Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Corel Paint Shop Pro Photo X2 - problem z ramką
Autor Wiadomość
paliinka 
Początkujący


Dołączyła: 17 Lut 2011
Posty: 2
Skąd: Sosnowiec
  Wysłany: 17 Luty 2011, 14:21   Corel Paint Shop Pro Photo X2 - problem z ramką

Witam.
Posiadam ramkę w formacie .png, aczkolwiek nie wiem już jak jej użyć, żeby wstawić w zdjęcie. Poprzez: "Obrazek-ramka obrazka" to nie działa, bo nie jest właściwe rozszerzenie pliku.
Proszę o jakieś szczegółowe instrukcje.
W załączniku dodaję ramkę o której wspomniałam.
Pozdrawiam.

f0d6d811f34c.png
Pobierz Plik ściągnięto 1325 raz(y) 770.86 KB

 
 
s-p-i-n 


Pomógł: 192 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1484
Skąd: opolszczyzna
Wysłany: 17 Luty 2011, 14:55   

otworz sobie te ramke i zdjecie - otworzy Ci sie w dwoch oknach, teraz w oknie z ramka przeciganij warstwe rastrowa do okna z fotką, powieksz sobie do odpowiedniej wielkosci i zapsz calosc jako jpg
 
 
paliinka 
Początkujący


Dołączyła: 17 Lut 2011
Posty: 2
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 18 Luty 2011, 04:16   

Tylko problem tkwi w tym, że nie mogę przeciągnąć warstwy rastrowej do okna z fotką...
Już "zgłupiałam"..:(
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 18 Luty 2011, 07:57   

To, że plik nazywa się ramka i zawiera coś co przypomina ramkę, wcale nie oznacza dla programu, że to jest jakaś ramka. To dalej jest po prostu jakiś obrazek składający się z ciemnych i jasnych punktów.

Masz dwa rozwiązania:

1. W pliku z "ramką" wymazać fragmenty przez które ma prześwitywać zdjęcie. Awansować "ramkę" do warstwy. Na niższej warstwie wstawić własne zdjęcie.

Trochę z tym roboty, ale uzyskasz dokładnie taki efekt o jaki Ci chodziło.

2. Wczytaj do programu "ramkę" i zdjęcie. Wybierz okienko ze zdjęciem. Z górnego menu wybierz "Warstwy > Nowa warstwa maski > Z obrazka". W okienku z listwy rozwijanej wybierz nazwę okienka z ramką. Zaznacz "Luminacja źródłowa". Najprawdopodobniej też będziesz musiała zaznaczyć "Dopełnij dane maski". Następnie kliknij "OK".
 
 
s-p-i-n 


Pomógł: 192 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1484
Skąd: opolszczyzna
Wysłany: 18 Luty 2011, 10:41   

Od początku bo widzę, że chyba się nie zrozumieliśmy :)

Otwierasz zdjęcie i ramkę -> warstwę rastrową przeciągasz na zdjęcie (klikasz na niej i przytrzymując przeciągasz na obszar zdjęcia) FOTA 1 ->teraz na zdjęciu masz 2 warstwy, klikasz na warstwę z ramką a następnie na symbol strzałki by móc powięszyć i/lub przesuwać ramkę FOTA 2 -> całość zapisujesz





 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 18 Luty 2011, 10:48   

Akurat w tej ramce nic nie trzeba wymazywać,ma odpowiednie miejsce na wstawienie zdjęcia

Otwierasz ramkę i zdjęcie aby były widoczne w dwóch oknach

Stajesz na ramce i prawym przyciskiem myszy klikasz na niej,potem wybierasz opcję kopiuj



Przechodzisz do okna ze zdjęciem,i tak samo klikasz na zdjęciu prawym przyciskiem myszy,tym razem wybierasz opcję wklej jako nową warstwę



Masz już ramkę na zdjęciu.

Teraz wybierasz w menu z lewej strony narzędzie wskaźnik,którym sobie ustawiasz odpowiednio zdjęcie w ramce.Za narożniki łapiesz i rozciągasz/powiększasz,w środku łapiesz za ramię (patrz strzałka) i obracasz aby ustawić zdjęcie w ramce pod odpowiednim kątem.



i gotowe

zapisujesz jako JPG

Plik>Zapisz jako> JPG
 
 
 
elizabet 
Początkujący


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2 Grudzień 2011, 21:04   RAMKI

s-p-i-n napisał/a:
Od początku bo widzę, że chyba się nie zrozumieliśmy :)

Otwierasz zdjęcie i ramkę -> warstwę rastrową przeciągasz na zdjęcie (klikasz na niej i przytrzymując przeciągasz na obszar zdjęcia) FOTA 1 ->teraz na zdjęciu masz 2 warstwy, klikasz na warstwę z ramką a następnie na symbol strzałki by móc powięszyć i/lub przesuwać ramkę FOTA 2 -> całość zapisujesz

Obrazek



Obrazek
 
 
elizabet 
Początkujący


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2 Grudzień 2011, 21:12   

proszę mi pomóc załadować małe zdjęcie do dużej ramki , nie chcę żeby ramka zakrywała zdjęcie .Ramka jest np 10x15 a zdjęcie 6x6.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 3 Grudzień 2011, 10:37   

Dołącz zdjęcie i obrazek to Ci pomożemy
 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 3 Grudzień 2011, 22:18   

Dokładnie,pokaż ramkę.

Jeśli jest prosta nie ma żadnych elementów jak w przykładzie powyżej,nie zakryje zdjęcia,natomiast jeśli jest z elementami dodatkowymi,na pewno coś na zdjęcie wejdzie.

Po lewej stronie na belce,drugie narzędzie to wskaźnik i za pomocą jego dopasowujesz sobie rozmiar zdjęcia do ramki.

A jeśli nadal będzie problem prześlij proszę na adres : ajec_fora@tlen.pl i i dopasuję Tobie jedno do drugiego.
 
 
 
elizabet 
Początkujący


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: gdańsk
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 00:00   

Chętnie bym to zrobiła , ale nie umiem dołączyć zdjęcia . Jak się to robi?
 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 00:51   

Kochana w takim razie proszę o przesłanie i zdjęcia ramki na ajec_fora@tlen.pl email.



elizabet Powiedz Nam,w jakiej wersji programu pracujesz,i na ile go nasz,co umiesz robić??

To Nam pomoże w tłumaczeniu,a już dużo podpowiedzi wstawienia zdjęcia do ramki się pojawiło,albo czekam na wiadomość email...
 
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 09:32   

elizabet napisał/a:
Chętnie bym to zrobiła , ale nie umiem dołączyć zdjęcia . Jak się to robi?


Zobacz - Załączniki http://corel.wodip.opole.pl/forum/faq.php
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 09:49   

Jeżeli przeczytasz dokładnie posty s-p-i-n i ajec to się dowiesz jak to zrobić.
Na Twoich zdjęciach to będzie tak:
1. Otwórz w programie zdjęcie z ramką i z dzieckiem.

2. W okienku z dzieckiem wciśnij Ctrl+A (zaznacza całe zdjęcie), a następnie Ctrl+C (kopiuje)
3. Przejdź do okienka z ramką i wciśnij Ctrl+V (wkleja zdjęcie jako nową warstwę)
4. Zdjęcie dziecka jest dużo większe od ramki, więc nie zostanie wyświetlone w całości. Wybierz wskaźnik. Rolką na myszce zmień skalę podglądu, tak by pojawiła się ramka zdjęcia.

5. Złap za uchwyt narożnikowy i zmniejsz zdjęcie. Jak zdjęcie się przesunie w złe miejsce, to złap za środek zdjęcia i je przeciągnij. Doprowadź do sytuacji, aby zdjęcie dziecka zajmowało tylko część obszaru z ramką.
6. Wyświetl paletę Warstwy (Widok > Palety > Warstwy).
7. Złap na palecie Warstwy za miniaturkę zdjęcia dziecka i przeciągnij pod miniaturkę ramki.

8. Wskaźnikiem wskaż na palecie Warstwy miniaturkę ze zdjęciem.
9. W obszarze roboczym przeciągnij i dopasuj zdjęcie z dzieckiem.
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 10:19   

Odnośnie wstawiania zdjęć - przygotowałem poradnik:
http://corel.wodip.opole....opic.php?t=5313
 
 
elizabet 
Początkujący


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: gdańsk
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 11:01   

Tak jak to widać na powyższym zdjęciu zrobiłam to sama metodą forumowicza ajec jest stosunkowo prosta. Ale zdjęcie jest na ramce a nie pod , zakrywa niektóre elementy ramki, chodzi mi oto jak je umieścić pod ramką.
A ten wariant pokazany przez rolanda jest dosyć skomplikowany, mam zdjęcie dziecka pod ramką, a na bocznej palecie warstwy mam jedno zdjęcie , jak klikam na dziecko to pokazuje się z boku dziecko , a jak klikam na ramkę to ramka.
Jakoś nie chcą się pokazać 2 zdjęcia na raz. I nie mogę zrobić z warstwy pierwszej drugą. :-(
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 11:36   

Wykorzystaj sposób w jaki zrobiła to Ajec .Zamień tylko kolejność . Zdjęcie kopiuj , ramkę wklej jako nową warstwę .
 
 
elizabet 
Początkujący


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: gdańsk
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 11:51   

tak właśnie zrobiłam ale wtedy wyraźnie widać że zdjęcie jest na ramce. Od biedy może tak zostać ale myslalam że jest jakiś lepszy sposób :-?
Zaraz otworzę te wszystkie wasze instrukcje na jednym kompie a na drugim będę stosować się do szczegółowych instrukcji.
 
 
elizabet 
Początkujący


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 6
Skąd: gdańsk
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 12:02   

A moja wersja to : Corel Paint Shop pro photo XI
Na ile go znam??
Na pewno za mało , mniej niż bym chciała.
Ale jak do tej pory dawałam radę z naprawą starych fotografii, fotomontażem, kolażem.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 12:51   

Nie zrozumiałem Ciebie dokładnie i trochę wprowadziłem w błąd.
Żeby zdjęcie było pod ramka trzeba wyciąć najpierw światło ramki i zapisać w formacie png który nie zapisuje wyciętych fragmentów. Taką ramkę dołączyła Paliinka i jeśli swoje zdjęcie podłożysz pod jej ramkę nie będziesz miała problemów .
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 18:03   

restauro, ja dostałem na maila tą ramkę i zdjęcie od elizabet, i ramka jest w formacie png, z zastosowaną przezroczystością (zresztą zobacz moją post powyżej - to są te pliki. Nie ma potrzeby wycinania czegokolwiek, wystarczy przesunąć na warstwach zdjęcie dziecka pod ramkę i dopasować. Jedynie dwa problemy mogą pojawić się: zdjęcie dziecka jest ok. trzy razy większe od ramki, więc należy je przeskalować, no i po przesunięciu zdjęcia pod warstwę z ramką należy tak przesuwać zdjęcie, aby nie przesunąć przypadkiem ramki.

elizabet napisał/a:
A ten wariant pokazany przez rolanda jest dosyć skomplikowany, mam zdjęcie dziecka pod ramką, a na bocznej palecie warstwy mam jedno zdjęcie
- wykonałaś punkty 2 i 3 - zwykłe kopij i wklej?
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 18:18   

Zastanawiałem się z czego wynika problem , stąd moje domniemanie że ramka może być wypełniona .
 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 18:56   

roland napisał/a:
restauro..................., wystarczy przesunąć na warstwach zdjęcie dziecka pod ramkę i dopasować. Jedynie dwa problemy mogą pojawić się: zdjęcie dziecka jest ok. trzy razy większe od ramki, więc należy je przeskalować, no i po przesunięciu zdjęcia pod warstwę z ramką należy tak przesuwać zdjęcie, aby nie przesunąć przypadkiem ramki.

elizabet napisał/a:
A ten wariant pokazany przez rolanda jest dosyć skomplikowany, mam zdjęcie dziecka pod ramką, a na bocznej palecie warstwy mam jedno zdjęcie
- wykonałaś punkty 2 i 3 - zwykłe kopij i wklej?



Co do powyższego aby zamienić miejscami warstwę ramka-zdjęcie,po prawej stronie pod paleta kolorów,jest widoczna lista warstw. Ta która jest pierwsza jest podświetlona na niebiesko. Wystarczy ją złapać myszką,lewym przyciskiem przytrzymać i po prostu przesunąć pod drugą warstwę. Prosty trik bez żadnych kombinacji.
 
 
 
roland 



Wersja CorelDRAW: X6
Pomógł: 58 razy
Wiek: 57
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 607
Skąd: Opole
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 19:02   

ajec napisał/a:
Ta która jest pierwsza jest podświetlona na niebiesko. Wystarczy ją złapać myszką,lewym przyciskiem przytrzymać i po prostu przesunąć pod drugą warstwę. Prosty trik bez żadnych kombinacji.

OK, ale z opisu elizabet wynika, że nie skopiowała zdjęcia do "okienka" z ramką, bo jak napisała w palecie warstw ma tylko jedną pozycję.
A co do przesuwania warstw, to może dodatkową podpowiedzią może być, że robi się to tak samo jak przesuwanie slajdów w PowerPoint
 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 4 Grudzień 2011, 19:16   

OK wiem,ale ja tylko chciałam dodać do tego co zacytowałam z Twojej wypowiedzi -przesuwania warstw,bo my to wiemy,ale początkujący jak widać mają z tym problem.... a o kopiowaniu tez już napisaliśmy,ja to robić za pomocą myszki i skrótów klawiszowych....
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 16