Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
do zamkniecia
Autor Wiadomość
lizik 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5 i x6
Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 28 Maj 2012, 20:37   do zamkniecia

do zamkniecia
Ostatnio zmieniony przez lizik 9 Czerwiec 2014, 08:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 28 Maj 2012, 21:23   

Niepotrzebne jest Ci żadne makro i nie potrzebujesz 100 stron w dokumencie, wystarczy jedna.
Napisz ile jest etykiet na stronie i jaki jest ich układ, jak mają być numerowane (poziomo, pionowo) to Ci przygotuję dane do drukowania i instrukcję jak to zrobić, choć to proste.
Do generowania danych można użyć jakiegoś arkusza kalkulacyjnego, ein moment i gotowe :-)
 
 
lizik 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5 i x6
Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 28 Maj 2012, 23:59   

przy tym rozmiarze strony mieści się 16 etykiet (4x4). numeracja musiała by przebiegać wg wierszy (od lewej do prawej). podaje też wymiary dokumentu bo do końca nie wiem co kombinujesz :P A3+ 330x487mm
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Maj 2012, 00:57   

W zasadzie nie ma znaczenia jakiej wielkości jest ten dokument, bo i tak sam będziesz musiał te numery rozmieścić. Bez paniki tylko 16 na jednej stronie :-)
Zaraz spreparuję odpowiednią bazę danych i napiszę jak tego użyć.
Jeszcze jedna istotna rzecz, czy numery mają mieć wszystkie jednakową długość?
0001, 0002,… 2250, a może 1, 2,… 2250, albo jeszcze inaczej, 0000001, 0000002, 00002250??
 
 
lizik 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5 i x6
Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 29 Maj 2012, 01:11   

jest to bez różnicy, myślę że estetyczniej bedzie wyglądać ciag 0001, 0002, 0003 ... 2250
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Maj 2012, 01:11   

Dobrze. Już piszę instrukcję :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Maj 2012, 01:53   

Proszę bardzo, instrukcja i numery.

Dodałem jeszcze przykładowy plik cdr z wstawionymi już polami, wystarczy z menu plik wybrać wydruk seryjny => wybierz/załaduj => wybierz z istniejącego pliku, dalej, dalej, dalej, zakończ.
Plik => wykonaj wydruk seryjny.

Tak w ogóle to do takiej roboty jest wiele specjalizowanych programów w których robi się to prościej i przyjemniej, jak choćby: Design Pro

przykladowy_plik.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 1467 raz(y) 14.83 KB

NUMERY.txt
Pobierz Plik ściągnięto 1082 raz(y) 13.58 KB

ws.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 1074 raz(y) 51.75 KB

 
 
lizik 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5 i x6
Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 29 Maj 2012, 02:24   

haa jakie to proste ! ogromne dzięki za pomoc :) jutro zajmę się stworzeniem pliku tekstowego dla innych etykiet, bo dziś nie ukrywam że polecę z Twojej, w razie jakiś problemów będę pisać :)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Maj 2012, 02:45   

To jest proste jak jest 2000 numerów, czyli można powiedzieć, że ich w ogóle nie ma :-)
Zobaczymy jak ponumerujesz pół miliona z Corela? :-)
To jest niewłaściwy program do takiego zadania.
 
 
lizik 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5 i x6
Dołączył: 28 Maj 2012
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 29 Maj 2012, 11:10   

mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tworzenia pliku w excelu? jak stworzyć arkusz aby sam numerował mi pola? problemu nie ma jeśli w komórkach jest sama liczba bo wtedy excel sam sobie leci z liczbami, problem pojawia się jeśli w komórce są ukośniki, wtedy komórkę traktuje jako wartość słowną a nie liczbową... potrzebował bym pliku z 25 etykietami na stronie i liczbą 800 etykiet, wolałbym instrukcję utworzenia takiego pliku txt a nie gotowca :)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Maj 2012, 17:12   

Myślałem, że z Excelem sobie dajesz radę?

Jeśli wypełnisz dwie sąsiednie komórki w poziomie, zaznaczysz je i przeciągniesz za krzyżyk w rogu w bok to zaznaczony obszar wypełni się zgodnie z zależnością, która występuje między dwiema wypełnionymi komórkami. Tak samo możesz zrobić do dołu.
Żeby liczba albo jakiś matematyczny znak potraktowane zostały jak tekst wystarczy na początku wpisać apostrof '.
Dołączyłem plik z Excela żebyś mógł sobie podejrzeć.
Na końcu musisz skopiować zawartość kolumny AY, wkleić do notatnika, dodać ilość pól na początku (25) i zapisać jako txt.
Oczywiście można skonstruować proste makro, które zrobiłoby to za nas, ale jak to jakaś jednorazowa sprawa to nie widzę sensu. Zresztą jak miałoby to być robione makrem, to bardziej logiczne byłoby napisanie kodu w Corelu.

ws.zip
Pobierz Plik ściągnięto 905 raz(y) 15.39 KB

 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
  Wysłany: 7 Czerwiec 2012, 19:05   

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut laoreet luctus elit sit amet lacinia. Nam sit amet tortor eu turpis interdum placerat vel eu eros. Pellentesque varius egestas vestibulum. Curabitur condimentum luctus tortor, consectetur adipiscing lectus dignissim vel. Praesent pharetra dolor eu tortor sagittis vitae fringilla felis bibendum. Mauris facilisis consequat turpis at aliquam. Aliquam laoreet semper dolor, at semper neque tristique at. Quisque non orci et nibh egestas commodo mattis vitae dolor. Cras sed lectus sed quam eleifend vehicula. Aenean lacus erat, consequat sit amet tristique ut, sollicitudin at orci. Phasellus libero metus, rhoncus vitae rhoncus sed, adipiscing quis metus. Morbi placerat augue sodales odio accumsan ullamcorper sodales nisi fringilla.
Ostatnio zmieniony przez maroQ 4 Sierpień 2012, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 8 Czerwiec 2012, 08:32   

MaroQ, ja też jestem leniwy i też wolę żeby to blaszak się zgrzał a nie użytkownik :-)
W ostatnim zdaniu poprzedniego postu to napisałem i od lat używam prostego programu do generowania danych własnej konstrukcji. Od czasu do czasu korzystam z mechanizmów druku seryjnego i to nie po to żeby wydrukować kilkaset numerów ale kilkaset tysięcy. Jeśli ktoś robi to jednak raz na dziesięć lat to nie za bardzo widzę sens w pisaniu z tej okazji makra czy programu. Ktoś kto potrafi użyć arkusza kalkulacyjnego zrobi to w kilka minut a jak ktoś jest na bakier i z Excelem i z Corelem to mu makro nie pomoże bo nie będzie wiedział co z tym zrobić. Tak na marginesie używam do takiej roboty specjalizowanego oprogramowania, bo Corel choć sobie z czymś takim daje radę, to jest niestety wolny. Drukarka, która drukuje 100 stron na minutę nie jest po to żeby czekać na dane z Corela :-)
Przy okazji, mógłbyś polecić jakąś literaturę traktującą o VBA dla Corela?
Dla pakietów biurowych jest tego całe mnóstwo a jeśli chodzi o Corela to odnoszę wrażenie, że jestem na pustyni.
Pozdrawiam
 
 
Roberto 
Doradca


Wersja CorelDRAW: v.9, x4
Pomógł: 22 razy
Wiek: 59
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 146
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Czerwiec 2012, 07:58   

Może i ja podłącze się pod temat, mam podobny problem przygotowuje naklejki do druku - będą numery od 001 do 800 naklejka ma format około około 150x80 i każda jest z numerem, powiedzmy potrzebuję ich 25 szt (5x5) na stronie. Nie ukrywam że makra sam nie stworzę. Makro ma ustawić stronę, wsawić numery w pola z naklejkami, dodać następna stronę - wstawić kolejne numery i powtarzając zapełnić wszystkie strony numerami. Czy jest jakiś szablon macra, który można dostosować do swoich potrzeb nieznacznie go modyfikując?
Wydruk seryjny odpada.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 15 Czerwiec 2012, 12:53   

Roberto napisał/a:
około 150x80 i każda jest z numerem, powiedzmy potrzebuję ich 25 szt (5x5) na stronie


Na jakim formacie ma być wydruk? 5x150 to 750 (więcej niż B2)?
Dlaczego wydruk seryjny odpada? Moim zdaniem jak najbardziej, o ile będzie to wydruk do pdf. Jak uda Ci się zrobić dobrego pdfa - strona po stronie kolejno numerowana (razem 800), to jednorazowo :-) zrobię Ci wielostronicową impozycję takiego pdfa gratis.

Pozdrawiam
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
Wysłany: 18 Czerwiec 2012, 22:54   

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut laoreet luctus elit sit amet lacinia. Nam sit amet tortor eu turpis interdum placerat vel eu eros. Pellentesque varius egestas vestibulum. Curabitur condimentum luctus tortor, consectetur adipiscing lectus dignissim vel. Praesent pharetra dolor eu tortor sagittis vitae fringilla felis bibendum. Mauris facilisis consequat turpis at aliquam. Aliquam laoreet semper dolor, at semper neque tristique at. Quisque non orci et nibh egestas commodo mattis vitae dolor. Cras sed lectus sed quam eleifend vehicula. Aenean lacus erat, consequat sit amet tristique ut, sollicitudin at orci. Phasellus libero metus, rhoncus vitae rhoncus sed, adipiscing quis metus. Morbi placerat augue sodales odio accumsan ullamcorper sodales nisi fringilla.
Ostatnio zmieniony przez maroQ 4 Sierpień 2012, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukas 
Początkujący
luk


Wersja CorelDRAW: X14
Wiek: 47
Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: internet
Wysłany: 27 Lipiec 2012, 11:34   

potrzebuję pomocy w wydruku seryjnym wielu elementów proszę o podanie e-maila opiszę \
 
 
pcdamian 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 51
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 14 Wrzesień 2012, 11:07   

Witam,

odświeżę troszkę temat, pracuje w agencji reklamowej, często mam do czynienia z przygotowaniem do druku kart spersonalizowanych numerem lub kodem kreskowym, na arkuszu mieści się 56 użytków (szablon w załączniku), do tej pory wklepywałem ręcznie na każdym szablonie numerację, przy 56 sztukach nie ma problemu, ale gdy mam przygotować 10-20 takich arkuszy, staje się to monotonne. Próbowałem z wydrukiem seryjnym uzyskać taki efekt, ale jedyne co udało mi się zdziałać, to każda karta na osobnej stronie... Ma ktoś z Was propozycję jak można skutecznie rozwiązać mój problem? Taki sam problem ma się z kodem kreskowym, który obecnie generuje za każdym razem i umieszczam na karcie.

EDIT:
Numerację jednak idzie zrobić w bardzo prosty sposób, gorzej z tymi kodami kreskowymi :/

karty UV personalizowane.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 769 raz(y) 74.83 KB

 
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 14 Wrzesień 2012, 14:20   

pcdamian napisał/a:
/.../ jedyne co udało mi się zdziałać, to każda karta na osobnej stronie /.../

No to problem masz praktycznie z głowy 8-)
Wystarczy w opcjach podglądu wydruku ułożyć odpowiednią ilość, odstępy, pasery i co tam chcesz i wysłać na drukarkę (jedyne co musisz zmienić to rozmiar strony: musi być dokładnie taki sam jak rozmiar etykiety). I to wszystko - Corel sam porozkłada użytki.
Idź za linkiem z tego wątku: http://corel.wodip.opole....topic.php?t=261 - masz tam nawet zrzuty ekranu.
 
 
pcdamian 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 51
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 14 Wrzesień 2012, 14:27   

Tak, już wszystko wiem, a możesz mi powiedzieć czy da się coś zrobić tak z samo z kodem kreskowym? Czy tutaj już corel nie podoła?
 
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 14 Wrzesień 2012, 17:38   

Jeśli we wszystkich użytkach jest ten sam kot kreskowy to nie ma problemu ale jak na każdym jest inny, to mogiła.
Każde zadanie wymaga użycia właściwych narzędzi, Corel do automatycznego wstawiania kodów się nie nadaje.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 14 Wrzesień 2012, 18:19   

pcdamian napisał/a:
Tak, już wszystko wiem, a możesz mi powiedzieć czy da się coś zrobić tak z samo z kodem kreskowym? Czy tutaj już corel nie podoła?

Nie do końca rozumiem - przecież nieważne jest co się drukuje - czy to kody, czy teksty czy bitmapy. Chyba że chodzi Ci o generowanie kodów - no, wtedy to już inna sprawa...
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 14 Wrzesień 2012, 21:54   

Malutki, ograniczona impozycja na którą pozwala Corel przy wydruku nie rozwiązuje personalizacji użytków.
Wydruk seryjny też nic nie da z powodu kodu kreskowego, chyba że na wszystkich jest ten sam?
Można by użyć do wstawiania kodu kreskowego fontu, tylko to musi być przyzwoicie skonstruowany font a o to wcale nie tak łatwo :-)
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Wrzesień 2012, 13:33   

Masz oczywiście rację, ale może pcdamian miał coś innego na myśli? Poczekajmy jeszcze chwilę, zapewne napisze coś bardziej konkretnego...
 
 
pcdamian 
Praktyk


Wersja CorelDRAW: x5
Pomógł: 3 razy
Wiek: 34
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 51
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 17 Wrzesień 2012, 11:51   

Wybaczcie że tak późno odpisuje, z kodami kreskowymi chodzi mi aby przy każdym użytku na arkuszu był inny kod kreskowy wygenerowany przez corela (np z zakresu numeracji EAN 8 od 0000001 do 0000356). Tak jak wspomniałem, obecnie ręcznie generuje każdy kod i umieszczam go w projekcie, co jest dosyć mozolne przy większych nakładach kart.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 15