Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Własny zbiór zdjęć do użytku komercyjnego
Autor Wiadomość
matti86 
Praktyk


Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 70
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 26 Marzec 2013, 21:22   Własny zbiór zdjęć do użytku komercyjnego

Witam nie wiedziałem gdzie wkleić tego posta wiec pisze tutaj. Jak wiadomo często nie odłączna częścią projektu jest zdjęcie w przypadku grafiki komercyjnej musi ono ( najlepiej by było ) jeśli pochodzi z banku zdjęć jeśli masz dużo zleceń nie jest problemem wykupieniem abonamentu na fotolii za dajmy na to 700 zł miesięcznie i nie ma problemu ale co wtedy jeśli ilość projektów/ zleceń w miesiącu jest na poziomie kilku i ciężko czasem te 700 zł wyrobić wtedy to się mija z celem. Czy jest możliwość np wykupienia abonamentu dajmy na to na miesiąc na fotoli i stworzeniu sobie swojej bazy zdjęć do projektów komercyjnych ? Jest coś takiego zgodne z prawem czy za każdym razem muszę kupować zdjęcie do każdego projektu oddzielnie ? Oświecicie mnie w tym temacie
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 26 Marzec 2013, 23:21   

Obadaj może na 123rf.com - wynika z tego, że właściwie jak masz Rozszerzoną Uniwersalną licencję, to możesz bardzo wiele. Ściągać sobie możesz do woli, ważne jest wykorzystanie ;-) którego zakres też jest niemały, a właściwie to nie możesz tylko tych obrazków odsprzedawać w jakikolwiek sposób lub zamieszczać ich jako część szablonu (np. strony internetowej) dla osób trzecich lub jako części logotypu (pewno dotyczy to wektorów).

Sens miałoby więc wykupienie abonamentu z rozszerzoną licencją na pewien okres (jak finanse pozwolą) i zasysanie ile tylko fabryka dała i robienie sobie, jak napisałeś, własnej bazy ;-) Ale te warunki mogą się różnić między portalami.

A tak właściwie, to można sobie poradzić w pewien interesujący sposób, a mianowicie korzystając z FLICKR.com - na tej bazie zdjęć "ludzi z ulicy" często znajduje się perełki, a wystarczy wejść w opcje zaawansowane szukania i zaznaczyć opcje:
Cytat:

Only search within Creative Commons-licensed content
Find content to use commercially
Find content to modify, adapt, or build upon

Bardzo często jedynym kryterium używalności jest albo zgoda autora (w najgorszym razie), zaznaczenie kto jest autorem lub nic nie jest potrzebne - przy danym obrazku jest zawsze opis. Niestety jak to bywa na takich portalach - wśród morza badziewi ciężko się pływa, ale jak ktoś ma doświadczenie w surfowaniu, to sobie poradzi :->
 
 
Sponsi 
Profesjonalista


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Lis 2007
Posty: 482
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 26 Marzec 2013, 23:51   

To po co abonament? Kupuj kredyty i za nie bierz fotki.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Marzec 2013, 00:32   

Sponsi - proszę, nie gadaj głupot. Przecież w abonamencie na 30 dni masz 26 fotek XXL/dzień co daje 780 fotek/m-c, gdzie za tę samą kwotę masz ok. 300 kredytów, gdzie fota rozmiaru XXL kosztuje 5, co daje ci 60 fotek :-/ Kredyty są dobre, jak na prawdę potrzebujesz 1-2 zdjęcia na miesiąc. A matti chce mieć swoją bazę ;-) W sumie, jak dobrze wybierze sobie te foty, takie co nadają się do niejednego projektu, jakieś uniwersalne, to może sobie w ten sposób złożyć niezłą kolekcję.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Marzec 2013, 07:04   

Shame napisał/a:
za tę samą kwotę masz ok. 300 kredytów, gdzie fota rozmiaru XXL kosztuje 5, co daje ci 60 fotek


Na poziomie kilku zleceń miesięcznie, wydatek (700 zł) na stworzenie własnej bazy zdjęć nigdy się nie zwróci. Właśnie dla takich osób jest możliwość zakupu zdjęć za kredyty, bez abonamentu. Jaki pożytek z 780 fotek, jeżeli wykonuje się tylko kilka projektów? To samo pytanie dotyczy zdjęć 60... "Kilka" to mniej niż 60 i 780. Dużo mniej.

Taka baza ma z reguły tę złośliwą cechę, że klientowi najczęściej podoba się akurat to, którego w takiej podręcznej nie ma. Przy kilku zleceniach miesięcznie, pobiera się próbki w niskiej rozdzielczości i po zatwierdzeniu - kupuje pojedynczo.

Sponsi, oglądałeś ostatnie "Kuchenne rewolucje"? Tam też gość miał 300 kg zamrożonego mięsa. Sukces odniósł, jak to wyrzucił. :-)
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Marzec 2013, 10:10   

Oj tegraf, mięso ma to do siebie, że z czasem, zamrożone czy nie, psuje się, a dobre zdjęcia nie wychodzą z użycia praktycznie nigdy ;-) Poza tym wspomniałem o DOBRZE dobranym zestawie. Przy kilkuset zdjęciach i uważnym wyborze można znaleźć zestaw, który byłby, jak już pisałem, uniwersalny (w miarę możliwości).

Poza tym, matti od początku pisze, że chodzi mu tylko o aspekt prawny, a nie o to, co komu się podoba, kto ma jakie nawyki czy klientów. Chce mieć bazę, niech ma. A czy to sie opłaca? To zależy od koniunktury, prawda?
Ostatnio zmieniony przez Shame 27 Marzec 2013, 10:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Marzec 2013, 10:25   

Shame napisał/a:
Poza tym, matti od początku pisze, że chodzi mu tylko o aspekt prawny


A prawda. Przeoczyłem.

Ale żeby mój post nic nie wniósł, to podam, że często korzystam z serwisu AbsolutVision.com, gdzie za 50 dolarów można pobrać 300 zdjęć miesięcznie. Ciekawostką tegoż serwisu jest to, że zdjęcia są zapisywane w formacie jpf (inaczej: JPG2000). Otwiera to Photoshop i Photoshop Elements (pewnie po zainstalowaniu odpowiedniego plugina także Photopaint) i są już oszparowane (nie wszystkie rzecz jasna, tylko zdjęcia "obiektów").

Jako że potrzebowałem 2 zdjęcia, to zauważyłem, że za 5 dolarów jest opcja jednodniowej subskrypcji i z możliwością pobrania 10 zdjęć (lub 5 w największej jakości). Zapłaciłem PayPalem. Czekam 8 godzin - i nic. Konto ciągle bez kredytów. Rano na skrzynkę mejl z informacją o wygaśnięciu abonamentu, a ja nic nie pobrałem.

Napisałem grzecznego mejla i po godzinie przywrócono mi możliwość pobierania - przez rok, 10 zdjęć miesięcznie. Na uwagę, że się chyba pomylili, bo nie ma takiego planu subskrypcyjnego, dostałem odpowiedź, że to taki prezent, za kłopot i utrudnienia.

To się nazywa "dbałość o klienta".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14