Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zmiana rozmiaru i rozdzielczości
Autor Wiadomość
biggers
Początkujący
biggers


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Stalowa
Wysłany: 25 Październik 2014, 13:42   zmiana rozmiaru i rozdzielczości

Witam.
Mam pytanko, czy istnieje w Corel Photo Paint X5 taka opcja że za jednym razem mogę wykadrować i zmienić rozdzielczość. Np. ustawiam w polach rozmiar 152x210 mm i rozdzielczość 600 dpi i po rozjechaniu prowadnic automatycznie mi wykadruje. Tak można zrobić w każdym PS.

Dzięki za odpowiedż
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 25 Październik 2014, 16:02   

Precyzyjnie zadane pytanie to większa szansa na odpowiedź.
Co to znaczy " i po rozjechaniu prowadnic automatycznie mi wykadruje"? Jakiś slang? Jakie prowadnice i dlaczego rozjechane?

Jeżeli chodzi o wykadrowanie określonego rozmiaru określonej rozdzielczości - bez problemu.



Ale z tymi prowadnicami po drogowych przejściach - to nie wiem...
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Październik 2014, 16:45   

ja tak sie domyslam ze to nie chodzi o kadrowanie tylko o zastępowanie obrazu i faktycznie w PS mozna ustalić czy ma to byc proporcjonalnie,wysrodkowane,rozciagniete czy tez dopasowane do pola,ale czy w PP tak mozna to nie wiem :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 25 Październik 2014, 17:34   

Mnie też się zdaje że chodzi o zwykłą zmianę rozmiarów i rozdzielczości a nie o kadrowanie.
 
 
biggers
Początkujący
biggers


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Stalowa
Wysłany: 27 Październik 2014, 14:17   

Dzięki za odpowiedzi, ale nie rozumiecie mnie.

Chodzi o to, że w PS wpisuję dowolny wymiar i rozdzielczość, następnie rozciągam zaznaczenie i zatwierdzam. PS automatycznie ustala wymiar i rozdzielczość.

Natomiast w Corelu wpisuję dowolny wymiar i rozdzielczość, następnie rozciągam i w tym momencie Corel zmienia wymiary. Potem muszę wchodzić w
Obrazek -> Zmień rozmiar/rozdzielczość i tam dopiero od nowa wpisywać wartości.

przykład pod tym linkiem: http://1drv.ms/1wBWTk3
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Październik 2014, 22:53   

To chyba marny przykład, ja nie widzę sensu porównywania dwóch różnych fragmentów tego samego obrazka. Pewnie nie rozumiem?
Masz jakiś obrazek, który ma jakieś tam rozmiary w jakiejś rozdzielczości.
Zaznaczasz wszystko, albo fragment i wycinasz. Otwierasz nowy dokument z parametrami (wymiary, rozdzielczość) z jakimi ci potrzebny, albo zmieniasz te parametry w oryginalnym dokumencie, wklejasz grafikę, którą przed chwilą wyciąłeś i rozciągasz ją w dowolnych kierunkach, proporcjonalnie lub nie i ta przeskalowana grafika od momentu wklejenia jej do zmodyfikowanego dokumentu ma taką rozdzielczość jak dokument.

Oczywiście w identyczny sposób można przeskalować istniejący wypełniony grafiką dokument i grafika zostanie w ten sam sposób przeskalowana i zmieniona rozdzielczość jak w zadeklarowanych ustawieniach strony.

Można ją wyciąć, wkleić i dowolnie rozciągać, nie zmieniając jej rozdzielczości.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28 Październik 2014, 08:10   

Biggers, Ty przeczytałeś to, co napisałeś przed wysłaniem? Bo ja nadal nie rozumiem, o co Ci chodzi.

biggers napisał/a:
wpisuję dowolny wymiar i rozdzielczość, następnie rozciągam zaznaczenie


Do tego momentu w obu programach jest tak samo.

W PS:
biggers napisał/a:
i zatwierdzam. PS automatycznie ustala wymiar i rozdzielczość.


W PP:
biggers napisał/a:
i w tym momencie Corel zmienia wymiary.


Jaka jest różnica między tymi dwoma opisami? Jak "coś" rozciągam, to zmieniam wymiary. "PS automatycznie" - a Corel ręcznie? Z Twojego opisu wynika, że robią to oba programy - to źle?

Chyba nie tylko ja nie łapię. Szczerze mówiąc, to nie wiem też, na jakie pytanie odpowiedział Chezare :-)
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 28 Październik 2014, 08:22   

czekajta ludziska ja chyba skumałem o co kaman :-) u góry w corelu jest taka kłódka no wez ty ją zablokuj :-) to chyba o to chodzi :-)
 
 
biggers
Początkujący
biggers


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Stalowa
Wysłany: 28 Październik 2014, 17:05   

Witam jeszcze raz spróbuję to wytłumaczyć:

chcę wykadrować zdjęcie do konkretnego wymiaru i w konkretnej rozdzielczoći, a Corel photo paint podczas kadrowania zachowuje jedynie proporcje boków nie utrzymując żądanych przeze mnie wymiarów.


Jeśli jeszcze nie rozumiecie o co mi chodzi to zróbcie test:

1. Otwórzcie zdjęcie w Photoshopie
2. wybierzcie narzędzie do kadrowania
3. wpiszcie wymiar np. 150x210mm /600dpi i wykadrujcie
4. sprawdźcie rozmiar zdjęcia w Obraz--> Rozmiar obrazu->rozmiar dokumentu

następnie w Corelu zróbcie punkty 1-3, a następnie sprawdźcie w Obrazek--> Zmień rozmiar/rozdzielczość rozmiar zdjęcia
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 28 Październik 2014, 17:32   

Napiszę może coś dziwnego tutaj, ale po co Ci PP jak masz PS?
 
 
biggers
Początkujący
biggers


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Stalowa
Wysłany: 28 Październik 2014, 17:53   

Malutki napisał/a:
Napiszę może coś dziwnego tutaj, ale po co Ci PP jak masz PS?

Bo normalnie pracuje na Corelu, i tak naprawdę wolę go, ale wiem że PS ma taką funkcję, która bardzo by mi ułatwiła pracę. Dziennie kadruje po kilkadziesiąt zdjęć
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 28 Październik 2014, 21:19   

Już Ci Tegraf wyjaśniam o czym napisałem :-)
Otóż napisałem mniej więcej tyle, że do kadrowania grafiki w Photo-Paint można użyć okna dokumentu, tylko trzeba mu wcześniej zmienić wymiary i rozdzielczość na taką jaka nam jest potrzebna. Jeśli rozumiem, pewności nie mam, kolegę, to ma kłopot z tym, że dwa różne programy, o nieporównywalnych możliwościach robią pewną rzecz trochę inaczej.
To o czym kolega mówi, jeśli oczywiście dobrze zrozumiałem, mogę zrobić w Photo-Paint tak samo szybko jak on w PhotoShopie, różnica jest taka, że w Photo-Paint deklaruje się parametry dokumentu, a w PS grafiki, rezultat jest ten sam.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28 Październik 2014, 21:59   

W teście Biggersa wykadrowane zdjęcie w PS na końcu ma taką samą ilość pixeli w pionie i w poziomie - jak zdjęcie potraktowane w ten sam sposób w PP. I to jest jedyny parametr, jaki ma znaczenie.

Spróbuj Biggers może zapomnieć na chwilę, że jest taki parametr jak rozdzielczość przy edycji bitmap w PP lub PS. Przyjmij, że bitmapa w programie do edycji bitmap (PS czy PP) nie ma takiego parametru jak rozdzielczość. Bitmapa ma tylko szerokość i wysokość w pixelach, parametr zwany rozdzielczością (czyli ilością pixeli na jednostkę metryczną) pojawia się tylko wtedy, gdy taką bitmapę umieści się na czymś, co wymiarowane jest w jednostkach metrycznych. Czyli - bitmapa po zaimportowaniu do Corela rozdzielczość ma, umieszczona w pdfie też. W PS i PP - nie ma. Liczy się tylko bezwzględna ilość pixeli w pionie i w poziomie, a wszelkie suwaczki ją regulujące to ściema, jedyne co regulują, to właśnie ich ilość. Będzie łatwiej.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 29 Październik 2014, 02:09   

Dokładnie.

Rozdzielczość, to gęstość
Jak sądzę, chodzi o stare nieporozumienie w pojmowaniu terminu rozdzielczość. Znaczenie potoczne, sklepowe, czy wręcz marketingowe, równoważy rozdzielczość z wielkością, bądź rozmiarem obrazu cyfrowego, raz licząc ją w jakimś systemie metrycznym, innym razem w pikselach.
Tymczasem rozdzielczość, to częstość występowania na jednostkę długości. Inaczej — gęstość.

Subiekci plotą trzy po trzy
Geneza błędu jest taka: jeśli sklepikarz mówi nam, że aparat fotograficzny ma rozdzielczość 24 milionów pikseli, to bredzi. Tak na prawdę mówi o wadze obrazu.
Podobnie, jeśli zachwala monitor o rozdzielczości trylion pikseli na milion, to nawet biedak nie wie, że mówi o wielkości obrazu.
Ale rozdzielczość brzmi tak naukowo. Ludzie dziś są scientykami. Dlatego rozdzielczość lepiej sprzedaje.

Chyba wałkujemy to już na forum po raz trzeci. Tak mi się wydaje.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 29 Październik 2014, 12:23   

Oczywiście że epatowanie wielkimi liczbami ma cel marketingowy, ale wyświetlacz monitora ma jakąś konkretną wielkość, mierzoną i podawaną najczęściej w calach, tak swoją drogą ciekawe dlaczego nie np. w centymetrach, i na tej mierzalnej powierzchni jest ileś punktów które świecą, ileś tych punktów mieści się w jak najbardziej określonej jednostce miary i moim zdaniem, z którym się wyjątkowo zgadzam :-) , to jest rozdzielczość, która zresztą może być inna w pionie i inna w poziomie. Gęstość upakowania sensorów na matrycy aparatu fotograficznego, to też jest rozdzielczość. Określając możliwości matrycy aparatu fotograficznego sprzedawcy posługują się liczbami które określają ilość czułych na światło sensorów i nie wydaje mi się żeby jakoś szczególnie często nazywali tę wielkość rozdzielczością.
Świecący punkt na wyświetlaczu monitora ma określoną wielkość, sensor w matrycy aparatu fotograficznego czy punkt drukarskiego rastra, też, obraz graficzny to zbiór kolorowych punktów, które określonej wielkości nie posiadają. Grafik wiedząc ile grafika ma tych jednokolorowych punktów w tę i tamtą stronę potrafi bez trudu obliczyć co z taką grafiką można, a czego zrobić nie wypada bo wyjdzie licha jakość wyświetlanego czy drukowanego obrazu, jeśli jednak do takiego obrazu dopisać wielkości określające jej wymiar w np. milimetrach, tak robi większość programów graficznych, a przynajmniej pozwala tak zrobić, to automatycznie grafika zostaje obarczona informacją o rozdzielczości, bo piksele o nieokreślone przed chwilą wielkości, muszą się przecież zmieścić w określonej jednostce miary, a przecież dokładnie wiadomo ile ich jest :-)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 29 Październik 2014, 13:03   

chezare napisał/a:
jeśli jednak do takiego obrazu dopisać wielkości określające jej wymiar w np. milimetrach, [...] to automatycznie grafika zostaje obarczona informacją o rozdzielczości,


Oczywiście. Przecież wprost z PP czy PS można ją wydrukować w żądanych rozmiarach, a więc dodać metryczne wymiary + rozdzielczość. Chodzi jednak o to, że Biggers w obu przypadkach (PS lub PP) dostaje bitmapę o rozmiarach identycznych w pixelach. Jeżeli więc będzie ją importował gdzieś dalej (np. do Corela), to ta "rozdzielczość" do niczego mu nie jest potrzebna na tym etapie - a więc ta czynność na którą narzeka (dodatkowa operacja ustalania rozmiaru i rozdzielczości w PP) jest zbędna.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 29 Październik 2014, 23:48   

Ale trzeba przyznać, że to rozwiązanie, które Adobe wprowadziło ledwie parę lat temu jest, jest nieco poręczniejsze.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 30 Październik 2014, 01:06   

Mało używałem PhotoShopa dlatego nie będę się upierał, ale jak bym miał np. wiele różnych grafik wykadrować do jednego rozmiaru w jednej i tej samej rozdzielczości, to wolę sposób z Photo-Painta niż ten opisany z PS, pomijam kwestię jakości wykonania takiego kadrowania przez oba programy, bo to jest najważniejszy parametr w tym działaniu.
 
 
biggers
Początkujący
biggers


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Stalowa
Wysłany: 31 Październik 2014, 11:38   

Witam Was moi drodzy, widzę że temat rozkwita, ale nie w tą stronę.
Chcę podać wam wczorajszy przykład:
o godz. 17 przyszedł klient z 23 różnymi zdjęciami, takimi zwykłymi z aparatu. Powiedział że potrzebuje format 40x50 mm do drzewa genealogicznego. Dobrze że miałem PS portable to robota szybciej poszła. W moim zawodzie czas czasami mam znaczenie
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 31 Październik 2014, 12:13   

aa czyli wsadowe,no to takie rzaczy to mozna tez smało robić w irfan view czy xnviiew,ale jesli chodzi o PP to robisz tak Plik-Moduły dodatkowe-Export-Photo Zoom Pro 2,a najlepiej olej ten PP i zrob to w draw narysuj sobie prostokąt potem zaimportuj obrazy i tylko potem zaznacz obraz i Efekty -Umiesc w ramce,pod ramka pokaze ci sie toolbar ze strzaleczka kliknij w te strzałke i wybierz dopasuj proporcjonalnie ,chwila roboty doslownie
 
 
biggers
Początkujący
biggers


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 25 Paź 2014
Posty: 6
Skąd: Stalowa
Wysłany: 31 Październik 2014, 13:53   

bidon184 napisał/a:
aa czyli wsadowe,no to takie rzaczy to mozna tez smało robić w irfan view czy xnviiew,ale jesli chodzi o PP to robisz tak Plik-Moduły dodatkowe-Export-Photo Zoom Pro 2,a najlepiej olej ten PP i zrob to w draw narysuj sobie prostokąt potem zaimportuj obrazy i tylko potem zaznacz obraz i Efekty -Umiesc w ramce,pod ramka pokaze ci sie toolbar ze strzaleczka kliknij w te strzałke i wybierz dopasuj proporcjonalnie ,chwila roboty doslownie


przetwarzanie wsadowe nic tu nie da bo musiałem kadrować w różnych miejscach itp
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 31 Październik 2014, 14:04   

no o ki to rob to w draw tak bedzie szybciej niż w tym beznadziejnym PP
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 31 Październik 2014, 14:07   

biggers napisał/a:
Chcę podać wam wczorajszy przykład: o godz. 17 przyszedł klient z 23 różnymi zdjęciami, takimi zwykłymi z aparatu. Powiedział że potrzebuje format 40x50 mm do drzewa genealogicznego. Dobrze że miałem PS portable to robota szybciej poszła. W moim zawodzie czas czasami mam znaczenie


No i? Co dalej? Na co właściwie jest to przykład? Że w PS szybciej? Ile zyskałeś? 30-60 sekund? "PS portable" - to się kupuje?
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 31 Październik 2014, 14:26   

nie ma co sie klocic prawda jest taka że ani PS ani Corel nie jest dedykowany do takich rzeczy od tego są programy typu Perfect resizer czy też np DXO Optic Pro itd,toć nawet te wychwalane Adobe nie ma bezstratnej obrobki ,od tego sa pluginy np firmy atantech,ktore notabene są drozsze,co nie oznacza lepsze od w/w perfect resizer,kompletnie moim zdaniem zagubilismy sie w temacie,ale oki da sie to zrobić w naszych programach ,tylko pytanie po co na pierwszy plan wysuwać PS skoro on wcale nie jest lepszy pod tym względem od Paint.Neta :-) ,to tyle co chciałem napisać :-) pozdrawiam bidon 184 :mrgreen: :lol:
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 31 Październik 2014, 14:46   

Było, nie było, pisanina zboczyła nam nie na ten tor.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 14