Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana ustawień przezroczystośći Corel X4
Autor Wiadomość
dyke
Początkujący


Dołączył: 05 Gru 2009
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Grudzień 2009, 12:53   Zmiana ustawień przezroczystośći Corel X4

Witam.

Mam problem z transparency tool. Gdy ustawiam na jakimś obiekcie przezroczystość, zapisuje i np. następnego dnia otwieram ten sam projekt, przezroczystość rozjeżdża się. Efekt jest taki jakby zmienił się kąt nakładania przezroczystości na danym obiekcie/obiektach.

Pracuję na Corel X4.

W czym może być problem ? Dzięki z góry za pomoc.
 
 
karol91
Początkujący


Wiek: 33
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 9
Skąd: Sanok
Wysłany: 6 Grudzień 2009, 17:16   

Niestety CorelDRAW niezbyt radzi sobie z przezroczystościami... Pod tym względem najlepszy jest Adobe Illustrator. Miałem kiedyś projekt zapisany w AI, w którym logo firmy składało się z kilkunastu obiektów wypełnionych gradientami pod różnym kątem i o różnym stopniu przezroczystości. Na początku Corel w ogóle nie chciał tego otworzyć (w tym miejscu było pusto). Potem pobawiłem się w Corelu urządzeniem do przezroczystości (zupełnie niezależnie, chciałem popatrzeć co na tym polu oferuje Corel). A za jakiś czas znowu zaimportowałem AI do Corela - i co? Za którymś razem zaimportowały mi się kształty loga, tyle że bez przezroczystości i z gradientem pod kątem 0 stopni. A za którymś-którymś razem z kolei (po kilku dniach, znowu z ciekawości) udało się zaimportować wszystko tak jak powinno! Tyle, że po zaznaczeniu przezroczystego obiektu narzędziem do przezroczystości, nie była aktywna żadna z jej opcji (na liście). Czemu? Bo w AI było ustawione na "mnożenie odwrotności", a Corel nie posiada takiego trybu - ma tylko "mnożenie" (które w AI też jest). Jednym słowem Corel jest niedopracowany pod tym względem i nieodgadniony. Tak samo jak z importem plików PDF i zawartymi w nich czcionkami - sam miałem taki problem. Podobno u jednych działa zamiana na krzywe, a u mnie np. żąda obecności tych czcionek w systemie...
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 6 Grudzień 2009, 19:18   

karol91, Illustrator jest nieco innym programem od Corel'a więc sory ale jeżeli masz pracę w Ilu i z jakiegoś względu chcesz ją przenieść do innego programu to też musisz ją odpowiednio przygotować do eksportu. Efekty zawsze były ciężkim tematem przy poruszaniu się między programami. To tak jakby mieć pretensje do że silnik z Fiata nie pasuje do Renault :)
dyke, niestety nie wiem o co może chodzić. Czy dzieje się to w różnych pracach, czy tylko w jednej? możesz wrzucić jakiś przykład?
 
 
 
dyke
Początkujący


Dołączył: 05 Gru 2009
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Grudzień 2009, 20:17   

Mógłbym wrzucić przykład, ale myślę, że to nic nie da. Dlaczego? Problem pojawia się jak teraz zauważyłem zupełnie niezależnie.

Np.
Tworzę niebieski kwadrat. Ustawiam przy pomocy Interactive transparency tool przezroczystość dla niego - pod dokładnie prostym kątem (góra - przezroczysta, dół nie). Zamykam projekt i Corela, odpalam go znowu i ten sam kwadrat ma ustawioną przezroczystość przesuniętą o 45 stopni(lewa góra przezroczysta, dolna prawy brzeg kwadratu nie).

Kreska przezroczystości jest dokładnie pionowo ustawiona, natomiast sam efekt na kwadracie po prostu się zmienił.

Kąt przezroczystości zmienia się dla wszystkich elementów w projekcie, którego tego efektu używają.

I teraz najlepsze:) Gdy uruchomię komputer ponownie i włączę Corela to wszystko wraca do normy. Dzieje się tak w różnych projektach, dlatego uważam, że zamieszczanie przykładowego pliku nic nie wniesie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 14