Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Formularze w generowanym pliku PDF
Autor Wiadomość
mmilch 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X3
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Marzec 2013, 10:25   Formularze w generowanym pliku PDF

Witam wszystkich.

Czy wiecie może, czy istnieją jakieś specjalne pluginy do Corela umożliwiające w sposób bardziej zaawansowany tworzenie pól formularzy do interakcji z użytkownikiem ? (np. możliwość skalowania takich pól, ustawianie wielkości i typu czcionki)

Chodzi mi o taką rzecz:

Etykietę wyrobu w formie pliku PDF przekazuję osobie która ma ją wydrukować, ale wcześniej wypełniając informacje na niej zawarte.

X3 z którego korzystam ma co prawda opcje wstawiania takich formularzy internetowych, ale możliwość ingerencji przede wszystkim w wygląd jest ograniczona.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 20 Marzec 2013, 12:40   

Pomysł ciekawy, ale...

Pdf to dziwny format. Okazało się, że doskonale potrafi zastąpić postscript. Z czasem okazało się, że można w nim wykonać coś więcej, niż tyko kombinację tekstu i grafiki (filmy, animacje, formularze i inne elementy interaktywne). Dlatego w 2002 i 2003 roku określono reguły, jakie powinien spełniać format pdf, aby nadawał się do druku. Noszą one nazwy (ogólnie) standardu PDF/X i występują w odmianach PDF/X-1:2001, PDF/X-1a:2001, PDF/X-1a:2003, PDF/X-3:2002, PDF/X-3:2003, PDF/X-4 i inne.

Wszystkie one nie pozwalają na obecność w pdfie dokumentów interaktywnych, czyli formularzy.

Gdyby nawet taki formularzowy pdf działał - to nie będzie spełniał wymagań standardu PDF/X, zatem jego przydatność w poligrafii jest mocno wątpliwa.

Mogę sobie takiego pdfa wyobrazić jako element zbierający dane do zaprojektowania etykiety, natomiast jako jej generatora - nie. Ale mogę się mylić. Jak masz próbkę czegoś takiego, to pokaż, jestem bardzo ciekawy.
 
 
mmilch 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X3
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Marzec 2013, 12:56   

Cytat:
Wszystkie one nie pozwalają na obecność w pdfie dokumentów interaktywnych, czyli formularzy.

Gdyby nawet taki formularzowy pdf działał - to nie będzie spełniał wymagań standardu PDF/X, zatem jego przydatność w poligrafii jest mocno wątpliwa.



Chodzi o prosty wydruk na drukarkę etykiet i na tyle uniwersalny aby mogła go obsłużyć osoba słabo obeznana w temacie poligrafii i nie musiała instalować ani znać specjalistycznego programu.

Co do samej funkcji formularzy w plikach PDF - są programy które mają to rozbudowane o wiele bardziej niż to co ma w standardzie Corel i działa dobrze, także na wydruku co sprawdziłem w praktyce.

Tyle że wtedy jest już konieczność korzystania z więcej niż jednego programu, bo wyeksportowany plik PDF trzeba poddać kolejnej "obróbce".
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Marzec 2013, 08:52   

Ja sobie takiego pdfa, który da się modyfikować z poziomu jakiejś darmowej przeglądarki wyobrazić nie mogę, nawet wtedy kiedy te wydruki mają być robione na zwykłej domowej czy biurowej drukarce.
Nie specjalnie podoba mi się też traktowanie użytkownika jak małpy, która nie potrafi rozbić kokosa. Jest sporo prostych programów, również darmowych, które są specjalizowane do drukowania etykiet i wydaje mi się, że nie trzeba jakiejś specjalnej wiedzy i 6 lat studiów żeby opanować ich obsługę.
 
 
mmilch 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X3
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 22 Marzec 2013, 10:38   

Poniżej przykład o co chodzi.

http://www.pdfill.com/exa...m_maker_new.pdf

Na czwartej stronie są "Editable box'y" jakie chciałbym wstawić do etykiet.

Oprócz tego są inne - np. checkboxy, radio button'y, pola edycyjne - podobnie przydatne

Chezare - może masz rację. Ale w tym przypadku jedyne co jest potrzebne to Acrobat Reader i drukarka. Każdy to obsłuży, a w przypadku Chińczyków do których ma być taka etykieta kierowana prostota i wygoda obsługi jest bardzo ważna - wierz mi. Często zajmują się tym panie z biura które ledwie potrafią obsłużyć Worda i Excela.

Oprócz tego podoba mi się w formacie PDF użytym w ten sposób znakomita skalowalność bez utraty jakości elementów wektorowych, grafiki, tekstu itd.

Takie same etykiety mam do opisywania palet, kartonów i na wyrobach - różne rozmiary od malutkich po duże wielkości A4
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Marzec 2013, 18:21   

Ja w tym pdfie niczego specjalnego nie widzę.
Nie ma tu skalowanych elementów formularzy, możliwości zmiany czcionki i tym podobnych elementów o których napisałeś w temacie.
Najprawdopodobniej dałoby się to zrobić skryptami wbudowanymi w pdfa ale tego to Corel raczej nie potrafi?
Ten w załączniku jest z Corela.

proba.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 242 raz(y) 4.43 KB

 
 
s-p-i-n 


Pomógł: 192 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1484
Skąd: opolszczyzna
Wysłany: 22 Marzec 2013, 18:28   

Takie bajery to zrobisz bodajże w Scribusie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 17