Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: roland
5 Czerwiec 2011, 06:13
Zarządzanie kolorem w Corelu - poradnik
Autor Wiadomość
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 15 Luty 2014, 16:07   

Używanie kiepskiej jakości papieru to nie jest wina drukarni?
Zabytkowa, rozklekotana maszyna, to nie jest wina drukarni?
Co klienta obchodzi w ilu przelotach drukarni wykonuje wydruk?
Kto ma robić zalewki czy inne alkohole jak kolory są nierozseparowane?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2014, 19:56   

Niekoniecznie Czarku - ja u siebie mogę zaproponować klientowi papier po 0,02 zł za arkusz albo po 2,00 złote. Mamy między innymi KBA 5+L (automatyczne densytometry skanujące, suszenie podczerwienią, termostatowanie walców farbowych, interfejs CIP4 itd.), ale i też 2-kolorowego starego Heidelberga - cena przelotu też jest różna - klient ma oczywiście wybór i możliwość sprawdzenia jakości. Na CTP świecimy inaczej płyty na różne maszyny i różne prace, możemy jechać nakład 15.000 arkuszy na godzinę, możemy jechać 2.000... TO WSZYSTKO PRZEKŁADA SIĘ NA CENĘ, klient może sobie wybrać. Mamy klientów z najwyższymi wymogami, ale mamy też takich dla których kalkulacja na 5.000 złotych jest do przyjęcia, a taka na 4.800 już nie... I zdziwiłbyś się jak często różnica tych paru złotych przy pracy wartej *dziesiąt razy tyle decyduje o wyborze ;-) .
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 15 Luty 2014, 21:49   

Najbardziej zastanawiającym zdaniem z posta ankaM17 jest:

ankaM17 napisał/a:
Po otworzeniu PDF'a w photoshopie [...]


ankaM17, są lepsze programy na świecie do otwierania pdfów. Dużo darmowych. I zapewne każdy z nich nadaje się do tego lepiej, niż PS. :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 16 Luty 2014, 01:29   

Malutki zdaję sobie sprawę z tego, że przy tym co Ty wiesz o drukowaniu to ja jestem głupi jak but. Wierzę we wszystko co napisałeś, ale nie ze wszystkim się zgadzam.
Jeśli mówisz klientowi, że może zaoszczędzić parę groszy, ale żeby się nie zdziwił jak coś będzie nie tak, to wszystko jest ok. Ja mam swojego znajomego drukarza u którego drukuję wszystko to co offsetowe, mam cennik, jak nie wiem to wysyłam maila czy dzwonię i się pytam ile to będzie kosztowało, przy takim to a takim nakładzie na takim czy innym papierze. Ja się na papierach znam tyle, że wiem ze są różnej grubości, matowe i błyszczące :-)
Jak on by mi wydrukował coś co by gdzieś świeciło papierem, to ja bym go wysłał na drzewo, bo nigdy o czymś takim nie było mowy :-)
Ta moja niewiedza nie raz dała mi się we znaki, np. parę razy zaprojektowałem takie wynalazki, że mój drukarz był bliski płaczu, a ludzie na różnych branżowych forach pukali się w czoło i rozkładali ręce, gorzej bo miałem to wszystko zatwierdzone przez klienta, musiałem ściemniać i robić wszystko od nowa. Raz obiecałem klientowi proofy a drukarz powiedział, żebym sobie sam drukował, bo druk miał być na papierze ekologicznym. Wydrukowałem teczkę do góry nogami, bo nie sprawdziłem roboty, którą wykonała ponoć doświadczona, znakomita agencja projektowa, parę tausentów poszło :-)
Ja do tej swojej drukarni wysyłam projekty w pdf X1a i wydaje mi się, że nie mam żadnego wpływu na to czy gdzieś będzie świecił papier czy nie, jeśli jest inaczej to chętnie bym się dowiedział co i jak zrobić żeby było dobrze.
Tegraf wykonał znakomitą robotę jeśli chodzi o temat zarządzania kolorami w Corelu, ktoś mógłby zrobić podobną w temacie drukowania :-) Uczenie się na błędach bywa kosztowne :-)
 
 
ankaM17 
Początkujący


Dołączyła: 12 Sty 2014
Posty: 13
Skąd: KR
Wysłany: 21 Luty 2014, 23:11   

tegraf napisał/a:
Najbardziej zastanawiającym zdaniem z posta ankaM17 jest:

ankaM17 napisał/a:
Po otworzeniu PDF'a w photoshopie [...]


ankaM17, są lepsze programy na świecie do otwierania pdfów. Dużo darmowych. I zapewne każdy z nich nadaje się do tego lepiej, niż PS. :-)


Na co dzień otwieram (przeglądam) raczej nie w PS. Tutach chodziło o to, że został zaimportowany, żeby zobaczyć co się tam pokaże :) I dzięki temu moje podejrzenia okazały się trafne :)

Malutki napisał/a:
ankaM17 napisał/a:
Mam czerwony prostokąt na niebieskim tle i pojawia się świecące białe tło w druku :)

Teoretycznie nie powinno to mieć miejsca, ale w praktyce się zdarza - to niekoniecznie musi być wina drukarza czy też maszyny - to może być chociażby wina papieru, który jest kiepskiej jakości, nieodpowiedniej jego wilgotności czy też w końcu (i tu wina leży po stronie drukarni), że drukowane to było nie w jednym, ale w kilku przelotach. Jest to tzw. efekt "trappingu". Żeby tego uniknąć, zaleca się stosowanie "zalewek".


Wszystko fajnie, ale zadam teraz głupie pytanie. Jak w corelu zrobić zalewki, nadlewki czy co to tam jest? Jakiś poradnik, może gdzieś macie? Taki łopatologiczny najlepiej :D Kiedy ich użyć... jak i co w przypadku gdy mamy jakieś zdjęcie np na środku ulotki?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Luty 2014, 09:04   

Aniu nie bierz sobie za bardzo do serca tego co napiszę, bo nie jestem znawcą tematu, który Cię interesuje, Malutki na pewno wie o niebo więcej.
Podobno nie ma głupich pytań za to mogą być głupie odpowiedzi, mam nadzieję, że moja taką się nie stanie :-)
Wysyłasz do drukarni pdfa x1a, to taki standard, dosyć stary ale sporo drukarni ma stare oprogramowanie, bo to oprogramowanie jest potwornie drogie. Załóżmy że nic nie robiłaś żeby na wydruku nie było święcących papierem miejsc tam gdzie byś ich nie chciała, co się stanie? W zasadzie nic się nie powinno stać, bo oprogramowanie drukarni, które grafikę przygotowuje do naświetlenia powinno zadbać żeby było dobrze. Malutki sprostuj jeśli tak nie jest. Standardowo jeśli nadrukowania nie są włączone, obiekt leżący wyżej czyści to co jest pod nim. Jeśli jest tak jak na obrazku, duży kwadrat ma kolor 100/0/0/0 a mały 0/0/100/0, to zostaną zrobione dwie blachy:

Jeśli zrobisz z tego pdfa, to w żadnym programie nie dopatrzysz się miejsca w którym przesunięcie kolorów może świecić, bo w tej grafice takich miejsc nie ma, pod żółtym kolorem jest błękitny większego kwadratu. To jest łatwo sprawdzić otwierając pdfa, pod żółtym kwadratem nie ma dziury. Moim zdaniem drukarnia powinna zadbać o to żeby między żółtym i błękitnym nic nie świeciło. Niech Malutki mnie sprostuje jeśli nie mam racji.
Jak w Corelu zrobić żeby ustrzec się efektu rozjechanym kolorów? Najprościej nadać kontur włosowy żółtemu kwadratowi w kolorze takim jak wypełnienie i włączyć dla konturu nadrukowanie. Wypełnienie żółtego kwadratu wytnie dziurę w niebieskim, ale kontur tego nie zrobi. w powiększeniu to będzie wyglądało przy drukowaniu jakoś tak:
.
Jak zrobić coś takiego dla bitmapy dla której nadrukowania się włączyć nie da, leżącej nad wektorowym obiektem? Ja bym zrobił tak, że wokół bitmapy narysowałbym linię w kolorze tła i włączył dla niej nadrukowanie, ale czy to ma sens, nie wiem?
http://chochlikdrukarski.com.pl/
Świetna strona o błędach drukarskich.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Luty 2014, 09:08   

Dodam jeszcze, że nie bardzo widzę sensu w tym wszystkim, bo moim zdaniem powinna to zrobić drukarnia, jej oprogramowanie, ale już przy sitodruku robienie zalewek chyba sens ma?
 
 
Finito 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: 12/x3/x5
Wiek: 47
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 4
Skąd: santa city
Wysłany: 24 Maj 2014, 20:32   

Dwa lata temu robiłem PDFa w cmyku i składowa koloru niebieskiego wynosiła C=80 M=51 Y=0 K=0.
Plik poszedł do druku i wyszedł bardzo ładnie,
ale obecnie, korzystając z tego samego pliku bitmapy, softu, metod, ta sama składowa to C=90 M=72 Y=0 K=0 :(
Kolory są inne... :(

Robię wszystko tak samo, korzystam z tego samego sprzętu, po prostu nic się nie zmieniło, ani ja nic nie zmieniałem celowo.

Za cholerę nie mogę dojść, w czym tkwi problem.
Czy może być za to odpowiedzialny Adobe Reader?
To jedyne, co było aktualizowane.

Pytałem, szukałem, czytałem i nic już nie wiem :(
Pomocy...
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Maj 2014, 20:41   

Został użyty inny profil ICC podczas tworzenia pliku *.pdf.
 
 
Finito 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: 12/x3/x5
Wiek: 47
Dołączył: 24 Maj 2014
Posty: 4
Skąd: santa city
Wysłany: 24 Maj 2014, 22:31   

nie mam jak się skontaktować z Tobą przez pw :(
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Maj 2014, 13:48   

Malutki ma zablokowane PW,to prędzej sie doprosisz naszego administratora :-) niż Malutki Ci odpowie na poczte :-) taki Typ ,ale nie ma co się fochać,ot tak, tak ma i już :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 25 Maj 2014, 17:41   

AcrobatReader jest bez winy, dwa lata temu nie potrafił symulować na ekranie kolorów w CMYK i dzisiaj też tego nie umie. Rozumiem że te wartości o których napisałeś czytane są z otwartego w Corelu starego i nowego pdfa? Jaka jest wartość tego koloru w oryginalnej grafice? Jeśli w oryginale jest inna wartość niż w pdfie to kolory przy generowaniu pliku zostały przekonwertowane przez jakiś profil kolorów.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Maj 2014, 23:24   

bidon184 napisał/a:
Malutki ma zablokowane PW,to prędzej sie doprosisz naszego administratora :-) niż Malutki Ci odpowie na poczte :-) taki Typ ,ale nie ma co się fochać,ot tak, tak ma i już :-)

Ty sobie moim nickiem gęby nie wycieraj - jeżeli ktoś chce do mnie wysłać PW to może - tak samo do absolutnie każdego użytkownika, który ma profil na tym forum. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić a bardzo byś chciał, to może Ci to łaskawie wyjaśnię na PW :mrgreen: - oczywiście jeżeli poprosisz mnie o to bez kaleczenia języka polskiego...
 
 
Salsa
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Październik 2017, 19:24   Kolory w corelu - ten sam kolor ma inną barwę

Mam problem z kolorami w Corel11. Kolory zrobiły się jaśniejsze. Ten sam kolor, który wcześniej był ciemnoniebieski, teraz na ekranie jest dużo jaśniejszy.
W załączniku dwa te same logotypy - z lewej strony zamieniony na bitmapę logotyp z głównym kolorem niebieskim. Z prawej strony ten sam logotyp, narysowany tym samym kolorem jakiś czas później daje zupełnie inny kolor niebieski. Wszystkie kolory w całej palecie tak się pozmieniały - zrobiły się jaśniejsze, bardziej "blade". Domyślna paleta w programie Corel, CMYK, druga RGB. Będę wdzięczny za pomoc, mam nadzieję że to kwestia czegoś w ustawieniach programu? Pozdrowienia, Piotr

kolor_w_corelu_rgb.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 522 raz(y) 235.74 KB

 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 26 Październik 2017, 19:40   

Było o tym dziesiątki, jak nie setki razy na forum...
http://corel.wodip.opole....jaskrawe+kolory
 
 
Salsa
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Październik 2017, 19:44   Kolory

Dziękuję bardzo!
 
 
Salsa
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Październik 2017, 20:10   

Przepraszam, ale jeszcze muszę zawrócić głowę.
Bo w linku jest widok okienka, gdzie jest polecenia - kalibruj kolory i w okienku jest tryb normalny. Nacisnąłem OK ale to nic nie zmieniło.

kolory_w_corelu_pulpit.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 520 raz(y) 80.96 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 26 Październik 2017, 20:24   

Porównaj ustawienia
http://www.corel.wodip.op...oad.php?id=1994

Lub
tak jesli RGB
http://corel.wodip.opole....opic.php?t=3176
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 26 Październik 2017, 20:25   

To jest biblioteka symboli, zwykłe ikonki które zresztą można sobie przerabiać.
Żeby zadziałało, trzeba ją umieścić na pasku narzędziowym...
 
 
Salsa
Początkujący


Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Październik 2017, 20:33   

Wciągnąłem tę ikonkę na pasek narzędzi i kliknąłem w nią. I od razu kolory się zmieniły na prawidłowe. Bardzo dziękuję za pomoc! Pozdrowienia, Piotr
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 27 Październik 2017, 12:36   

Czy Wy też macie takie wrażenie, że w tym temacie Czarek zza grobu do nas przemówił? :-/
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Październik 2017, 12:44   

Nie tylko w tym . :shock:
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 27 Październik 2017, 13:00   

To prawda, Jego posty były, są i będą kopalnią wiedzy. Można by je zebrać i zrobić niezły poradnik dla użytkowników corela i nie tylko :poklon
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Październik 2017, 15:27   

Jeszcze nie raz Chezare pomoże forumowiczom w problemach z programem i nie tylko . Pewnie teraz gdzieś tam się tylko uśmiecha.
 
 
Śmietana 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5
Wiek: 30
Dołączyła: 07 Kwi 2018
Posty: 18
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Październik 2018, 14:18   

Dzień dobry,

Czy tutaj dowiem się czegoś o kolorach ?

Otóż drukarnia która będzie robić mi Smycze z logiem wymaga przekształcenia kolorów w PANTONE .
Alllle pracuję obecnie w Corelu 2018 i ta opcja w kolorach mi się nie wyświetla.
Nie wiem czy gdzies mi się to zgubiło czy wgl jej nie było.

Pooomocy jak przekształcić CMYK albo RGB na PANTONE w mojej wersji ? :(....

Jestem głupia jeżeli chodzi o wyszukiwanie opcji itp. :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.44 sekundy. Zapytań do SQL: 17