Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Do użytkowników ploterów tnących Summa
Autor Wiadomość
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 24 Kwiecień 2015, 07:06   Do użytkowników ploterów tnących Summa

Mam pytanie do użytkujących plotery tnące lub tnąco-drukujące firmy Summa i używających skryptu do Corela rysującego markery pozycjonujące dla systemu OPOS.

Co to jest za kreska rysowana przez ten skrypt (na dole, pomiędzy pierwszymi markerami, zaznaczyłem na rysunku na czerwono)?

Jak się ona nazywa? Do czego służy?

W dokumentacji plotera nie ma o niej słowa.

 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Kwiecień 2015, 16:44   

To taki dodatkowy "marker" służący do tego, żeby użytkownik wiedział którą stroną włożyć arkusz do plotera. Nie ma znaczenia dla OPOS.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 25 Kwiecień 2015, 07:11   

Dziękuję. Mam jeszcze kilka pytań...

1. W dokumentacji systemu OPOS mowa jest o marginesach wokół rysunku i markerów (np. margines tylny powinien wynosić 80 mm).

Czy te marginesy muszą być uwzględnione w pdfie (zaznaczam je tu odcieniami niebieskiego)?


2. Czy też nie muszą, a rozmiar wynikowego pdfa to suma markerów i rysunku?


3. Czy szerokość pdfa (razem z ewentulanymi marginesami) powinna być równa szerokości materiału na którym jest to drukowane (cięte)?

4. Czy wynikowy pdf powinien mieć orientację poziomą (ten nieszczęsny parker "początku") z lewej (jak na rysunkach wyżej), czy też na dole (rysunek poniżej)?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Kwiecień 2015, 11:34   

1,2. Tylny tak - czujnik końca rolki/arkusza nie puści Cię dalej. Pozostałe wystarczą po ok. centymetrze - tak żeby z boku rolki miały co trzymać a przód rolki/arkusza nie zahaczał o listwę. Można ploter oszukać - wystarczy dokleić pasek papieru/folii na ten kawałek arkusza nad czujnikiem (nie na czujnik, tylko na arkusz!).
3. Tego nie wiem - nie tnę bezpośrednio z Corela, tylko eksportuję do *.ai i taki plik otwieram w WinPlocie - ploter sam wtedy pobiera sobie rozmiar mediów.
4. Wszystko jedno, chodzi tylko o "tylny" margines.

Tak na marginesie: miałem kiedyś problem z OPOSem - wariował, źle czytał markery, zaczynał w złym miejscu, przeskalowywał rysunek i tym podobne. Byłem tak już zrozpaczony, że rozważałem reinstalację wszystkiego i powrót do ustawień fabrycznych, aż mnie nagle oświeciło. I "oświeciło" to dobre słowo :-D . Mój ploter stoi przy oknie i jak zaświeciło słoneczko to świeciło na czujniki w ploterze...
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 25 Kwiecień 2015, 14:42   

Dziękuję.

Malutki napisał/a:
nie tnę bezpośrednio z Corela, tylko eksportuję do *.ai i taki plik otwieram w WinPlocie


A czemu nie pdf? Winplot nie czyta pdfów?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Kwiecień 2015, 16:05   

"ai" to uniwersalny format dla ploterów - każdy go przyjmuje - więc zakładam, że jest najbardziej optymalny. Może też kwestia przyzwyczajenia - nigdy zresztą nie miałem z nim najmniejszych problemów...
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 26 Kwiecień 2015, 19:21   

Malutki, jestem zobowiązany.

Ostatnie pytanie: rozumiem, że jeżeli z jakiś przyczyn, wynikowy pdf nie może zawierać warstw, to powinienem zrobić dwa montaże: jeden z grafiką do druku, drugi z wykrojnikiem. Oba powinny być identyczne co do rozmiaru i oba powinny zawierać markery dokładnie w tych samych miejscach. Czy tak?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 26 Kwiecień 2015, 21:11   

Tak.
Jutro (jak nie zapomnę) postaram się zamieścić tutaj taki przykładowy plik.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 27 Kwiecień 2015, 10:31   

Będę wielce zobowiązany.

Czekam z niecierpliwością. Gdybyś mógł też obejrzeć plik z załącznika (2 strony) i ocenić jego poprawność pod względem markerów (tylko markerów - sama grafika, wykrojnik i poprawność montażu jest poza moim zainteresowaniem).

Montaż i dodane do niego markery zostały zrobione tym narzędziem:
http://www.impozycjoner.p...r/summator.html

Jablko--W6K10R60J--IMPOZYCJA--SUMMATOR.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 430 raz(y) 345.31 KB

 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Kwiecień 2015, 16:20   

Plik jest w porządku - ale jeżeli wycinasz na dużych powierzchniach, może wystąpić niespasowanie i warto dać trochę większą tolerancję na nacinanie. Fajny program - nie wiedziałem nawet, że coś takiego jest.
Ja nacinam w większości wydruki z cyfry, więc nie mam z tym problemów, ale czasami też zdarza mi się pracować na arkuszach/rolkach z solwentu i tam zawsze daję większą tolerancję jako że na takiej dużej powierzchni możliwość naciągnięcia czy skurczenia folii z obrazem może nastąpić.
Dołączam przykładowy plik, jak coś nacinam - zrobione ręcznie i na typowy format z cyfry.
::opos.cdr::
 
 
paweln1972 
Początkujący
paweln1972


Wiek: 51
Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Maj 2016, 16:47   

Ta dolna linia to wg tego co jest w manualu dodatkowy znacznik. Trzeba włączyć chyba Pozycjonowanie XY i wtedy Summa go dodatkowo czyta.
Ja natomiast mam inny problem, Ploter przesuwa mi wszystko w lewo o jakies 2 mm, jak to można skorygować? Jakies sugestie?
Dziękuję za pomoc
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Maj 2016, 17:12   

Zrób kalibrację OPOSa na ploterze.
http://www.polkos.eu/download/SummaSClass_pl.pdf
 
 
paweln1972 
Początkujący
paweln1972


Wiek: 51
Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Maj 2016, 18:11   

jest lepiej, dzieki za pomoc :)
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Maj 2016, 21:12   

Jeżeli jest "lepiej" a nie tak jak powinno być, zrób kalibrację folii (też znajdziesz to w instrukcji) a potem jeszcze raz kalibrację OPOSa. Zwróć uwagę, żeby na fotokomórki w ploterze nie padało jakieś silne, zewnętrzne źródło światła.
 
 
paweln1972 
Początkujący
paweln1972


Wiek: 51
Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10 Maj 2016, 09:18   

Źle się wyraziłem. Jest dobrze. Dzisiaj zrobię ponowna kalibracje OPS + Folia + OPOS i będzie bardzo dobrze.
 
 
mayday_121 
Początkujący
mayday


Wersja CorelDRAW: x5
Wiek: 37
Dołączyła: 05 Sie 2016
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Sierpień 2016, 11:42   

Witam,

Mam problem z cięciem po obrysie a mianowicie z markerami.
Normalnie drukuje obrazek na kartce A4 i markery są rozmieszczone przez winplot po ok 1.5 cm od krawędzi kartki, wkładam do plotera, najeżdżam na pierwszy marker i wyskakuje błąd że markery są poza arkuszem. W czym jest problem ? Czy muszę zmniejszyć mój obrazek i przy tym tracić folię ? :-(
Posiadam ploter Summa D60R

Proszę o pomoc
 
 
paweln1972 
Początkujący
paweln1972


Wiek: 51
Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 5 Sierpień 2016, 11:45   

mayday_121 napisał/a:
Witam,

Mam problem z cięciem po obrysie a mianowicie z markerami.
Normalnie drukuje obrazek na kartce A4 i markery są rozmieszczone przez winplot po ok 1.5 cm od krawędzi kartki, wkładam do plotera, najeżdżam na pierwszy marker i wyskakuje błąd że markery są poza arkuszem. W czym jest problem ? Czy muszę zmniejszyć mój obrazek i przy tym tracić folię ? :-(
Posiadam ploter Summa D60R

Proszę o pomoc

Cześć. Wydaje mi się że twoja "kartka A4" jest za mała. Musisz albo zmenijszyc rysunek aby rolki miały za co złapać kartkę lub drukować na większym materiale.
Pozdr.
 
 
mayday_121 
Początkujący
mayday


Wersja CorelDRAW: x5
Wiek: 37
Dołączyła: 05 Sie 2016
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Sierpień 2016, 11:57   

A jaki jest maksymalny rozstaw markerów na kartce A4 ?
Rolki normalnie łapią folie.
 
 
paweln1972 
Początkujący
paweln1972


Wiek: 51
Dołączył: 09 Maj 2016
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 5 Sierpień 2016, 11:59   

mayday_121 napisał/a:
A jaki jest maksymalny rozstaw markerów na kartce A4 ?
Rolki normalnie łapią folie.

Musisz sprawdzić w instrukcji. ja daje cm po bokach aby spokojnie złapały materiał
Jak Summa sprawdza szer. materiału to w winplot podaje jego szerokość. Jak zaznaczysz to co bedzie ciete to sprawdź czy nei jest za szerokie i za długie.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Sierpień 2016, 12:35   

Na początku tego postu masz odpowiedź a nawet przykładowe pliki ;-)
 
 
mayday_121 
Początkujący
mayday


Wersja CorelDRAW: x5
Wiek: 37
Dołączyła: 05 Sie 2016
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Sierpień 2016, 12:39   

Przy normalnym cięciu przenosi mi rozmiar 255mmx175mm a jak wybieram opos mam 1610mmx8000.
Jak to zmienić ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 16