Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Corel trace i przezroczystość
Autor Wiadomość
Etsac
Początkujący


Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 2
Skąd: wrocław
Wysłany: 15 Maj 2007, 23:01   Corel trace i przezroczystość

Szukałem jakiegoś tutoriala ale niestety nic nie znalazłem. Chcę zaminić znak graficzny z photoshopa na wektory, plik jest w formacie PNG24 a tło jest przezroczyste. Niestety nie potrafie sobie poradzić by po wyeksportowaniu nadal było przezroczyste - po eksporcie jest białe. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś dał mi łopatologie do tego.
P.S.
jakimi narzędziami w Corelu najlepiej jest przeprowadzać wektoryzację znaków?
 
 
IdCzarek 
Doradca
Czę100chowa



Wiek: 42
Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 109
Skąd: Czę100chowa
Wysłany: 16 Maj 2007, 07:19   

nalepiej i najszybciej jest go sobie importowac do drawa zabllokowac i obrysowac ;]
 
 
 
gleba 
Fachowiec
gleba


Pomogła: 9 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 23 Kwi 2007
Posty: 265
Skąd: SPA Nałęczów
Wysłany: 16 Maj 2007, 09:13   

ja to robię ten sposób-jeśli chcę żeby było przezroczyste tło zapisuje w PS jako TIF z odhaczeniem tła transparentnego, a jak ma być kolor w tle zapisuje jako JPG. W corelu importuje i już.Wiadomo ,że trzeba obrysować albo przetrasować.
 
 
 
Etsac
Początkujący


Dołączył: 15 Maj 2007
Posty: 2
Skąd: wrocław
Wysłany: 16 Maj 2007, 10:47   

To znaczy, że trace potrafi przerobić plik z przezroczystym tłem nie zamieniając przezroczystości na biały kolor, czy nie? bo nie załapałem.
Jeśli potrafi, to jak to zrobić. Co do obrysowywania to chyba jest to ponad moje siły, może macie namiar na jakąś solucję tego procesu?
 
 
IdCzarek 
Doradca
Czę100chowa



Wiek: 42
Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 109
Skąd: Czę100chowa
Wysłany: 16 Maj 2007, 11:34   

Kazde obrysowywani jest inne niestety .... i musisz sam do tego dojść..

jak sadze każdy ma swoje patenty - obrysowanie z prostokata czy z kawałków krzywch
 
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 16 Maj 2007, 11:55   

corel trace pracuje wyznaczając granice pomiędzy ciemniejszym a jaśniejszym. jeśli chcesz uniknąć "białych obrzeży" wystarczy by żaden ciemny element nie dotykał brzegu ramki kończącej zdjęcie. Proponuję także nie zapisywać w png, ponieważ wtedy przezroczystość jest widziana tylko dla programów, które pracują tylko i wyłącznie na potrzeby iternetu. prawidłowymi dla Corela formatami dzięki którym tło pozostanie przezroczyste są: eps ze ścieżka odcinającą, psd, tiff ze ścieżką odcinającą, oraz gif jeśli został zapisany z atrybutem traktuj biały jako przezroczysty. Pozostałe formaty zostaną wypełnione przez corel czarnym (przy ścieżkach) bądź białym przy zapisie bezścieżkowym.
 
 
 
moskit 
Praktyk


Pomógł: 5 razy
Wiek: 45
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 79
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 22 Maj 2007, 08:29   

Jeżeli w photoshopie zaznaczysz sobie tło i zapiszesz jako kanał alfa (opcja "zapisz zaznaczenie") i później zapiszesz do tifa, to w corelu to miejsce będzie przeźroczyste.
 
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 22 Maj 2007, 09:21   

tak można zrobić jedynie kiedy "tło" jest idealne - czyli kończy się na ostro z obiektem. to trzeba dodać bo ludzie próbując takiego zapisu np. będą próbowali pozbyć się nieba ze zdjęcia...

poza tym zdjęcie "spuchnie" - jego waga powiększy się o 50 procent przy zapisie na każdy kanał alfa dodany - czasami to nie jest najlepsze

Chyba się nie mylę? ;-)


PS. starsze naświetlarki wypuszczą natomiast tak jakby kanał alfa w ogóle nie istniał - z tłem ...
 
 
 
moskit 
Praktyk


Pomógł: 5 razy
Wiek: 45
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 79
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 22 Maj 2007, 10:24   

Zrobiłem w photoshopie epsa i tifa ze ścieżką roboczą (utworzyłem ja z zanzaczenia) i corel nie widzi tego jako przeźroczystość. Więc jak to zrobić w takim razie? Bo faktycznie plik jest mniejszy. I jeszce jedno czy taką ścieżkę mozna ustawić z wtapianiem bo niekiedy tak usuwałem tło za pomocą kanału że znikało płynnie.
 
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 22 Maj 2007, 12:47   

ścieżką odcinającą a nie roboczą - musisz nazwać inaczej ją - kliknij dwa razy to wyjdzie z obszaru roboczego i da się nazwać potem musisz ją zaznaczyć żeby była odcinająca - w photoshopie na okienku ścieżek po prawej na górze masz rozwinięcie opcji (taka strzałeczka) rozwiń i włącz odcinanie

wtopienie dotyczy tylko i wyłącznie bitmapy - ścieżka jest wektorem więc odcina "na ostro"

Jeśli chcesz uzyskać wtopienie pozostaw pracę w formacie psd bez łączenia warstw
 
 
 
moskit 
Praktyk


Pomógł: 5 razy
Wiek: 45
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 79
Skąd: Stargard Szczeciński
Wysłany: 24 Maj 2007, 10:02   

Porobiłem ta przeźroczystość w cmyku i rgb zapisując w formatach: psd (sama warstwa z wyciętym tłem) i tiff (za pomocą kanału alfa) i tiff w obu przypadkach wychodzi mniejszy. Co do importu ścieżki odcinającej do Corela (wersja 11) to on widzi ją tylko w eps'ach. ;-)
 
 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 24 Maj 2007, 12:07   

zrobiłem próby - ten sam obrazek zapisałem w trzech różnych formatach, tiff psd i tiff z kanałem alfa.

Myliłem się - moja wiedza zdezaktualizowała się - miałeś rację - kanał alfa daje przezroczystość i nie puchnie zdjęcie. A ja nie stosowałem alfa od kilku lat kiedy to moje próby na starszym oprogramowaniu dawały koszmarne efekty.

Dzięki za korekcję poglądów - teraz trzeba będzie potestować kanały... pewnie parę spraw to wybitnie uprości.


Natomiast w sprawie ścieżki zapisanej w tifie i jpg i eps - widzi wszystkie 11 - przynajmniej u mnie. Nie wiem czemu u Ciebie nie zobaczył.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14