Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: roland
26 Maj 2011, 08:29
Automatyczny zapis wszystkich bitmap z dokumentu
Autor Wiadomość
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 4 Maj 2011, 14:52   Automatyczny zapis wszystkich bitmap z dokumentu

Witam.

Dajmy na to, że mam projekt w którym wyciąłem ze 20 bitmap.
Czy istnieje w tym programie opcja by program automatycznie zapisał wszystkie bitmapy w osobnych plikach lub projektach?
Ostatnio zmieniony przez Bunch 19 Maj 2011, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
miszcz301 
Profesjonalista



Wersja CorelDRAW: 9
Pomógł: 47 razy
Wiek: 37
Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 457
Skąd: gorzów
Wysłany: 4 Maj 2011, 14:54   

http://corel.wodip.opole....opic.php?t=4567
 
 
DzumA - 78



Pomógł: 99 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 685
Skąd: Opole
Wysłany: 4 Maj 2011, 14:55   

jak masz każdą bitmapę na osobnej stronie

skorzystaj z MAKRO: File Converter

Narzędzia/Makra/Uruchom Makro...
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 4 Maj 2011, 15:44   

Przede wszystkim dziękuję za podanie namiarów, to gdzie mam się udać w menu programu.

DzumA - 78 napisał/a:
jak masz każdą bitmapę na osobnej stronie


A jak mam wszystkie bitmapy na jednej i tej samej stronie?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 4 Maj 2011, 22:29   

Bunch, nie masz większych problemów? Jak byś miał 200 albo 2000 bitmap, to byłby kłopot, a tak to jest 3 min. roboty. Głupoty gadam, 3 min. to by mnie to zajęło, tobie góra 2 :-) Klikasz bitmapę, ctr+E (eksport) cmx (bo wyszparowane) i Enter. Powtarzasz operację 20 razy i po robocie.
Tak poważnie, to myślę, że jakbym wypił jeszcze jedno piwo, to mógłbym napisać jakiś skrypcik, który by to zrobił?
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 5 Maj 2011, 23:09   

A czemu niby mi szybciej miałoby to zając niż Tobie?
Nie widzę powodu takiej sytuacji.
Mówisz, że albo metodą "MARKA" albo eksportować ZAZNACZONY obiekt do formatu *.cmx?
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 19 Maj 2011, 22:56   

Otóż... program mi zapisuje, ale ŁĄCZY wszystkie obecne na stronach obiekty, a ja - jak mówiłem przecież - chce by mi zapisał każdy jeden obiekt z osobna. najlepiej do PNG bez tła (bo mam wycięte obiekty).

I jak to zrobić?

Proszę o wskazówki.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Maj 2011, 23:05   

Zaznaczasz obiekt (lub jego grupę) i przy eksporcie zaznaczasz "Eksportuj tylko zaznaczone".
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 20 Maj 2011, 21:24   

Malutki napisał/a:
Zaznaczasz obiekt (lub jego grupę) i przy eksporcie zaznaczasz "Eksportuj tylko zaznaczone".


Malutki - nie działa.

Program mi zapisuje, ale też ŁĄCZY wszystkie obecne na stronach obiekty a ja chce by mi zapisał każdy jeden obiekt z osobna.
I jak to zrobić? No, podaliście rozwiązanie, które nie działa.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Maj 2011, 21:58   

Na bitmapy musi działać! Chyba, że chcesz żeby interaktywne efekty (przeźroczystość, cień itp.) też zostały zapisane? Wtedy nie ma takiej możliwości. Zamiast krzyczeć "nie działa", "nie da się" i wyklinać program warto pomyśleć czy klient ma mieć możliwość np. edycji cienia czy przeźroczystości. Bo jak nie to zwykły *.gif czy *.png na pewno wystarczy...
Ja sam nigdy nie eksportuję z Corela bezpośrednio takich bitmap - robię to w ten sposób, że zapisuję daną bitmapę (czy też cały projekt) w dwa, trzy razy wyższej rozdzielczości, otwieram to w PS i tam "kończę". Ale to już trochę zmiana tematu, więc potraktujmy to jako off-topic czy jak to się tam nazywa ;)
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 20 Maj 2011, 22:08   

Po pierwsze, jak nie ma? Jak nie ma możliwości? MUSI SIĘ DAĆ. Bo PNG posiada przeźroczystość. Więc na pewno się DA tak zapisać. Jak możesz twierdzić, ze się nie da?

Po drugie, akurat tym razem chcę zwykłą, wyciętą bitmapę zapisać...
Malutki, JAK BOGA KOCHAM - NIE DZIAŁA. Robię wg instrukcji Twojej i nic.
Eksportuje mi JEDNĄ, WIELKĄ GRAFIKĘ z WSZYSTKIMI zaznaczonymi bitmapami, jeden gigantyczny płacht z całej strony będący jedną grafiką.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 20 Maj 2011, 22:14   

Bunch napisał/a:
z WSZYSTKIMI zaznaczonymi bitmapami


I dobrze działa. Z wszystkimi zaznaczonymi... jak piszesz.

Chcesz każdą z osobna? Zaznacz pierwszą i wyeksportuj. Zaznacz drugą i wyeksportuj. I tak do końca... :-D Innego sposobu nie znam.

Pozdrawiam
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 20 Maj 2011, 22:19   

No nie.... Weź mnie nie rozbrajaj takim komentarzem :mrgreen:
"i dobrze, bo działa" , "a jak nie to ręcznie, po kolei"

Skoro się jakoś ta, to chciałbym wiedzieć jak.
Czekam na Malutkiego, bo on coś tam się wypowiadał.

Tak, chcę każdą z osobna. Poleciliście tryb makro - nie działa. Efekt dokładnie taki sam (eksportuje scalone do jednej, dużej bitmapy wszystkie).

Photoshop ma taką opcję - ciekawostka.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 23 Maj 2011, 12:18   

Malutki napisał/a:
Na bitmapy musi działać!

Nie działa tak jak bym tego chciał. Czy to znaczy, że Corel nie potrafi tego zrobić?
 
 
miszcz301 
Profesjonalista



Wersja CorelDRAW: 9
Pomógł: 47 razy
Wiek: 37
Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 457
Skąd: gorzów
Wysłany: 23 Maj 2011, 12:50   

zobacz

Rys.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 967 raz(y) 734.3 KB

 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 23 Maj 2011, 14:30   

Ty nie rozumiesz.

Po pierwsze: ja chcę zapisać w sposób automatyczny wszystkie zaznaczone elementy w pliku do osobnych grafik. Sposób Malutkiego z użyciem Makra NIE DZIAŁA.

Ja wiem jak wygląda proces wybrania zapisu do pliku dla poszczególnych elementów. Wiem w co się wchodzi i gdzie się klika.

Natomiast program zapisuje wszystkie te zaznaczone bitmapy czy cokolwiek innego na jednej płaszczyźnie. Dostaję potem jeden obrazek z wszystkimi bitmapami, a nie kilka obrazków na którym jest każda jedna bitmapa z osobna. Przecież już pisałem o tym post wcześniej.
Sposób Malutkiego z użyciem Makra NIE DZIAŁA. Też nie działa, niczym się on nie różni od ręcznego zapisywania.

Nie wiecie jak to zrobić?
Nagrać Ci film, który udowodni, że to nie działa, malutki?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 23 Maj 2011, 17:12   

*.png to prosty format bitmapowy. Jak Ty chcesz to zapisać? Przecież program MUSI przy eksporcie wszystko spłaszczyć do jednej warstwy! Chcesz mieć później wszystkie obiekty na oddzielnych warstwach to zapisz to po prostu w Corelu ("zapisz tylko zaznaczone") i będziesz miał wszystko w jednym. Jak chcesz mieć każdą bitmapę w innym pliku to eksportuj/zapisuj je pojedynczo!
Zresztą nie widzę sensu w takiej operacji (nie napisałeś czemu ma to służyć), więc być może nie mogę zrozumieć co chcesz osiągnąć...
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 24 Maj 2011, 14:52   

Malutki, w tej zagwozdce nie jest ważne do czego ma mi to służyć, jest ważne co chcę osiągnąć. Nie przez co, a co. A chcę aby program zapisywał mi wszystkie zaznaczone elementy z całego dokumentu, lub z jednej strony, do osobnych plików na dysku. Jak na przykład PNG. Już rozumiesz? Przecież mówiłem już wcześniej o co mi chodzi.

Cytat:
*.png to prosty format bitmapowy. Jak Ty chcesz to zapisać? Przecież program MUSI przy eksporcie wszystko spłaszczyć do jednej warstwy!

To niechże spłaszczy! Tylko chcę mieć każdy obiekt jaki był w programie w osobnych plikach.
A po eksporcie wychodzi mi jedna wielka tekstura. Nie rozumiesz Malutki (co mnie dziwi).

Wyciąłem sobie w projekcie programu dziesięć różnych psich kup. Różne rodzaje. Gęste, rzadkie, brązowe, czarne (nawet białe!), duże, małe, z kawałkami owoców i rodzynek, bez.
I teraz chcę by mi program zapisał je do osobnych plików na dysk, w sposób automatyczny.
Czyli abym coś zrobił i po tej operacji na swym dysku dojrzał pliki:

Psia kupa1.png
Psia kupa2.png
Psia kupa3.png
Psia kupa4.png
Psia kupa5.png
Psia kupa6.png
Psia kupa7.png
Psia kupa8.png
Psia kupa9.png
Psia kupa10.png


Zapisane tam gdzie sobie życzyłem. Automatycznie.

A póki co albo mam to ręcznie robić, albo makra nic nie dają bo dostaję jeden zapisany plik an dysk z wszystkimi obiektami na niej. Co za idiotyzm, po co to/ Skoro nic nie zmieniło?

Już kumasz co chcę? Ktoś potem mi powie niechże pan wyciągnie i da mi te wszystkie fotki z pańskiej setki plakatów bo mi się podobają i chcę je mieć jako poszczególne pliki na dysku swoim. I co? Mam ręcznie zapisywać ze 100 projektów?
Albo inny - chyba najlepszy - przykład. Jakiś grafik wycina artykuły do gazetki reklamowej. Dostał fotki, wyciął, złożył gazetkę i koniec. A za jakiś czas "jest potrzeba" skorzystania z już wyciętych zdjęć. To zamiast grzebać w projektach, lepiej sobie tak automatycznie je z nich wyciągnąć i posegregować na dysku, a potem już importować do nowego projektu gotowe, wycięte pliki.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Maj 2011, 17:28   

Tylko ręcznie.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 24 Maj 2011, 17:50   

Malutki, przy całym szacunku, wydaje mi się, że da się taki skrypt napisać.
Na pierwszy rzut okiem wydaje się to całkiem proste, choć komuś kto się pisaniem makr nie zajmował, a ja do takich należę, może chwilę zająć. Program wie co jest zaznaczone, a jak on wie, to da się tę informację od niego po dobroci, albo pod przymusem uzyskać :-)
Szaman by się przydał, ale on pisze tylko profesjonalne makra, a to zadanie wygląda na bardziej amatorskie.
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
Wysłany: 27 Maj 2011, 00:16   

Dawno mnie tu nie było i trochę czasu minęło nim przypomniałem sobie hasło.
Zresztą ostatnio cały czas zabiera mi remont biura i nie mam czasu na niedochodowe fora.

Ponieważ jednak program był naprawdę prosty oraz być może mi się przyda więc oto on:
Kod:
Public Sub ExportThisShit()
    Dim s As Shape
    Dim expflt As ExportFilter
    Dim dirName, report As String
    Dim cnt As Integer
   
    dirName = InputBox("Wprowadź lokalizację plików (katalog):", "Ścieżka do plików", "H:\kosz\pliki\")
   
    cnt = 0
    report = "Wygenerowano pliki:"
    For Each s In ActivePage.Shapes
        If s.Type = cdrBitmapShape Then
            Set expflt = s.Bitmap.SaveAs(dirName & "plik_" & cnt & ".png", cdrPNG, cdrCompressionNone)
            With expflt
                .Interlaced = True
                .Transparency = 0 ' FilterPNGLib.pngNone
                .InvertMask = False
                .Finish
            End With
            report = report & vbNewLine & "  - " & "plik_" & cnt & ".png"
            cnt = cnt + 1
        End If
    Next s
    report = report & vbNewLine & "i zapisano je w katalogu: " & dirName
   
    MsgBox report, vbInformation, "Zapis zakończony sukcesem:"
End Sub


Ścieżka do katalogu przypisana na stałe, chociaż w trochę uciążliwy sposób można ją za każdym razem zmieniać. By zrobić to lepiej trzeba by wyjść z ograniczonego VBA do VB6 lub VB.Net i tam dodać opcję wyboru katalogu. Można też dodać odpowiednio wykonaną bibliotekę do VBA ale nie chce mi się tłumaczyć jak to się robi. Zresztą wujek google zna wszystkie odpowiedzi.

Cieszcie się i radujcie bo ten program jest całkiem za free... co mnie wcale nie cieszy, ale za coś takiego raczej bym nie mógł nic skasować.

malutki napisał/a:
Tylko ręcznie.

...tak, właściwie to makro też robi to wszystko ręcznie :)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Maj 2011, 00:28   

Matko z córką, nie miałem pojęcia, że posiadam umiejętności przywoływania szamana :-)
Cześć MaroQ, a dlaczego by nie? e=mc2 przecież jeszcze prostsze i krótsze?
 
 
kula69 


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 71 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Lut 2011
Posty: 890
Skąd: Koszalin
Wysłany: 31 Maj 2011, 08:17   

Noishnorarrix nawet nie pokusił się o tłumaczenie i umieszczenie w odpowiednim miejscu dziwne zwyczaje
 
 
maroQ
Gość
Wysłany: 31 Maj 2011, 09:54   

@kula69:
Noishnorarrix to zwykły spamer tj. bot który umieszcza spamowe treści na forach i blogach. Na mojej stronie regularnie dostaję komentarze tego typu do sprawdzenia lub do spamu. Bez walidacji obrazkiem i to googlowym nie powinno być możliwości pisania postów na forum. To tak dla bezpieczeństwa, gdyż umieszczenie linku do strony z wirusami wystarcza do wygenerowania złej opini dla strony, a to powoduje że później np. firefox i chrome blokują wstęp na dany serwer.

Ta wiadomość została napisana przez Szamana bez logowania. Tak więc itak nie da się powiedzieć czy to napewno szaman pisze czy też to jakiś ludek podający się za szamana. :D

Moim zdaniem tylko zalogowani powinni mieć możliwość pisania, a jeśli nie to trzeba trochę lepiej zabezpieczyć forum.
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 5 Czerwiec 2011, 13:11   

Dzięki, zapewne to jest skrypt, który trzeba gdzieś wklepać, zapisać czy ustawić. Dziękuję.
Ale parę rzeczy jest dla mnie niejasne.
Nie wiem co z nim zrobić.

Czy mam coś zmieniać w tych linijkach?

1. Wprowadź lokalizację plików (katalog):
2. Ścieżka do plików
3. H:\kosz\pliki\


Co odpowiada za co? Przed wklejeniem gdzieś tego kodu mam zmieniać mu ręcznie ścieżki źródłowe? I w pozycji numer jeden o jaki katalog i lokalizację plików chodzi? Mam tu wpisać lokalizację pliku CDR który zawiera ileś tam grafik? Czy co innego?
Pozycja numer dwa - ścieżka do jakich plików? O jakie PLIKI chodzi?
Numer trzy - kosz. Co to jest za wartość i po co? Co tam ma być?

Nie wiem o co chodzi w ogóle, to jakaś tautologia dla mnie :roll: Nie wiem co ja mam z tym zrobić.

No i oprócz tego druga sprawa. Mam to wkleić (ten cały kod) do pliku tekstowego i zapisać pod JAKĄ nazwą? Bo jak rozumiem to potem w programie wskazuje zapisany skrypt makra do zaimportowania, i właśnie wskazuję ten plik jaki utworzyłem. Tak? Tak to działa?
I rozumiem też, że aby zachować przeźroczystość to muszę wpisać "1" tam gdzie jest obecnie "0" przy napisie "transparency", tak?

Dobra, przyznam się bez bicia, że nie wiem. Dziękuję za ten skrypt.
Ale nie wiem co dalej mam z tym zrobić. :cry:

Pomożecie?



Poniżej jeszcze raz skrypt tego Szamana (nie wiem skąd ta nazwa skoro nick ma inny):

Kod:
Public Sub ExportThisShit()
    Dim s As Shape
    Dim expflt As ExportFilter
    Dim dirName, report As String
    Dim cnt As Integer
   
    dirName = InputBox("Wprowadź lokalizację plików (katalog):", "Ścieżka do plików", "H:\kosz\pliki\")
   
    cnt = 0
    report = "Wygenerowano pliki:"
    For Each s In ActivePage.Shapes
        If s.Type = cdrBitmapShape Then
            Set expflt = s.Bitmap.SaveAs(dirName & "plik_" & cnt & ".png", cdrPNG, cdrCompressionNone)
            With expflt
                .Interlaced = True
                .Transparency = 0 ' FilterPNGLib.pngNone
                .InvertMask = False
                .Finish
            End With
            report = report & vbNewLine & "  - " & "plik_" & cnt & ".png"
            cnt = cnt + 1
        End If
    Next s
    report = report & vbNewLine & "i zapisano je w katalogu: " & dirName
   
    MsgBox report, vbInformation, "Zapis zakończony sukcesem:"
End Sub
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16