Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
architektura - rysowanie ścian
Autor Wiadomość
mariano
Praktyk


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 62
Skąd: pomorskie
Wysłany: 15 Wrzesień 2011, 22:19   architektura - rysowanie ścian

Korzystam z corela do rysowania planów obiektów. Ściany rysuję jako linie, a czy jest możliwe w corelu uzyskanie takiego efektu żeby ściana była linią podwójną?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Wrzesień 2011, 23:36   

Kopiowanie, duplikat, obrys, kontur itp. - jest wiele możliwości, ale pewnie lepiej byłoby jakbyś jakieś szczegóły zdradził...
 
 
mariano
Praktyk


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 62
Skąd: pomorskie
Wysłany: 16 Wrzesień 2011, 17:46   

Robię takie plany ewakuacyjne jak w załączniku. To co chezare przedstawiłeś jest tym o co mi chodzi i jeżeli na przykładzie mojego załącznika (najprostszy rzut) wytłumaczyłbyś mi jak to rysować to byłbym Tobie wdzięczny. To co pokazałeś w załączniku to super sprawa, świetnie wytłumaczone, bardzo fajna lekcja dla mnie. Jak wypełnić ścianę tym deseniem w paski skośne?

rzut budynku.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 405 raz(y) 131.05 KB

 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Wrzesień 2011, 21:04   



1. Obiekt który chcesz wypełnić powinien być zamknięty, chociaż nie koniecznie;
2. Rysujesz 1 kreskę, powielasz ją lub duplikujesz i grupujesz/łączysz
3. Funkcja "Umieść w kadrze" i już ;).
W zależności jak masz ustawione preferencje może być konieczne ręczne wycentrowanie (PPM na docelowym i "Edytuj zawartość" - wtedy zaznaczasz:
(a. kreski) oraz (b. obiekt docelowy) i centrujesz (wystarczy nacisnąć "C" i "E").

Można też użyć "wypełnienia postscriptowego", ale wtedy masz mniejszą kontrolę nad tym co robisz i dodatkowo musisz stworzyć swoje wypełnienie - przyda się za to jeżeli często stosujesz to samo wypełnienie w wielu obiektach.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 06:24   

Mariano, zamieściłeś cdra z jakiegoś nowego Corela, którego podejrzeć w X3 nie mogę. Szkoda bo można by przeprowadzić eksperyment na konkretnym przykładzie.
Można zrobić tak jak proponuje Malutki ale wydaje mi się, że to zła droga, bo pracochłonna.
Nie polecałbym też kadrowania. Jeśli już chcesz zrobić tak jak radzi Malutki, to moim zdaniem lepiej znaleźć część wspólną dla wzorku i figury.
Te moje kreski, to wypełnienie dwukolorowym deseniem. Trzeba tylko dopasować jego gęstość. Myślę, że to najprostszy sposób i można w prosty sposób tworzyć własne wzory. Na potrzeby takiej grafiki, to całkiem wystarczająca metoda. Jeśli chodzi o wypełnienie postscriptowe to twórcy programu ostrzegają, że w pewnych sytuacjach mogą być problemy z jego wyświetlaniem, a do tworzenia nowych wzorów potrzebne są jakieś specjalne narzędzia?
Malutki, jak wiesz jak się konstruuje nowe wzorki, to chętnie bym się dowiedział, bo nigdy tego rodzaju wypełnienia nie używałem :-)
 
 
Wojtek Kowalews 
Znawca
ketjow


Pomógł: 13 razy
Wiek: 67
Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 151
Skąd: Kalisz
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 09:35   

Jeżeli masz możliwość wyboru to do rysunków technicznych polecałbym Corela Designera. Kosztuje podobnie, a ma w sobie również wersję DRAW. Możliwości kreskowania są naprawdę imponujące, gdyż oprócz własnych bibliotek posiada też biblioteki AutoCad'a. Przy Twoim rysunku załączam fragmenty wypełnień.

rzut budynku.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 239 raz(y) 1.34 MB

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 11:06   

Wojtku, to co kolega robi raczej z rysunkiem technicznym niewiele ma wspólnego, a kupowanie programu za 4 tys. zł żeby narysować prosty rysunek wydaje mi się, delikatnie mówiąc dosyć słabym pomysłem :-)
 
 
Wojtek Kowalews 
Znawca
ketjow


Pomógł: 13 razy
Wiek: 67
Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 151
Skąd: Kalisz
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 11:40   

Teoretycznie masz rację chezar'ku. Znam jednak kilka poważnych instytucji np. GDDKiA, które mają legalnego Corela i w dalszym ciągu kupują aktualizacje do wersji DRAW mimo, iż wykonują rysunki techniczne. Dlatego zapytałem o możliwość wyboru programu.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 12:27   

chezare napisał/a:
Malutki, jak wiesz jak się konstruuje nowe wzorki, to chętnie bym się dowiedział, bo nigdy tego rodzaju wypełnienia nie używałem :-)

Pomyłka oczywiście, powinno być "wypełnienie deseniem".

Zaciekawiło mnie zresztą "wypełnianie postscriptowe" czy też bardziej jego edycja, niestety nie znalazłem nigdzie plików za to odpowiedzialnych - być może jest to zapisane gdzieś w plikach *.ini? - nie wiem... Będę jeszcze szukał i jeżeli znajdę to się podzielę wynikami - jeżeli ktoś też na to wpadnie to mam prośbę, aby je tutaj zamieścił.
 
 
mariano
Praktyk


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 62
Skąd: pomorskie
Wysłany: 17 Wrzesień 2011, 23:08   

chezare załączam plik w X3

rzut budynku_x3.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 306 raz(y) 140.01 KB

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Wrzesień 2011, 02:27   

Jeszcze parę wskazówek, mam nadzieję, że pomocnych?
 
 
mariano
Praktyk


Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 62
Skąd: pomorskie
Wysłany: 26 Wrzesień 2011, 21:36   

wielkie dzięki za poświęcony czas i tak dobrą lekcję Corelologii

zaimportowałem bibliotekę bo nie mam w windowsie 7 takiego foldru documents end setings (albo nie wiem jak go znaleźć)

biblioteki działają mi pod x5 natomiast w x4 zawiesza się corel po przeciągnięciu znaku na obszar roboczy

co oznacza przekreślony ołówek w menadżerze symboli z lewej strony znaku?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Wrzesień 2011, 00:35   

Mariano, nie wiem.
Z tymi symbolami to było tak dla jaj, zobaczyłem, że w Twoim obrazku są bitmapy, to Ci narysowałem. Jeśli w X5 jest to tak samo skonstruowane jak w X3, to łatwo sprawdzić gdzie to Corel zapisuje, wystarczy utworzyć jakikolwiek symbol i wyeksportować. Tego folderu przy użyciu windowsowych narzędzi nie widać, przynajmniej w xp tak jest.
Zresztą masz cdra z tymi obrazkami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 12