Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Broszura
Autor Wiadomość
Qualdi 
Bywalec


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 36
Skąd: Toruń
Wysłany: 14 Maj 2007, 14:26   Broszura

Witam
Mam ogólne pytanko dot. broszur 10-20 stronicowych, czy ktoś mógłby napisac kilka porad - czy w ogóle, ktoś produkuje broszury w Corelu?
 
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 14 Maj 2007, 14:38   

tak produkują, choć to bardzo nieskładnie wychodzi, szczególnie jeśli w broszurze jest dużo justowanego tekstu i wiele tabelek. Corel nie służy raczej do wielostronicowych prac = kto chce się męczyć, proszę bardzo. Efekt zwykle ciężko uzyskać - połączenie wielu obiektów zdjęciowych spowodować może iż częśc z nich nieprawidłowo się wyświeci - raczej proponuję skład w programie do tego przeznaczonym (quark, indesign) niż zabawę z corelem w temacie broszur.

Jeśli jednak się zdecydujesz na corel ( nieważne z jakich powodów) pytaj o konkrety.
Uprzedzając kilka pierwszych pytań
1. Automatyczną numerację stron można nada tylko na master layers, nie można z niej wyjść lub jej zasłonić na pojedynczej stronie,
2. Trzeba pamiętać o spadach (najlepiej dociągać obiekty poza stroną do postawionych wcześniej prowadnic)
3. Zdjęcia "zbyt duże" wklejone do corela konwertować po zrobieniu wszystkich przekształceń i wprowadzeniu korekt należy zmniejszyć przez konwersję na 300 dpi. Inaczej plik zrobi się niepotrzebnie olbrzymi.
4. Korzystając ze wszelakiego rodzaju cieni (szczególnie na przejściach tonalnych) należy przed "skręcaniem postscriptu" zamienić do bitmap - inaczej może (ale nie musi) je pociąć w brzydki sposób.

to takie na początek... podstawowe
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 17 Maj 2007, 05:09   

Wszystko sprowadza się do tego co chcesz osiągnąć i jak szybko. Ja składałam już dość duże publikacje w Corelu i nie jest źle. Szczególnie nowsze wersje całkiem się dla mnie sprawdzają. Automatyczna numeracja też nie jest taka zła jeśli się wie jak używać
Print Merge. Jeśli masz konkretne pytania byłoby łatwiej opisać poszczególne opcje, bo temat jest ogromny....

P.S. Co do zdjęć w Corelu to nie musisz ładować pełnych wersji, ale, jak w chociażby poczciwym Page Makerze, tylko linki.
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 17 Maj 2007, 09:24   

jagna napisał/a:
P.S. Co do zdjęć w Corelu to nie musisz ładować pełnych wersji, ale, jak w chociażby poczciwym Page Makerze, tylko linki.


jeśli będzie chciał dopasowywać zdjęcia, kłaść na nie cienie i temu podobne operacje, zdjęcia zlinkowane nie będą się do tego nadawać - w pewnym momencie przekształceń corel gubi "żywe" w stosunku do podglądu - czasami podgląd jest dosłownie (chciałem brzydkie słowo tu ale się powstrzymam :P) wywalony w kosmos, a pomimo to na drukarce ps wychodzi dobrze. Niekiedy zaś na odwrót - podgląd pasuje idealnie, ale to sie drukuje nie ma z nim nic wspólnego.

Dotyczy to tylko i wyłącznie zdjęć przekształcanych - nie wklejonych i pozostawionych z modyfikacja rozmiaru jedynie.

Dlatego też, jeśli ktoś chce uzyskać efekty z corela, nie powinien raczej działać na linku a na wklejeniu do dokumentu.

PS. Jagna - spróbuj na linku zadać efekt np. freenzy ;-) i popatrz co wyjdzie ;-)
 
 
 
Qualdi 
Bywalec


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 36
Skąd: Toruń
Wysłany: 18 Maj 2007, 00:31   

Otóż robiłem aktualizację broszury (w zasadzie wymiana textu i kilku zdjęć). Materiał otrzymałem w pdf'ie i zrobiłem to bez większych problemów, oczywiście efekty na zdjęciach robiłem bezpośrednio po zaimportowaniu zdjęć do pliku, interesują mnie ustawienia, na które należy zwrócić uwagę przy przygotowaniu dla drukarni (może kolejne zbyt ogóle pytanie, ale kto pyta nie błądzi - oczywiście, wiem że muszę nauczyć się indesigna który jest do tego stworzony, ale z racji tej że znam corela dość dobrze (na co dzień w pracy - chętnie usłyszę opinie na ten temat - całe życie się uczymy...!) Poza tym nie widziałem na forum podobnego tematu, więc może więcej osób skorzysta z informacji tu zapisanych przez doświadczone w tej materii osoby...
Pozdrawiam.
 
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 18 Maj 2007, 01:54   

Ogólnej recepty na szczęście się raczej nie spodziewaj ;)

Ktoś, kto dobrze zna Gimpa lepiej przygotuje bitmapę niż posiadacz najnowszej wersji Photoshopa z tysiącem pluginów. To samo tyczy się programów wektorowych zresztą. Znam lepiej Corela i Illustratora niż InDesigna i Quarka i dlatego będę finalizował prace właśnie w nich - a że wolę Corela za jego niesamowitą elastyczność to już mój wybór ;).

A co do InDesigna to mam o nim bardzo niskie mniemanie. No bo co z tego, że program ma masę uławień przy kreowaniu jakiejś tam publikacji, skoro finalizowanie wymaga gimnastyki jak z ubiegłego wieku. Na codzień puszczam do druku dziesiątki przygotowanych plików (także postscriptowych) i głównie z ID (pomijam Worda :mrgreen: ) są problemy. Przygotowanie poprawnego (adobowego) pdf'a spod ID jest dziesięć trudniejsze niż pod Corelem, co jak na tą samą "stajnię" może dziwić... Że już nie wspomnę o ID w kooperacji z Mac'iem i kompatybilnością platform...

Oczywiście powyższe nie dotyczy zaawansowanych userów, ale prawdę mówiąc to tylko malutki procencik wśród userów uznających się za DTP-ców...
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 18 Maj 2007, 09:41   

na codzień pracuję na obu platformach - PC i Mac. Na Macu przede wszystkim pracuję w photoshopie - tu system OS nie ma sobie równych. Szybkość z jaką działają filtry, operacje zmiennoprzecinkowe i temu podobne jest prawie dwukrotna w stosunku do najlepszych pecetów. Na PC natomiast pracuję przede wszystkim w Quarku 6.1 i InDesignie CS2 - na przemian by nie tracić kontaktu z oprogramowaniem. Wszystkie miesięczniki i książki składam w InDesignie przy bardzo ułatwiającym życie pluginie Aupus. W Quarku natomiast robię wszystkie foldery, broszury, teczki czy nalepki - nie ma równych w tych sprawach - niesamowita wprost elastyczność łączenia tekstu i zdjęć. Wypuszczanie do postscriptu z obu programów przy dobrze ustawionej drukarce ogranicza się do kliknięcia w print i wybraniu opcji z rozdzielczością. To wszystko....
W Corelu i Illustratorze wykonuję jedynie prace posiłkowe - rysunki, loga itp.
Z corelem zaczynałem od wersji 3. Wydaje się mi, że co nieco wiem o tym programie i próbując w nim składać broszury widzę choćby jakie problemy są z justyfikacją tekstu, z oblewaniem tekstu wokół wyszparowanych zdjęć itd. Myślę, że Corel naprawdę stwarza problemy przy takim składzie, których inne oprogramowanie w ogóle nie posiada...

rzekłem

PS. Na PC w indesignie i quarku dlatego że mac nie oferuje możliwości makr przyspieszających kilkukrotnie skład np 1000 stronicowych albumów, czy kilkusetstronicowych książek oraz nieprawidłowo przenosi style z worda zapisane na PC przecież...
 
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 21 Maj 2007, 01:56   

Corel jest stworzony do grafiki a nie do składu a jednak i ze składem radzi sobie nie najgorzej. Jak napisałam wcześniej - wszystko zależy od tego co się chce osiągnąć.

P.S. Przeważnie wklejam do Corela "ostateczne" zdjęcia bez efektów i pewnie dlatego nie wiem, że się wykłada:)
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 21 Maj 2007, 22:07   

Jako ciekawostka!

Otóż dostałem dzisiaj do impozycji - do druku na cyfrze, bo nakład 100 egzemplarzy - książkę !!! (4+0 okładka, 2+2 środek 192 strony, czarny + Pantone) złożoną w... Photoshopie... Każda strona robiona w pełnym RGB, pliki *.jpg. A w stopce profesjonalny designer: DTP Studio XXX (nie będę robił obciachu). Co prawda przy cyfrze tylko 4+4 robi jakąś różnicę od 1+1, ale za to każda strona przygotowana w 72 dpi...

Żeby było śmieszniej, ten "designer" z "DTP Studio XXX" pomimo ostrzeżeń zaakceptował próbnego proofa bez zająknięcia nawet...
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 22 Maj 2007, 05:20   

wow! ty to masz ciekawe życie:) A my myśliy, że w Corelu byłoby ciężko......
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 22 Maj 2007, 09:14   

hehehe :-D to dopiero.... trzeba by założyć jakąś księgę absurdów z DTP i grafiki :-P może by przynajmniej zobaczyli Ci, którzy wymyślają podobne bzdury...

Dostałem np kiedyś zdjęcie w RGB, które miałem wypuścić jako 3 pantony - podobno, według zlecającego grafika, jest to możliwe, żeby puścić z naświetlarki rgb i otrzymane wyciągi wydrukować jako pojedyncze kolory Pantone...

Absurdów jest multum, naprawdę :lol:
 
 
 
makolek 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 47
Skąd: małopolskie
Wysłany: 30 Maj 2007, 18:14   

hmm składałem, (a własciwie kończyłem skład) .. 480 stronnicowej ksiązki .....
i dało się bez problemu... (doastałem gotowych ok 400 stron.. więc nie opłacało mi się składac tego już w czymś innym ;)
 
 
 
dlr 
Praktyk
www.mosaic.pl



Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 96
Skąd: RYKI
Wysłany: 30 Maj 2007, 21:46   

Niezłe akcje z tym photoshopem :shock:

...niby ja też nie czuje się asem składania publikacji kilkuset stronnicowych ale przytoczona "ciekawostka" jest naprawde ciekawym przypakiem :-)

Ja robie to w InDesign CS2 i po wykonaniu "czarnej roboty" zapisuje do eps-a a potem do CORELA. Pomimo tego, że z tekstem pracuje się tam super (już po pierwszym w życiu uruchomieniu programu pracowało mi się wygodniej na justowanych tekstach niż w Corelu) to nie ogarniam go za bardzo i wolę ostateczny montaż robić w "ulubionym" CORELu :lol: Z Corela do PS-a i na blachi :) Wiem. ze pewnie jest masa innych prostrzych sposobów ale mój brak wiedzy na temat InD zmuszał mnie do tego. Generalnie liczy się efekt a drogę najlepiej wybrać najprostszą - ale dla siebie. To tak jak z tym Gimpem i Photoshopem, o których słusznie pisał ^Cysorz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 12