Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania o druk
Autor Wiadomość
halley
Początkujący


Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 2
Wysłany: 4 Styczeń 2007, 13:39   Pytania o druk

Witam, to mój pierwszy post tutaj więc wypada się przywitać. No i do rzeczy.
Robię kilka rzeczy do drukarni w CorelDRAW 9 a mianowicie katalog, wizytówki, papier firmowy. Jestem grafikiem od kilku lat, ale do tej pory wszystko robiłem na Photoshopie, gdyż grafika była przeznaczana tylko do internetu lub na płyty CD (prezentacje).

Pytania:
1. mam zrobiony już cały katalog i dałem na najniższej warstwie prostokąt, który wystaje o 5mm z każdej strony na spad, do odcięcia. Mam nadzieję, że to dobrze?
2. Chodzi o czcionki gdy zamieniam je na krzywe robią się grubsze, czy to normalne? Jak to wygląda w druku? A może możne dostarczyć z projektem czcionki? Tutaj nie mam pojęcia

Będę wdzięczny za odpowiedź i jeśli coś ważnego pominąłem, to również proszę o sugestie :)
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 4 Styczeń 2007, 15:05   

Witaj.
ad. 1. Wystarczy całkowicie.
2. To tylko tak widać na ekranie - wektory nie zmieniają swoich własciwości. Nie musisz zresztą (nawet nie powinieneś) zamieniać fontów na krzywe od razu - wystarczy że wysyłając pdf'a (czy też postscrip) przy opcji zapisu dasz "wyślij jako krzywe". PDF oczywiście jako X/3 z wszystkimi opcjami do druku (nie pamiętam już, czy v.9 ma możliwośc zapisu w X/3). Fontów nie dostarczaj - nikt w drukarni nie będzie montował u siebie

Wrzuć jakąś jedną stronę tego katalogu tutaj (w *.cdr), to Ci podpowiemy co i jak. Jeżeli się zdecydujesz, to zapisz również fonty (czyli opcja "publikuj dla biura usług poligraficznych" czy jak to się tam w v.9 nazywa).
 
 
halley
Początkujący


Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 2
Wysłany: 4 Styczeń 2007, 16:01   

Dzięki za odpowiedź odezwę się do Ciebie na gg
 
 
Ayek 
Początkujący
webmaster



Wersja CorelDRAW: X7
Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 18
Skąd: Szczecin
Wysłany: 5 Styczeń 2007, 18:09   Spadologia | Krzywienie akapitów w Draw 9 | Drukowanie

Dodałbym tylko, że 5 mm na spady to trochę grubo. Wielkość spadów oczywiście zależy od formatu (i dokładności sztancowania). Tu pewnie chodzi o format A3 łamany do A4 - dałbym 3 mm - choć tu wielkiej różnicy to nie czyni. Ale kiedy może? Jak robisz skład małych ulotek (np. A6) na większą matrycę (np. A2+). Wtedy nie upchasz tego jeśli wypuścisz duże spady (Nie zmieszczą się znaczniki drukarskie). Kiedyś przy wizytówkach kazali wypuszczać po 3 mm; teraz - kiedy technologia jest precyzyjniejsza - życzą sobie zaledwie 1 mm spadu.

Ad. 2) Jeśli chciałbyś wysyłać skład w CDR to w 9-tce robiłem to tak:
(dodam, że rzecz idzie o teksta akapitowe, bo ozdobny się załatwia krótko: Ctrl+Q)
    1. Edycja > Zaznacz wszystko > Tekst (Najlepiej sporządzić sobie skrót klawiaturowy. Pamiętaj, że teksty w grupach z "nietekstami" nie zostaną zaznaczone.)
    2. Ctrl+E - Eksportuj jako EPS; z opcją "tylko zaznaczone"
    3. Opcje eksportu EPS: Eksportuj tekst jako krzywe. - Najważniejsze
    4. Kasujesz tenże zaznaczony tekst (Delete) :)
    5. Teraz importujesz dopiero co wyeksportowane (Ctrl+I) pamiętając, że w oknie importu musisz wybrać typ plików "EPS, PS, PRN - PostScript"
    6. Ważne: Jak pojawi się ikona umiejscawiania obiektu po prostu wciśnij Enter. W 9-tce wrzuca obiekty w to samo miejsce skąd zostały wyeksportowane.


A w kwestii "jeśli coś ważnego pominąłem":
Plik > Informacje o dokumencie. Upewnij się w sekcji "Statystyka tekstu", czy masz info "Nie ma tekstów" czy coś takiego. Jeśli jeszcze są żywe teksty to można skorzystać z wyszukiwania: Edycja > Znajdź i zamień > Znajdź obiekty... > Nowe coś tam > Zakładka "Typ obiektów" - zaznacz cały folderek "Tekst" i Go! Jeśli będą w grupie to zapyta czy rozgrupować.
Jak już lookasz w Info o dokumencie to wspomnę o drugiej najważniejszej rzeczy: żeby bitmapy były do druku - czyli na pewno nie RGB :)
A jak już się tak rozpędziłem... (choć pułapek jeszcze może być bez liku) to warto sobie zawsze zrobić podgląd wydruku.
    1. Ctrl+P i z małego okna dialogowego drukowania dobrze kliknąć się na "Podgląd wydruku" (na dole po lewej)
    2. Menu: Ustawienia > Rozbarwienia > opcja "Drukuj rozbarwienia"

I tutaj wszystko masz jak na dłoni! (ale to temat na następną flaszkę :-P ) Podgląd możesz robić na sterach drukarki A4 (możesz przejść w ustawieniach na zakładkę "Układ" > Dopasuj do strony. Resztę zakładek też warto zwiedzić i poznać :-P )
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 5 Styczeń 2007, 21:22   

Już to przedyskutowaliśmy :)
Przy okazji: zamiast bawić się w postscripty, destylować i robić masę innych rzeczy teraz po prostu wypuszcza się pdf'a w wersji X/3. I zamiana fontów jest niepotrzebna, bo w opcjach eksportu jest taka opcja, więc nie ma co przerabiać oryginału. No i od razu na podglądzie widać wszystko...
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 17 Styczeń 2007, 15:01   

Ale przy puszczaniu pdf prosto corel'a nie masz tylu opcji co przy robieniu ps, a poza tym miałem takie sytuacje że głupie rzeczy się chrzaniły przy puszczaniu pdf. To jest dobre ale jako screen.
 
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 17 Styczeń 2007, 20:51   

Hmmm... Od kilku lat pod druk przygotowuję tylko pliki pdf (a są to często nakłady kilkusettysięczne) - zresztą w naświetlarniach już nikt nie świeci płyt z *.ps - nawet jak przyniesiesz *.ps czy *.prn to i tak go przedestylują na pdf'a i z niego zrobią płyty czy też filmy, a Ty nie oglądniesz dokładnie wyniku swojej pracy przed obejrzeniem proofa! Już od dwóch-trzech lat to właśnie PDF/X3 jest STANDARDEM, a nie postscript. Nie mówię oczywiście, że postscript jest zły, ale to już przeszłość...
A jakich opcji brakuje Ci w pdf'ie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 13