Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: roland
5 Czerwiec 2011, 06:13
Zarządzanie kolorem w Corelu - poradnik
Autor Wiadomość
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Styczeń 2012, 17:25   

Justyna - dzieje się tak, bo pracujesz na kolorystyce RGB (na pewnoi bitmapy, jak z resztą - nie wiem) i nie dołączasz profili kolorystycznych. Zmień na CMYK (w tym przypadku do zamiany polecam PhotoShopa) i ewentualnie zapisz z profilem, który dołączyłem do wiadomości na 1-szej stronie tego wątku.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Styczeń 2012, 17:33   

Kurcze, nie mogę edytować swojego postu :(
Doczytałem, że bitmapy są w CMYK, ale ta druga opcja - czyli profile kolorów - na pewno ma tu do rzeczy.
 
 
Justyna
Początkujący


Dołączył: 02 Sty 2012
Posty: 4
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2 Styczeń 2012, 18:53   

Bitmapy są w CMYKu, chyba że mam je w RGB, to wtedy je zamieniam na CMYK. Tutaj nie ma problemu. Tegraf napisał super czytelny artykuł nt. Zarządzania kolorem. Znalazłam też inne tutoriale na ten temat w Internecie. Zmieniłam moje ustawienia wg tego, co przeczytałam, zarówno w Adobe jak i w Corelu, grafika przed i po eksporcie zrobiła się taka sama kolorystycznie (bura) - jak w załączonym wcześniej przeze mnie pliku poglądowym pdf. Od momentu instalacji programu w komputerze nic nie ustalałam w profilach kolorystycznych programów i było OK. Jedyną istotną rzeczą, o której należało pamiętać była czerń - max. 300% do offsetu i głęboka czerń do druku wielkoformatowego. Reszta to automat i super działało przez dłuugi czas. A teraz mam duży problem - wyeksportowane pliki nie nadają się do druku. Pierwotnie myślałam, że monitor świruje, ale podłączyłam drugi i bez zmian. Uff ...
 
 
misianiolek87 
Bywalec


Dołączyła: 01 Maj 2013
Posty: 40
Skąd: kraków
Wysłany: 1 Maj 2013, 17:44   

Witam widzę,że dawno tu nikt nie pisał ,ale mam pytanie ponieważ czarne kolory mają k 100% no i robimy nadrukuj wypełnieni kontur... a mam pytanie jeżeli mam czarny tekst z białymi konturami to robię tylko nadrukuj wypełnienie?? A Jak kolorki są odwrotnie to nadrukuj kontury??
 
 
skrzypol
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 17
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 22 Maj 2013, 19:54   

Nie wiem czy to forum żyje jeszcze, ale jeśli tak, to mam zagwozdkę dla wyjadaczy tematu.

Dzięki poradnikowi Tegrafa miałem spokojne dwa lata pracy na X4, bez najmniejszego problemu z kolorami. Z powodów różnych (niestabilności głównie, zwiększonej jak zacząłem pracę na 64 bit zamiast 32 bit) przesiadłem się na X6 i... zdębiałem. Z jednej strony - mega, zarządzanie kolorem uproszczone o tyle, że profile są od początku jakie być powinny, i można sobie od razu przypisać ustawienia do dokumentu, i wybrać je na wstępie, itp... nieźle, Corel, nieźle. Aczkolwiek...:

otwieram sobie projekt, na którym pracowałem wielokrotnie. Projekt jest cyfrowy, eksportowany do jpg'a. Przez pomyłkę podczas jego tworzenia projektowałem go z ustawieniami drukarskimi pod cmyk, i potem, żeby się już zbytnio nie bawić - tak zostało, przy eksporcie nie przeszkadzało to w niczym. Otwieram ten plik w X6, ustawienia kolorów zdawałoby się, że takie jak w X4, a eksport do jpga w ni chusteczkę taki sam. Stary X4 eksportuje mi tak, jak robił to zawsze i wygląda dobrze. X6 zaczyna dziwnie te kolory przekłamywać i nijak go zmusić do takiego samego eksportu nie mogę.

Zagwozdka więc: jak poprawnie ustawić zarządzanie kolorami X6? I co to do jasnej anielki jest obraz próbny kolorów...? ;/
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 22 Maj 2013, 20:33   

x6 eksportuje jako kolor z palety zadanej w oknie dokumentu,zresztą problem jest opisany w pliku pomocy,niestety ten plik pomocy nieraz nie działa,ale jest on w postaci pdf w folderze głownym corela,tam należy zajżec
 
 
skrzypol
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 17
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 22 Maj 2013, 21:23   

ja to rozumiem, z tym, że ustawiłem w dokumencie palety takie same jak w X4 a eksport i tak się różni. W X4 miałem tak, że nawet przy pracach robionych na cmyku (z ustawieniami do druku) eksport do jpg był identyczny lub niemal identyczny z tym co widziałem na ekranie. W X6 nie jestem w stanie tego osiągnąć. Projekt w X6 wyświetla się dobrze, ale eksportuje już dziwnie...
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 22 Maj 2013, 21:51   

no nie wiem,ja się na druku nie znam,ale w tym pliku pdf co jest dostarczony do Corela x6,tam jest wszystko opisane,nie potrafie Ci tego wyłószczyć tak dokładnie bo nie wiem jakie informacje są ważne,ale Corel ten temat akurat w tym pliku wyjasnia dokładnie,przynajmniej dla mnie :oops:
 
 
skrzypol
Początkujący


Dołączył: 03 Maj 2011
Posty: 17
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 22 Maj 2013, 21:58   

ja się pogubiłem... sprawdzając dokładnie wartości i porównując przekształcenia wychodzi mi tak:
X4: eci 300% Cmyk 0 0 0 100 (czarny) - adobe rgb 26 26 26
X6: eci 300% Cmyk 0 0 0 100 (czarny) - adobe rgb 46 46 45

przecie na boga to je to samo przekształcenie z tych samych palet, a różnica jest ogromna. Help!
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 22 Maj 2013, 22:08   

no nie jest z tych samych ponieważ kożysta z innych w otwarcie dokumentu,no własnie w tym pdefie opisują takie myki,to Corel,trza se wziąść na luz :mrgreen:
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 29 Grudzień 2013, 23:51   

Jako wstęp i uzupełnienie nauk tegrafowych wrzucam fragment materiałów do wykładu Dariusza Sawickiego z Politechniki Warszawskiej.
Choć reszta wykładu nie dotyczy barwy, a spraw odległych, niemniej i tak — zdecydowanie polecam.[/code]
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 2 Luty 2014, 16:58   

Witam.

Czytam temat i trochę już zgłupiałam.

Przygotowuję ulotkę do druku offsetowego.

Na ulotce znajduje się czarny tekst na różnych kolorach (niebieski, żółty, zielony, różowy). Czy podczas eksportu pdfa powinnam zaznaczyć opcję "Zachowaj nadrukowania z dokumentu", "Czarny zawsze nadrukowany". Powinnam zrobić jakieś nadlewki na tekście czy coś? Jeśli tak, to jak duże?

Kompresja map bitowych na LZW czy ZIP? Zaznaczam, że zdjęcia są przerobione na CMYK.

No i na koniec, jaką ustawić zgodność PDF?

Jaką ustawić zgodność PDF?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Luty 2014, 17:08   

1. Jeżeli tekst jest czarny to naświetlarnia prawdopodobnie sama włączy nadrukowanie, ale bezpieczniej będzie zrobić to ręcznie w Draw i zachować nadrukowania przy zapisie do *.pdf.
2. Tiff LZW
3. X-1a + zaznacz "Fonty jako krzywe".
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 2 Luty 2014, 17:27   

Malutki napisał/a:
1. Jeżeli tekst jest czarny to naświetlarnia prawdopodobnie sama włączy nadrukowanie, ale bezpieczniej będzie zrobić to ręcznie w Draw i zachować nadrukowania przy zapisie do *.pdf.
2. Tiff LZW
3. X-1a + zaznacz "Fonty jako krzywe".


1. Ręcznie w draw... dobrze rozumiem, że dodać obrys? Tylko jaki szeroki. Szczerze powiedziawszy to nigdy do tego nie przywiązywałam wagi i często zdarzało się, że spod tekstu wychodziło białe tło, ale klienci raczej niewymagający (czyt. byle taniej).

2. Eksportuje do PDF to też LZW?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Luty 2014, 18:36   

ad. 1. Nie, PPM na obiekcie/tekście i z menu wybierasz "Nadrukuj wypełnienie". Przy nadrukowaniu obrysy nie są potrzebne.
ad. 2. Teoretycznie to wszystko jedno - tylko waga pliku się zmienia (może być "None", może być "ZIP"). JPEG też może być, ale na jak najniższym stopniu kompresji.
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 8 Luty 2014, 15:29   

A jak to jest z projektami banerów? Jaki jest taki standardowy profil?

Fogra 27?

I wtedy zmieniamy z ISO Coated na Fogra 27? Czy jakieś są jeszcze inne całkiem ustawienia? Jak wyglądają sprawy z nadlewkami w banerach?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 9 Luty 2014, 08:23   

To o czym napisał Tegraf dotyczy druku offsetowego i drukowania na papierach, drukowanie banerów czyli druk wielkoformatowy, to zupełnie inne maszyny i inne materiały a co za tym idzie inne profile. Profili używa się po to żeby grafika spełniała warunki konkretnej technologii, żeby można ją było do konkretnej technologii dopasować, automatycznie dopasować. W offsecie używa się cmyka i w druku wielkoformatowym w znakomitej większości przypadków, też.
Jak przygotujesz bitmapy na podstawie offsetowych profili to nie powinno stać się nic strasznego, ja tak robię i póki co żadne nieszczęście mnie nie spotkało, ale głowy za to nie dam :-) Gdzieś na tym forum właściciel wielkoformatowej drukarki pisał, że drukuje z RGB bo tak wychodzi ładniej?
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 14 Luty 2014, 23:52   

Ważne pytanie mam.

Na projekcie był żółty napis na takim... przyjmijmy, że czerwonym tle. Po otworzeniu PDF'a w photoshopie widać dopiero, że napis zrobił się czerwony (przezroczysty). Natomiast nie było tego widać w corelu nawet przy włączonej opcji "Obraz próbny kolorów włączony". Pytanie moje jest takie, dlaczego w corelu nie było tego widać, a w photoshopie tak?

Włączona była opcja nadrukowanie koloru. Po jej wyłączeniu i otworzeniu PDF'a w photoshopie napis był nadal żółty.

Jak to sprawdzać na przyszłość nie używając do tego photoshopa? Dlaczego inne kolory mimo włączonej opcji "nadrukowanie koloru wyszły ok? Np żółte tło na niebieskim tle?
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 15 Luty 2014, 00:12   

Jak w takim wypadku, nie używając nadruku koloru uniknąć białego tła pod takimi kolorami?
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 15 Luty 2014, 01:03   

Już wszystko wiem Panowie i Panie gdzie jest ta opcja podglądu nadrukowania.

Natomiast nurtuje mnie teraz jak to zrobić (bez używania nadrukowania), żeby np jak mam czerwone tło na niebieskim to pod spodem nie pojawiło się białe tło w przypadku przesunięcia?

SORRY :poklon ZA JEDEN POST POD DRUGIM ALE NIE MOGĘ EDYTOWAĆ POSTÓW
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 15 Luty 2014, 07:07   

W życiu nie widziałem tła na wierzchu, ale jak tak masz to białe nie ma prawa się pojawić :-)
Takim pytaniem powinna martwić się drukarnia, jeśli to druk offsetowy.

Koło ma czerwone wypełnienie, nie tło :-)
Jeśli Twój rysunek wygląda tak jak ten wyżej i do drukarni wysyłasz kompozytowego pdfa, to nic nie musisz robić i nic nie możesz zrobić. Jeśli włączysz nadrukowanie niebieskiego albo czerwonego to diabli wezmą taki obrazek bo farby drukarskie są przeźroczyste.
Włączenie nadrukowania dla czerwonego spowodowałoby coś takiego:

Jeśli do drukarni z jakichś nieznanych powodów chciałabyś dostarczyć grafikę w wersji rozseparowanej, to wtedy musiałabyś pomyśleć o tym, o czym jest mowa tutaj
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zalewka
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 15 Luty 2014, 14:23   

chezare, źle to ujęłam z tym tłem. Zmęczenie daje się we znaki.

Mam czerwony prostokąt na niebieskim tle i pojawia się świecące białe tło w druku :) Rozumiem, że drukarnia powinna się tym martwić aby tego uniknąć?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 15 Luty 2014, 14:56   

Jak grafik sam przygotowywał obrazek dla naświetlarni i separował kolory, to musiał sam dbać o takie szczegóły, bo oni z tym już nic w zasadzie nie robili.
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 15 Luty 2014, 15:03   

chezare, no bez nadrukowania był :) Już wszystko wiem :) Dzięki wielkie.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2014, 16:02   

ankaM17 napisał/a:
Mam czerwony prostokąt na niebieskim tle i pojawia się świecące białe tło w druku :)

Teoretycznie nie powinno to mieć miejsca, ale w praktyce się zdarza - to niekoniecznie musi być wina drukarza czy też maszyny - to może być chociażby wina papieru, który jest kiepskiej jakości, nieodpowiedniej jego wilgotności czy też w końcu (i tu wina leży po stronie drukarni), że drukowane to było nie w jednym, ale w kilku przelotach. Jest to tzw. efekt "trappingu". Żeby tego uniknąć, zaleca się stosowanie "zalewek".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 14