Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
przygotowanie do druku
Autor Wiadomość
Ijuflingur 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączyła: 09 Lis 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Listopad 2010, 16:43   przygotowanie do druku

Witam

Właśnie zalogowałam się na forum. Moim problemem jest to, że skończyłam tylko studia podyplomowe na kierunku grafika komputerowa, i nie mam pojęcia o przygotowaniu do druku. Na studiach podobno tego nie uczą, a na rocznych to już kompletnie nie ma na to czasu. Przez to nie mogę w ogóle znaleźć pracy, bo nawet, jeśli w jakiejś firmie nie trzeba znać 10 różnych programów plus programowanie i stawanie na rzęsach, a trzeba znać np. tylko Corela, i tak mi od razu dziękują przez brak doświadczenia w przygotowaniu do druku. Jeśli ktoś miałby jakieś materiały na ten temat lub użyteczne linki to byłabym wdzięczna za podesłanie, bo bez pracy wolałabym się nie wykosztowywać na książki, chyba że nie ma innego wyjścia. Na pewno wiele osób z tego forum siedzi w tym temacie zawodowo, z waszą pomocą może szybciej się zorientuję w temacie.
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 9 Listopad 2010, 18:50   

Tak juz jest ze w ogloszeniach pojawiaja sie takie wymagania, wiec jesli ktos chce dostac prace to im wiecej programow zna tym lepiej.
Przegladalem troche tych ogloszen i widze ze:
dominuje pakiet Adobe: Illustrator, Photoshop, InDesign, Acrobat, Dreamweaver (www). Pojawia sie tez Corel, czasem Quark. Sa triale tych programow mozna je pobrac i troche sie poduczyc, niestety trial ma ograniczona ilosc uruchomien lub limit czasowy, i to jest ciezka sprawa bo te programy nie sa na kieszen przecietnego Kowalskiego. Z corelem jest lepiej bo sa wersje domowe, nie do uzycia komercyjnego - dosc tanie.

Kolejna rzecz to przygotowanie materialow do druku
Na stronach firm poligraficznych czy drukarn znajduja sie czesto specyfikacje z zaleceniami - jak dana rzecz przygotowac - i to moze byc tez pomocne.
Jest kilka technik druku i tu tez beda roznice w przygotowaniu materialow. Druk cyfrowy, offset, sitodruk, druk wielkoformatowy itp

Inne tez beda wymagania dla osoby ktora chce pracowac jako grafik a inne dla operatora dtp np. w drukarni gdzie duza czesc pracy stanowi sprawdzanie poprawnosci plikow do druku, i tu juz trzeba miec spore doswiadczenie. Ktore najlepiej zdobyc na praktykach w drukarni, o co warto sie postarac, mozna sprobowac poszukac. Moze w takim duzym miescie jak Lodz znajdzie sie ktos kto sie na to zgodzi. Nawet odplatnie, lepiej zainwestowac w taka praktyke niz w kurs programu x czy y.

W branzy pojawia sie tez terminologia ktora dobrze jest znac, nawet po to aby poprawnie odczytac specyfikacje, tu na forum juz ktos pytal o czystą dpi a chodzilo o 300 dpi. Co wywolalo ogolna wesolosc, ale to pokazuje ze terminy sa tez wazne.

Wiec: spady, nadlewki, podlewki, strony widzace, overprint, apla, PDF/X-3, PDF/X-1a (i roznice miedzy nimi) trimbox, TAC, TIL, bleedbox, tekst w kontrze, arkusz na odwracanie, forma na forme, biga, arkusz wydawniczy, sztancowanie, proof, spoty, konwersja do profilu barwnego, CMYK, RGB, LAB, gleboka czern, model multichannel, icc, postscript, Level 1,2,3, pasery itd. - odpowiedzi co te slowa, oznaczaja znajdziesz w google, ale tez tu na forum.

Na tym forum tematy zwiazane z przygotowaniem materialow pojawiaja sie co jakis czas tylko glownie w dziale CorelDRAW i tam mozesz poszukac, bo sporo tego juz bylo.

koncze bo mialem tylko dwa zdania ale jakos wiecej wyszlo... :-)
pozdr.
 
 
beer4free 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 26
Skąd: gdynia
Wysłany: 9 Listopad 2010, 19:34   

polecam cos takiego na początek

http://helion.pl/ksiazki/...ccue,prodru.htm

na pewno wiele wyjaśni na początku - potem jest już raczej praktyka, o maszyna lub rodzaj druku to inne wymagania w kwestii przygotowania.

potem w należy jeszcze przełknąć zarządzanie kolorem zniszczyc mase papieru na próby i mozna zaczac zarabiac :-P
 
 
 
gleba 
Fachowiec
gleba


Pomogła: 9 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 23 Kwi 2007
Posty: 265
Skąd: SPA Nałęczów
Wysłany: 9 Listopad 2010, 19:38   

Z tego z wawel napisał i nawet połowy nie wiem, dlatego pracuje u siebie. Szukałam pracy w agencji ale niestety z marnym skutkiem, nie spełniam oczekiwań pracodawców jako plastyk bez wiedzy o przygotowaniu do druku. Więc nie załamuj się, wszystkiego można się nauczyć. Ja na przykład podpatruje na stronach drukarni internetowych jak przygotować coś do druku. Za zwyczaj opisy są bardzo czytelne i można pobrać makiety w różnych plikach.
np: http://www.chroma.pl/default.aspx.
Życzę powodzenia
 
 
 
Ijuflingur 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączyła: 09 Lis 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Listopad 2010, 20:20   

Dzięki wszystkim za tak liczne odpowiedzi. Lipa straszna jest z tym tematem, bo gdybym studiowała ta grafikę wcześniej, mogłabym iść na staż. A jak podyplomowo, to już za stara jestem, a poza tym jak wspominałam szukam pracy i nie mogę już sobie pozwolić na pracę za darmo, chociaż bardzo bym chciała jeśli mogłoby mi to zapewnić potem pracę w branży. A tak muszę brać cokolwiek podleci. Ja tak samo z tych pojęć Wawela nieliczne w ogóle znam. Gleba, ten link nie działa. Beer4free, dzięki za linka, a nie masz tego może w pdfie? :mrgreen:
 
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 9 Listopad 2010, 20:46   

Link działa wystarczy go tylko trochę obciąć


http://www.chroma.pl/

http://www.chroma.pl/Pomoc.aspx
 
 
gleba 
Fachowiec
gleba


Pomogła: 9 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 23 Kwi 2007
Posty: 265
Skąd: SPA Nałęczów
Wysłany: 10 Listopad 2010, 07:36   

Gdybyś potrzebowała pomocy pisz na maila beata.kierzek@gmail.com
pozdrawiam
 
 
 
Ijuflingur 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączyła: 09 Lis 2010
Posty: 8
Skąd: Łódź
Wysłany: 10 Listopad 2010, 10:24   

Dzięki wielkie!!! A gg mogę sobie zapisać? Bo tak się wygodniej rozmawia.
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 10 Listopad 2010, 10:48   

Mozesz tez pytac na forum o konkretne rzeczy, po to ono jest i niejedna osoba juz tu na forum uzyskala pomoc.
pozdr.
 
 
joannaw.79 
Fachowiec



Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 13 Cze 2011
Posty: 269
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Czerwiec 2011, 09:56   

Najlepszą szkoła dla grafika jest praca w drukarni. A podręcznikiem bluzgi drukarza ;)
Żartuję, pytaj na forum o konkretne rzeczy jak powiedział wawel. Siedzę w temacie ładnych parę lat, zrobiłam roczną szkołę zawodową na kierunku poligrafia a wciąż mnie wiele rzeczy zaskakuje, choć przyznaję, teraz już sporadycznie.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 13 Czerwiec 2011, 18:43   

A propos przygotowania do druku... Corel po swojemu definiuje kolory i o kant d.... roztrzaskać całe to ,,zarządzanie kolorami" w korku skoro drukarnia chce plik w pdf-ie, który - jako produkt było nie było konkurencyjnej firmy - definiuje kolory po swojemu - czytaj - INACZEJ niż Corel! W efekcie, w projekcie w Corelu mam nawet dość krwisty czerwony, a po eksporcie do pdf wychodzi z niego jakiś rozmazany buraczek. Moje pytanie, a raczej prośba - czy ma ktoś do udostępnienia paletę barw CMYK w pdf-ie? (czyli w efekcie finalnym, który po prostu zaimportuję jako nową paletę barw do Corela).
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 13 Czerwiec 2011, 21:46   

A co Ci da taka paleta?, roznice mozga wystapic tylko w wyswietlaniu miedzy roznymi aplikacjami, (w czym to ogladasz w Acrobat pro? i masz tam to zarzadzanie ustawione?), Wartosci procentowe kolorow sa takie same w takich plikach.
Nawet gdybys mial taka palete, to i tak po wrzuceniu do Corela zarzadzanie kolorem bedzie Corela nie Adobe. I czerwony bedzie wyswietlany jak czerwony Corela.
pozdr.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 13 Czerwiec 2011, 22:37   

wawel napisał/a:
w czym to ogladasz w Acrobat pro?


Zauważyłem, że część forumowiczów po prostu nie widzi różnic pomiędzy wersjami programu o ogólnej nazwie "Adobe Acrobat". Darmowa wersja zresztą tego programu zmieniła swego czasu nazwę i teraz nazywa się Adobe Reader (bez słowa Acrobat w nazwie).

Więcej tutaj: http://www.adobe.com/products/acrobat/matrix.html

Szczególnie ważny jest tutaj wiersz opisany jako "Preview, preflight, correct, and prepare PDF files for high-end print production and digital publishing".

Pozdrawiam
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 07:12   

wawel napisał/a:
Nawet gdybys mial taka palete, to i tak po wrzuceniu do Corela zarzadzanie kolorem bedzie Corela nie Adobe. I czerwony bedzie wyswietlany jak czerwony Corela.
pozdr.

Skoro dajmy na to czerwony kolor z Corela na pdf-ie wygląda inaczej wpadłem na pomysł, aby zrobić w drugą stronę - czyli zaimportować plik pdf z paletą barw do Corela. Po co? Już tłumaczę; otwieram pdf-a, wybieram sobie ,,mój czerwony'', potem wrzucam plik do Corela, wybrany kolor dodaję do palety barw, nazywam go ,,mój czerwony'' (choć korku pewnie będzie wyglądał inaczej), wypełniam nim jakiś obiekt i po eksporcie do pdf-a, czyli w efekcie końcowym - na chłopski rozum - ,,mój czerwony'' powinien wyjść ,,mój czerwony'', czyli taki jaki sobie wybrałem na samym początku i jaki mi się spodobał. Tyle teoria. Za chwilę sprawdzę to w praktyce, bo wygoglowałem jakiś plik pdf z paletą barw.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 07:52   

Zbaraniałem.... Teoria nie poszła w parze z praktyką. Otworzyłem pdf-a z paletą barw - była tam kostka ,,red'' z fajnym czerwonym. Plik z paletą zaimportowałem do Corela, kolorem z kostki ,,red'' wypełniłem prostokąt, plik korka wyeksportowałem do pdf-a i zonk: kolor oryginalnej kostki ,,red'' jest inny niż prostokąta wypełnionego tą barwą w Corelu (vide załącznik - dwa okna Readera; pdf z paletą barw i ,,red-em'' oraz pdf z projektem z Corela i prostokątem).
Moje spostrzeżenia? Wychodzi na to, że Corel przerzucając kolory do pdf-a coś w nich miesza, że wychodzą inne. Mam podstawy tak sądzić, bo zaimportowany z palety ,,red'' w projekcie Corela był taki sam jak w oryginale! Poszedł w ,,buraczka" dopiero po eksporcie z korka do pdf. Muszę chyba głębiej polukać w Corelu, w opcjach eksportu... Jakieś rady?

red_and_red.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 860 raz(y) 128.34 KB

 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 08:20   

Poprosimy i cdra (jakiś niski), i pdfa z paletą i pdfa po wyeksportowaniu.

Pozdrawiam
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 09:18   

W załączniku paleta kolorów z neta w pdf, corel wer. 9 z prostokątem red (z kolorem wziętym z palety w pdf) i plik pdf po corelu. Troszkę się pobawiłem i zauważyłem, iż zmiana koloru w buraczek wychodzi TYLKO w przypadku, gdy projekt Corela eksportujemy do pdf-a CMYK.

A było to tak:
1. w Corelu prostokąt ze skopiowanym kolorem rgb eksportowałem do pdf z RGB - było ok
2. zmieniłem kolor prostokąta z RGB na CMYK (barwa pozostała bez zmian), eksport do pdf RGB - było ok
3. prostokąt rgb eksportowałem do pdf CMYK - buraczek
4. zmieniłem kolor prostokąta z RGB do CMYK (i znów barwa bez zmian, co nie powinno dziwić), eksport do pdf CMYK - buraczek.
5. kochany buraczek był też przy przerabianiu projektu Corela (w rgb, w CMYK) na pdf-y z barwą RODZIMĄ.

Nie wiem co robię źle... Wiem, że palety RGB i CMYK się nie pokrywają, ale żeby były aż takie różnice w podstawowym kolorze? To raczej niemożliwe. Problem w tym, że potrzebuję CMYK-a (jak chyba większość na tym Forum), ale za diabła nie wiem jak zrobić finalną, CMYK-ową strażacką czerwień (albo chociaż zwykłą, nie buraczkową). Nie da się przecież pojechać na C0 M150 Y150 K0, żeby było więcej czerwieni w czerwieni (... przypomina mi się filmowy dylemat o ilości cukru w cukrze).

red_wer9.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 763 raz(y) 440.39 KB

red_w_cmyku_po_corelu.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 388 raz(y) 1.69 KB

Gbrowse_Color_Palette.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 523 raz(y) 53.97 KB

 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 09:38   

Plik z tymi paletami jest w rgb z osadzonym profilem w tych kwadratach Generic RGB Profile
plik cdr, i pdf z poj. prostokatem ma te same wartosci procentowe 99, 95 Jesli widzisz roznice to dlatego ze nie masz profilu uzytego do wyswietlenia pliku w przegladarce pdf. Zreszta ten plik pdf z Corela tez nie jest w standardzie pdfx.
pozdr.
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 09:54   

Uffff, czyli wychodzi, że muszę pogrzebać w Readerze i ustawić opcje wyświetlania (o ile się da...). Czyli - tu pytanie do userów, którzy widzą na monitorze wspomniany profil - projekt Corela w pdf-ie (tak, nie robię pdfx-ów) istotnie jest czerwony?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 10:09   

drozd napisał/a:
Czyli - tu pytanie do userów, którzy widzą na monitorze wspomniany profil - projekt Corela w pdf-ie (tak, nie robię pdfx-ów) istotnie jest czerwony?


Jest czerwony. Na marginesie: jest taki rewelacyjny dodatek do Acrobata (właściwie obowiązkowy w drukarni) o nazwie PitStop. Twórcy tegoż dodatku zauważyli problem z R255G0B0. Jedno z makr tego dodatku nazywa się "Change RGB Red to CMYK Red" i polega na zmianie rgbowego czerwonego we wszystkich obiektach pdfa na C0M100Y100K0. Taki właśnie kolor uważają za najlepszy do zamiany.

Problem z R255G0B0 wystąpi też przy próbie druku anaglifów. Ten czerwony jest dobrze filtrowany przez czerwono-niebieskie okulary podczas oglądania na ekranie, natomiast ten sam anaglif po wydrukowaniu wygląda znacznie gorzej - bo to inny czerwony już jest...

Pozdrawiam
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 10:34   

Dzięki za podpowiedzi - co trzy głowy to nie jedna. Frapuje mnie jednak jeszcze jedna rzecz. Skoro ten czerwony w pdf-ie CMYK-a, jest faktycznie czerwony (ja go widzę jako ,,buraczek"), to dlaczego drukarnia drukuje mi go jako ,,buraczek''?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 10:47   

wawel napisał/a:
pdf z poj. prostokatem ma te same wartosci procentowe 99, 95


Wawel napisał, jakie są wartości procentowe tego czerwonego. Czy po wydrukowaniu w drukarni też? Możesz to zmierzyć? Bo określenie „buraczek” mocno nieprecyzyjne jest...

Buraczek - czyli więcej magenty niż potrzeba? Drukarnia „przewaliła”? A w innej?

Pozdrawiam
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 10:56   

Jakoś sprawdzę składowe czerwonego po wydruku (najszybciej chyba będzie go zeskanować i potem pomierzyć w kompie). Najważniejsze, w czym utwierdzili mnie szanowni koledzy, że te pliki co ślę do druku z buraczkowym (to moje robocze określenie nie takiego czerwonego) czerwonym (bo taki ja widzę w Readerze) w rzeczywistości zawierają nie ,,buraczek'', ale red. Zresztą, sam to sprawdziłem w prosty sposób - pdf-a z buraczkiem zaimportowałem do Corela, w którym miałem porządną czerwień. Czyli problem w wyświetlaniu przez Readera i może też w drukarni (ale o tym przekonam się jak pomierzę składowe po wydruku). Dzięki, miłego dnia, biorę się za robotę...
 
 
drozd 
Znawca


Wiek: 51
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Wlkp.
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 12:48   

Mój red w projekcie C 98 M 95 wychodzi w druku.... C 14 M 68 Y 62 K 0. Generalnie Cyjan ma wartość 11-16, a żółty 65-68 (tyle samo ma mażanta)!!! Muszę to sam zeskanować (bo chyba zażółcony wyszedł ten skan) i pomierzyć jeszcze raz, bo nie wierzę w aż taką różnicę. Zna ktoś inny, dokładny i szybki w realizacji pomysł na zmierzenie składowych kolorów po wydruku? (czy skan będzie dokładniejszy niż foto z lustrzanki z predefiniowanym balansem bieli???)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 14 Czerwiec 2011, 12:57   

Niedobrze. Skanując (czy też fotografując) zamieniasz wydrukowanego cmyka na rgb i z powrotem na cmyka. Co tam się po drodze będzie działo - nikt tego nie wie. Na pewno nie jest to metoda na sprawdzenie wartości cmyk po wydrukowaniu.

Jedyne co mi przychodzi do głowy - to pomiar "na oko" z wzornikiem cmyk wartości najbliższej C98M95.

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 16