Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Modele kartonowe skany Pomoc !
Autor Wiadomość
wilk21 
Początkujący


Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 11 Kwiecień 2014, 21:39   Modele kartonowe skany Pomoc !

Witam założyłem te konto bo mam nadzieje że mi tu ktoś pomoże otóż sklejam modele kartonowe te darmowe z internetu ale chciałbym skleić skan danej wycinanki starej pytałem się już na forum modelarskim ale nie chcieli mi pomóc powiedzieli tylko zebu cześć i wymiary do siebie pasowały trzeba je zrobić w corelu nie wiem nie znam się na tym dla tego piszę tu bardzo proszę żeby mi ktoś pomógł z góry dzięnki i proszę o odp Pozdrawiam .
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Kwiecień 2014, 22:36   

Mniej więcej wydaje mi się, że jak już wiem o co chodzi, to uzmysławiam sobie, że nie wiem... Mógłbyś dać jakiś przykład? Bo jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi ci o skład szablonu do wycięcia danego modelu? O nałożenie tekstur? O co dokładnie?
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 11 Kwiecień 2014, 23:38   

Powinieneś po prostu zrobić coś takiego jak w Małym modelarzu. Czyli rozrysować siatki. Żeby to robić od zera, to trzeba znać geometrię (np. do wyliczania krzywizn) oraz Corela.

A, żeby nauczyć się podstaw Corela, to wskanuj sobie jakiś prosty model. Wciągnij skan do corela. Zablokuj go i dokładnie obrysuj. Gdy będziesz miał obrys, to nadaj wypełnienia*. Na koniec usuń zablokowany podkład a resztę wydrukuj na kartonie.

PS.
Ten temat powinien znaleźć się w dziale CorelDraw albo HydePark. Jedno z dwojga.

________
*Choć, wydaje mi się, że ładniej goły model malować natryskowo.
 
 
wilk21 
Początkujący


Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 07:50   

Szanowni panowie chodzi o to że ja te wycinanki pobieram z internetu dokładnie z chomikuj.pl to są skany wycinanek które można kupić w internecie chodzi o to że że w tym stanie jakie one są nie da się je złorzyć bo części do siebie nie pasują są albo za duże o pare cm albo za małe nie mam pojęcia jak obsługiwać się tym programem dla tego zwracam się do was jak zrobić żeby to było sklejalne bardzo proszę o odp albo czy by ktoś mógł mi to zrobić ? Pozdrawiam .
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 09:30   

daj jakiś przykład tej wycinanki ktora chcesz albo chociaż link ,bo ja np nie za bardzo jarze o co kaman :lol:
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 12:02   

Myślę że elementy różnej wielkości należy powiększyć i dopasować do siebie.

Wings.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 636 raz(y) 76.67 KB

 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 12:04   

Bidonie, ale tu będzie problem z wyliczeniem krzywizn — czyli właśnie chodzi o to, żeby elementy do siebie pasowały. Nie tak znowu rzadko modele np. z Małego Modelarza, mają to źle wykonane i trzeba poprawiać, głównie przy elementach owalnych — czasem krzywizna jest źle wyliczona.
Czyli masz taką przykładową siatkę, obrysowujesz ją w Corelu, poprawiasz, żeby się elementy schodziły i robisz na przykład takie coś:

To jest model kartonowy.

Albo takie:

I to jest model kartonowy.


Wilku, tak jak już napisałem, w pierwszym etapie, musisz siatkę zaimportować do Corela, zablokować ją, żeby Ci się przypadkiem nie przesuwała, następnie ją obrysować, czyli odtworzyć — w ten sposób nauczysz się absolutnych podstaw Corela. Etap drugi, to naniesienie Twoich poprawek.

No chyba, że dla Forumowiczów, to jest model kartonowy:
 
 
wilk21 
Początkujący


Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 14:46   

Powiem tak programu jeszcze nie mam jaki mam mieć ? wysyłam jak taka wycinanka wygląnda i jeszcze tak nigdy nie obsługiwałem się tym programem dam rade proszę o jakieś poradnik jak zrobić żeby te części do sb pasowały ?

09.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 562 raz(y) 551.9 KB

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 16:15   

W życiu zrobiłem jeden model, z ciotecznym bratem. Był to model łodzi. Nie był z kartonu tylko z drewna. Okazało się że wyszła nam łódź podwodna, myślałem że drewno nie tonie.
Jeszcze gorzej było z latawcem bo niestety udało mu się zrobić taki, który latał. Niedużo brakowało a też byśmy tę trudną sztukę opanowali. Spadochron z parasola wynalazłem jakiś czas po tym eksperymencie i szczęśliwym dla mnie zbiegiem okoliczności wypróbowałem go skacząc z wysokości 3 m, też nie zadziałał, może wysokość była za mała? :-)
Bez materiałów źródłowych, bez wykonania próby sklejenia takiego wynalazku to możemy sobie kombinować do końca świata. Kolega zamieścił obrazek ale nie pofatygował się żeby zaznaczyć co do czego nie pasuje.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 16:30   

Wnosząc z posiadanego doświadczenia wysuwam kandydaturę Cezarego na przewodniczącego Komisji ds. Wyjaśniania Katastrof Modelarskich w Corelu. Gdy komisja zakończy prace dostaniesz Małopolskę. Wchodzisz w to?

Wilku, już dwa razy napisałem Ci co masz zrobić, trzeci raz nie będę. Program w wersji trial pobierzesz ze strony Corela. Obecnie jest już dostępna siedemnasta wersja tego narzędzia. Nie wiem, czy dasz radę, to Ty masz wiedzieć, ale CorelDraw uchodzi za najprostszy w nauce program ogólnoprojektowy, co nie znaczy, że obsługuje się go bez nauki, a nie że ta nauka nie wymaga kilkunastu godzin wysiłku.

-------Po namyśle:-------

Jednak napiszę, kolejność jest taka:
1) Musisz mieć wyobrażenie co nie gra w zastanym projekcie i jak go poprawić. Skąd my tutaj mamy to wiedzieć. Przecież nawet nie dałeś wręg do tego statecznika, ani tych skrzydeł. To Ty jesteś modelarzem, więc masz większa wiedzę, gdzie trzeba coś dodać, a gdzie skrócić. Bez przemyślenia tego — nie podchodź do sprawy.
2) Szybka i prosta nauka podstaw Corela.
3) Poprawki projektu.

------------cAPSlOCK:-----------
CZY MOGĘ PROSIĆ JAKIEGOŚ MODERATORA O PRZENIESIENIE WĄTKU DO WŁAŚCIWEGO DZIAŁU?
 
 
wilk21 
Początkujący


Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 17:42   

A ze mnie aki modelarz xd w życiu skleiłem tylko 2 darmowe modele z internetu teraz dopiero chciałem skleić coś porząndego np MM dał bym cały model ale tu tlko pili można dać 2mb fajnie jak ktoś dał gg swoje to byś my porozmawiali wysłał bym to i powiedział o co chodzi Pozdrawiam
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 17:46   

Jak dla mnie — już dosyć się „nagadaliśmy” i temat się wyczerpał.
 
 
wilk21 
Początkujący


Dołączył: 11 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 12 Kwiecień 2014, 18:24   

znalazłem coś takiego na chomikuj ale nwm dokładnie co trzeba zrobić choć jest to opisane xd

poradnik drukowania modeli.doc
Pobierz Plik ściągnięto 522 raz(y) 25 KB

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 14 Kwiecień 2014, 08:30   

Dziękuję, ale od katastrof jest Antoni, nie będę mu chleba zabierał.
Jak czasopismo zamieszcza model do sklejenia, to mam wrażenie że to czy wszystko pasuje jest sprawdzane. Jeśli tak jest, to jedyną przyczyną tego, że coś nie pasuje są różne parametry skanowania poszczególnych arkuszy, czyli tak jak koledzy napisali, trzeba powiększyć, pomniejszyć, ewentualnie rozciągnąć. Żeby sprawdzić czy wszystko jest dobrze, trzeba model wyciąć i skleić, a żeby to zrobić, trzeba mieć wszystkie obrazki. Nie wiem, może kolega Wilk chce te obrazki w Corelu przerysowywać? To nie powinno być jakoś bardzo skomplikowane, choć już widziałem na tym forum siatkę samolotu, gorzej, podjąłem się ją przerysować. Na szczęście autor postu nie potrafił, czy nie chciał odpowiedzieć na parę moich pytań i sprawa się skończyła po przerysowaniu jednego elementu. Gdyby jednak tak się nie stało, to siedziałbym nad tymi obrazkami 3 dni i wyszedłby mi podwodny samolot, bo tu jest potrzebna wiedza nie tylko jak rysować w tym czy innym programie, ale na temat samego modelarstwa i budowy tego sklejanego samolotu, samochodu czy psa :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 14 Kwiecień 2014, 12:24   

Oj, Cezary, kup ze dwa stare Małe Modelarze i je sklej. Wtedy zobaczysz, czy wszystko pasuje, czy też trzeba przerabiać.

Miałem na myśli przewodniczącego Jerzego, nie zaś Antoniego.
 
 
Yakiba 
Początkujący



Wersja CorelDRAW: x4
Wiek: 35
Dołączył: 31 Mar 2014
Posty: 6
Skąd: Dabrowa Gornicza
Wysłany: 14 Kwiecień 2014, 13:04   

Fakt Małe Modelarze zawsze były delikatnie mówiąc Malo dokładnie. Choć najczęściej problem był nie w niedopasowaniu elementów do siebie, lecz w nie zbieżności wzorów na tych elementach. Mogę polecić modele z GPM. Zdecydowanie dokładniejsze ale i trudniejsze. Ale na początek naprawdę warto zacząć mimo wszystko od Małym Modelarzem.

 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 17 Kwiecień 2014, 15:01   

Duży modelarz:
http://demotywatory.pl/43...nie-niesamowita
http://img6.demotywatoryf..._7dzroj_600.jpg
http://demotywatory.pl/43...oszalamiajacego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 16