

Pomieszanie z poplataniem. Pracujesz z podgladem cmyk w przestrzeni kolorow sRGB i oceniasz kolory w jakims programie windows i chcesz zeby bylo tak samo.
Miarodajny w ocenie kolorow bedzie z pewnoscia wyspecjalizowany program graficzny a nie jakis nie okreslony dodatkowy program dolanczany do systemu operacyjnego.

Co do druku to podglad cmyk nic nie da skoro masz zdjecie w rgb i jeszcze tak jest zapisane.. (dot. druku cyfrowego lub offsetowego) A nie wiadomo jak to zdjecie zostanie potem przetlumaczone na 4 kolory.
Wyswietlanie na innym komputerze czy monitorze tez bedzie rozne bo roznie te monitory moga byc skalibrowane. Plus monitor crt lcd. I w roznych programach takie zdjecie bedzie otwierane. Nie kazdy program obsluzy dolaczone profile, czesc moze je zignorowac. Nawet specjalistyczne programy do grafiki moga to samo zdjecie roznie wyswietlac, wystarczy ze przy otwieraniu zignoruja profil albo przydziela mu wlasny.

Jak zapisujesz prace to warto jednak taki profil dolaczyc z wlasnej przestrzeni pracy. I podglad tej przestrzeni musi byc w programie.

Nie bez znaczenia jest tez to ze przestrzenie rgb i cmyk sie roznia. Sa programy ktore zdjecie w cmyk wyswietlaja tak ze sa nie do poznania.

Ocena ost. koloru to proof kolorystyczny ewent. swiezo skalibrowany monitor.
pozdr.
 
 
martix
Początkujący


Dołączył: 14 Wrz 2008
Posty: 13
Skąd: wawa
Wysłany: 25 Czerwiec 2009, 20:49   

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli przy obróbce zdjęcia w proof setup powinno być ustawiony monitor RGB jak obrabiam przy ustawieniu Mode->RGB color?

Tak na logikę powinien być podgląd profilu który będzie służył również do wydruku ale w większości przypadków nie wiem na jakim sprzęcie obrobiona fota będzie oglądana i drukowana.

Dlaczego jak przestawiłem na Monitor RGB i wyłączyłem Proof colors nadal w PS-ie i Bridge kolorki są OK takie same jak przy zaznaczonym Working CMYK? Wcześniej jak przełączałem na Monitor RGB z włączonym Proof colors kolory zdjęcia były zmienione.

Jak ustawić Color Settings i proof setup oraz jaki wybrać profil koloru w Save as przy:

1. Obróbce zdjęcia do zwykłego wydruku na komputerze PC na jakiejkolwiek drukarce atramentowej lub kolorowej

2. Obróbce zdjęć do fotolabu

3. Obróbce na potrzeby Internetu?

By uzyskać zbliżony wydruk do obrazu na monitorze w trakcie obróbki.

PS A co zrobić (jak zapisać plik) by uzyskać na wydruku taki obraz jak mi się pokazuje przy zaznaczonym Working CMYK? Miałbym zmienić modez RGB na CMYK i zapisać z zaznaczonym w Save as CMYK???
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 25 Czerwiec 2009, 23:13   

temat zarzadzania kolorami jest obszerny
wiec wrzucam linki
http://www.bwkomorowscy.com/ar/ar005.html

http://www.phototrip.pl/p...le/profile.html

http://pentax.org.pl/view...der=asc&start=0

http://www.cherub.pl/inde...=1294&Itemid=87

http://www.goldenline.pl/forum/photoshop/157762

http://www.digitalgallery...?/colourman.htm

w linkach powinienes miec odpowiedzi na pytania plus wiele innych rzeczy dot.koloru.
Generalnie chodzi o to aby pracowac we wlasciwych przestrzeniach kolorow.
Dla profesjonalnego druku cmyk i taki ma byc podglad pracy.
Do internetu sRgb raczej bez zal. profili ale tu zdania sa podzielone. Z profilem plik jest wiekszy i nie wszystkie przegladarki obsuguja.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14