Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
10 Kwiecień 2010, 06:41
Problem z koloromai przy eksporcie do jpg
Autor Wiadomość
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 15 Marzec 2011, 10:11   

Ok wysle do Ciebie meila...
ale najpierw sprawdz to
w ps-ie shift ctrl K i tam zaznacz v przy pytaj w razie niezgodnosci kolorow daj ok.
I teraz przy otwieraniu pliku powinnas dostac komunikat z pytaniem co zrobic z ta niezgodnoscia. wybierz albo uzyj osadzonego profilu albo usun osadzony - nie wybieraj konwersji.
pozdr.
 
 
plastyk 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X4
Dołączył: 23 Lut 2012
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Luty 2012, 16:21   

Miałem bardzo podobny przypadek, problem ten rozwiązałem dzisiaj. Najprościej jest to rozwiązać: przed uruchomieniem programu wcisnąć F8 i przytrzymać. Ustawienie zresetują się do fabrycznych. Jeśli coś namieszaliśmy, wszystko powróci.))
 
 
charlesik
Początkujący


Dołączył: 30 Gru 2011
Posty: 15
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 6 Maj 2012, 09:41   

Ja mam problem przy eksporcie plików z Corela 12 do formatu .ai. Rzecz w tym, że przy eksporcie każdy fragment obrazu zawierający przezroczystość zamieniany jest w mapę bitową. Efekt jest mierny, a w dodatku plik zamiast 15 kB waży kilka mega. Czy ktoś może pomóc? Z góry dziękuję.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 6 Maj 2012, 14:05   

Obawiam się, że nikt ci nie pomoże. Corel nie potrafi pewnych rzeczy przetłumaczyć na język konkurencji.
Przypuszczam, że przezroczystość da się zapisać tylko do cdra.
 
 
joannaw.79 
Fachowiec



Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 13 Cze 2011
Posty: 269
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Maj 2012, 22:54   

Można spróbować zapisać w pdf (najlepiej 1.3) i otworzyć w ilustratorze ale niekoniecznie to zadziała.
 
 
czarnyperkoz696
Początkujący


Dołączył: 29 Mar 2012
Posty: 9
Skąd: Rivendell
Wysłany: 14 Czerwiec 2012, 22:57   

Odświeżę wątek kolorów.

1. Zrobiłem projekt w Corelu na konkurs. Organizator chciał dostać pliki zapisane jako TIFF więc przerobiłem go w następujący sposób:
- prace z corela wyeksportowałem do jpg i w tym momencie kolory na obrazku zrobiły się nieco jaśniejsze (ale w skali, że tak powiem do zaakceptowania przez mnie) głównie te różowe okulary.
- potem otworzyłem jpg w photoshopie i zapisałem jako TIFF. I Tu zaczęła się jazda bo w folderze na miniaturze jak i otwierany za pomocą przeglądarki z windowsa obrazek wyraźnie "ściemniał", a okulary z różowych zrobiły się fioletowe. Jeśli natomiast odpalę tego TIFFA w photoshopie ukazuję się normalna wersja z jpg.

I teraz pytania? Dlaczego tak się dzieje i jaką wersję zobaczy organizator z konkursu? Tę normalną czy te ciemną z miniaturki? Co zrobić żeby uniknąć tego na przyszłość?

Z góry dzięki za pomoc.
 
 
grabarz 
Początkujący


Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 10
Skąd: Polska
Wysłany: 8 Wrzesień 2012, 15:38   

Chciałbym właściwie podsumować wszystkie poruszane tutaj problemy jednym ogólnym pytaniem.

Tworzę różne pliki graficzne do druku, więc stosuję standardowe ustawienia polecane na różnych stronach. Tzn. Dla CMYK profil ISO Coated coś tam i dla RGB Adobe RGB. Czy jest jakaś możliwość aby wyeksportować dosyć wierny plik PNG na potrzeby poglądowe dla klienta?

Monitor mam skalibrowany, ale przy eksporcie zawsze wychodzą mi bledsze kolory niż w Corelu, a w druku wychodzi tak, jak chciałem.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 8 Wrzesień 2012, 16:10   

Za Wikipedią:
Cytat:
PNG nie jest obciążony patentami. Obsługuje stopniowaną przezroczystość (tzw. kanał alfa) oraz 48-bitową głębię kolorów czyli 16 bitów na kanał koloru. Dzięki temu można zapisać bezstratnie dowolne grafiki RGB (a nawet RGBA, czyli RGB+Alfa, do 64 bitów na piksel). Obsługuje też osadzone profile kolorów ICC, ICM i dane EXIF[1].

Czyli jeżeli zastosujesz właściwy profil ICC w CMYK-u a następnie zamienisz go na RGB (i później - lub od razu zapiszesz jako *.png - to na monitorze powinieneś dostać dosyć wierne odwzorowanie koloru.
Co do wyświetlania koloru na ekranie: nie wystarczy sama kalibracja, nie każdy monitor potrafi wiernie odwzorować kolor - to już domena tych "z górnej półki", chociaż trafiają się perełki także wśród tańszych modeli (sam mam taki w domu :D).
 
 
grabarz 
Początkujący


Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 10
Skąd: Polska
Wysłany: 9 Wrzesień 2012, 15:59   

Do pierwszej części - zabrzmiało trochę tajemniczo. Czym jest ten właściwy profil dla CMYK-a? :) Możesz mi wierzyć, próbuję ogarnąć profile od dobrego roku i ciągle się w tym gubię.

Jeśli chodzi o sprawę kolorów na ekranie, to zależy mi tylko na tym, aby plik RGB wyglądał podobnie do pliku w CMYK na moim ekranie. Wiem, że co ekran, to inne kolory, ale chciałbym chociaż móc pokazać klientowi projekt na swoim tablecie, który ma całkiem przyzwoitą matrycę.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 9 Wrzesień 2012, 16:30   

moim zdanie należy poczytać ten artykuł,tam jest między innymi kalibracja urządzeń http://www.studio-oko.pl/...ly_do_druku.pdf
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Wrzesień 2012, 18:51   

grabarz napisał/a:
/.../ Jeśli chodzi o sprawę kolorów na ekranie, to zależy mi tylko na tym, aby plik RGB wyglądał podobnie do pliku w CMYK na moim ekranie. /.../

Tak jak pisałem powyżej: przekonwertuj najpierw na CMYK, potem na RGB - RGB zachowa kolorystykę CMYK-ową a wcześniejsza konwersja do CMYK zlikwiduje kolory niedrukowalne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14