Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: roland
26 Maj 2011, 08:34
Pomiar powierzchni
Autor Wiadomość
Bartoszko
Początkujący


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 5
Skąd: Świętokrzyskie
Wysłany: 27 Styczeń 2011, 22:14   

No bardzo fajne narzędzie :) Ale zliczyło mi wszystkie krzywe z rysunku i podało wartość w zł (pewnie do plotera), a ja mam rysunki brył modelu kartonowego i chciałem przeliczyć obwód wręgi i porównać z obrysem rozwinietego elementu, żeby wykluczyć błąd w długości..
Jeśli niezbyt jasno się wyraziłem, to mogę przesłać screen'a z rysunkiem..
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Styczeń 2011, 22:16   

Nie mam pojęcia, nie mam Corela 9.
Gdzieś tam, gdzie masz zainstalowanego Corela jest katalog z makrami.
Najprościej zatrudnić wyszukiwarkę Windowsa i kazać szukać plików z rozszerzeniem *.csc.
Jak już znajdziesz gdzieś w katalogu Corela katalog, w którym znajdują się pliki z rozszerzeniem .csc, to skopiuj tam pliki z archiwum, które udostępniłem. W zasadzie możesz skopiować tylko dlugosc_krzywych.csc, bo to jest chyba to co potrzebujesz.
A później gdzieś w menu Narzędzie jest VisualBasic i tam trzeba szukać tego skryptu.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Styczeń 2011, 22:19   

Bo to makro zostało właśnie do tego celu napisane.
Masz rację, że nie mam pojęcia co to jest wręga :)
Plik csc to zwykły, niczym nie zabezpieczony plik tekstowy, który można modyfikować choćby w notatniku i można bez problemu wywalić te fragmenty, które liczą długość i obliczają koszt cięcia.
 
 
Bartoszko
Początkujący


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 5
Skąd: Świętokrzyskie
Wysłany: 28 Styczeń 2011, 06:41   

Mimo wszystko bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.. :)
Czas chyba przejść na Corela 11 lub 12.. Tam jest możliwość liczenia długości dowolnych odcinków.. ;)

A chodziło mi dokładnie o takie coś:




Ponieważ przestawiłem się na projektowanie modeli w Corelu, a nie "ręcznie" - na papierze, a Corela troszkę znam, to będę na tym forum dość często..:) Chcę uniknąć pomyłek które mogłyby irytować później modelarzy którzy będą kleić te modele.

Pozdrawiam..!
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 28 Styczeń 2011, 07:59   

Cześć,
rzeczywiście to makro się do Twojego rysunku nie nadaj, bo zlicza długość wszystkich krzywych. Mogłabyś to obejść kopiując do nowego dokumentu tylko mierzony element.
Kupowanie 11 czy 12 uważam za zły pomysł. Znacznie bogatsze od wspomnianych jest X3 i w tej chwili najpopularniejsze. Jeśli chodzi o pomiar długości krzywych, to nawet w najnowszym X5 takiej gotowej funkcji nie ma. Tak na marginesie Corel ma wbudowane wszystkie mechanizmy, które do tego są potrzebne, dlaczego nie dołączył takiego np. makra do swojego produktu, nie wiem. Znacznie jednak łatwiej znaleźć odpowiednie makro dla nowszych wersji Corela.

Pozdrawiam
Czarek
 
 
Bartoszko
Początkujący


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 5
Skąd: Świętokrzyskie
Wysłany: 28 Styczeń 2011, 10:13   

Już jest oki.. Zainstalowałem x3 i dodatek.. Teraz ładnie liczy długości :)

Dzięki Czarku za pomoc..

Pozdrawiam.
 
 
lax007 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x3
Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 2
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 25 Styczeń 2013, 13:21   Prośba o odświeżenia linka

Witam,

Mógłby ktoś wstawić gdzieś jeszcze raz GetArea12? Wszystkie linki wygasły, a nigdzie nie mogę go znaleźć
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 25 Styczeń 2013, 18:39   

Minutę zajęło mi znalezienie :-)
get_area

get-area-12c.zip
Pobierz Plik ściągnięto 1350 raz(y) 26.71 KB

 
 
lax007 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x3
Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 2
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 26 Styczeń 2013, 13:17   

Dzięki wielkie
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
  Wysłany: 12 Lipiec 2013, 18:46   

Cytat:
get_area

Fajną funkcję mają: frmGetArealite (standardowo używają frmGetArea które liczy dobrze) która liczy szajsowate wartości tj. oblicza pole dla kształtu złożonego z kresek miedzy węzłami czyli jak by wziąć koło i wstawić w nie rąb używając węzłów koła zamienionego na krzywe. Nie podobają mi się ich makra. Liczą dużo używając własnych przeliczników a nie tych dostępnych w Corelu.

Lepsze jest makro z Corel Designera które liczy pole i obwód dla dowolnego kształtu. Ma jeszcze opcję liczenia objętości, ale nigdy tego nie używałem.
Załączam makro przerobione na Corela Draw autorem jest Fernando Cuconato, ja tylko dopisałem spolszczenie. Corel Designer ma sporo fajnych makr o których w Draw można tylko pomarzyć.

Geometric.zip
Makro z Corel Designer przerobione na Corel Draw:
Fernando Cuconato Script for Designer to calculate Geometric Information
Pobierz Plik ściągnięto 987 raz(y) 53.31 KB

 
 
didi 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X5
Dołączyła: 02 Wrz 2015
Posty: 3
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2 Wrzesień 2015, 10:32   

Witam, ponawiam pytanie. Mam corela X5 i czy teraz pojawiło się coś nowego w tej kwestii? Bardzo proszę o pomoc.
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 10:19   

didi napisał/a:
Mam corela X5 i czy teraz pojawiło się coś nowego w tej kwestii?

Pobierz sobie plik nad twoim postem i policzysz sobie powierzchnię.

Jak masz anglojęzycznego Corela to nie podepnie ci języka Polskiego i będziesz musiał edytować clsLang i tam w miejsce Class_Initialize wkleić taki kod:
Kod:
Private Sub Class_Initialize()
'    Select Case Application.UILanguage
'        Case cdrGerman
'            InitGerman
'            bMetric = True
'
'        Case cdrFrench
'            InitFrench
'            bMetric = True
'
'        Case cdrItalian
'            InitItalian
'            bMetric = True
'
'        Case cdrJapanese
'            InitJapanese
'            bMetric = True
           
        'Case cdrPolish
            InitPolish
            bMetric = True
       
'        Case Else
'            InitEnglish
'            bMetric = False
'
'
'    End Select
End Sub

Wtedy będzie działać tylko język Polski.

Działa na X3-X6. Na X7 nie sprawdzałem, ale też powinno działać. Chociaż kto wie, bo w VSTA i VBA jest ponoć więcej problemów na X7 niż w VB.NET + COM. Dawno nie pisałem nic poważniejszego w czystym VBA. Raczej robię to z poziomu Visual Studio łącząc się przez referencje z Corelem.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 10:52   

maroQ, Tobie się jakiś medal od Corela należy.
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 11:26   

Artur Miernik napisał/a:
medal

Eeee... raczej nie :)

Odnośnie X7 to właśnie dopisałem makro uruchamiające moją aplikację Corelową i:
VBA dla X7 wymaga wymaga by zamiast "CorelDRAW." pisać "VGCore.". Na tym wykłada się większość makr. W .NET wystarczy podmienić referencje i wszystko działa oile tylko łączymy się przez COM (wymaga instalacji makr VBA).

Da się łączyć z Corelem z VB.NET podając tylko Guid klasy Application z Corel.Interop (pomost między .NET a COM generowany automatycznie). Guid jest ciężko wyciągnąć z dllki i wymaga to kilku operacji które są legalne oile bibliotekę tworzy się samodzielnie (podpina ręcznie).

Aktualnie opracowałem autorski projekt włączania tej wersji Corela która jest uruchomiona co w praktyce polega na działaniu zbliżonym do makr VBA. Mój kod sam wybiera odpowiednie biblioteki i podłącza je pracując automatycznie z X3-X7 na starszych wersjach było więcej zmian i dopasowanie do nich wymagało by sporej edycji programu. Nie jest to niemożliwe, ale w wielu przypadkach nieopłacalne. Problem w tym, że na Windows 7 i nowszych da się uruchomić odrębne procesy Corela. Jest rozwiązanie tego problemu, ale do tego usiądę za chwilę jak skończę i wyślę klientowi kod nad którym aktualnie pracuję. Konkurencja z innych części świata w takie rzeczy się nie bawi, ale nie musi też dopasowywać kodu pod wytyczne klienta, a ja muszę robić program tak by omijał wady Windowsa bo tego się odemnie wymaga.

Jak by ktoś zrozumiał coś z tego co napisałem i miał pytania to niech pisze. :-D
 
 
kasiasp
Początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2015
Posty: 2
Skąd: Wałbrzych
  Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 11:30   

może to głupie pytanie... ale co mam zrobić jeśli nie mogę uruchomić tego ściągniętego pliku w rozszerzeniu gsm? a tym samym nie mogę go zainstalować
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 15:45   

Gms skopuj do folderu w którym masz zainstalowanego Corela, do podkatalogu …\Draw\GMS\
Później w Corelu Tools/VisualBasic/Play -> i na liście macro in… powinno być Geometric.
 
 
kasiasp
Początkujący


Dołączył: 12 Wrz 2015
Posty: 2
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 17:26   

wszystko działa, dzięki wielkie <JUPI!>
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 13 Wrzesień 2015, 03:02   

Wymiękam przy tym nazewnictwie…

No to pytanie pierwsze: co to znaczy, że „łączymy się przez COM”? W czym jesteśmy i z czym łączymy się?

I drugie: Co to jest klasa Application pomostu Corel.Interop?

Gdy to zrozumiem, to reszta wydaje się zjadliwa. :D
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 13 Wrzesień 2015, 15:03   

Artur, nie zatrybiasz bo widocznie nigdy nie spotkałeś na swojej drodze szamana? :-)
Ja chyba rozumiem, ale tłumaczenia się nie podejmę. :-)
 
 
didi 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X5
Dołączyła: 02 Wrz 2015
Posty: 3
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 14 Wrzesień 2015, 08:52   

Dziękuję za odp., wkleiłam gms do katalogo ...\Draw\GMS\ i jak otwieram Corela Narzędzia/makra/ nie mogę włączyć Play ani niczego w tym "folderze". Czy to możliwe, że nie mam zainstalowanego VBA lub włączonego? Czy jest gdzieś opisane jak to włączyć/zainstalować? Już coś próbowałam, ale coś mi nie wychodzi...
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 14 Wrzesień 2015, 09:18   

Jeśli to jest jakaś ograniczona wersja Corela (np. SE), to nie ma w niej VBA i nie będzie.
 
 
didi 
Początkujący


Wersja CorelDRAW: X5
Dołączyła: 02 Wrz 2015
Posty: 3
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 14 Wrzesień 2015, 09:28   

No to mam odpowiedź bo mam SP. Dzięki za wyjaśnienie.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 29 Wrzesień 2015, 15:36   

Odświeżam temat bo potrzebuje pomocy.
Aby najpierw nie pytać, poszukałem i przeczytałem ten wątek. Jednak nie znalazłem w nim żadnych informacji.

Oto co chcę zrobić: potrzebuje uzyskać program, który automatycznie mierzyłby mi pole z zaznaczonych obiektów. Wiadomo, jeśli mamy do obliczenia same prostokąty to sprawa jest łatwa - można to sobie po prostu policzyć na kalkulatorze. Ale co w wypadku kiedy chcemy zliczyć jakieś specyficzne obiekty? Co jeśli chcę poznać koniecznie POLE takich liter jak poniżej?



Dlatego właśnie chciałbym posłużyć się jakimś makrem do tego celu.
Przejrzałem rady wcześniejsze w tym temacie i żadna z nich nie działa.
Korzystam z Corela X4 oraz X5 na jednym stanowisku w takich wersjach (o jakimś dopisku typu "SE", który to rzekomo świadczy o tym, że makro w nim nie będzie działaś nic nie wiem. Po prostu żadnego dopisku nie ma):



I teraz tak. Pobrałem dane makro, wrzuciłem do folderu jaki wskazaliście.
W Corelu X5 wchodzę w opcje widoczne na obrazku poniżej i wybieram to co podkreślone (zwróćcie uwagę, że pozostałe opcje rozwinięte po prawej stronie są niedostępne - może to coś znaczy?):



Po wybraniu dostaję błąd jaki widać również na screenie.

Próbuję zatem spróbować w starszym Corelu X4. Umieszczam pliki we właściwych miejscach w folderach i uruchamiam makro dostając taki błąd tym razem, to jest zrzut ekranu z wersji X4:



No i też dostaję jakiś błąd.

Co ciekawe, jak otwieram katalog z makrami to nie wyświetlają mi się one na liście. Aby je zobaczyć muszę rozwijać pole by wybrać widok wszystkich plików, on jest w rozszerzeniu *.gms. A wygląda to tak:




No i dupa... Opisałem to zdaje się dość dokładnie. Dlaczego nie działa mi makro ani w wersji X4 ani w wersji X5?


I jeszcze tak wyprzedzając temat...

Odnośne postu Chezarre co do metody uprzyjemniania sobie pracy opisanej tak:

chezare napisał/a:
Ponieważ opisaliście tu różne metody uruchamiania skryptów, to ja podam swoją, która wydaje mi się najwygodniejsza.
Plik nazwa pliku kopiujemy tam gdzie mamy zainstalowanego CorelDraw do katalogu DRAW/GMS. Uruchamiamy CorelDraw i z menu Narzędzia wybieramy Dostosowanie -> Polecenia i Makra

Klikamy interesujące nas makro na liście i przeciągamy gdzieś na pasek.
Od tej pory wystarczy zaznaczyć figurę lub figury, kliknąć ikonkę przypisaną do naszego skryptu i mamy informację o powierzchni, długości linii i ilości węzłów..


Szedłem krok po kroku Twoją metodą. Niestety nie widzę nigdzie żadnej LISTY z makrami do bezpośredniego wyboru. Jedyne co mi się pojawiło po wybraniu pola "makro" to to coś po lewej stronie. Ale w to nie można już wejść, nie można na to kliknąć, nie można tego wybrać ani nie można nic zrobić. No więc jakim sposobem wyświetliła się tobie LISTA z makrami, które to bezpośrednio przeciągnąłeś?


 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Wrzesień 2015, 21:27   

F, Polecenia i paski poleceń to nie to samo. :-)
Poza tym w nowych wersjach Corela może być inaczej.
Może obrazek Ci pomoże? :-)

To że w jednej wersji programu makro działa, a w innej nie nie jest niczym nadzwyczajnym, Corel to nie Excel. :-) Czasami nie działają bo korzystają z jakichś windowsowych bibliotek, które trzeba w Corelu włączyć, bo standardowo są wyłączone? To się robi w edytorze makr, ale jak wiadomo że nie działa i nic więcej, to nie ma co kombinować, chyba że da się do makra zajrzeć, to wtedy można szukać przyczyny problemu. Jeśli chodzi o makro Szamana to u mnie też nie działa, choć próbuje, wyświetla formularz, ja mam zabytkowego Corela, to się nie wkurzam bo Szaman napisał, że ma działać od X3 do X6. :-)

Co do obliczania powierzchni to musisz F opanować pochodne i całki i potem będzie z górki. :-)
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 30 Wrzesień 2015, 10:28   

Chezarre, obrazek bardzo pomaga. Wiesz czemu?
Bo teraz widzę, żę ja w ogóle nie mam takich pól do wyboru. U mnie nie ma do wybrania z listy pola "Makro". Pewnie to dzięki temu, że wersję Corela mam okrojoną. Tak?
Ale skoro mam okrojoną to dlaczego brakuje jej dopiska "SE" czy coś takiego? Ktoś o tym tutaj wspominał.





Cytat:
Czasami nie działają bo korzystają z jakichś windowsowych bibliotek, które trzeba w Corelu włączyć, bo standardowo są wyłączone?

Jak mógłbym to sprawdzić i sobie włączyć jeśli to jest tego wina? Nic o tym nie słyszałem.

Ja korzystam nie z makra Szamana (Szaman swoją drogą wielka sława) tylko z makra o nazwie "get-area-12c" a to chyba jest coś innego niż to co Szaman zmodyfikował chyba.


PS
Czy też macie tak, że po każdym skorzystaniu z tego makra do liczenia pola otwiera Wam się strona internetowa z podstroną autora i prośbą o dotacje?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 16