Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady projektowania
Autor Wiadomość
matti86 
Praktyk


Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 70
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 30 Marzec 2013, 17:03   Zasady projektowania

Witam Wszystkich jakiś czas temu spotkałem się opinia o istnieniu "kruczków" jak projektować aby projekt przyciągał wzrok i żeby się podobał po prostu patrzysz i ci się podoba ale nie wiesz dlaczego. W fotografii jest coś takiego jak "złoty podział" a jak to w grafice wygląda ? Znacie może jakieś książki lub inne źródła mówiące o projektowaniu tak aby rzucało na kolana :) ?
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 30 Marzec 2013, 17:10   

chodzi o projektowanie podprogowe,to jest nieuczciwe i jak dlamnie jest to jedno wielkie skurwysyństwo,to nie ma nic wspolnego z prawdziwym projektem,ale jak chesz to w google jest tego troche,ale twój wybur :evil:
 
 
matti86 
Praktyk


Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 70
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 30 Marzec 2013, 17:19   

Projektowanie podprogowe? To istnieje coś takiego ? Owszem słyszałem o przekazach podprogowych w dzięki i video ale żeby w projekcie graficznym ? Zdziwiło mnie to
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Marzec 2013, 18:23   

matti - odpowiedź na twoje pytanie brzmi: TAK. Jest garść zasad, których należałoby przestrzegać przy projektowaniu użytkowym. Oczywiście, zależnie od sytuacji i stopnia doświadczenia, grafik może łamać te zasady, byleby z głową.

Aby zaznajomić się z tymi podstawowymi i prostymi (ale nie prostackimi) zasadami szczerze polecam książkę Robin Williams "DTP od podstaw. Projekty z klasą" z wyd. Helion (koszt 39,00 PLN). Możesz mi wierzyć, że nie jednemu "wyjadaczowi" przydałoby się przeczytać te książkę. Pozwala ona bowiem nazwać rzeczy, które wykorzystuje się intuicyjnie, a nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo poznanie istotny rzeczy, której używaliśmy od lat, pozwala na jej LEPSZE i BARDZIEJ ŚWIADOME wykorzystanie.

@bidon - ziom, a mógłbyś przytoczyć jakiś przykład projektowania podprogowego w grafice użytkowej? Bo szczerze, to tez słyszałem tylko o tym przy okazji filmów i utworów - wstawianie pojedynczych klatek z danym obrazkiem czy ultra- lub infra- dźwięków. Ale w statycznej grafice? Żeby nie rozwijać tematu i nie robić offtopów to rzuć ino jakiś link, resztę se doczytam ;-)
Ostatnio zmieniony przez Shame 30 Marzec 2013, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 30 Marzec 2013, 18:27   

no ale co cię dziwi, :roll: narysuj sobie jakies koło i na tym kole daj tysiące wspołzędnych ktore będą miały punkt stały,daj programowi zadanie żeby ustawił punkty jako treść wyświetlaną w stosunku do rysunku ,no i masz punkt podprogowy,inaczej mówiąc poobracaj ten rysunek i będziesz widział przy każdym obrocie co innego,był nawet chyba program telewizyjny o tym,no ale nie pamiętam jak się zwał
 
 
matti86 
Praktyk


Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 70
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 30 Marzec 2013, 19:44   

@Shame a czy mógłbyś polecić jeszcze jakieś inne tytuły oprócz tej książki ?
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Marzec 2013, 21:36   

Uhm, prawdę powiedziawszy, to nie bardzo :-/ Reszta mojej biblioteki traktuje o tworzeniu identyfikacji wizualnej, co jest bardzo wąskim (w pewnym sensie) zagadnieniem. Ty jak rozumiem szukasz czegoś ogólnego, prawda? Bo podejrzewam, że są gdzieś książki traktujące TYLKO o wizytówkach, TYLKO o ulotkach, TYLKO o plakatach, TYLKO o książkach itp. ale tak naprawdę są one jedynie rozwinięciem zasad podstawowych, o których traktuje wymieniona wyżej książka. Zresztą widziałem nie jeden taki poradnik i prawdę mówiąc, to traktują one o kilku złotych zasadach i niewiele można w tej materii wymyślić - można raczej rozwinąć - więc praktycznie wszystkie wyglądają tak samo. Przeczytasz jedną - przeczytasz wszystkie. A polecam tą, bo zawiera przykłady i ćwiczenia na wszystko o czym autorka opowiada - nie dostajesz suchych przykazań w stylu "bo tak", tylko każda zasada podpierana jest przykładem i - z braku lepszego określenia - zasadnością jej użycia.

@bidon - stary, chyba jestem za cienki na twoje wskazówki wykonania rysunku. Dasz rade podrzucić link lub plik z takim ustrojstwem? Bo jak szukałem o tym na necie to wyskakuje tylko o "obcych" klatkach wstawianych w filmy i nic poza tym :-/
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 30 Marzec 2013, 23:43   

oj,link powiadasz,jak to znajde to ci przy okazji podrzuce,to na jakimś ruskim widziałem ale oki,se przypomne :-D
 
 
matti86 
Praktyk


Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 70
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 31 Marzec 2013, 13:19   

@Shame Doszedłem do momentu w którym się okazuje ze jakoś sobie radze z programami typu corel czy illustrator ale nawet jak się potrafi obsługiwać programy to trzeba o projekt tk zrobić żeby był wyważony i no najprościej to ujmę "żeby był taki jak być powinien " a wiem ze we wszystkim co się robi są jakieś złote zasady które jeszcze trzeba poznać tazke interesuje mnie każda książka jaka masz nt projektowania bo wiesz na rynku jest tego sporo ale ja mam juz dosyć czytania książek gdzie 80% to lanie wody dlatego stawia na ksiażki z polecenia bo jak ktoś przeczytał i uważa ze jest warto posiadać taką publikacje to zapewne tak jest. A wiec dawaj śmiało tytuły jakie masz w swojej bibliotece o projektowaniu czy to logo czy wizytówki czy cos innego jeśli uważasz ze książki są godne polecenia ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 14