Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze logo w Corelu
Autor Wiadomość
AdeeR 
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
  Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 19:26   Pierwsze logo w Corelu

Witam! Jest to mój pierwszy post na tym forum. Z Corela korzystam dopiero od tygodnia, wcześniej "bawiłem się" tylko grafiką rastrową.

W załączniku zamieszczam swoje pierwsze logo w CorelDRAW X6. Jest to logo sklepu internetowego z T-shirtami. Nazwa sklepu to Efekt Palenia Ziołoleku, a więc pomysł na logo wziął się od zaczerwienionego oka. Co sądzicie o tej grafice? Proszę Was o maksymalnie konstruktywną krytykę. Z góry dzięki.

efektpaleniaziololeku.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1518 raz(y) 1.88 MB

 
 
dj_maras 
Ekspert



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 852
Skąd: WOLSZTYN
Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 20:12   

idiotyczna nazwa sklepu :]
 
 
AdeeR 
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 20:16   

A coś poza tym? :]
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 20:44   

No poza tym warto byłoby się zaznajomić z podstawami tworzenia "logo" i kolorami możliwymi do wyprodukowania ;)
 
 
AdeeR 
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 21:01   

@Malutki, co konkretniej masz na myśli pisząc "podstawy tworzenia logo"? Czy w mojej pierwszej pracy nie zostały one zachowane? Najlepiej byłoby, gdybyście wytknęli mi wszystkie błędy, bo tak najlepiej się nauczę. Tym bardziej, że dopiero zaczynam z wektorami, więc wprowadzi mnie to na właściwe tory. ;)

P.S. Wyjaskrawiło mi tutaj kolory i wygląda to jeszcze gorzej niż w oryginale. :(
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 21:35   

AdeeR napisał/a:
P.S. Wyjaskrawiło mi tutaj kolory i wygląda to jeszcze gorzej niż w oryginale. :(


Podejrzewam, że dlatego, że miałeś niewłaściwe opcje eksportu do JPG'a wybrane. Ale to osobny temat.

Co do loga to poniższe rzeczy są "nie tak":
1. Kompozycja - sygnet (znaczek) i typo (tekst) często tworzą całość, a u Ciebie to są dwa osobne indywidua.
2. Kolory - wiem, że teraz przekłamało, ale i tak zestawienie jest kiepskie
3. Typografia (font) - bardzo kiepsko wybrana czcionka. Przywodzi na myśl tabliczki w zakładach pracy z czasów PRL'u, "300% normy!", "Kobiety na traktory!", "Pomady dla robotnic!"
4. Rozumiem, że ta "źrenica" w oku ma symbolizować lola, co? No więc nie bardzo - zbyt prosta.
5. Samo oko - to jakbyś mi nie napisał, że to oko, to bym się nie domyślił. Wyszedł Ci raczej taki kaleki Sauron.

Jak rozwiązać takie przypadłości?

1. Znajdź sobie na necie jakiś tutorial albo know-how odnośnie tworzenia logotypów (nie powiem gdzie, bo nie wypada, ale można znaleźć tutoriale od Lynda.com - dla początkującego wystarczy). Obejrzeć kilka razy.
2. Wejść na DaFont.com i poświecić godzinę-dwie na przejrzenie fontów i poznanie ich rodzajów.
3. Na Goglach znajdź sobie tematy w stylu "best logo designs" albo "most known brands logos" i zobacz, czym się cechują.
4. Najpierw weź popróbuj sobie tworzenie czegokolwiek w Corelu, tylko nie logo. Zrób sobie obrazek jakiś, poszukaj tutaj na forum, gdzieś były tutoriale (ja robiłem gdzieś tam małpkę czy coś w ten deseń) żeby ogarnąć narzędzia i możliwości. Tworzenie udanych logotypów to jeden z najtrudniejszych tematów w dziedzinie grafiki i wymaga wiele doświadczenia i praktyki.

Peace!

EDIT:
Tak w 3 minuty rzuciłem takie coś. Chyba bardziej w klimacie, prawda? Chociaż to oczywiście nie jest full-wypas, ale daje obraz o co chodzi ;-)

Ostatnio zmieniony przez Shame 17 Wrzesień 2013, 22:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 17 Wrzesień 2013, 22:22   

AdeeR napisał/a:
że dopiero zaczynam z wektorami


Zły trop. Twoje logo jest kiepskie nie z powodu wektorów. Będzie słabe także wtedy, gdyby zostało wykonane ołówkiem na kartce papieru albo w wypasionym Photoshopie HiperDeLux. Narzędzie jest tu bez znaczenia.
 
 
AdeeR 
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 00:44   

@Shame, dzięki za stosowne porady. Rzeczywiście, moje logo nijak ma się do klimatu, który ma być reprezentowany przez ten sklep. I nie pasuje do grona jego odbiorców. Po prostu chciałem zrobić jak najprostszy znak, no ale nie wyszło - człowiek się uczy na błędach, gdy jest ich świadomy, a dzięki Tobie tą świadomość poszerzyłem. Jeszcze jedno: tak, źrenica miała symbolizować lolka. Na początku w środku było kółko, potem małe "e" (które się komponowało tak, że bardziej przypominało źrenicę), później jeszcze było tam zielone serce...

@tegraf - na początku logo rozrysowywałem na kartce i wcale nie wyglądało tak jak efekt końcowy, ba, nawet podobało mi się bardziej. Ale już po przeniesieniu projektu do wektora zacząłem kombinować i przekombinowałem jak widać. I jasne, że wiem, że nie jest ważne, jakie narzędzie, tylko jaki artysta. Wcześniej nie rysowałem na komputerze, a tylko robiłem fotomontaże, retusze i prostą grafikę pod www. I właśnie o to mi chodziło w tym "zaczynaniu z wektorami". Po prostu rozpoczęcie nauki Corela to dla mnie wejście w nowy rozdział grafiki.

Pozdro. ;)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 07:54   

Żebyście mieli większą jasność, to klimat sklepu opisany jest tak:
"Efekt Palenia Ziołoleku to koszulki i bluzy projektowane z myślą o wszystkich, którzy lubią czasami zatrzymać się na chwilę, aby zasmakować relaksu w kłębach dymu zielonego specyfiku."
Po tym co tu zobaczyłem mam poważne wątpliwości czy to nieszkodliwe? :-)
Nieszkodliwy jest dobry humor, mam nadzieję, że to wam go poprawi :-)

To jest jak najbardziej związane z tematem, żeby tylko BieM tu nie zajrzała :-)
Jak by komuś przyszło do głowy szukać sklepu, mnie przyszło :-) i muzyczka mu się spodobała, to jest też TUTAJ
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 09:35   

@chez - nie wiem chez, coś ty spalił, ale to co wrzuciłeś jest... dziwne. Muza i teledysk jest rewelacyjny, ale trochę pokpiłeś sprawę, bo screen jest stringów, a kobietki na teledysku mają figi, a nie stringi ;-) (wiem, wiem, EPZ ma w ofercie stringi z nadrukiem :mrgreen: ). I kto to to jest BieM?

@tegraf - nie bądź za ostry dla Adeera, bo on chyba tylko poinformował o swojej słabej znajomości programu. Wiesz, ja też całe życie rysowałem i robię to całkiem nieźle, nie znaczy to, że jak coś mam w głowie i wiem DOKŁADNIE jak to ma wyglądać, to że potrafię to przełożyć na kartkę/ekran. Może pomysł Adeera był niezły w głowie, ale nieznajomość programu nie pozwala mu w pełni wykorzystać potencjału i z Mona Lizy wyszedł Stickman.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 09:43   

Ja dla autora postu jestem łagodny jak baranek, nie oceniłem logo, bo się na tym nie znam :-) Zgadzam się też w 100% z tym co napisałeś odpowiadając Tegrafowi, najpierw trzeba opanować jako tako narzędzia, bo bez tego nawet genialny artysta nic sensownego nie zrobi. Nie może być tak żeby narzędzie ograniczało twórcę :-)
Tegraf wie kto to jest BieM, prędzej czy później dołączysz do klubu i też będziesz wiedział :-) Napisałem o tym właśnie w związku ze stringami, tylko tamte dotyczyły zmiennej używanej przy pisaniu programów.
Klip ma tyle wspólnego z tematem, że jest w nim muzyczka ze strony tego sklepu, z tamtąd też jest jak wiesz zrzut ekranu :-)
Nie wiem co autor ma wspólnego z tym przedsięwzięciem, może tylko logo ma wymyślić, ale jak stworzyć logo dla czegoś co jest od początku bez sensu? :-)
Jak stworzyć logo nie znając zasad konstruowania takowego i mając mizernie opanowane narzędzia? :-)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 10:14   

AdeeR napisał/a:
Jeszcze jedno: tak, źrenica miała symbolizować lolka.
Shame napisał/a:
że ta "źrenica" w oku ma symbolizować lola, co?


Powiedzcie mnie staremu, który rzucił palenie ziołoleku, co to takiego jest ten "lol"?

AdeeR napisał/a:
na początku logo rozrysowywałem na kartce i wcale nie wyglądało tak jak efekt końcowy, ba, nawet podobało mi się bardziej.


Dawaj skan. Obaczymy, na ile się różni.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 10:40   

Też się chciałem zapytać, ale się wstydziłem :-)
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 11:13   

Myślę, że właśnie chodzi o ten Efekt Palenia Ziołoleku, czyli śmiech :-)
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 12:17   

No dobra... "Lolek" (lub "lol") to slangowo (albo raczej jeszcze-bardziej-slangowo) "skręt", "joint". Teraz jasne? :mrgreen:

BieM to chyba mogę się domyślać i jeśli się zdarzy, to będę wiedział, czy dobrze myślałem.
 
 
julo22 
Bywalec
master



Wersja CorelDRAW: 7,12,16
Wiek: 39
Dołączył: 02 Kwi 2013
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 13:28   

zaprojektuj logo czarno-biale, takie ktore bedzie czytelne przy rozmiarze 2x2 cm, uzywaj bardziej wyraznych symboli ( np listek, fajka itp. bo "lolek" jest zbyt uproszczony i nikt nie skuma o co chodzi) potem przejdziesz do kolorow itd.

na szybkensa zalaczam lolka ktorego sam niedawno rysowalem, nie jest to dzielo sztuki, ale mysle ze jest duzo bardziej czytelny.

lolek.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 629 raz(y) 11.38 KB

 
 
julo22 
Bywalec
master



Wersja CorelDRAW: 7,12,16
Wiek: 39
Dołączył: 02 Kwi 2013
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 14:21   

:mrgreen:

bolek-i-lolek.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 717 raz(y) 25.01 KB

 
 
AdeeR 
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 16:04   

@chezare - nie, stringów nie ma w ofercie. ;) W ofercie mojego "Ziołoleku" na chwilę obecną nie ma nic. Było coś na początku, ale pousuwałem, bo mi się nie podobało. To jest taki prowizoryczny sklep na stronie, która oferuje możliwość założenia swojego shopa z takimi różnymi bajerami. Ty zajmujesz się projektowaniem grafik, oni zajmują się produkcją, wysyłką itd. Od czegoś trzeba zacząć.

@tegraf - załączam kilka "skanów" pierwotnych szkiców wykonanych telefonem komórkowym. ;)


P.S. Ogólnie kiedyś dużo rysowałem, a teraz dorwałem się do tego po kilkuletniej przerwie i to jeszcze na Corelu. Nie wiem, może grafika to nie jest moje powołanie. Ale to właśnie chcę w życiu robić, nawet podjąłem studia informatyczne o specjalności Grafika komputerowa i projektowanie gier. Experience the best teacher, a u mnie tego experience jest prawie zero. Cieszę się, że ja, początkujący, mogłem poprawić Wam, ekspertom, humor. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś cenne rady dla początkującego (oprócz "Won z naszego forum dla artystów, bo nam je zaśmiecasz tym chłamem" albo czegoś w ten deseń), to proszę pisać śmiało, bo niestety w Google nie ma gotowej recepty jak zostać grafikiem. :) Chyba każdy od czegoś zaczynał. Na pewno będę tworzył dużo rysunków w Corelu, tak jak radził @Shame i przestudiuję wszystkie fonty, jakie tylko są w Internecie. Mam dopiero 19 lat, może nie wszystko stracone.

PiS

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 746 raz(y) 774.29 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 655 raz(y) 820.5 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 686 raz(y) 730.68 KB

1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 621 raz(y) 870.27 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 18 Wrzesień 2013, 18:53   

@tegraf, ty chyba za stary jesteś na takie historie :mrgreen: (żartuję, ziom)

@Adeer - jasne, że nie wszystko ;-) Tylko część, ale damy radę! :-D Tak serio, to z Twoich skanów widziałbym potencjał w 1 i 2 (podobne zamysłem) projekcie jako sygnet oraz font z 3, reszta do pieca. Serio, najpierw naucz się jako tako Corela, żeby, jak to ładnie chezare ujął, nie ograniczało cię narzędzie. I nie koniecznie mówię o cudach, jakie niektórzy tutaj wyprawiają, robiąc 16 metamorfoz, 3 soczewki, wypełnienie siatkowe i podwójne salto. Jeśli chodzi ci o projektowanie logotypów, to i tak nie będzie ci to potrzebne. Dlaczego? O tym dowiesz się jak wgryziesz się w temat (podpowiem, że julo22 puścił śnieżkę po stoku, a Ty stoisz na samym dole ;-) ). Na forum były tematy o brandingu, poczytaj, bo nie raz ktoś podrzucał linki itp.. Ale to pieśń przyszłości. Najpierw Corel ;-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 19 Wrzesień 2013, 07:28   

AdeeR, nikt Cię stąd nie zamierza wyganiać, masz dokładnie takie samo prawo tu być, jak ja, Tegraf czy Shame. Jeśli o mnie chodzi, to nie jestem ani żadnym ekspertem, ani grafikiem, ale jakiś czas już używam Corela, jak nie będziesz wiedział jak coś przenieść z papieru do programu, chętnie pomogę, szczególnie kiedy będzie chodziło o grafikę wektorową, logo to w znakomitej większości przypadków tak grafika :-)
Jeśli chodzi o możliwości programów do grafiki wektorowej, to jeszcze nie widziałem takiego, który byłby bliżej niż sto lat za zwykłą kartką papieru i ołówkiem. Inaczej ma się sprawa z komputerową grafiką rastrową, tutaj jest wiele narzędzi, które pozwalają na całkiem przyjemne malowanie bez brudzenia rąk farbami, ale jak nie będziesz umiał ołówkiem na kartce, to nie będziesz też umiał w Photo Shopie :-)
Żeby zakończyć temat stringów :-) to powiem tylko tyle, że nie wiem czy one fizycznie są czy nie, doszedłem do nich klikając jakiś link na Twojej stronie. Zamieściłem zrzut ekranu, bo rozbawił mnie tekst o grafice na zadniej części bielizny :-)
Trochę się dziwię, że nie ma jeszcze żadnego sznurka do jakiejś witryny z grafiką tworzoną na zapałce albo dajmy na to pinesce :-)
Do narkotyków mam stosunek taki jaki wyrobiłem sobie kilkadziesiąt lat temu, jeszcze w podstawówce kiedy odprowadzałem kumpla ze szkoły na kwaterę przy ulicy Montwiłła. Jak ktoś chce sprawdzić gdzie to jest i co tam jest, to polecam mapy Google 52.10097,20.625715
Całkiem niedawno robiłem parę rzeczy w miejscach gdzie z bliska mogłem się przyjrzeć skutkom działania takich specyfików, każdy kto sięga po to paskudztwo powinien takie miejsce odwiedzić.
Żeby wrócić do grafiki i logo, to powiem tylko, bardzo ładne graffiti Shame :-)
 
 
julo22 
Bywalec
master



Wersja CorelDRAW: 7,12,16
Wiek: 39
Dołączył: 02 Kwi 2013
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Wrzesień 2013, 11:50   

a jak to jest z prawami autorskimi na tym portalu z koszulkami?
bo widze ze tam ludzie wrzucaja projekty np z logowkami zespolow, czy jakis gier, i w sumie caly ich projekt polega na umieszczeniu tego logotypu...
wiec lamia prawo i licza ze nikt sie nie dopatrzy czy moze mozna tak?
 
 
AdeeR 
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: 19 Wrzesień 2013, 13:44   

@Shame, przejrzałem forum, ale nie znalazłem tematów o brandingu, może słabo szukam. No trudno. Za to znalazłem w jakimś poście o robieniu stron, że ktoś zwracał się do kogoś per "AdeeR". Dziwne... :D No i dużo dobrych tutów jest. ;) Może ktoś pomyśleć, że uparłem się na te "loga". Trochę tak, bo jaram się tymi wszystkimi pracami, które tutaj widziałem, a także pracami Midgara (znata? Jak nie, to poznajta, bo wymiata) i, trochę jak małe dziecko, ale TEŻ TAK CHCĘ! :D Wiem, wiem, powoli. ;)

@chezare - małymi kroczkami do celu szedł będę. ;) Jest wiele tutoriali, które pokazują step-by-step, w jaki sposób coś narysować w Corelu. Na początek zwykłe obrazki, potem jakiś samochód wysmaruję. To mi pomoże nauczyć się dobrze programu, bo najlepiej w praktyce.
A skoro wspominamy, to kiedyś na kartkach rysowałem samochody, były ich setki. Bawiłem się nawet w taki - kiedyś modny - VirtualTuning, tyle że modyfikowałem samochody na kartce papieru, a nie w PS, bo wtedy od posiadania komputera dzieliły mnie lata świetlne. Niestety, wszystkie prace przepadły. Przed moją dwuletnią przerwą od rysowania miałem jeszcze kilka "świeżych" rysunków, m.in. Bugatti Veyron, ale mama je wyrzuciła, bo robiła "porządki". :( EDIT: Przeczytałem Twój post po raz drugi i przypomniało mi się, że graffiti też rysowałem i jeszcze do dzisiaj rysuję. Mogę coś kiedyś wrzucić, ale już jak przeniosę to do Corela, hehe. END_OF_EDIT.
To było moje uzależnienie. Moim zdaniem lepiej mieć takie, niż codziennie ciągnąć prochy. ;)

@julo22 - na tamtym portalu, gdy dodajesz grafikę, wyskakuje Ci komunikat z prośbą o potwierdzenie praw autorskich do zamieszczanego obrazka. Czyli Ty musisz go stworzyć od podstaw. Niestety, większość ludzi wbija w Google Grafika, ściąga plik i umieszcza go na koszulkach. Nie liczą się z konsekwencjami, bo w większości to młodzi ludzie, młodsi niż ja.
Oczywiście to tylko domysły, bo może być tak, że piszą oni maile do np. tych zespołów o zgodę na umieszczanie tych grafik, co jest raczej wątpliwe.
Najgorsze jest to, że ludzie kupują praktycznie tylko takie rzeczy, a autorskie prace idą w zapomnienie.
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 19 Wrzesień 2013, 14:12   

AdeeR, nie wiem, czy byłeś już na tej stronce
http://ideagrafika.pl/pro...ni-nas-z-tlumu/
pozdrawiam
 
 
delta1980 
Początkujący
grafik


Wersja CorelDRAW: X5
Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 6
Skąd: Łódź
Wysłany: 20 Luty 2014, 17:24   

Bardzo fajna stronka.
 
 
jordan23
Początkujący


Dołączył: 11 Mar 2014
Posty: 1
Skąd: Mars
Wysłany: 11 Marzec 2014, 11:36   

No no bardzo fajna stronka, sam robiłeś? Czy jest to jakaś zmodyfikowana skórka?


_________________
pl.kan-therm.com
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.26 sekundy. Zapytań do SQL: 15