Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
cutting plotter MH 871 - problemy początkującego
Autor Wiadomość
kuchar
Początkujący


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: Mogilno
Wysłany: 13 Lipiec 2012, 11:45   cutting plotter MH 871 - problemy początkującego

Witam,

Zakupiłem "na start" komplet za niewielkie pieniądze, w którym znajdował się m. in. ploter jak w temacie. Jest to chiński ploter firmy bodajże Microtec. Jest on bardzo podobny do US Cutter MH871 - identyczne na zdjęciu.

Kilka danych technicznych:
- pracuję w systemie Win7
- ploter jako drukarka (Graphtec GX3000) ze sterownikami od US Cutter'a (te które były wczesniej nie działały pod Win7)
- wycinanie bezpośrednio spod corela
- nóż (podróbka) Rolland'a 60 stopni z offsetem 0,25 (tnę głównie folię do piaskowania)
- ponieważ pracuję na laptopie więc połączony przez USB.

Ponieważ jestem nowy więc szukałem jak mogłem, czytałem, lecz nic nie pomogło). Może z doświadczenia ktoś może mnie naprowadzić na rozwiązanie kilku problemów.

1. Przy wycinaniu rogi czcionek są zaokrąglane. Myślałem, że ma to związek z offsetem, lecz przy ustawieniu 0,2 na osiach X i Y nic nie daje. Tak jakby nie było różnicy czy coś jest wpisane czy nie w tych polach)

2. Ploter nie docina do końca niektórych liter. Na przykład literka O posiada po prawej stronie nie docięty (i lekko przesunięty) obszar ok. 1-2mm przy wewnętrznym i zewnętrznym cięciu krawędzi.

3. Przesunięcie - właśnie zdarza się przy wielu literach jak ploter wysuwa i wciąga folię - może ma to coś wspólnego z rolkami?

Obszar niedocięty oraz przesunięcia widoczne są najbardziej przy wycinaniu dużych liter, przy projektach ok. 50cm (im większy tym bardziej to widać) w momencie gdy ploter jedzie z folią w przód i w tył.

4. Ploter za każdym razem wycina kwadrat na obrzeżu większy o 5mm niż powinien. W ustawieniach Graphtec'a jako drukarki mam scaling (ustawiony na 100%) lecz niezależnie od wielkości projektu jest to zawsze 5mm więcej w pionie i w poziomie.

Prosiłbym o jakieś podpowiedzi co ewentualnie mógłbym pokombinować. Nie mogłem również znaleźć informacji jak ustawić dokładnie offset.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Lipiec 2012, 20:50   

Z tego co pamiętam:
1. Noże wleczone (nieaktywne) zawsze będą w grubych foliach zaokrąglały rogi. Jeżeli jest tak samo z cienkimi to nic na to nie poradzisz raczej.
2. Czy to samo się dzieje przy O i 0 (zero)? Najlepiej to sprawdzić na "porządnym" foncie, np. systemowym Arialu lub Helvetice (Linotype).
3. Czy masz tryb pracy "heavy media" (lub podobny)? - przy foliach do piaskowania powinno się właśnie go uaktywniać - ploter pracuje/przesuwa folię wtedy powoli co uniemożliwia "ucieczkę" ciężkiego medium spod delikatnych jak by nie było rolek dociskowych.
 
 
Struna 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X8
Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 276
Skąd: Białystok
Wysłany: 14 Lipiec 2012, 09:12   

Malutki, co do punktu 1, to po np. w ploterach Summa (i pewnie nie tylko, ale akurat taki posiadam) jest funkcja overcut, która zapobiega zaokrąglaniu rogów, a w praktyce także znacznie ułatwia wybieranie folii.

Chodzi o przecinanie długości przy narożnikach - http://www.foildirect.de/...mma-overcut.gif

Oczywiście overcutting trzeba ustawić bardzo mały, żeby nie ciął bez sensu folii, a przy okazji nie wcinał się znacząco w np. pole liter.

Co do niestykania się linii cięcia na jej początku i końcu, to miałem taki sam problem w ploterze chińskiej produkcji. Małe elementy były ok, ale gdy folia musi się znacznie przewinąć w rolkach, to zawsze były przesunięcia.
Ten problem nie występował świeżo po wymianie noża, póki był jeszcze ostry.
Proponuję sprawdzić na jakimś Oracalu 641 czy te przesunięcia też będą występować, bo wiadomo że będzie stawiał mniejszy opór, więc i na rolki będzie działać mniejsza siła.
 
 
kuchar
Początkujący


Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: Mogilno
Wysłany: 16 Lipiec 2012, 07:26   

Dzięki za podpowiedzi.

Niestety ploter nie posiada ustawień heavy media lub overcut. Swoją droga ta funkcja nie wiem czy by się sprawdziła przy późniejszym piaskowaniu - mogłyby być linie wypiaskowane w miejscach nadcinania folii.

Co do czcionki to próbowałem wielu systemowych łącznie z zamianą ich na krzywe. Problem występuje zarówno przy literkach O jak i zero. To był z resztą jedynie przykład bo problem ten istnieje przy wycinaniu środków wielu liter i cyfr, które posiadają elementy w środku takie jak 8, 4, 6, 9, R, P, A itp.

Na folii reklamowej nie próbowałem jeszcze, ale dzisiaj spróbuję - mam jakieś resztki samochodowej. Próbowałem na niej wycinać jakieś wzory i tez jest problem, z niedocinaniem, chociaż w mniejszym stopniu.

Myślałem może, że to problem win 7 i sterowników... może możecie polecić inny sterownik (jako drukarkę) - inny Graphtec. Dzisiaj spróbuję jeszcze wyciąć spod artcut'a oprogramowanie było w zestawie
 
 
albertoz 
Bywalec


Wersja CorelDRAW: X5 SE PL
Dołączył: 24 Sty 2010
Posty: 48
Skąd: K-Koźle / Katowice
Wysłany: 29 Grudzień 2012, 18:21   

Jak to mówią "taniej kiełbasy nawet psy nie chcą jeść". Tak to bywa jak bawimy się w biznes i chcemy jak najmniej zainwestować.
Polecam sprzedać jak najszybciej i kupić prawdziwy ploter a nie zabawkę. Uwierz że skończą się problemy jak zaczniesz pracować na porządnym sprzęcie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 13