Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
10 Kwiecień 2010, 06:41
Problem z koloromai przy eksporcie do jpg
Autor Wiadomość
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 23 Marzec 2010, 21:03   Problem z koloromai przy eksporcie do jpg

Witam!
Zrobiłem reinstalkę windowsa i zainstalowałem ColerDRAW 12 i mam taki oto problem. Przed reinstalką wszystko było ok. Teraz przy eksporcie projektu do pliku jpg następuje drastyczna zmiana kolorów. Albo są bledsze, albo zupełnie inne (np. zamiat neibieskiego zielony). Kiedy eksportuję do bmp wszystko jest ok. Potrzebuję jednak pliku jpg. Proszę o pomoc, poniewąz czytałem juz wiele postów na ten temat, jednak żaden nie rozwiązywał problemu. Nadal go mam. Pozdrawiam
Marcin
 
 
dktw 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 47
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 23 Marzec 2010, 21:52   

hej
zwróć uwagę na to jaki tryb koloru masz ustawiony przy eksporcie i czy przypisujesz profil barwny.

pozdr.

scn.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1630 raz(y) 212.32 KB

 
 
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 23 Marzec 2010, 22:19   

To co pokazałeś mam zaznaczone, jednak problem nadal się pojawia. Kolory są bledsze niż w oryginale. Jakieś inne propozycje?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Marzec 2010, 10:01   

W czym ogladasz ten plik jpg?
Jak masz ustawione zarzadzanie kolorami jaki profil dolaczasz?
Czy plik jpg z photo-painta tez jest taki blady?
 
 
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Marzec 2010, 21:08   

Plik oglądam w IrfanView. W Picasa3 jest ten sam efekt. Nie wiem jaki profil dołączam, nie ruszałem tych ustawień. Plik JPG z Photo-Painta jest równie blady jak z CorelDRAW. Wysyłam zrzut ekranu z CorelDRAW i efekt eksportu.

Jestem - Płyta.jpg
Obrazek JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1385 raz(y) 200.34 KB

zrzut1.jpg
Zrzut ekranu
Pobierz Plik ściągnięto 1449 raz(y) 222.75 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Marzec 2010, 21:27   

Pierwsza uwaga to to ze corel uzywa zarzadzania kolorem, a te programy o ktorych piszesz to raczej watpie.
Gdybys np. w photoshopie zobaczyl roznice przy rgb to rozumiem zdziwienie - bo to profesjonalny program posiadajacy zarzadzanie tak jak corel.
Druga jest taka ze w Draw masz pewnie ustawiony jakis konkretny profil i moze podglad na ekran z drukarki offestowej w cmyku a wyprowadzasz obraz jako rgb. I dlatego widzisz roznice. Moze cos wiecej bylo by wiadomo gdybys wkleil screen z zarzadzania kolorem.
pozdr.
 
 
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Marzec 2010, 21:47   

Oto screen:

zrzut2.jpg
Zrzut
Pobierz Plik ściągnięto 1864 raz(y) 100.51 KB

 
 
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Marzec 2010, 21:50   

Oto screen:

zrzut2.jpg
Zrzut
Pobierz Plik ściągnięto 1494 raz(y) 100.51 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 24 Marzec 2010, 21:54   

Wiec jest tak jak pisalem wyzej na ekranie w draw masz symulacje z drukarki wyciagow barwnych.
Czyli ani do profesjonalnego druku ani na ekran do rgb. Do tego monitor nie skalibrowany i nie wpiety utworzony profil dla konkretnego monitora.

I jeszcze pewnie projekt plyty jest w cmyku a jpg w rgb co przy roznych przestrzeniach barwnych ( inny zakres) dla tych 2 modeli kol. rodzi kolejne rozbieznosci.

pozdr.
 
 
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Marzec 2010, 22:11   

To czy mógłbyś mi prosze wytłumaczyć co mam zrobic krok po kroku?
 
 
robomanus
Początkujący


Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Marzec 2010, 22:55   

Wyłączyłem zupełnie zarządzanie kolorami i sukces! :) Kolory są akie jakie powinny być. Dzięki wielkie za pomoc :)
 
 
scarlet 
Początkujący


Dołączyła: 19 Mar 2010
Posty: 8
Skąd: Opole
Wysłany: 31 Marzec 2010, 20:58   u mnie ten sam problem

u mnie ten sam problem i już się pogubiłam z zarządzaniem kolorów i bez względu co robię wychodzi źle, kolory po zmianie ma mapę bitowa i eksporcie do jpg z corela sa fatalne.
Możecie coś doradzić?

zarzadzaniekolorami.jpg
zarzadzanie kolorami
Pobierz Plik ściągnięto 1512 raz(y) 135.95 KB

eksport do jpg.jpg
sam eksport
Pobierz Plik ściągnięto 1382 raz(y) 151.44 KB

jpg z corel.jpg
plik w jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1358 raz(y) 175.91 KB

corel.jpg
widok w corel
Pobierz Plik ściągnięto 1286 raz(y) 169.09 KB

 
 
Guga1 
Początkujący


Dołączyła: 01 Paź 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
  Wysłany: 14 Grudzień 2010, 12:50   

Ja mam podobny proble tylko przy zapisie do pdf'a w cmyku :(
już nei wiem kompletnie o co chodzi, jak zapisuje do jpga jest ok, w cmyku kolory wychodzą wyblakłe.
Wszystko było ok, zapaisywało się bez problemu i nagle coś wcisnełam przez przypadek i zaczeły się kłopoty. Prubowałam już chyba wszystkich wariantów ustawień kolorów i zapisów do pdf'a nawet przeinstalowałam corela i nadal coś jest nie tak, udaje mi się wsyzstko zapisać bez problemu jak od początku robię wszyskto sama i wszystko w corelu, jak wstawiam foto ( zamieniam je oczywiście na cmyka przed zapisem do pdfa) albo pracuje na pliku wysłanym przez klienta ( często stworzonym w rgb) i przygoowuje wszystko do druku, zaczynają dziać się dziwne rzeczy z kolorami. Nie mówiąc już o tym, że w pewnym momencie ni z tego ni z owego potrafią mi się kolory zrobić super jasne, a składowe pozosają bez zmian.

Może ktoś miał podobny problem albo coś doradzi. Mam wrażenie , że już wszystkiego próbowałam, będe wdzięczna za każdą wskazówkę

Pozdrawiam
guga
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Grudzień 2010, 13:15   

Temat jest tak obszerny ze... ciezko nawet jest to zebrac w cos co byloby streszczeniem.
Moze na poczatek to ktory corel, jakie profile masz poustawiane i wrzuc screeny z zarzadzania kolorem.
W jakim programie ogladasz te pdef-y.
Moze byc tak ze w pdefie kolory sa ok a w corelu zarzadzanie jest zle ustawione np. wylaczone i dlatego sa rozbieznosci.

Program generujac plik pdf w oparciu o profile i zarzadzanie kolorem konwertuje tez wszystkie rgb do cmyka.

Najwazniejsze jest jednak to aby profil ktory bierze udzial w konwersji do cmyk byl wlasciwy i zeby wartosci proc. byly ok, a sprawa wyswietlania jest czyms troche odrebnym choc powiazanym ;-) Bo warto wiedziec jednak jak te kolory powinny wygladac.
pozdr.
 
 
Guga1 
Początkujący


Dołączyła: 01 Paź 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Grudzień 2010, 14:45   

Ja wiem że w druku wychodzi inaczej, dlatego zawsze pracuje z paletami kolorów na danej maszynie.

Chyba zaczełam dochodzić o co chodzi i udalo mi sie ustawić tak jak powinno być.

Mam tylkopyt. Dlaczego jak ustawie ustawienia dla jakości poligraficznej wszyskto wychodzi mi strasznnie intensywne mam wrażenie ze wczesniej tak nie bylo. A kolory napewno takie w druku nie wychodzą. Może po prostu en profil sie do niczego nie nadaje? czy może coś tam powinnam poprzestawiac?

ustawiłam tak jak na screenie i teraz wyglada na monitorze tak samo jak w materiałach które byly ostatnio drukowane.

MAma jeszcze pytanei czy ustawiacieprofile w w zaawansowanych ustawieniach drukarek dla pdfa? Czy jak tam ustawie odpowieni profil to będzie to tak jak w Photoshopie convert to profil?

corel.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1115 raz(y) 77.47 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Grudzień 2010, 15:01   

Ustawienia pdf dla druku to ustawienie w standardzie drukarskim np pdfx.
Jak ustawisz pdfx -3 to kolory zdjec powinny byc takie jak w progr. graficznym.
Czesto stosowane to pdf/x-1a i pdf/x3 tu tez jest rozroznienie bo ten pierwszy nie osadzi profilu w pliku. Ale jest zalecany do prac drukowanych. Bo nie zawsze plik pdf powinien zawierac osadzone profile, - w niejednej naswietlarni jest takie zalecenie aby go nie bylo, on ma znaczenie jak robisz proofa. I oczywiscie przy konwersji do cmyka, i podgladu kolorow w aplikacji graficznej.
Profil jest uzywany do konwersji do cmyka to odpowiednik "convert to profil" w ps.

Teraz jeszcze sprawa tego ustawienia zarzadzania kolorem i profilu... o tym za chwile bo mam cos teraz innego...
pozdr.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Grudzień 2010, 15:19   

tu jest wiecej o profilach kolorow.
http://corel.wodip.opole....opic.php?t=1783

http://corel.wodip.opole....opic.php?t=3515

W miejscu gdzie masz ten ogolny profil do druku offsetowego ustawiasz jeden z tych z linkow lub taki ktory dostajesz od wydawnictwa/drukarni.

Jak nacisniesz te 3 kola w srodku to zobaczysz dodatkowe opcje one tez maja wplyw na wyswietlanie kolorow i konwersje do cmyka. (Roznice moga byc przy pewnych profilach drastyczne. Dopiero jednak w corelu X5 podobno to zarzadzanie jest juz dopracowane i dzialajace na wysokim poziomie.
pozdr.
 
 
Guga1 
Początkujący


Dołączyła: 01 Paź 2010
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Wysłany: 14 Grudzień 2010, 15:54   

Dzieki wielkie za odpowiedz, bardzo mi pomogłeś.

Zaczyna mi to działać tak jak powinno i przynajmniej więcej rozumiem.

Ja pdfa zapisuje do Acrobata 5 tak chce drukarnia i ustawianie pdf robie tak jak chcą.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy moje problemy z przestawianiem się programu mogą być spowodowane tym ze na jednym pliku pracuje w pracy gdzie jets corel x3 a potem w domu gdzie mam x4?
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Grudzień 2010, 16:15   

Nie mam doswiadczen z wersjami X3 i X4, napewno w corelu 12 nie ma Adobe CMM - Adobe Color Management Module. Tego samego modulu/silnika ktory mozna wybrac w PS w zarzadzaniu kolorem obok np. ACE, a bodaj w Corelu X4 i X5 juz to jest - nie wiem jak w X3, ale jesli cos sie zmienilo miedzy tymi wersjami to niewykluczone ze beda roznice w wyswietlaniu kolorow i w konwersji do cmyka.

Mozesz poszukac na forum jeszcze, bo o zarzadzaniu kolorem, cmyk-u, profilach bylo tu sporo watkow, byly przyklady, linki, screeny itp. Moze nie bylo to usystematyzowane, bo to byly odpowiedzi na konkretne problemy, (inaczej to zarzadzanie bedzie ustawione pod www a inaczej pod druk itd.), ale gdyby to wszystko poskladac to moze cos by z tego bylo przydatnego. :-D
pozdr.
 
 
Novaline 
Bywalec


Wiek: 48
Dołączył: 10 Mar 2011
Posty: 26
Skąd: Poznań
Wysłany: 10 Marzec 2011, 15:22   

Moim zdaniem problemem jest to co już zostało na początku wyjaśnione - Irfan nie ma profili kolorów. Podobno ACDsee jest dużo lepszy.
 
 
Karolina 
Doradca
Karolina



Pomogła: 3 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 29 Wrz 2007
Posty: 105
Skąd: łódź
Wysłany: 15 Marzec 2011, 08:35   

Witam

Ja się też dołączę do tematu, ale ja mam troszkę inny problem:


przygotowuję pracę w Corelu wer.12, (opiszę problem na przykładzie jednego koloru), grafika ma tło w postaci składowych C:0, M:2, Y:100, K:0. Firma, która będzie przygotowywać dalszy produkt potrzebuje projekt w JPG w RGB i oni używają tam Photoshopa i w nim oglądają mój projekt. I teraz tak: jak wyeksportowałam JPG w RGB to oglądany projekt w PS ma zupełnie inne składowe kolorów, tzn. C:6, M:0, Y: 88, K:0. Nie powinno być tego niebieskiego tam bo mój żółty robi się lekko zielony, to samo tyczy się innych kolorów w projekcie ale tego już nie opisywałam bo za dużo pisania.
Jak mam przygotować tego JPG żeby w PS były takie same kolory(a przynajmniej podobne?).
Przygotowałam też sobie w Corelu ten sam projekt ale w RGB, potem eksport też w RGB ale w PS to w ogóle był już totalny zamęt, nic się nie zgadzało.

Karolina
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 15 Marzec 2011, 09:34   

To wszystko dlatego ze skaczesz pomiedzy 2 ma systemami zarzadzania kolorem i 2-ma modelami cmyk i rgb.
Teraz robisz tak masz cos w cmyku w Corelu zamieniasz do rgb w oparciu o zarzadzanie i juz jest pierwsza konwersja, potem otwierasz w photoshopie i zamieniasz na cmyk w oparciu o pewnie inny profil kolorow lub profile bo w ps-ie w zarzadzaniu tez mozna ustawic profil wejsciowy i wyjsciowy wiec wystarczy zmienic profile kolorow na wejsciu rgb lub na wyjsciu jakis cmyk i juz dostaniesz inne rezultaty.
Dodatkowo firma ktora ma odbierac ten projekt moze uzywac innego profilu lub miec inaczej ustawione zarzadzanie i dostana jeszcze inne rezultaty.
Aby to zrobic poprawnie to albo zrobic wszystko w rgb (zupelnie nie wiem dlaczego napisalas ze w ps - byl zamet - bo nie powinien - co sie konkretnie dzialo?) Tu tez wazne jest aby uzywac tego samego profilu rgb w obu aplikacjach np. Adobe rgb. A sama konwersja odbywalaby sie w ps-ie przez polecenie edycja -> konwertuj do profilu.
Albo zrobic wszystko w cmyku i ewentualnie konwertowac w jednej tylko aplikacji przy identycznym ustawieniu u Ciebie jak i u odbiorcy. Choc w tym drugim przypadku wygladaloby to tak cmyk -> rgb -> cmyk wiec znowu jest skakanie miedzy 2 ma modelami kolorow ktorych przestrzenie sie nie pokrywaja w zakresie barw. Wiec i tak rezultat nie bylby idealny a bylby raczej kiepski.

O o tym jak profile wplywaja na kolory po konwersji mozesz sie sama przekonac tworzac w ps-ie zolta aple o skladowych 255 234 0 i zmieniaj sobie profil ten docelowy cmyk i zobacz co sie dzieje z wartosciami w cmyku. np dla magenty mozesz miec od 0 do 12 % W zaleznosci od profilu.
pozdr.
 
 
Karolina 
Doradca
Karolina



Pomogła: 3 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 29 Wrz 2007
Posty: 105
Skąd: łódź
Wysłany: 15 Marzec 2011, 09:50   

Jak zwykle mogę na Ciebie liczyć :-) Wawel

Otóż tak:

w PS nie zamieniam na CMYK tylko zostaje RGB bo z z RGB będzie robiony ten baner.

Przygotowując w Corelu plik w RGB mam takie składowe żółtego: R:255, G:238, B:0

natomiast w PS wychodzą takie: R:244, G:227, B:25

i znowu się władował niebieski

Już sama nie wiem jak to przygotować...Najwyżej będą przygotowywać na oko ;-)

Karolina
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 15 Marzec 2011, 09:57   

bo pewnie masz 2 rozne profile rgb jeden w bitmapie w corelu a drugi w ps ie zmien sobie zarzadzanie. Albo napisz na meila do mnie to ci przeniose do ps-a, bo dzis tu sie nie da na forum pisac... error forum
 
 
Karolina 
Doradca
Karolina



Pomogła: 3 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 29 Wrz 2007
Posty: 105
Skąd: łódź
Wysłany: 15 Marzec 2011, 10:05   

Masz zablokowane PW, a nie pamiętam maila, podaj mi chociaż początek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 18